Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Vine bacu si nu stiu nimic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008

 Sima2k, on May 4 2008, 20:26, said:

ma inscriu si eu in acest "grup" :) insa doar la matematica unde nu am nici cea mai mica idee...

iau o varianta.. ma uit asa repede pe ea.. si zic "lasa c-o fac maine.."...

la restu nu prea-mi fac probleme...

cu admiterea nu ma preocup sa ma duc la facultati "renumite" doar ca sa scrie ase , politehnica sau altceva pe diploma... .

Poate ma insel si o sa regret mai incolo dar acum, asta e parerea mea.

Sper sa trecem cu bine de BAC.

Va urez mult succes!


Cred k la toti principala problema e matematica,dar o sa incerc sa invat toate formulele pe de rost si sper sa iau macar un 5 si de saptamana viitoare o sa incep sa fac si meditatie si sper sa trec cu bine de bacu asta!Ai mare dreptate la partea cu facultatile,acum conteaza mai mult sa ai o diploma pe care sa scrie k ai absolvit o facultate!Succes si tie si poate avem noroc sa pice o varianta mai usoara la matematica :D

#20
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
count me in...
n-am invatat in principiu mai nimic, dar n-am probleme cu info, istoria si engleza... la romana (subiectul III, caci in rest merge bine) si mate e buba, dar nu e inca foarte mare. mai sunt 50 de zile, poate cele mai extenuante din tot liceul :)) macar acum...

Edited by Alex_Dum, 04 May 2008 - 19:47.


#21
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Nici eu nu m-am omorat cu invatatul pana acum; intr-a 9a am zis ca invat intr-a 10 si tot asa pana intr-a 12a cand am zis ca invat din semstrul 2, apoi am zis ca lasa ca invat dupa ce apar subiectele, apoi am zis ca lasa ca invat dupa paste si data asta chiar vreau sa ma apuc; nu mai aman. Cand am inceput meditatiile nu stiam ABSOLUT nici un exercitiu sa fac la mate, dar acum, incet-incet... poate iau peste 6.50 :rolleyes:

LE: Cea mai tare faza e ca nu-mi dau seama cum am trecut clasele ca nu am invatat la nimic; nu cred ca am luat vreo nota pe merit in tot liceul.(mai putin istorie si sport)

Edited by mwlambo, 04 May 2008 - 21:34.


#22
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008

 mwlambo, on May 4 2008, 21:31, said:

Nici eu nu m-am omorat cu invatatul pana acum; intr-a 9a am zis ca invat intr-a 10 si tot asa pana intr-a 12a cand am zis ca invat din semstrul 2, apoi am zis ca lasa ca invat dupa ce apar subiectele, apoi am zis ca lasa ca invat dupa paste si data asta chiar vreau sa ma apuc; nu mai aman. Cand am inceput meditatiile nu stiam ABSOLUT nici un exercitiu sa fac la mate, dar acum, incet-incet... poate iau peste 6.50 :rolleyes:

LE: Cea mai tare faza e ca nu-mi dau seama cum am trecut clasele ca nu am invatat la nimic; nu cred ca am luat vreo nota pe merit in tot liceul.(mai putin istorie si sport)


Ce coincidenta...nici eu :lol: .Desi in 5-8 toceam zi de zi si am intrat la cea mai buna clasa din liceul meu,dar degeaba ca la liceu nu am mai invatat nimic.Asta e acu,sper doar sa iau bacu :unsure:

#23
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ai sti cati suntem exact asa: tocilari in gimnaziu si in liceu am descoperit berea (multa si la halba) si _ _ _ _ _  :rolleyes: si adio scoala.

#24
Adriano007007

Adriano007007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 03.05.2008
Stati linistiti ca o sa scapam de bacu asta nenorocit si o sa vedeti ca va fi bine...
Eu cand vad ca spuneti ca nu ati invatat nimik inca nu fac decat sa ma bucur pentru ca aflu ca nu sunt singurul in aceasta postura... Dar sunt sigur ca voi reusi sa iau o nota buna.,, Am auzit si eu de la colegi mai mari ca BAC nu este chiar ceva de speriat... dar eu zic ca daca 1 luna jumate te apuci si inveti cum trebuie e imposibil sa pici sau sa iei nota mica....


Voi ce profil sunteti?? Eu sunt MATE-Info intensiv si o sa dau cel mai greu BAC din pacate... dar asta este... :|:)

 mwlambo, on May 4 2008, 22:49, said:

Daca ai sti cati suntem exact asa: tocilari in gimnaziu si in liceu am descoperit berea (multa si la halba) si _ _ _ _ _  :rolleyes: si adio scoala.

Ma regasesc si eu oarecum in descrierea ta... doar ca  tocilari este cam mult spus pentru mine deoarece nu mi-a placut niciodata sa invat ceva pe de rost... mai mult mi-a placut sa studiez ceva si dacaimi face placere chiar sa imi pun capul sa gandesc... :)
de aceea am evitat cat am putut materile de profil uman... sunt la mate-info si as putea sa zic cain liceu mai mari probleme am avut la matematica...

#25
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008

 Adriano007007, on May 4 2008, 22:50, said:

Stati linistiti ca o sa scapam de bacu asta nenorocit si o sa vedeti ca va fi bine...
Eu cand vad ca spuneti ca nu ati invatat nimik inca nu fac decat sa ma bucur pentru ca aflu ca nu sunt singurul in aceasta postura... Dar sunt sigur ca voi reusi sa iau o nota buna.,, Am auzit si eu de la colegi mai mari ca BAC nu este chiar ceva de speriat... dar eu zic ca daca 1 luna jumate te apuci si inveti cum trebuie e imposibil sa pici sau sa iei nota mica....


Voi ce profil sunteti?? Eu sunt MATE-Info intensiv si o sa dau cel mai greu BAC din pacate... dar asta este... :|:)


Eu sunt la tot la mate-info dar engleza intensiv...si e imposbil sa nu iei bacu daca inveti timp de o luna jumate serios :)

#26
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
mana pe carte ca vine bacu!
lasati alte preocupari, distractii, baute,etc
invatati! ca pentru binele vostru o faceti

#27
louie

louie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.03.2003
Vine (ba)bacu' si nu stiu nimic ...

Edited by louie, 04 May 2008 - 23:13.


#28
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
din ce dau, la romana ma descurc oarecum cel mai bine, dar inca n-am invatat operele, la mate iau un 6-7 (daca am noroc)  si la info si economie nu prea stiu nimic :) deci toate-s bune si frumoase.

sa inceapa invatatul! :D

#29
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Eu nici acu nu invat nimic.
Ce-i drept, se cam vede la note.
Nu cred ca media anuala va trece de 9. :)

#30
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
gata, de maine ma apuc de invatat :)))

nu ma intereseaza cu cat il iau.. ci SA-L IAU !!

#31
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
00:40 ... e deja maine ... si tu iti pierzi noaptea la calculator in loc sa dormi,sa te odihnesti ( de cand am terminat cu bacu ,am o nespusa placere sa stau dupa 12 ) .

#32
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Uh...si am zis ca azi m-apuc sa-nvat... e aproape 2 si inca nu am cheful :))

Tot de azi am zis ca nu mai stau pana dupa 1, lucru ce s-a-ntamplat zi de zi de cand am inceput clasa XII. Voi incerca sa ma culc la 10.00 ca altfel nu pot invata nimic

Edited by Alex_Dum, 05 May 2008 - 12:44.


#33
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004

 msmihai, on May 5 2008, 02:12, said:

00:40 ... e deja maine ... si tu iti pierzi noaptea la calculator in loc sa dormi,sa te odihnesti ( de cand am terminat cu bacu ,am o nespusa placere sa stau dupa 12 ) .


aseara am reusit performanta sa dorm 2 ore (de la 6 la 8 cand am plecat la liceu) :) deci.. se pare ca invatatu il las pe ziua de maine ca acum mi se inchid ochii de somn !

#34
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Mie toți care au trecut prin așa ceva mi-au zis că BAC-ul este ceva formal; inclusiv profesorii.
Eu nu-mi fac griji (pentru la anul pe când dau)... decât cu admiterea (și sper ca la momentul respectiv să nu-mi fac griji).

#35
greenfairy

greenfairy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.12.2007
.. da.. e un fenomen interesant   :scratchchin: cei care invatam bine pana in clasa a9a ne-am "lasat pe tânjala " dupa ce am intrat la liceu.. si am devenit party animale.. sau pur si simplu ne-am gasit alte ocupatii..
si altii  care abea treceau clasa si capacitatea au luat-o cu note putin peste 5 acum sunt destul de bine pregatiti pentru bac :huh:  deh ..pana la urma .. se mai schimba oamenii
eu pana in clasa a 9a am  fost premianta 1 si 2.. mergeam la olimpiade .. in cls a 7a  am ajuns la faza  judeteana la matematica .. mereu am invatat singura, nici in clasa a 8a nu am facut meditatii.. am intrat la colegiul national economic bla bla.. si acum ma mir.. cum au trecut 4 ani, peste o luna dau bacu si eu nu stiu nimic ..   :confuzzled: si nici nu prea iau masuri in privinta asta .. la meditatii am renuntat .. la scoala abea ajung.. de citit.. prea putin.. de invatat .. deloc..
  spre deosebire de optimismul vostru debordant.. eu nu ma astept  sa scriu aici pe 5 iulie 2008 [sau cand  se afiseaza rezultatele..]  ca am luat bacu ..
  realismul din mine ma asigura  ca la engleza il iau din prima  :rolleyes: .. cat despre promovarea la restul materiilor .. ma mint ca am ani destui in care sa tot dau bacu.. unde sa mai pui ca sunt si cate 2 sesiuni pe an :naughty:

faza e ca mie mi-au  murit destui prieteni, cativa dintre ei [9] au murit cand erau in clasa a 8a inainte de capacitate sau intr-a 12-a inainte de bac si asta m-a facut sa vreau sa-mi traiesc viata, sa pun  mai mult pret pe ceea ce conteaza cu adevarat pentru mine, sa fac ceea ce vreau si ce simt EU.. dar cu bun simt.. analizand situatiile si fiind constienta ca toate lucrurile au o anumita limita.
nu fac anumite lucruri doar pentru ca "asa trebuie ".. exista viata si dupa picarea bac-ului    :naughty:

cand vad cati.. retardati [cam nepotrivit si discriminator termenul, dar la alt cuvant nu vreau sa ma gandesc momentan] au terminat liceul, au copiat la bac sau mai stiu eu ce si cum au facut de l-au luat, iar acum au diplome de facultate
si cati multi altii sunt la facultate in nush ce an, iar ei  nu stiu sa scrie corect dpdv gramatical in limba materna si nici sa vorbeasca!... nici macar  sa se exprime coerent! nici daca ar depinde viata lor de asta..
nu stiu alte notiuni elementare etc .. si totusi  au diplome de facultate .. si nu orice facultati .. [drept, ase etc :| ]... deja ma scarbeste situatia asta.

waaaaw.....ar trebui sa ma opresc  din scris ca am deviat de la subiect.. ..  :huh: plictiseala asta
nu stiu daca sunteti familiarizati cu acel tip de elev care minte  mereu  " nu am invatat nimic" , " nu mi-am facut tema ", " nu am citit cartea  x " etc  doar pentru aparente.. ca sa para si el un elev rebel  , sau pentru a scapa de anumite intrebari.. si  cand sunt pusi in fata lucrarii , tablei, profesorului  etc incep sa "turuie" .. am eu impresia sau o parte dintre cei care au scris aici "sufera" de acelasi sindrom ca si "dragii" mei colegi  ;D ?
  aa si inca ceva .. bafta la bac!! ..usor, copiat, cumparat.. cum o fi..

Edited by greenfairy, 05 May 2008 - 21:41.


#36
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Pai daca nu iei bacul si nu faci o facultate ce vei face in viata? Din ce-ti vei castiga existenta; se poate si fara studii sa faci bani, dar cam greu in Romania.

Imi pare rau de prietenii tai... cam mare numarul... RIP

Apropo de 'turuit', trebuie adoptata o tactica anume sa nu enervezi profesorul; sa-l faci sa creada ca tu chiar ai o problema si nu ai putut invata. E cel mai bine sa fii in relatii bune cu ei, ca niciodata nu stii cum ajungi la mana lor. Din orgoliu stiu destui care au ramas corigenti sau cu scandaluri, cu parinti la scoala, etc etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate