Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Chiar așa o fi cu coca cola?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
Beau CocaCola de nu stiu cand, si n-am nimic.

#38
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 nano_thrust, on May 6 2008, 15:08, said:

Beau CocaCola de nu stiu cand, si n-am nimic.
Bine faci si americanii beau de un secol si supravietuiesc :rolleyes: B)

#39
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Da, supravietuiesc, d-aia 30% sau cati din ei, is umflati mai ceva ca porcii.

Edited by andreiandrei, 06 May 2008 - 15:12.


#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 andreiandrei, on May 6 2008, 15:12, said:

Da, supravietuiesc, d-aia 30% sau cati din ei, is umflati mai ceva ca porcii.

da, de-aia !
nu din cauza sedentarismului si a burgerilor !

ai dracu' mananca salata verde, fac toti atletism si sunt grasi de la cola ;)

#41
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Pai da, spare-me, ca beau Diet Coke!  -_-

#42
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002

 Cutzu, on May 3 2008, 11:28, said:

Depinde de cantitate.... oricum e cah. Eu merg pe pepsi cand am de gand sa beau ceva din categoria asta.


 KenYa, on May 3 2008, 11:39, said:

Hai ca esti tare,ce mi-e cola,ce mi-e pepsi :rolleyes:
Voi ati pus vreodata o sticla de pepsi langa una de cola, si sa va uitati la eticheta?
Cola: Apa, Zahar, CO2, Colorant Caramel, Acidifiant Acid Fosforic, Arome Naturale, Cafeina
Pepsi: Apa, Zahar, CO2, Colorant Caramel, Acidifiant Acid Fosforic, Cofeina, Stabilizator: Guma Arabica, Aroma de Cola

Deci Pepsi are in plus fata de Cola Guma Arabica.
Also, "Aroma de Cola", care nu imi pare acelasi lucru cu "Arome Naturale".

Eu beau (prea) multa Cola, dar nu mi-au cazut dintii, ultima oara cand m-am cautat aveam toate organele la locul lor, de ingrasat nici nu se pune problema, etc.

#43
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Prietena mea cea mai buna nu suporta niciun alt suc in afara de Coca Cola. Ii produc indigestie si diaree. De la Coca Cola n-a avut niciodata nimic. Exceptie de la regula: sucurile de fructe, proaspat stoarse. Pacat ca sunt scumpe si nu si le poate permite des.

N-am auzit ca faza "cuiul" sa fie adevarata.

In schimb, reactia exploziva Mentos - Coca Cola (nu e nevoie sa fie Light) e perfect adevarata, testata de mine de doua ori. Gasiti destule clipuri pe youtube. Si inca ceva: si Winterfresh pastile, in loc de Mentos, functioneaza la fel. Testat de o cunostinta, eram de fata.

Coca Cola are tendinta de a da dependenta. Stiu asta de la matusa si unchiul meu, care consumau cam 2 sticle a cate 2 litri o sticla pe zi. Pana cand le-a interzis medicul.

Edited by Deria_Leena26, 06 May 2008 - 15:57.


#44
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

 andreiandrei, on May 6 2008, 16:12, said:

Da, supravietuiesc, d-aia 30% sau cati din ei, is umflati mai ceva ca porcii.


Si crezi cumva ca 30 % DIN ROMANI SUNT ALTFEL ?

Ia priveste in jur, la fiecare 3 romani, vezi un obez, mai ales copiii romi ...

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca speli veceul cu coca-cola singurul lucru care iese este un nou fel de delicatesa: cacat glazurat

#46
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007

 Alice, on May 6 2008, 05:52, said:

Voi ati pus vreodata o sticla de pepsi langa una de cola, si sa va uitati la eticheta?
Cola: Apa, Zahar, CO2, Colorant Caramel, Acidifiant Acid Fosforic, Arome Naturale, Cafeina
Pepsi: Apa, Zahar, CO2, Colorant Caramel, Acidifiant Acid Fosforic, Cofeina, Stabilizator: Guma Arabica, Aroma de Cola

Deci Pepsi are in plus fata de Cola Guma Arabica.
Also, "Aroma de Cola", care nu imi pare acelasi lucru cu "Arome Naturale".

Eu beau (prea) multa Cola, dar nu mi-au cazut dintii, ultima oara cand m-am cautat aveam toate organele la locul lor, de ingrasat nici nu se pune problema, etc.

Aici intervine si metabolismul fiecaruia.Sunt o multime de factori care influenteaza cresterea in greutatea,Cola fiind unul din ei.Bine tu zici acum cand esti tanara ca te simti bine si ca esti relativ ok,da' stai sa ajungi la o varsta mai inaintata. B)

#47
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
In schimb, reactia exploziva Mentos - Coca Cola (nu e nevoie sa fie Light) e perfect adevarata, testata de mine de doua ori. Gasiti destule clipuri pe youtube. Si inca ceva: si Winterfresh pastile, in loc de Mentos, functioneaza la fel. Testat de o cunostinta, eram de fata.

[/quote]

Este probabil o reactie chimica dar nu are cum sa dauneze ..... era o prostie pe net acum ceva timp cu unul care a explodat dupa ce a consumat mentosane cu coca cola
Asa interesanta reactie o are si apa minerala cu lamaie cand pui zahar in ea.... eu personal am patit-o in restaurant si am ramas fara jumatate de pahar de limonada.

#48
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
E o reactie foarte fizica, nu chimica. Se datoreaza suprafetei mari a bomboanelor poroase si dioxidului de carbon din suc.
Repet, voi nu va uitati la Mythbusters? Ar trebui..

#49
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
IO am facut "buba" de la atata cola ! Si acuma , daca beau , mi se face rau iarasi !
Nush cum veni vorba cand eram odata cu maistru de la sc de soferi si a zis ca si el a facut "bubu"  de la atata cola !

Cred ca daca bei ca spartu' (cum beam io , cel putin 2l/zi) iti face rau ..

#50
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007

 born2lose, on May 4 2008, 12:07, said:

sa vezi ce se intampla cu bucatica aia de carne daca o inghiti, in loc sa o pui in cola... stii ce pateste o bucatica de carne in stomacul unui om peste noapte? e clar, stomacul uman dauneaza grav sanatatii  :(
on-topic, poate ca poti sa speli vase cu coca-cola... dar n-ar fi mai bine sa folosesti o substanta speciala pentru asta?  :huh:  eu unul raman la fairy lichid, oricat ar lauda aia sucul minune...

Mai oameni buni, eu am baut Coca-Cola, acum am trecut la Pepsi :P (datorita gustului). Ce pot sa spun referitor la bucatica de carne, este ca daca luati o bucata de carne si o lasati pe masa, se impute, intra in stare de putrefactie, ca doar n-o sta 10 ani sa ne astepte pe noi s-o gatim. Apoi, sa nu uitam ca, Cola, contine dioxid de carbon, care reprezinta acidul din bautura respectiva (sa ne gandim putin ce poate face acid-ul, si de ce aceste bauturi, se numesc, bauturi acidulate). Eu daca mananc ceva gras si nu beau o Cola sau Pepsi (asta in cazul in care nu am lamai, ca sa-mi fac o citronada), sunt un om terminat...

Acum sa va spun o chestie, pe care multi dintre voi o cunosc, aspartam-ul din cola si pepsi (dietetice), ala este extrem de nociv (cancerigen...etc).

Bineinteles ca n-am sa sustin ca, cola sau pepsi sunt mai bune decat citronadele (ma refer la alea facute din fructele stoarse de noi, si nu cele cumparate la cutie (alea numai sucuri naturale nu-s)), dar consider ca si ele au rolul lor in anumite situatii, si acuma nu cred ca daca x sau y vine si ne va marturisi ca de la cola faci spume sau viermi la ficat (cum imi spunea cineva mai demult), gata trebuie sa-l si credem pe cuvant. Asa cum tigarile pot ucide (dar nu exista o statistica 100% clara care sa dovedeasca acest lucru), la fel si cola sau pepsi pot dauna (dar nu avem o statistica clara).

Dupa ce am vazut filmuletele de pe youtube, asta la cateva clipe dupa ce am scris mai sus:
Ca sa nu fiu "escroc", nu sterg ceea ce am postat mai sus.
Am vazut filmuletele Coca-Cola + Mentos.
Peste cateva ore, o sa cumpar si eu, Cola sau Pepsi + Mentos. Daca este adevarat, cred ca numai pun gura pe asa ceva in viata mea.
Si cand ma gandesc ca are un gust atat de bun...
Dar, apa minerala, oare la fel o fi si cu ea?

O seara buna in continuare.

Edited by ultimo, 07 May 2008 - 02:17.


#51
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
@ultimo: desigur. Poti combina apa minerala cu mentos si iese acelasi lucru. Se datoreaza suprafetei mari a bomboanelor poroase si dioxidului de carbon din lichid, cum am specificat mai sus. Aspartamul cica ar ajuta la asta.

Ca fapt divers, o corelatie interesanta intre cresterea in greutate si consumul de bauturi cu indulcitori artificiali (in English).
Savurati-va Coca Zero/Pepsi Macsu'. :puke: Nu ca ar fi sanatoase vreunele, dar macar alea cu zahar au gust.

edit: bautor de Brifcor.

Edited by mnezo, 07 May 2008 - 02:55.


#52
faurdanut

faurdanut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.10.2006
salutare, wow frumos topic ... ce sa zic, mare comsumator de Pepsi Twist Lemon ... Pepsi normal , Coca Cola ... asta e.. vine vara si trebuie sa bem ceva ... inca nu am pb dar sigur mai tarziu o sa ma astepte ceva ff frumos (in seara asta am vazut film ''The Bucket List'') Romania e tara saraciei, ca nu stiu care din voi isi permite zilnic sa bea sucuri naturale .. PS: de alea nu te saturi cumva ??? iar dc tot am dat pe asea ceva navem ce face, ca muistii astea de parlamentari nar ridica salariile nici dc ar avea biroul pe 100 de ani ... oricum sunt o persoana care tot mai schimba sucul de regula la 2-3 zile (ca poate fii el Pepsi ca m-a cam satur de el+cand ma gandesc la cat rau imi face :| ) dar tot suc acidilat beau :(

sow dc tot suntem in romania, noi ne-o facem cu mana noastra apoi om regreta mai tarziu cand or aparea *surprizele*

nb all ..  :console:

#53
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007

 Scumpicuta, on May 6 2008, 16:57, said:

Si crezi cumva ca 30 % DIN ROMANI SUNT ALTFEL ?

Ia priveste in jur, la fiecare 3 romani, vezi un obez,
Pai da, mai ales acuma, cand o venit si la noi coca .

#54
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 andreiandrei, on May 7 2008, 08:09, said:

Pai da, mai ales acuma, cand o venit si la noi coca .
:lol: :lol: :lol: :lol:    concluzie inteligenta:cauza unica si incontestabila a obezitatii o reprezinta consumul colei B)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate