Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.
 Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 

Despre Univers

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#109
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postploiesteanu, on Sep 23 2008, 21:04, said:

UIta-te putin aici : http://adara.by.ru/h...a_luminoase.htm
E vorba de o multitudine de stele, 30000, aflate in pozitii diferite fata de sistemul solar, si la diferite distante. Tot asa stau lucrurile si cu galaxiile.Teoria anvelopelor multiple cade. Deci, ori suntem buricul universului ori imbatranitrea fotonului e un fapt cert. Teoria sustinuta de tine, explica intr-un fel, inposibilitatrea de a intra in contact cu alte forme viata.

Da, nu vad care e legatura cu ceea ce am enuntat eu... E vorba da constanta Hubble (cauta si vezi ce face)! Este o teorie enuntata de mult timp de oamenii de stiinta si de care am citit in carti si vizionat documentare chiar pe Discovery numai despre acest lucru aproape!

As dori si ca ReVaNgEr sa imi argumenteze de ce e pe trei cai... Daca nu se argumenteaza atunci degeaba...
:)

Si sa iti spun sincer, gandeste-te putin, intrucat nu putem vedea dincolo de 13 mld ani lumina nu inseamna ca suntem in centrul universului cum poate credeau unii! Sunt sanse foarte mici sa fim insa, intrucat universul vizibil este de numai 13 mld al, atunci putem fi plasati oriunde in univers, poate si la marginea sa...
Vreau argumentele voastre nu linkuri...ce credeti voi... eu unul mi-am facut datoria si am demonstrat ;)
:)

Edited by osmiumbin, 23 September 2008 - 20:16.


#110
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Astea sunt niste speculatii sustinute de niste oameni de stiinta care sustin teoria relativitatii, dar in acelasi timp o neaga.

Edited by Bean, 24 September 2008 - 15:02.
blanks erased


#111
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postosmiumbin, on Sep 23 2008, 21:14, said:

As dori si ca ReVaNgEr sa imi argumenteze de ce e pe trei cai... Daca nu se argumenteaza atunci degeaba...
Tu ai raportat totul cat se poate de simplu, nu te gabri, studiaza si pe urma poti afla raspunsuri.
Vorba profesorului meu de logica:
"Operatia a reusit, dar pacientul e mort."
Universul vizibil e de 17. Expansiunea depinde de niste lucruri, nu doar ca.... .... daca distanta creste bla bla. Materie neagra, geometria spatiului, etc etc.

Edited by ReVaNgEr, 23 September 2008 - 21:00.


#112
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postploiesteanu, on Sep 23 2008, 20:51, said:

Astea sunt niste speculatii sustinute de niste oameni de stiinta care sustin teoria relativitatii, dar in acelasi timp o neaga.


View PostReVaNgEr, on Sep 23 2008, 20:59, said:

Tu ai raportat totul cat se poate de simplu, nu te gabri, studiaza si pe urma poti afla raspunsuri.
Vorba profesorului meu de logica:
"Operatia a reusit, dar pacientul e mort."
Universul vizibil e de 17. Expansiunea depinde de niste lucruri, nu doar ca.... .... daca distanta creste bla bla. Materie neagra, geometria spatiului, etc etc.

Mai...nu e adevarat! Sunt demonstratii vechi dinainte sa ne nastem noi!
ReVaNgEr tu ai 15 ani, e o diferenta...si eu la varstata poate tot asa gandeam si apreciez, esti istet dar mai ai de aflat. Eu cu asta ma ocup iar demonstratiile sunt mult mai mari insa nu stau acum sa le expun! De ce nu vreti sa le acceptati, sunt fundamentale! Depind de mai multi factori dar ce am enuntat eu mai devreme e principal! Dar...in fine fiecare cu teoria si gandirea lui :P
Eu am incercat sa va arat ca nu e chiar asa cum spun altii... Mai uitati-va pe la documentare discovery science si nu numai ;)
Nu poti nega o constanta care explica principiul de baza al expansiunii...este ca si cum ai nega expansiunea... in fine e mult si complicat.
:)

Edited by osmiumbin, 23 September 2008 - 22:21.


#113
askey

askey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 31.08.2005

View Postosmiumbin, on Sep 23 2008, 17:07, said:

Ok, am sa incerc sa explic pentru toti! :)
...
Cine nu a inteles, sa ridice mana :))

Deci galaxiile alea au o viteza superioara c fata de noi ? Si se departeaza si de asta nu le vedem, zici tu. Dar daca se apropie le putem vedea ? Mai exact, ce ar trebui sa vedem ?

#114
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
"Cu alte cuvinte Chiar daca universul are diametrul mai mare de 13 miliarde de ani lumina este imposibil sa vedem dincolo de acesta limita intrucat ar fi corpuri care depasesc viteza luminii (miscare raportata la Terra) si in consecinta lumina nu ar mai ajunge la noi! Este o bariera care nu permite acest lucru!" Te inseli. orice perturbatie a unui luxon , va ajunge dar cu intarziere.
Analizand miscarea galaxiilor si considerand un punct arbitrar in care s-ar afla sistemul solar (a carui pozitie poate fi corectata prin recurente succesive) se poate stabili planul sferic in care ne aflam. Considerand un sistem neinertial situat in punctul 0 (centrul presupusei explozii initiale) se poate determina constanta hublle , dar nu asta e important. Viteza trebuie  tolerata cu un coeficient de lungime .Ceea ce facem noi, considerand si comparand viteza unui roi galactic sau a unui sistem de galaxi cu viteza unei particule e o blasfemie adusa legilor (intrinseci) ale naturii.(ma refer la viteza absoluta).
Gradientul de viteza pleaca de la punctul 0 (viteza 0 impuls 0 ), pana  la primele particule explodate. Luind doua puncte pe sfera initiala aflate in opozitie, vom obtine viteze mult superioare vitezei luminii. E corect ? Nu. Trebuie aplicat un cadru de corectie care tine de marimea ci nu de natura obiectelor analizate, pe directia miscarii, bineinteles. Ce nu intelegi ?  Poate nu esti deacord, asta e posibil. Dar de inteles, cred ca lucrurile sunt foarte clar expuse.

Edited by ploiesteanu, 24 September 2008 - 13:18.


#115
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postaskey, on Sep 24 2008, 02:55, said:

Deci galaxiile alea au o viteza superioara c fata de noi ? Si se departeaza si de asta nu le vedem, zici tu. Dar daca se apropie le putem vedea ? Mai exact, ce ar trebui sa vedem ?

Da, si nu zic eu ci cosmologii care studiaza acest lucru!

View Postploiesteanu, on Sep 24 2008, 12:38, said:

"Cu alte cuvinte Chiar daca universul are diametrul mai mare de 13 miliarde de ani lumina este imposibil sa vedem dincolo de acesta limita intrucat ar fi corpuri care depasesc viteza luminii (miscare raportata la Terra) si in consecinta lumina nu ar mai ajunge la noi! Este o bariera care nu permite acest lucru!" Te inseli. orice perturbatie a unui luxon , va ajunge dar cu intarziere.
Analizand miscarea galaxiilor si considerand un punct arbitrar in care s-ar afla sistemul solar (a carui pozitie poate fi corectata prin recurente succesive) se poate stabili planul sferic in care ne aflam. Considerand un sistem neinertial situat in punctul 0 (centrul presupusei explozii initiale) se poate determina constanta hublle , dar nu asta e important. Viteza trebuie  tolerata cu un coeficient de lungime .Ceea ce facem noi, considerand si comparand viteza unui roi galactic sau a unui sistem de galaxi cu viteza unei particule e o blasfemie adusa legilor (intrinseci) ale naturii.(ma refer la viteza absoluta).
Gradientul de viteza pleaca de la punctul 0 (viteza 0 impuls 0 ), pana  la primele particule explodate. Luind doua puncte pe sfera initiala aflate in opozitie, vom obtine viteze mult superioare vitezei luminii. E corect ? Nu. Trebuie aplicat un cadru de corectie care tine de marimea ci nu de natura obiectelor analizate, pe directia miscarii, bineinteles. Ce nu intelegi ?  Poate nu esti deacord, asta e posibil. Dar de inteles, cred ca lucrurile sunt foarte clar expuse.

Eu nu inteleg ce nu intelegi tu! :) Vrei sa spui ca ceea ce e mai departe de 13 mld al, nu au o viteza superioara lui c, in comparatie cu noi? Daca nu crezi asta dupa ce ti-am facut calculele simple dar bazate pe teorii si demonstratii solide ale cosmologilor atunci...ma las :P

#116
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postosmiumbin, on Sep 23 2008, 23:20, said:

ReVaNgEr tu ai 15 ani, e o diferenta...si eu la varstata poate tot asa gandeam si apreciez, esti istet dar mai ai de aflat. Eu cu asta ma ocup iar demonstratiile sunt mult mai mari insa nu stau acum sa le expun! De ce nu vreti sa le acceptati, sunt fundamentale! Depind de mai multi factori dar ce am enuntat eu mai devreme e principal! Dar...in fine fiecare cu teoria si gandirea lui :P
Eu am incercat sa va arat ca nu e chiar asa cum spun altii... Mai uitati-va pe la documentare discovery science si nu numai ;)
Nu poti nega o constanta care explica principiul de baza al expansiunii...este ca si cum ai nega expansiunea... in fine e mult si complicat.
:)
Dude! Eu nu ma uit la documentare despre astrofizica, si daca n-ai vazut bine nici macar nu le da pe discovery.
Deci, tu ai luat o generalizare prea generala excluzand unele aspecte care tin exact de descrierea spatiului non-euclidian, asta nu inseamna ca e gresita, dar nici corecta nu e, mereu vom avea cate o completare, pentru ca asta e natura lui! Constanta Hubble o integrezi in alte ecuatii pentru valori bine determinate, nu o lasi de capul ei, oricum demonstratia unui lucru nu se poate face mereu cu o unealta, ne trebuie mai multe.
Noroc.

View Postaskey, on Sep 24 2008, 03:55, said:

Deci galaxiile alea au o viteza superioara c fata de noi ? Si se departeaza si de asta nu le vedem, zici tu. Dar daca se apropie le putem vedea ? Mai exact, ce ar trebui sa vedem ?
N-ai cum sa determini o viteza propriu zisa din moment ce e in continua accelerare, asta e natura ei, depinde de niste factori lungime, fizica particulelor, etc, nu doar Hubble, pf.

#117
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View PostReVaNgEr, on Sep 25 2008, 17:18, said:

Dude! Eu nu ma uit la documentare despre astrofizica, si daca n-ai vazut bine nici macar nu le da pe discovery.

N-ai cum sa determini o viteza propriu zisa din moment ce e in continua accelerare, asta e natura ei, depinde de niste factori lungime, fizica particulelor, etc, nu doar Hubble, pf.

Foarte rau ca nu...ar mai trebui din cand in cand..sunt lucruri foarte interesante si chiar de acolo am aflat de aceasta constanta si tot acolo a zis ca obiectele aflate la o distanta suficient de mare de noi devin invizibile! Acest lucru contureaza universul vizibil, care este diferit de vechiul univers...
:)

Edited by osmiumbin, 25 September 2008 - 17:15.


#118
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postosmiumbin, on Sep 25 2008, 18:14, said:

Foarte rau ca nu...ar mai trebui din cand in cand..sunt lucruri foarte interesante si chiar de acolo am aflat de aceasta constanta si tot acolo a zis ca obiectele aflate la o distanta suficient de mare de noi devin invizibile! Acest lucru contureaza universul vizibil, care este diferit de vechiul univers...
:)
Universul vizibil depinde de viteza luminii si distanta.
Daca vi aici si ma iei cu ce ai vazut pe desccovery incep sa rad, so.... mai vorbim, noroc!

#119
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postosmiumbin, on Sep 23 2008, 23:20, said:

ReVaNgEr tu ai 15 ani, e o diferenta...si eu la varstata poate tot asa gandeam si apreciez
Pacat ca n-ai ramas acolo. :)

Quote

Eu cu asta ma ocup iar demonstratiile sunt mult mai mari insa nu stau acum sa le expun! De ce nu vreti sa le acceptati, sunt fundamentale!
Io sunt foarte curios sa le vad. Mai ales ca pe distantele alea nu nu poti defini, relativitatea generala o spune, sisteme de referinta inertiale in care sa masori viteze, in sensul ala din relativitatea speciala. :lol:

#120
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postosmiumbin, on Sep 23 2008, 16:07, said:

Ok, am sa incerc sa explic pentru toti! :)

Prin 1929 Hubble a descoperit ca universul este in expansiune si ca drept urmare toate galaxiile(de fapt toate corpurile) se indeparteaza de noi cu o viteza care este direct proportionala cu distanta dintre acea galaxie si noi! Acea viteza este data de o constanta numita constanta lui Hubble! (google it)

Ea se realizează prin masuratori spectroscopice care precizeaza deplasarea spre rosu si prin masurarea distantei fata de Terra!

Daca imi aduc bine aminte H=v/d unde v este viteza radiala a galaxiei iar d este distanta acesteia fata de Terra si este egala cu 74 km/s/Mpc (kilometru pe secunda pe megaparsec, iar un megaparsec este o masura astronomica egala cu 3,26 milioane de ani-lumina).

Deci cu cat o galaxie/corp este mai departe de noi cu atat viteza de departare a sa raportata la Terra este mai mare!

Deci daca facem un cacul simplu avem:

13,7 miliarde de ani lumina este marimea universului actuala! Asta mai este egala si cu 13,700 milioane de ani lumina! Nu? Sau este egala cu 13,700/3,26 MegaParseci, adica 4,202 Mpc! O galaxie aflata la 4,202 Mpc de Terra s-ar deplasa cu o viteza radiala de 4,202 x 74(constanta lui Hubble) deci cu aprox: 310,948 Km/s, ceea ce este putin mai mult decat viteza luminii!!!

Concluzie: Chiar daca universul se intinde pe mai mult de 13 miliarde de ani lumina, obiectele aflate dincolo de aceasta distanta nu se pot observa intrucat lumina lor nu ajunge la noi!


Cine nu a inteles, sa ridice mana :))


View PostReVaNgEr, on Sep 25 2008, 23:36, said:

Universul vizibil depinde de viteza luminii si distanta.
Daca vi aici si ma iei cu ce ai vazut pe desccovery incep sa rad, so.... mai vorbim, noroc!

Pai si eu ce am zis? Ia citeste mai atent postul de sus! Nu e acelasi lucru?  :lol: De cine am zis ca depinde....????

Edited by osmiumbin, 26 September 2008 - 01:53.


#121
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Informatia  de la care pleaca topicul, este eronata in ceea ce priveste distanta. Francezii au fost mai suspiciosi si nu au amintit de 240 miliarde de ani lumina, gasesti in schimb in turca, ukrainiana, spaniola. Cel care a postat-o n-a analizat putin logica informatiei. Ma refer la mediafax dapa care au preluat celelalte cotidiene.

Edited by ploiesteanu, 26 September 2008 - 10:53.


#122
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007
Si uite asa se adevereste ce am spus, incetu cu incetu...  :rolleyes:

Edited by osmiumbin, 26 September 2008 - 16:46.


#123
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postosmiumbin, on Sep 26 2008, 16:46, said:

Si uite asa se adevereste ce am spus, incetu cu incetu...  :rolleyes:
Si ce ai spus?

#124
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007
Am spus ca e o anomalie si nu e singura... Poate fi si gresita insa...

#125
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postosmiumbin, on Sep 26 2008, 16:50, said:

Am spus ca e o anomalie si nu e singura... Poate fi si gresita insa...
Cine e o anomalie?

#126
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View PostReVaNgEr, on Sep 26 2008, 17:14, said:

Cine e o anomalie?

Mai ReVaNgEr tu nu citesti posturile in intregime...
Afirmatia de la inceput! Aia e... Vezi cu o pagina, doua in urma unde am comentat si am zis de anomalie si nu e singura...

Edited by osmiumbin, 26 September 2008 - 17:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate