Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Un telefon bun care sa functioneze ani

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ktav

ktav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.08.2004
Am un Alcatel 311 de peste 2 ani si vreau sa mi-l schimb. Nu ma intereseaza camera, ecran color, etc.
Vreau sa fie bun, durabil, sa nu fiu nevoit sa il schimb dupa 2 ani din cauza ca nu mai tine bateria decat o zi ori ceva de genul acesta. d

Deci as vrea ceva care sa tina de la 4 zile in sus, sa fie micut, usor, si reliable...

M-am interesat si eu inainte si faza e ca nu vreau sa investesc prea mult, cam 3-4 mil si as vrea sa il iau si nou nu la SH.
Am cautat pe magazinele online si am gasit o oferta bunicica pe EUROGSM si VEGASTEL.ro,
De pe forum am aflat ca eurogsm e cam teapa si va intreb daca la vegastel e mai bine? Am citit pe aici destule despre modelele Siemens, SL45, ME45, S45i si am inteles ca sunt ceea ce mi-ar trebui mie. True?

Astept niste recomandari.

Mie mi-a placut ME45 pe care mi l-as lua, mi-a mai placut si SL45i dar nu stiu nimic de ele si nici macar nu il au de vanzare. in schimb la vegastel e SL42 cu 3 milioane, merita?

PS: nu tin neaparat sa iau Siemens sau modelele alea, dar alea mi s-au parut mai bune din ce am citit pe forum aici si pe altele din strainatate :)

Edit: si ce parere aveti de SE T230 din oferta de la Orange? Ca la fidelizare l-as lua cu 3,5 milioane.

Edited by Zvastrici, 21 October 2004 - 20:11.


#2
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Telefoanele din ultimii ani respectiv cam de la jumatatea lui 2003 pana astazi sunt mobile cu viata scurta, din ce in ce mai putin rezistente, in special in ceea ce inseamna softwere, firave, cu cat mai complexe cu atat mai instabile.

Da, ME45, S45 si SL45 fac parte din vechea garda, sa o numim "generatia de aur", care a fost in anii 2000-2002 cand o parte din modelele principalilor producatori (in mare parte varfurile de gama) ajunsesera la o maturitate suficienta fiind foarte dotate la acea vreme si in acelasi timp bine construite.
Din punctul meu de vedere unele modele erau la un prag de perfectiune. Prag care, dupa opinia mea nu va mai fi atins prea curand sau poate niciodata avand in vedere tendintele si cerintele clientelei, producatorii fiind nevoiti sa se conformeze.

Mobilele din "generatia de aur", din start, erau gandite si testate sa aiba viata cat mai lunga, fiind atunci un criteriu extrem de important pentru producatori fata de mobilele de astazi care sunt indopate cu zeci de functii de dragul modei, functii care sunt mai mult de strategie de marketing fiind foarte limitate si lipsite de utilitate si (sau) calitate.
Posibil ca aceste modele sa nu faca faþa la prima cadere pe sol sau la supunerea involuntara a unor socuri, in timp ce terminalele anilor trecuti functioneaza si astazi fara probleme in mana multora dintre noi si numai ele stiu prin cate au trecut.

Este adevarat, mobilele cu adevarat rezistente la socuri sunt cele ale anilor '90 insa acestea sunt invechite cam din toate punctele de vedere, inclusiv moral si trebuie sa le uitam.

Deci, din punctul meu de vedere cel mai bun compromis in ceea ce priveste tehnologie, dotari, calitate hardwere, fiabilitate, marime, semnal, standby, etc. sunt cele din anii 2000-2002, cu unele exceptii 2003.

Revenind la topic, un telefon durabil, suficient de dotat, care sa corespunda criteriilor unui telefon complet este de obicei un mobil care face parte "generatiei de aur", spre exemplu de la Nokia modelul 6310 (6310i) iar de la Siemens modelul S45 (S45i) in special ME45 care este tot un S45 insa protejat de praf si de umezeala fiind terminal outdoor.

Referitor la SL45, abort, este tot un Siemens dar din pacate prezinta slabiciuni legate de fiabilitate in special la partea esentiala a unui mobil, standby-ul.

S45 a fost si este in continuare un terminal foarte discutat pe forum fiind lesne de inteles de ce, insa recent am observat si aflat ca acest model prezinta slabiciuni la butoane care sunt foarte sensibile la praf si umezeala. Deci daca va fi S45 atentie la praf si umezeala, in caz contrar punctul de presiune al butoanelor se va schimba, utilizatorul fiind nevoit sa apese puternic pe butoanele afectate.

Unul dintre pretendentii la tron este Siemens ME45 care este de fapt un S45 fara probleme la butoane ever, fiind un telefon outdoor. Singurul  minus al acestui model care trebuie mentionat reprezinta o problema minora, la unele modele (in functie de lot) se sterge inscriptionarea de pe butoane.

Banalul si comercialul 6310i mai este o alternativa excelenta si astazi dar numai cu conditia ca acesta sa fie NOU 100%. Predecesorii lui, 6310 si 6210 au fost niste mobile foarte bune si ele insa noi, nu mai pot fi gasite de multa vreme.

In ceea ce priveste Motorola, Samsung, Ericsson, Sony-Ericsson si altii se pot pronunta userii si pot recomanda un telefon care sa corespunda criteriilor de mai sus. Sunt curios care ar fi acela... Also astept comentarii in ceea ce priveste "generatia de aur".

Toicul nu se muta la "Achizitionari" continand prin acest post idei care nu au mai fost discutate pe forum.

Edit: Off-topicurile vor fi trecute cu vederea in functie de calitatea posturilor.

Edited by Zvastrici, 24 October 2004 - 01:05.


#3
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

ktav, on Oct 21 2004, 18:43, said:

Am un Alcatel 311 de peste 2 ani si vreau sa mi-l schimb. Nu ma intereseaza camera, ecran color, etc.
Vreau sa fie bun, durabil, sa nu fiu nevoit sa il schimb dupa 2 ani din cauza ca nu mai tine bateria decat o zi ori ceva de genul acesta. d

Deci as vrea ceva care sa tina de la 4 zile in sus, sa fie micut, usor, si reliable...

M-am interesat si eu inainte si faza e ca nu vreau sa investesc prea mult, cam 3-4 mil si as vrea sa il iau si nou nu la SH.
Am cautat pe magazinele online si am gasit o oferta bunicica pe EUROGSM si VEGASTEL.ro,
De pe forum am aflat ca eurogsm e cam teapa si va intreb daca la vegastel e mai bine? Am citit pe aici destule despre modelele Siemens, SL45, ME45, S45i si am inteles ca sunt ceea ce mi-ar trebui mie. True?

Astept niste recomandari.

Mie mi-a placut ME45 pe care mi l-as lua, mi-a mai placut si SL45i dar nu stiu nimic de ele si nici macar nu il au de vanzare. in schimb la vegastel e SL42 cu 3 milioane, merita?

PS: nu tin neaparat sa iau Siemens sau modelele alea, dar alea mi s-au parut mai bune din ce am citit pe forum aici si pe altele din strainatate :)

Edit: si ce parere aveti de SE T230 din oferta de la Orange? Ca la fidelizare l-as lua cu 3,5 milioane.

<{POST_SNAPBACK}>


Avand in vedere faptul ca vrei sa tina cu anii, din start trebuie un telefon NOU, nu impecabil, nu reconditionat and stuff ci NOU.

Nu, T230 nu este ceea ce iti trebuie, citeste postul meu de mai sus si asteapta si opiniile userilor.

Edited by Zvastrici, 21 October 2004 - 21:51.


#4
ktav

ktav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.08.2004

Zvastrici, on Oct 21 2004, 21:20, said:

Avand in vedere faptul ca vrei sa tina cu anii, din start trebuie un telefon NOU, nu impecabil, nu reconditionat and stuff ci NOU.

Nu, T230 nu este ceea ce iti trebuie, citeste postul meu de mai sus si asteapta si opiniile userilor.

<{POST_SNAPBACK}>


pai si care ar fii mai exact problemele lui t230? ca din cate am inteles eu bateria tine destul de mult

#5
Americann

Americann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.12.2003
Eu iti recomand Nokia ...mai putin 3xxx.Mie mi se par cele mai durabile telefoane. Nu am avut probleme cu ele.

#6
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Eu folosesc un Ericsson T65 de 2 ani. Pot sa spun ca este ca nou. Bateria tine in continuare 6 zile nonstop sau vreo 10 oprit noaptea cu vorbit destul de putin. Nu stiu cum sunt modelele noi iar pe asta nu prea ai sanse sa il mai gasesti.
Din "generatia de aur" am mai avut si un Panasonic G520 (cred) care a tinut 3 ani pana a murit acumulatorul, nu era pe litiu. Pe atunci nu prea vedeam telefoane sa se strice, in general erau schimbate ca te plictiseai de el. In prezent au bagat tot felul de chestii inutile (dupa parerea mea) care scad mult timpul de standby. Ma si gandesc ce voi lua cand moare asta si sa ma tina la fel de mult. Nu ma intereseaza ecran color, polifonice, radio si mai stiu ce or avea prin ele. Pur si simplu ceva care sa mearga bine si sa nu stau tot timpul sa verific cat mai este incarcat.

#7
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Eu ii dau dreptate lui Zvastrici: ME45,S45, SL45 dar si S55 sunt telefoane ale "generatiei de aur". Prin ele, Siemens a atins apogeul, pe care nu stiu daca il va mai intrece, din pacate, vreodata, desi noua serie 65 e promitatoare, insa parca nu mai au acelasi farmec "Siemens", care m-a "cucerit" pe mine. Acuma toti trebuie sa urmareasca tendintele (ecrane cat mai mari, cu cat mai multe culori si cu cat mai multe voci de tonuri polifonice, camera, restul nu mai conteaza!) si Siemens a trebuit sa faca la fel.

E adevarat, trebuie sa evoluam, dar nu trebuie ca la un mobil sa conteze doar cele 4 lucruri enumerate mai sus. Pe cand, mobilele generatiei de aur erau niste tel. dotate, cu gadget-uri, destepte, nu au camere, majoritatea nu sunt poly, nici macar nu au ecran color, inca mai au un cuvant de spus.

Pentru Nokia cred ca 6310i a fost un punct de reper important (el a reprezentat si el "generatia de aur" impreuna cu 8310, care si el este un tel. foarte bun, si 3510), insa 6230 cred ca va fi apogeul si dup-aceea Nokia va pierde mult, daca nu vor baga si ei mai multe voci de tonuri poly, mai multe culori, ecrane mai mari, camere mai smekere.

E pacat, insa acestea sunt tendintele! Mie unul parca mi-e sila de Samsung. Degeaba au ele design fain, ecrane, camere, poly bune, cand in meniul de setari poti configura foarte putin si ai foarte putine gadget-uri.La Samsung dai bani multi, primesti un tel. "smeker", dar care e = 0 pentru majoritatea utilizatorilor, care se pricep la mobile!

Motorola din cate stiu eu nu prea a avut reprezentant in generatia de aur, insa efectiv nu stiu cum naiba este Motorola Nr. 2 in lume, cand fac telefoane asa de proaste si nici nu sunt foarte populare (cel putin in Europa) ?  

Sony Ericsson a avut ca reprezentant al generatiei de aur pe T68(poate unii ma vor contrazice, dar asta e parerea mea). Dup-aceea si SE a trebuit sa accepte tendintele si sa faca telefoane mai smekere.

Adevarul e ca tuturor ne place un ecran mai mare, o camera mai buna, insa trebuie sa ne gandim si la chestiile mai mici inainte sa cumparam un telefon. Vorba aia: "Esentele tari sunt in sticle mici".

#8
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
ThEDaMn3d & azertiti, excelent domnilor.

Nu am avut Ericsson T65, nici macar nu l-am studiat in mana, dar am observat ca majoritatea celor care il au sunt foarte multumiti de el, in special in ceea ce priveste standby-ul care este extrem de bun pentru un mobil de aceasta talie.
Din pacate acest model prezinta lipsuri la utilizare cel putin ciudate, fiind de multe ori nevoie sa apesi des pe anumite butoane... exemplu: atunci cand scri un mesaj pentru a folosi semnul "punct" trebuie sa apesi de 4 sau 5 ori pe tasta 1. Am inteles ca aceasta problema au rezolvat-o la ultimele modele Sony Ericsson.

ThEDaMn3d, foarte bine, ai inteles perfect "generatia de aur". :)
Pentru ca topicul sa ramana la acest nivel ma vad nevoit sa te contrazic in timp ce in mare parte sunt de acord cu tine.
Daca discutam despre mobile strong, very strong, cum sunt Siemens S45 & ME45 si Nokia 6310i, modelul Nokia 8310 si Nokia 3510 nu sunt telefoane atat de reusite precum cele mentionate mai sus.
8310 este un mobil care la inceputul carierei a avut mari probleme la capitolul softwere plus faptul ca butoanele lui au un punct de presiune slab miscandu-se la utilizare deci pica din start daca vorbim de un mobil pro. In rest acest model si-a incheiat cariera cu bine fiind foarte folosit si astazi.
In acelasi timp daca privim problema si din punctul de vedere al pretului, 8310 a fost un model exagerat de scump, teoretic nemeritandu-si banii, concurand la pret cu telefoane bussines mult mai serioase. Chiar si cu un pret foarte mare s-a vandul excelent avand o imagine buna in special pentru faptul ca, continea radio si facea parte din seria 8, la acea vreme Nokia avand alta strategie fata de astazi, telefoanele cu cifra 8 in fata avand preturi exagerate. Exemplu: 8210, 8250, 8850, 8910. La capitolul acustica 8310 nu isi arata muschii fiind chiar subtirel, sunet slab si receptie a semnalului medie.

Nokia 3510 este relativ recent fata de 8310 sau 6310i, dupa cum se stie, fiind primul model Nokia cu sunete de apel polifonice si functie MMS. Insa avand display clasic ca al lui 6310i, functia MMS este doar de forma iar sunetele de apel sunt low quality si au un volum mic. Butoanele din silicon puternic iluminate dadeau adesea impresia ca sunt prea moi, utilizatorul avand impresia ca nu a apasat destul de tare atunci cand a actionat o functie din meniu, cand de fapt acestea si-au facut treaba. Deci, butoanele din silicon sau cauciuc nu sunt potrivite pentru un telefon serios, exceptie facand modelele outdoor. Also, tasta 5 de la acest model este mult prea mare fata de tasta cu care se raspunde apelurilor.

Cu toate acestea, privind per ansamblu, 8310 si 3510 sunt telefoane ok din punctul meu de vedere si le putem trece pe lista telefoanelor bune.

Modele mentionate pana acum, T65, 8310 si 3510 sunt dupa parerea mea telefoane reusite pe care le putem introduce in "generatia de aur", dar cred ca acestea ar ocupa ultimele locuri... bine oricum.

Sa privim ideea si din prisma faptului ca un telefon COMPLET din toate punctele de vedere nu exista pentru ca producatorii doresc sa acopere toate segmentele de piata pentru a avea vanzari asteptate.
Spre exemplu, in mod intentionat, Nokia 6610i nu suporta functii vocale in timp ce Nokia 6220 are acest gadget dar acesta nu este dotat cu display de 65K si MMC precum are 6230. Cu cat mai multe modele cu atat sanse de a fi No1... principala strategie Nokia.

Referitor la ultimele modele Siemens de astazi, sunt de acord, nu cred ca vor avea succesul asteptat... din pacate.

Modelele Samsung nu pot intra in categoria pe care o discutam, sunt in mare telefoane fashion.

Revenind la subiectul principal al topicului, dintre 8310, 3510 si T65, dupa opinia mea castiga T65 avand in vedere autonomia excelenta pe care si-o doreste lansatorul topicului, userul ktav.

Din punctul de vedere al imaginii Ericsson, T65 fiind printre ultimele modele Ericsson, a punctat excelent la buna incheiere a imaginii Ericsson.

Ericsson T68 este si el o alternativa buna insa nu cred ca este cel mai potrivit avand in vedere standby-ul semnificativ mai mic fata de T65, plus faptul ca display-ul sau color are o rezolutie scazuta fiind din acest punct de vedere un model stirb fata de mobilele color din ziua de astazi, posibil ca utilizatorul sa sufere de frustrare optand pentru mobilele "non-pro" de astazi. :)

#9
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Nu am avut niciodata me45, sl45 sau alte mixere, dar m-am jucat cu amandoua.
Sl 45 arata beton, dar din pacate poti sa-ti faci si o cafea pana intri intr-un meniu. Me45 pare ok, insa am auzit ca la capitolul "antishock" e cam praf (nu puteam sa iau telefonul omului sa dau cu el de pamant ca sa testez io).
La capitolul "generatia de aur" stapan este (si nu mi-e usor s-o spun) 6110, de departe cel mai bun telefon facut de blokia insa cam mare pentru actualele standarde.
T65-ul este un telefon excelent; l-am avut 1 an jumate fara probleme, insa am observat ca pe la sfarsit  timpul de standby incepuse sa scada putin.
Deasemenea as mai putea recomanda t39 si r380..telefoane excelente si...cu Bluetooth.

#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

Zvastrici, on Oct 24 2004, 06:47, said:

ThEDaMn3d & azertiti, excelent domnilor.

Nu am avut Ericsson T65, nici macar nu l-am studiat in mana, dar am observat ca majoritatea celor care il au sunt foarte multumiti de el, in special in ceea ce priveste standby-ul care este extrem de bun pentru un mobil de aceasta talie.
Din pacate acest model prezinta lipsuri la utilizare cel putin ciudate, fiind de multe ori nevoie sa apesi des pe anumite butoane... exemplu: atunci cand scri un mesaj pentru a folosi semnul "punct" trebuie sa apesi de 4 sau 5 ori pe tasta 1.

Din punctul de vedere al imaginii Ericsson, T65 fiind printre ultimele modele Ericsson, a punctat excelent la buna incheiere a imaginii Ericsson.

Ericsson T68 este si el o alternativa buna insa nu cred ca este cel mai potrivit avand in vedere standby-ul semnificativ mai mic fata de T65, plus faptul ca display-ul sau color are o rezolutie scazuta fiind din acest punct de vedere un model stirb fata de mobilele color din ziua de astazi, posibil ca utilizatorul sa sufere de frustrare optand pentru mobilele "non-pro" de astazi. :)

<{POST_SNAPBACK}>


uhmmm... de 6 ori !!!  dar asta sa fie deranjul... mie mi se pare un telefon complet pt generatia din care face parte .. unde mai pui ca are o tinuta frumoasa si standbay de invidiat.  am asi eu de peste 2 ani si sunt extrem de multumit.  Pana nu moare nu ma  trage inima sa-mi aiu altul din motiv ca asta imi satisface toate necesitatile pe care le am de la un telefon mobil deocamdata.

T68 a fost un fel de avangarda... modelul "tare" cu care a iesit sony-ericsson pe piata.  dar  am auzit destule aparate cu probleme si stand-by-ul e cam jenant asa...

PS:  vorbesc de T65 -ul meu! ca am auzit vazut o GROAZA de termninale modelul asa cu probleme mari (EX: era deschis pe masa si daca sunai la clientul respectiv zicea ca "Abonatul.....  nu poate fi contactat" sau : se bloca  si dupa cum stie toata lumea e capsulat deci iesea din discutie faza cu scosul bateriei...  si cel mai adesea se inchidea subit fara vrun motiv)

in continuare (drept concluzie) mi se pare ca cei de la sony-ericsson fac telefoane bune ( cel putin ca raport pret-calitate) fata de nokia de care nu te poti apropia (ca pret)  
+ notabil = standbay-ul care i-au facut renumiti pe ericsson  e in continuare in atentia producatorului de telefoane...  eu cred ca intre produsele lor o sa gasesti un telefon sa-ti satisfaca nevoia de comunicare si sa fie durabil...

#11
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Acum intervin eu. Am avut pana vineri un T630. Frumos telefon, ecran mare, stand-by dragut, dar cu FOARTE multe incoveniente. Degeaba arata bine daca la capitolul utilizare este f prost. Mai multe in threadul "Despre lipsurile din meniu telefonului nostru". Ca atare am facut un salt urias si mi-am luat 6230 de la Internity cu banu jos. Asta da telefon. Puteti veni cu 1000 de argumente. Dupa ce am incercat cam tot de pe piata, pot afirma ca in afara de Nokia nu prea sunt solutii pe piata pentru cineva care vrea un telefon mic, personalizabil si in format clasic. Nu iau in discutie smartphone-urile.
ktav iti recomand Nokia si Siemens. Restul nu cred ca mai conteaza. Ambele pot fi personalizate si sunt f usor de folosit. Ca si forma si model...tu decizi.
bafta!

#12
ktav

ktav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.08.2004
mersi pt replyuri

sincer sunt total in pom, chiar nu stiu ce sa fac pt ca as prefera sa fac altceva cu banii decat sa'i dau pe mobil, si de aia ma cam tenteaza oferta de la orange (am deja ab pe orange) la fidelizare,pt samsung c100 :). stiu ca are bateria slaba si poate o sa regret, da il iau f ieftin (cam 3,4 mil ) si NOU, ceea ce conteaza f mult pt mine. faza e ca nu prea am de ales pt ca nu vreau sa dau mai mult de 4 mil, v'am spus de ce, si alte variante nu prea am. siemens c60 si m55 sincer mie nu imi plac, le'am avut pe ambele in mana si m'am jucat la ele, asta e. am avut si c100 si ala mi'a placut :)

nokiile sunt prea scumpe...

:rolleyes:

#13
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@Jarrive
Hai ca asta e tare...nokia mai tare la personalizare ca Sonyericsson.
Cum gasesti tu 6230 mai personalizabil decat k700 sau motorola e398 spre exemplu (care sunt si mai ieftine de altfel)? Comparatia dintre displayul lui 6230 si a celor doua nici macar nu are vre-un sens. La functii...nici macar.
Ktav, in alta ordine de idei, depinde de ce functii vrei tu la telefon si  de cati bani ai. Nu a aparut inca un 6110 al telefoanelor color insa poti fi pe aproape.

#14
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Nu stiu cum e fata de K700 dar sigur este peste mana. Caracteristic Sony Ericsson. Cat despre Motorola nu are rost sa mai vorbim. La display intra-devar e mai slab(dintr-un anumit punct de vedere) dar nu conteaza, iar la functii...nu pot spune decat ca daca tu asta crezi, eu nici macar nu incerc sa te conving.
Bafta in alegere!

Edited by Jarrive, 25 October 2004 - 21:14.


#15
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
am si acum in perfecta stare de functionare un Nokia 5110 :) are multi ani , si se comporta ca nou

#16
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
-> Sepguy, iti garantez ca me45 chiar rezista la socuri.
am unul de aproape un an si l-am scapat de numeroase ori pe asfalt, ciment, gresie etc. si nu are decat cateva zgarieturi pe spate. (desi unii ar zice ca exagerez, asa e); la apa inca nu am incercat;

#17
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@jarrive
6230..intr-adevar..este cam peste mana.
Ce inseamna display "mai slab, din anumite pcte de vedere"? Care ar fi punctul de vedere care l-am omis?
128*128 vs 176*220 , adica de 2,5 ori mai multi pixeli..pe un telefon cu dimensiuni mai mici = CONTEAZA. Este ca si cum ai zice ca nu e mare diferenta intre un tft de 15" si unu de 19".
Cat despre functii, eu nu cred nimic, i know (avand in vdr ca le-am butonat intensiv pe amandoua).

@proxxxy
Nu l-am testat, ti-am zis, eu am auzit doar ca la mai toate socurile ii sarea simul si trebuia pus la loc ( ca si la m35 de altfel).

Edited by sepguy, 25 October 2004 - 23:51.


#18
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Sep...pai eu am avut T630 si acum am 6230. T630 este un telefon frumos dar ca meniu..yuk! Despre k700 nu stiu multe decat ce am citit pe net. Ca suna mai frumos si ca are rezolutie mai mare...nu ma intereseaza. La capitolul utilizare pp ca e la fel de idiot ca T630 adica: Trebuie sa copiezi numerele in memoria telefonului. Pana dai un telefon dupa sim te plictisesti butonand, daca ajungi prin nu stiu ce submeniu si te pierzi nu exista un buton cu care sa ajungi in stand-by rapid...si tot asa pana te plictisesti. Apoi...daca tu reusesti sa customizezi butoanele left key si right key...inseamna ca Sony Ericsson a facut un pas urias. Daca nu...bate pasu pe loc.
Bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate