Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Un telefon bun care sa functioneze ani

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
eu la K700 nu pot sa schimb butoanele stanga dreapta, poate o fi de la softul vodafone, si ce ma seaca k nu am gasit optiunea sa sterg toate numere de pe SIM !!!!

#20
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@dan2
Da..e de la vodafone.
@Jarrive
Copiatul de agenda il faci O SINGURA DATA. Sincer, nu m-a interesat  niciodata (sau foarte rar) sa sun de pe SIM atata timp cat am toate numerele in telefon.
Ca sa ajungi inapoi in root tii apasat pe butonul de back(dooh), cat despre shortcuturi la butoanele...se poate! Mai mult (fata de t6x0.), la k700 SE a reintrodus meniul cu taburi ca la vechiile ercissoane, care este DE DEPARTE cel mai ergonomic si intuitiv meniu.
Nu zic ca este meniul perfect, insa oricum il prefer oricand fata de cel de la nokia sau siemens!

#21
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Chestie de gusturi Sep. Eu am facut o comparatie scurta intre T630 si 6230. M-am uitat un pic la K700 pe net si am vazut ca la optiuni e cam tot acolo. Minus Video Player. Asta am vazut eu. Can despre lejeritate in meniu prefer Nokia. dan2 se plange de nu stiu ce optiune de stergere a sim-ului. Asta este una din marile prostii ale SE. Mie mi se pare complet aiurea ce fac ei cu meniurile, dar este iar chestiune de gust.
Bafta!

#22
ktav

ktav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.08.2004
mi'a zis unu ca imi da un siemens s45 la 2 mil la SH. merita?

#23
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
parerea mea e ca merita un s45 la 2 milioane lei avand in vedere ca este un telefon f. bun, pe piata nu se mai gaseste (nou) sau unde se gaseste e de la 5-6mil. in sus (din cate am vazut eu in cateva orase).  B)  Pune mana pe el!

#24
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
in schimb la K700 pot sa adaug shrotcuts din ... joystick sau cum ii zice la chestia aia micuta :) 4 shortcuts , oriunde as vrea in telefon, de preferat era left/right din butoane asa eram obisnuit.

#25
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
dan2..fa-ne si noua un review personal despte K700. Baterie, utilizare, personalizare, meniu...etc...
Pe mine unul ma intereseaza daca exista un speed dial decent...nu sa stau sa aranjez pozitiil 1-9 pe sim ca sa am ceva apropiat de speed dial...daca left key si right key pot fi personalizate...
multumim

#26
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
interesant topic ... mai ales ca este clar ca raman in discutie doar ericsson, nokia si siemens.

experienta mea personala (cronologic): motorola (d160 (??) - o chestie lunga, cu clapa), ericsson a1018, nokia 3310, ericsson r520. tangential - siemens m35, siemens a50 si siemens mc60.

despre motorola - a fost demult, si mai ales mi-a fost furat, asa ca nu-mi prea place sa-mi amintesc de el. avea o facilitate interesanta - doua tipuri de remindere in timpul apelului - foarte util pentru cei cu cartela.

m35 - a fost telefonul cu care am avut cea mai placuta experienta legata de calitatea auditiei - dupa ce m-am chinuit cu a1018-le meu pana mi s-a terminat bateria (si indiferent in ce zona a camerei ma asezam se auzea prost, cu intermitente etc), am rugat un amic cu m35 sa-mi imprumute telefonul pentru un apel. extazul mistic este putin spus pentru a putea defini cum am perceput - in acel moment - diferenta.

a1018 - poate cel mai robust telefon dintre cele pe care le-am avut. cazut de nenumarate ori, uitat in buzunarul de la spate al blugilor si asezat cu el pe scaun, desfacut si insurubat antena la greu - la un moment dat devenise un fel de tic - de altfel cred ca aici i s-a tras sfarsitul. cand l-am cumparat am avut de ales intre el si 5110; mi-a parut tare rau ca nu am mai 'prins' nokia - era nebunie atunci, dar prima saptamana de utilizare mi-a trecut (si saptamana asta a venit dupa o alta in care am asteptat conectarea - va mai amintiti? semnai azi contractul si conectarea se facea in maxim 7 zile, care la mine au fost chiar 7). singura lui buba, cu care nu m-am impacat niciodata, a fost softul, si mai ales acea inebunitoare problema: 'introduceti codul pin' cand ti-era lumea mai draga. a suferit vreo patru resoftari, si abia dupa ultima a fost ceva mai bine. trebuie spus ca structura meniului lui a ramasa ca referinta pentru cum trebuie sa arate un meniu de telefon mobil :first: .

nokia 3310 - telefon bunutz, la care am experimentat pentru prima data ring-tones-uri diferite pentru diversi apelanti. meniu de cacao, si foarte deranjant era ca trebuia sa-i setezi ora si data de fiecare data dupa ce scoteai bateria. oare asa o fi la toate nokiile? plusul il ia pentru ca era 'de firma', deci se vorbea la greu pe el, si mai ales moka  ;).

in cele din urma, regele, ericsson R5sn. un telefon mai mult decat complet. nu enumar decat sumar plusurile: calitate si marime display, functionalitate meniu, stand-by, claritate auditie, echipare (IR, bluetooth), structura memorie, internet mobil (cu client de mail) - ce mai, telefon bussines. un singur minus - ati ghicit - 'introduceti codul pin'. aleator si nu foarte des, dar din ce in ce mai des in ultima vreme.

sfatul meu este ca daca vrei un telefon din 'vechea garda' sa mergi pe R5sn. il gasesti (nou) la eurogsm (de unde l-am luat si eu acum 10 luni). il poti comanda pe net (www.magazineurogsm.ro - dar merge foarte greu de vreo luna de zile.) de asemenea, tot acolo (adica aici si clic pe 'cititi toate opiniile') poti citi mai multe pareri despre acest telefon.

scuze pentru off-topicul destul de consistent, sper ca indeplineste conditia de 'utilitate' pentru a fi iertat.

Edited by suri, 27 October 2004 - 13:41.


#27
ktav

ktav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.08.2004
mda, deci am cazut prada tentatiei si mi'am luat pana la urma samsung c100 de la orange cu 3.250.000 lei :)

din cate am inteles nu tre sa il formatez nu? cum procedez? daca nu rasp nimeni pana se incarca eu il scot de la incarcat :D

Edited by ktav, 28 October 2004 - 18:12.


#28
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
Mare tampenie ai facut....

#29
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004

ktav, on Oct 21 2004, 18:43, said:

Am un Alcatel 311 de peste 2 ani si vreau sa mi-l schimb. Nu ma intereseaza camera, ecran color, etc.
Vreau sa fie bun, durabil, sa nu fiu nevoit sa il schimb dupa 2 ani din cauza ca nu mai tine bateria decat o zi ori ceva de genul acesta. d

Deci as vrea ceva care sa tina de la 4 zile in sus, sa fie micut, usor, si reliable...

M-am interesat si eu inainte si faza e ca nu vreau sa investesc prea mult, cam 3-4 mil si as vrea sa il iau si nou nu la SH.
Am cautat pe magazinele online si am gasit o oferta bunicica pe EUROGSM si VEGASTEL.ro,
De pe forum am aflat ca eurogsm e cam teapa si va intreb daca la vegastel e mai bine? Am citit pe aici destule despre modelele Siemens, SL45, ME45, S45i si am inteles ca sunt ceea ce mi-ar trebui mie. True?

Astept niste recomandari.

Mie mi-a placut ME45 pe care mi l-as lua, mi-a mai placut si SL45i dar nu stiu nimic de ele si nici macar nu il au de vanzare. in schimb la vegastel e SL42 cu 3 milioane, merita?

PS: nu tin neaparat sa iau Siemens sau modelele alea, dar alea mi s-au parut mai bune din ce am citit pe forum aici si pe altele din strainatate :)

Edit: si ce parere aveti de SE T230 din oferta de la Orange? Ca la fidelizare l-as lua cu 3,5 milioane.

<{POST_SNAPBACK}>

Cel mai bine ar fi sa iti iei telefonul de pe piata si nu de pe internet pt ca s-ar putea sa ai niste surprize neplacute...incearca la un dealer autorizat .Gamma de telefoane este destul de larga pana in 4 mil.

#30
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004
GrimRipper de ce zici tu ca a facut mare tampenie ca si-a luat C100?Sincer sa fiu am si eu un C100 si sunt foarte multumit de telefon.Bateria ma tine aprox.  4 zile da cu vorbit nene pe el nu gluma.In medie vorbit cam 1 ora/zi asta in weekend cand rup centu in 14 :) in rest telu este destul de bun pacat ca are o memorie de numai 300k da merge am bagat poze si melodii la greu pe el :)

#31
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
nu cred ca are cum sa te tina 4 zile vorbit cu el (1 ora pe zi).
oricum memoria a luat fata acestui telefon (pana si un me45,s45 are 350k <care nu are nici java macar> ). Telefon low-end. Sunt curios sa vad daca e fiabil sau crapa dupa un an de folosire.

#32
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004

cosmin09, on Oct 28 2004, 20:15, said:

GrimRipper de ce zici tu ca a facut mare tampenie ca si-a luat C100?Sincer sa fiu am si eu un C100 si sunt foarte multumit de telefon.Bateria ma tine aprox.  4 zile da cu vorbit nene pe el nu gluma.In medie vorbit cam 1 ora/zi asta in weekend cand rup centu in 14 :) in rest telu este destul de bun pacat ca are o memorie de numai 300k da merge am bagat poze si melodii la greu pe el :)

<{POST_SNAPBACK}>



Probabil ca tu esti fericitul posesor al unui C100 bun. Din cate stiu eu cnx-u nici macar nu mai are elemete multimedia disponibile pentru C100...Oricum....este punctul meu de vedere.
Daca vroia ceva nesofisticat...ader si eu la o parere spusa mai sus: Ericsson R520

#33
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

cosmin09, on Oct 28 2004, 20:15, said:

Bateria ma tine aprox.  4 zile da cu vorbit nene pe el nu gluma.In medie vorbit cam 1 ora/zi asta in weekend cand rup centu in 14 :)

<{POST_SNAPBACK}>


Poate doar daca ti-au dat o baterie cu steroizi din greseala ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate