Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Idea unui trai mai bun

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Angel_neon2

Angel_neon2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.11.2007
Hei acum nustiu cati ani era ceausescu, nu se traia ca acuma [din spusele parintilor]
pai cand mi-au spus in noaptea aceea m-am gandit [--n-are cum sa se fii trait alt  fel, cum adika ce-o fi sa-i intreb???]
apoi i-am intrebat si mi-au spus [pai nu avei atatia bani , nu lucrai la patroni  ci la stai , cand faceai o fapta rea te exploatau la os (te duceau sa sapi la canalul Dunare-MareaNeagra,nu puteai aduce masini din afara tari (masina de baza era DACIA) ]
--eu cand am auzit masini parca m-o trasnit un fulger si m-am dus sa ma culc
asa ca m-am gandit acuma cum suntem pe langa germani, francezi,chinezi , n-ar fii mai bine sa facem si noi inca o revolutie
                 scuzati daka am gresit [am numai 11 ani si habar n-am prea bine politica si ....]

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Pe langa Dacia mai erau si Skoda, Lada si Trabant...

#3
Angel_neon2

Angel_neon2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.11.2007
mda alea vechi stiu are si bunicumeo o scoda 000
in loc la 000 un numar

#4
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Revolutie ca sa-l dam jos pe Basescu si guvernul ? suna bine, dar trebuie sa fim realisti, acum nu se mai poate si nici in viitorul apropiat.Totul se decide la vot. Nu-ti convine conducerea actuala, astepti 4 sau 5 ani si votezi ce consideri ca-ti convine. Daca nu ai ce vota... asta e o alta poveste.

#5
Angel_neon2

Angel_neon2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.11.2007
nu mah
ne adunam in fata la parlament

si strigam jos basescu jos guvernul .....................
si daca nu ne asculta incendiem ...... zdrobim , spargem..... :D

Edited by Angel_neon2, 29 April 2008 - 16:53.


#6
DBCooper

DBCooper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.04.2006
ca sa faci revolutie iti trebe oarece legitimitate, o dorinta populara masiva. altfel orice nebun se trezeste in fiecare zi sa faca revolutie. romanii sunt multumiti de stare de fapt de acu. tu de ce nu esti?

#7
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

 Angel_neon2, on Apr 29 2008, 16:37, said:

Hei acum nustiu cati ani era ceausescu, nu se traia ca acuma [din spusele parintilor]
pai cand mi-au spus in noaptea aceea m-am gandit [--n-are cum sa se fii trait alt  fel, cum adika ce-o fi sa-i intreb???]
apoi i-am intrebat si mi-au spus [pai nu avei atatia bani , nu lucrai la patroni  ci la stai , cand faceai o fapta rea te exploatau la os (te duceau sa sapi la canalul Dunare-MareaNeagra,nu puteai aduce masini din afara tari (masina de baza era DACIA) ]
--eu cand am auzit masini parca m-o trasnit un fulger si m-am dus sa ma culc
asa ca m-am gandit acuma cum suntem pe langa germani, francezi,chinezi , n-ar fii mai bine sa facem si noi inca o revolutie
                 scuzati daka am gresit [am numai 11 ani si habar n-am prea bine politica si ....]

Ce sa zic....
Moderatorii au fost "draguti" ca au cerut min 16 ani pt. acest forum.
Stiu ei de ce...



Chiar daca nici atat nu ajunge.

#8
n_costin

n_costin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.08.2007
Mai este pana la un trai pe care-l visati voi. Voteaza cu altul daca nu-ti convine actualul presedinte cat si guvern. De la revolutie ne tot invartim intr-un cerc vicios din care nu vom iesi cel putin 3-4 mandate de acum pe viitor. Nu putem schimba nimic, cel putin nu acum. Get used to that !

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

 Angel_neon2, on Apr 29 2008, 16:52, said:

nu mah
ne adunam in fata la parlament

si strigam jos basescu jos guvernul .....................
si daca nu ne asculta incendiem ...... zdrobim , spargem..... :D

Mda... Se vede ca ai 11 ani, citeste totusi regulamentul.

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 DBCooper, on Apr 29 2008, 17:56, said:

ca sa faci revolutie iti trebe oarece legitimitate, o dorinta populara masiva. altfel orice nebun se trezeste in fiecare zi sa faca revolutie. romanii sunt multumiti de stare de fapt de acu. tu de ce nu esti?

Momentan nu se poate rezolva problema cu dorinta populara pentru ca prostimea e prea pasnica si prea manipulata ca sa poata face ceva. Sunt destul de multi nemultumiti, da nu se fac asa de remarcati.

#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pai ar fi trei solutii:
- un Vladtepes sau Mihaiviteazul care vine, ia puterea si face numai fapte bune si da un exemplu pentru multi ani de acum incolo: din pacate nu stiu nici un Vladtepes sau Mihaiviteazul, ca l-as sfatui sa purceada la actiune
- o revolutie linistita, o reorientare a mentalitatilor, o stabilizare a societatii, economiei si politicului: problema cu revolutia este ca dupa una mai vine inca una, pentru ca noua orientare nu este in general (suficient de) buna, sau cel putin asta arata istoria ultimilor 200 de ani
- o contrarevolutie: nu mai schimbam nimic, mergem cu ce avem si incepem sa filtram trecutul si prezentul, facem o analiza sincera si pastram doar ce e bun, restul il lasam pe margine sa moara ca o buruiana smulsa din pamint

Eu as merge pe prima si pe ultima optiune. Voi pe unde va situati?

#12
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006
Trai mai bun?Poate pe lumea ailalta daca v-au preocupat cele sfinte pe acest pamant.
edit: desi daca ar fi sa ii credem pe politicienii nostri raiul e deschis pentru oricine oricand.

Edited by maks, 29 April 2008 - 21:59.


#13
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Dihorul Razboinic, on Apr 29 2008, 21:44, said:

- o revolutie linistita, o reorientare a mentalitatilor, o stabilizare a societatii, economiei si politicului:
  Asta-mi place cu stabilizarea . Ca si cum am fi niste copii , lasati la groapa de nisip sa-si aleaga modul de joaca , fara interventia celor mari , care au ei de facut  o "tabla" , de baut o bere , de barfit ceva acolo - un eveniment monden , un film , un meci ...
   Vise , vise frumoase .
   Uiti ca acuma nu mai suntem de capul nostru , ci doar o parte a UE , de unde vin deciziile majore ?
   Deci , inainte de toate ar trebui sa ne intrebam cat de liberi si independenti mai suntem pentru a ne decide viitorul ?
  Si chiar daca nu ar fi asa puternica influienta politica a UE , tara e pe mana capitalului si a mafiilor straine .
  Plus ca , la cat de dezbinati suntem si la cat de preocupati de soarta capreri din curtea vecinului ...
      :notangel:

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 arcond, on May 3 2008, 10:26, said:

Asta-mi place cu stabilizarea . Ca si cum am fi niste copii , lasati la groapa de nisip sa-si aleaga modul de joaca , fara interventia celor mari , care au ei de facut  o "tabla" , de baut o bere , de barfit ceva acolo - un eveniment monden , un film , un meci ...
   Vise , vise frumoase .
   Uiti ca acuma nu mai suntem de capul nostru , ci doar o parte a UE , de unde vin deciziile majore ?
   Deci , inainte de toate ar trebui sa ne intrebam cat de liberi si independenti mai suntem pentru a ne decide viitorul ?
  Si chiar daca nu ar fi asa puternica influienta politica a UE , tara e pe mana capitalului si a mafiilor straine .
  Plus ca , la cat de dezbinati suntem si la cat de preocupati de soarta capreri din curtea vecinului ...
      :notangel:
Oricit de mult ai pierde, tot iti mai ramine ceva ce e al tau: libertatea.

#15
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Dihorul Razboinic, on May 3 2008, 22:42, said:

Oricit de mult ai pierde, tot iti mai ramine ceva ce e al tau: libertatea.
   Care libertate , aceea de a produce si exporta carne de porc sau lapte cat e prevazut in cotele negociate cu UE si numai daca ai avize de conformitate ?
   Sau vorbesti despre libertatea virtuala  , aceea care e frumoasa , minunata , dar lipseste cu desavarsire ?
    :cursing:

#16
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Poate se refera la libertatea spiritului. Industrie nu mai avem, agricultura, o apa si-un pamant, fondurile structurale splendide, dar intra in gauri negre, preturi occidentale si salariul mediu 250 de Euro, locuri de munca in Occident mai putine decat in 2005-2006. A, burse nema.

#17
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

Quote

> Idea unui trai mai bun
Hmm, plecatul din țară?

Nu de alta, dar la cât de plină e țara de hoți, sigur fură ăștia orice megarevoluție s-ar face ;)
Din nefericire nu se poate schimba ceva non-violent și pentru ca să le dai în cap ai nevoie de cel puțin 2-3 mil de oameni activi în treaba asta ca să o faci bine.

Edited by jafpefata, 07 May 2008 - 01:58.


#18
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 arcond, on May 4 2008, 14:35, said:

Care libertate , aceea de a produce si exporta carne de porc sau lapte cat e prevazut in cotele negociate cu UE si numai daca ai avize de conformitate ?

Aha, si tu crezi ca daca n-am fi in UE am exporta mai mult? Cui? Nici macar rusii nu mai accepta importuri daca nu-s in conformitate cu normele UE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate