Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

RETEA...CUM POT TRIMITE FISIERE DE LA UN CALC LA ALTUL IN RETEA?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
florysam

florysam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.09.2007
AS DORI SI EU SA STIU CUM POT TRIMITE NISTE FISIERE CAM DE 20 GB IN TOTAL DE PE UN CALC PE ALTUL( PE CARE NU-L PREA FOLOSESC ).  CELE 2 CALCULATOARE LE AM IN LOCUINTA MEA! AMANDOUA UNITATI AU PLACA DE RETEA! CAM CARE AR FI PASII??

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
1. Faci o retea intre cele doua calculatoare cu ajutorul unui cablu cross-over si setezi pe unul: IP Address: 192.168.0.1  si Subnet Mask: 255.255.255.0 iar pe al doilea: IP Address: 192.168.0.2  si Subnet Mask: 255.255.255.0
2. Dai share la un folder (sau un drive, sau mai multe drive-uri) si accesezi acele locatii share-uite si dai copy-paste (recomand copy nu cut...)

Bafta!

#3
florysam

florysam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.09.2007
Am o nelamurire legata de cablu. Pai cand il bag la cele 2 calc, trebuie bagat in spate la fiecare unitate? Si merge orice tip de cablu cross over?

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Trebuie bagat in calculatorele care vrei sa le legi. Da, in spate.
NU merge orice crossover. Te duci la un magazin de calculatoare/electronica si ceri un cablu deja facut, crossover, pentru legarea a 2 calculatoare direct. Tu la ce alt crossover te refereai??

#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
1. Da, acel cablu trebuie bagat in fiecare placa de retea din fiecare unitate
2. Da, merge orice cablu cross-over (recomandabil mai mare de 2 metrii si mai mic de 100 de metrii). Unde cross-over este felul in care sunt legate firele.. ordinea la fiecare capat... (vezi aici "calculator-calculator)

Bafta!

#6
florysam

florysam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.09.2007
Nu reusesc sa trimit! La sharing acolo in final ajung sa bifez network setup disk pai si ce naiba trebuie sa creez un disk? Nici nu am unitate floppy in unitate.  
E cam complicat , nu stiti vreun program sa trimita fisiere de 5 gb pe un site care gazduieste ca apoi descarcam de pe site in calc celalalt! Dar totusi vreau sa dureze mai putin timp !

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Hahahaha  :D , sa trimiti 10 giga prin internet internet  :D . Orice abonament ai avea ar dura enorm asa fata de direct prin retea . Si sa ai hosting de 5 giga costa , nu e free  :D . Nu i mai simplu sa scoti hardul , sa l pui la celalalt si gata , daca nu te pricepi cu reteaua ?

#8
florysam

florysam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.09.2007
Pai daca nu gasesc si yo undeva exact cum se face! In calc de pe care trimit nu ar trebuie sa vad pe undeva si hardul unitatii celelalte? Sau daca nu, cum pot vedea ce am trimis ? In network places, in unitatea care trebuie sa primeasca e gol. Unde trebuie sa le vad?

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Click pe hard , sharing and security , sharing , click pe " if u understand ...... " , sharing , si inca o data jos acolo la " if u understand ...... " , ii pui o litera care vrei sa ti apara si gata , trebuie sa apara in network places .

#10
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Desfaci hard-ul pc-ului unde ai datele si il pui temporar i celalalt calculator. Bafta!
p.s.:e cek mai simplu.

#11
florysam

florysam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.09.2007
pai stai asa cum sa mut hardu ca e sigilat , inca e in garantie! Si oricum il puneam si ce faceam ca daca il luam inapoi se pierdeau din nou datele asa ca ce-am facut?  Eu vroiam sa le mut din hardul calculatorului pe care-l folosesc acuma  in CELALAT HARD!  

Apropo, nu gasesc sharing... Deci am ajuns la "if you understand..",  sunt pe tabul sharing unde naiba mai apas inca o data sharing si apoi "if..."?
Cea mai apropiata var ar fi sa bifez "share this folder on the network" dar tot nu apare in partea cealalta!

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
[ http://img291.imageshack.us/img291/6092/22205852fp9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lucifer76, 10 May 2008 - 20:24.


#13
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
vezi ca workgrup trebuie sa fie acelai nume pe ambele pc.

Attached Files



#14
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Dupa ce sheruiesti partitia cu fisierele de transferat, la celalalt pc dai start -> run -> si treci \\192.168.0.5 , ip-ul asta il inlocuiesti cu ip-ul de pe pc-ul de pe care transferi, apoi Enter si ti se deschide partitia sheruita ca si cand ar fi pe pc-ul tau.
Bafta!
In screenshot e rezultatul, partitiile sheruite de pe celalalt pc
Poti sa treci si direct in my computer \\IP exact cum e in screenshot si dai enter

Attached Files


Edited by sorinsirbu, 10 May 2008 - 20:55.


#15
florysam

florysam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.09.2007
pai si doar atat? deci doar schimb ip-urile de la calculatoare sa fie la fel ? Si in calc celalat cand intru pun \\ip nu? Pai sa vad daca merge ca nu mai pot de cap

#16
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Postflorysam, on May 10 2008, 21:04, said:

pai si doar atat? deci doar schimb ip-urile de la calculatoare sa fie la fel ? Si in calc celalat cand intru pun \\ip nu? Pai sa vad daca merge ca nu mai pot de cap
Ip-urile trebuie sa fie diferite. eu pe unul am 192.168.0.104 si pe unul 192.168.0.128
Oricum trebuie sa fii sigur ca sunt conectate intre ele, in "network connections" sa-ti apara conectat ca si in screenshot

Attached Files


Edited by sorinsirbu, 10 May 2008 - 21:12.


#17
florysam

florysam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.09.2007
Mi-o fi dat ala un cablu prost ce naiba ca ceva nu e in regula!

Am setat la local area connection, internet protocol, pe calc de pe care vreau sa trimit,  IP Address: 192.168.0.1 si Subnet Mask: 255.255.255.0 iar pe celalalt IP Address: 192.168.0.2 si Subnet Mask: 255.255.255.0 ,

Am dat  clic dr pe folder, sharing and security, iar in tabul sharing am bifat SHARE THIS FOLDER ON THE NETWORK in care a aparut si numele fisierului [ nu-mi mai aparea inca o data sharing si  "if you..." pt ca rulasem network setup wizard inainte ].  

  Am verificat ca la amandoua calculatoarele sa fie acelasi workgroup si acelasi computer name. Dupa seruire ( s-a modificat pictograma folderului cu o mana intinsa) m-am intors la calc la care vroiam sa ajunga fisierele si am dat start, run, si am scris \\192.168.0.1 apoi enter.  

Zice asa: THE NETWORK PATH WAS NOT FOUND.  Si mai am si avantaj ca au win xp amandoua!

#18
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
La "local area connection" iti apare conectat ca in screenshot-ul meu?
Trebuie neaparat sa fie conectate.
Eroarea pe care ti-a dat-o o da cand nu gaseste ip-ul, celalalt pc pt ca probabil nu sunt conectate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate