Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Trafic cu Mercur !

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mirosplacut

mirosplacut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2008
Am vazut la stiri cum au prins in flagrant pe un tip care incerca sa vanda mercur unui individ pe suma de 1800 euro.

Din cand in cand, destul de rar, mai vad la televizor stiri similare: trafic cu mercur (mercurul e considerat substanta periculoasa si nu ai voie sa il vinzi la sticla).

Nedumerirea mea este: cine naiba cumpara mercurul si ce face cu el? De ce exista o piata neagra de mercur? Pentru fabricile clandestine de termometre? Sa ma lamureasca si pe mine cineva ca eu nu reusesc sa imi dau seama ce se intampla.

#2
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
http://en.wikipedia....29#Applications

#3
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 mirosplacut, on Apr 22 2008, 20:23, said:

Am vazut la stiri cum au prins in flagrant pe un tip care incerca sa vanda mercur unui individ pe suma de 1800 euro.

Din cand in cand, destul de rar, mai vad la televizor stiri similare: trafic cu mercur (mercurul e considerat substanta periculoasa si nu ai voie sa il vinzi la sticla).

Nedumerirea mea este: cine naiba cumpara mercurul si ce face cu el? De ce exista o piata neagra de mercur? Pentru fabricile clandestine de termometre? Sa ma lamureasca si pe mine cineva ca eu nu reusesc sa imi dau seama ce se intampla.

Ai niste mercur si vrei sa-l vinzi?

#4
mirosplacut

mirosplacut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2008
Nu am doar sunt curios ce anume se poate face cu el

#5
novace

novace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 08.07.2007
si pe mine ma macina intrebarea aceasta , stie cineva ce se poate face cu el ? :D

#6
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Dau si eu cu parerea: din link-ul wikipedia o fraza mi se pare relevanta:

"Mercury was once used in the amalgamation process of refining gold and silver ores. This polluting practice is still used by the garimpeiros (gold miners) of the Amazon basin in Brasil and by illegal miners in South Africa."

/pisoiu

#7
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 mirosplacut, on Apr 22 2008, 19:23, said:

Nedumerirea mea este: cine naiba cumpara mercurul si ce face cu el? De ce exista o piata neagra de mercur?

"Mercurul se foloseste in procese industriale precum industria cloralcanilor si, de maniera artizanala si la scara mica, in cea de extragere a aurului. El se regaseste, de asemenea, intr-un numar semnificativ de produse de consum, vandute in intreaga lume. Cateva exemple ar fi: lampile fluorescente, componentele electrice, echipamentele de masurare si amalgamele dentare."

Ma gandesc ca varianta bold-uita se preteaza cel mai bine la piata neagra. :)

#8
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
unde se foloseste? acolo de unde se fura. un loc de unde se fura in RO sint redresoare or something...

de ce se fura? pt ca e scump si cineva vinde mercur pt a completa ce se fura...  ;)

Quote

he price of mercury has been highly volatile over the years and in 2006 was $650 per 76-pound flask

dar sint si traficanti de mercur rosu

Edited by H725, 25 April 2008 - 23:36.


#9
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 H725, on Apr 26 2008, 00:31, said:

de ce se fura? pt ca e scump si cineva vinde mercur pt a completa ce se fura...
Deci, e un cerc vicios. :D

#10
novace

novace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 08.07.2007
deci ne apucam de mercur-arit :)

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Se poate folosi in multe locuri, de la minerit aur, la detonatoare artizanale pentru explozibili, asta pe langa faptul ca e toxic.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Uitasem fulminatul de mercur (gloante artizanale, face poc foarte usor si violent).

#13
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Oare ce se intipla daca inghiti mercur?Eu am inghitit cind eram mik si nu stiu ce efecte ar trebui sa aiba!

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
De intoxicatie cu metale grele ai auzit? Pe scurt: iti cade parul, unghiile, sangerezi aiurea din gingii&co si de-aici incolo afecteaza in principal creierul si organele interne si defectele rezultate sunt potential permanente.

#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
facem pariu ca in afara de politie nu cumpara nimeni mercur de pe piata neagra?:))))

#16
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 conu71, on Apr 27 2008, 07:30, said:

facem pariu ca in afara de politie nu cumpara nimeni mercur de pe piata neagra?:))))

ai incercat sa vinzi?  ;)

#17
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Mercur ca Mercur... da' să vedeți când or să vândă Jupiteru'.

#18
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Mercurul in general poate fi folosit la diverse experimente in laboratoare clandestine, care pot pune in pericol mediul inconjurator.

De asemenea, poate fi folosit de catre o persoana pentru a otravi sau oricum intoxica un anumit mediu, de exemplu un lac din care se pescuieste.

Mai este folosit de catre asa-zisii vindecatori populari care in multe cazuri fac mai mult rau decat bine.

Poate fi folosit pentru producerea unor substante periculoase, caustice.

Se mai foloseste pentru extragerea aurului si a altor metale din minereuri.

Are aplicatii in constructia reactoarelor nucleare mici (racirea de exemplu).

Stiu ca mai este folosit si in cosmetica.

In general aplicatiile mercurului se bazeaza pe faptul ca se amalgameaza usor si apoi se poate separa acest amestec, destul de facil. Astfel, poate fi utilizat pentru extragerea si purificarea unui numar mare de substante.

Oricum, este toxic si periculos pentru cei din jur daca este detinut intr-o cantitate mare. Este pur si simplu inclus pe lista materialelor periculoase, alaturi de multe alte substante. Intrucat aceste substante sunt dificil de procurat, au aparut anumite persoane dispuse sa cumpere din surse clandestine. Mercurul se mai gaseste in anumite laboratoare si este mai usor de furat. Nu la fel de usor se poate fura de exemplu poloniul (acum nu mai este dar era putin pe vremea lui ceasca). Cumparatori sunt.

Nu cred ca de obicei intai se fura si apoi se cauta cumparatori. Cred ca se desfasura in felul urmator: exista un cumparator, care cauta o persoana din interiorul unui laborator si ii propunea sa ii faca rost. Aceasta ii vindea, dar spunea si colegilor ca acel mercur este valoros. Acestia luau si ei mercur, dupa care ramaneau cu el, caci nu aveau cui sa il vanda si eventualii cumparatori nu aveau de unde sa ghiceasca cine are mercur in Romania.
Ulterior, aceste persoane, dupa o perioada in care au detinut mercurul fara sa il valorifice, incercau sa afle cum ar putea sa il vanda si astfel informatia ca detineau mercur ajungea si la politie.

Edited by nelu97, 06 June 2008 - 23:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate