Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

PC vechi/slab.Ce antivirus+firewall sa iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Sautare; va rog un sfat:
Am un PC vechi (AMD socket A ; Ram 512) de pe care intru pe NET. As vrea sa-mi instalez alt antivirus+firewall; am avut Nortun si BitDefender dar au licenta expirata + ca ultimul din urma minca resurse.

Asadar ce antivirus recomandati pt batrinul meu PC ?

Am incercat AV si Nod32 = ingheata pc-ul + ca AV-ul ma avertizeaza de urmatoarea conexiune/aplicatie ce vrea net:

C:\Windows\sistem32\Lexpps.exe     = ce face respectiva aplicatie? De ce vrea net?

A, si inca ceva: Poate lasa "urme" dezinstalatul BitDefender astfel incit sa afecteze/impiedice instalarea unui nou antivirus?

PS: Net am de RDS

Edited by PentiumSEX, 18 May 2008 - 15:41.


#2
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
nodul e cel mai bun antivirus pt tine. consuma cele mai putine resurse dintre toate. cat despre firewall poti folosi win firewall, si nu uita sa nu ai 2 antivirusi pe PC instalate. procesu ala e de a imprimanta lexmark (ti-am ghicit imprimanta :P ) probabil vrea un update ceva. oricum mai bina sa-i dai deny si sa faci tu updaturile

#3
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Eu iti recomand antivirus AVG Free, iar firewall Comodo. Consuma putine resurse si sunt si free amandoua.  :coolspeak:

Lexpps.exe e de la imprimanta lexmark "lexpps.exe is a Lexmark Printer Sharing application which allows you to share a printer over a network."

Edited by BMW, 18 May 2008 - 16:44.


#4
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Multumesc baieti! :rolleyes:

#5
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
AVG free consuma cam multe resurse de la ultima versiune... totusi testeaza. Si poti incerca si Avira free. :)

#6
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005

View Postpykko, on May 18 2008, 17:17, said:

AVG free consuma cam multe resurse de la ultima versiune... totusi testeaza. Si poti incerca si Avira free. :)

Adevar graiesti! AVG-ul 7.5 (antiviirus) imi ingheata PC-ul , l-am dezinstalat; acu doar cu AVG Anti-Spyware mere OK pc-ul. Inca mai caut. Am incercat si NOD32, si la fel ca AVG-ul 7.5 imi ingheta PC-ul (mause-ul il miscam dar nu puteam executa/lansa nimic)

#7
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
mai incearca si Avira: www.free-av.com

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Avira Free + Comodo ;)

#9
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Constat ca merge bine Kaspersky 7 ; are si firewall. E ok, merge.

#10
G_e_O

G_e_O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.11.2007

View PostPentiumSEX, on May 20 2008, 16:47, said:

Constat ca merge bine Kaspersky 7 ; are si firewall. E ok, merge.

30 de zile merge bine si Free, dar mai apoi tre sa dai bani ca sa mearga  ^_^
Si nu stiu ce se misca mai bine KIS 7 sau Avira+Comodo! e discutabil

#11
numberonebz

numberonebz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.05.2007

View PostPentiumSEX, on May 18 2008, 16:39, said:

Sautare; va rog un sfat:
Am un PC vechi (AMD socket A ; Ram 512) de pe care intru pe NET. As vrea sa-mi instalez alt antivirus+firewall; am avut Nortun si BitDefender dar au licenta expirata + ca ultimul din urma minca resurse.

Asadar ce antivirus recomandati pt batrinul meu PC ?

Am incercat AV si Nod32 = ingheata pc-ul + ca AV-ul ma avertizeaza de urmatoarea conexiune/aplicatie ce vrea net:

C:\Windows\sistem32\Lexpps.exe     = ce face respectiva aplicatie? De ce vrea net?

A, si inca ceva: Poate lasa "urme" dezinstalatul BitDefender astfel incit sa afecteze/impiedice instalarea unui nou antivirus?

PS: Net am de RDS


Nod32... B)

#12
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View Postnumberonebz, on May 22 2008, 09:17, said:

Nod32... B)
Ai citit ce spunea omul ? NOD32 ii ingheata PC-ul. ;)

#13
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Pe 512RAM ca si antivirus NOD 2.7. Si Firewall cu cele mai mici resurse cauta pe net Kerio Personal Firewall versiunea 2 care este free, ultima versiune inainte de a fi cumparat de Sunbelt. Ocupa cele mai putine resurse si face multe. Chiar daca e mai vechi, la un computer mai slab e cel mai indicat.

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postalexandrudicu, on May 29 2008, 11:11, said:

Pe 512RAM ca si antivirus NOD 2.7. Si Firewall cu cele mai mici resurse cauta pe net Kerio Personal Firewall versiunea 2 care este free, ultima versiune inainte de a fi cumparat de Sunbelt. Ocupa cele mai putine resurse si face multe. Chiar daca e mai vechi, la un computer mai slab e cel mai indicat.

ca firewall poate fi ghostwall

#15
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
antivirus avira
firewall   zonealarm free

#16
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008

View Postpykko, on May 22 2008, 17:14, said:

Ai citit ce spunea omul ? NOD32 ii ingheata PC-ul. ;)
Daca a instalat ultima versiune cred si eu.Sa incerce cu 2,7 deoarece cred ca merge.

Quote

A, si inca ceva: Poate lasa "urme" dezinstalatul BitDefender astfel incit sa afecteze/impiedice instalarea unui nou antivirus?
Daca dai restart dupa dezinstalare ar trebui sa mearga.


Quote

30 de zile merge bine si Free, dar mai apoi tre sa dai bani ca sa mearga
Dupa ce se termina cele 30 de zile, dezinstalezi si instalezi din nou  :lol:

#17
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006

View PostFrom Jun 1 2008, 10:13:

Dupa ce se termina cele 30 de zile, dezinstalezi si instalezi din nou  :lol:

Nu merge chiar asa simplu. Orice program trial 30 de zile stie sa-si puna inregistrari prin registry sau vreun fisier prin System32, si chiar daca dai uninstall, programul stie ca a mai fost instalat si ca a expirat trial-ul. Ma gandesc ca se poate pacali decat cu un program gen RegSnap care genereaza automat fisiere *.reg cu UNDO si REDO, plus fisier log cu ce fisiere sunt noi in sistem. Poate asa pacalesti trial-ul. Sau iti faci imagine cu Ghost-ul inainte de a instala programul, si peste 30 de zile, pui imaginea inapoi si instalezi iar.  :D

Totusi cam multa bataie de cap pentru o licenta de 100 de lei pe an.

#18
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008

View Postalexandrudicu, on Jun 1 2008, 11:48, said:

Nu merge chiar asa simplu. Orice program trial 30 de zile stie sa-si puna inregistrari prin registry sau vreun fisier prin System32, si chiar daca dai uninstall, programul stie ca a mai fost instalat si ca a expirat trial-ul. Ma gandesc ca se poate pacali decat cu un program gen RegSnap care genereaza automat fisiere *.reg cu UNDO si REDO, plus fisier log cu ce fisiere sunt noi in sistem. Poate asa pacalesti trial-ul. Sau iti faci imagine cu Ghost-ul inainte de a instala programul, si peste 30 de zile, pui imaginea inapoi si instalezi iar.  :D

Totusi cam multa bataie de cap pentru o licenta de 100 de lei pe an.
Am instalat NOD32 trial de 3 ori dupa ce a expirat licenta de 30 de zile.De ce?Imi era lene sa iau licenta si am fost curios sa vad daca merge.Si a mers fara sa fac nimic pe la registri.
Pai sigur ca e bataie mare de cap, dar daca nu ai 100 lei/an sau esti zgarcit merge si asa  :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate