Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

O mica dilema

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Rolland

Rolland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.11.2007
Am in program o serie de coduri puse pe eventul "click" la un buton in programul meu.

Dilema mea este urmatoarea: cum fac astfel incat cand apas de la tastatura tasta "/" spre exemple sa imi execute codul care e la eventul "click" pe butonul respectiv. Ce vreau eu sa fac e sa ii setez keyboard shortcuts intr-un fel, sa poti apasa anumite taste care fac acelasi lucru ca atunci knd dai click pe butonul corespunzator.

Multumesc in avans... asta dak primesc un raspuns care sa ma ajute.

#2
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005
Muti codul din Click intr-o functie .
Cand apesi click apelezi functia.
Cand apesi / apelezi functia.

Iti recomand sa faci un Menu, cu keyboard shorcuts.

#3
Rolland

Rolland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.11.2007
ok am inteles ce vrei u sa imi zici, dar ceea ce nu stiu e de ce event sa ma folosesc ca se imi apeleze functia knd apas un anume buton.

M-am uitat prin MSDN library si am vazut cv de keypress,keydown, keyup dar nu am inteles care/cand/cum sa le folosesc, k MSDN explica la un nivel relativ avansat fata de ceea ce stiu eu. Sunt abia anul I la informatica :D

#4
Rolland

Rolland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.11.2007
nvm, i-am dat de cap cum sa leg ce nu stiam, acum problema mea e cu tasta "enter". Am facut programu sa execute liniile de cod ca atunci cand dau click pe un anume buton, dar vreau k sa atasez si tastei "enter" o serie de linii de cod care apartin si eventului click al unui anumit buton. Problema vine atunci cand initializez programul, fiindca el ia deja in focus obiectul cu TabIndex 0. si nu trece peste acest focus, deci knd apas tasta enter nu urmeaza instructiunea din cod sa execute ce vreau eu, si executa "click" pe obiectul pe care e "focus" deja.

Nu stiu kt e bn am explicat, sau kt de bn intelegeti, dar sper sa ma puteti ajuta.

MS oricum pt ideea cu functie apelabila de ambele eventuri, mi-a usurat munca :D

Edited by Rolland, 22 April 2008 - 23:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate