Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Terasa tip "deck"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#73
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

View Postkolfleading, on 29 ianuarie 2016 - 21:11, said:


Cat costa? Poti sa recomanzi un furnizor?

Gardul l am luat de la Bencomp via Dedeman si a costat 10 ron ml de sipca WPC. Deck ul tot de acolo am sa il iau.

#74
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View Postkolfleading, on 31 ianuarie 2016 - 08:28, said:

Nu stiu, inca ma documentez.
Inclin catre varianta sa n-o ancorez de casa, dar trebuie sa gasesc o solutie si pentru acoperis...
Nu te costa nimic sa mai lasi niste mustati de fier iesite din betoane.
Asa am facut eu pentru cateva situatii previzionate. Daca nu-mi trebuie le tai pur si simplu.

#75
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postkpk1, on 02 februarie 2016 - 18:46, said:

Nu te costa nimic sa mai lasi niste mustati de fier iesite din betoane.
Problema este ca ar trebui sa le las fara sa stie structuristul.
Structuristul zice ca ori le legam si atunci facem fundatie comuna, ori sunt complet independente si nu le leaga nimic.

#76
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
eu asa am facut
am prins U-urile in betonul de la trotuar, stalpii prinsi in ele si in peretele casei

Attached Files



#77
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
eu am taiat bucati dintr-un patrat cam la 70cm le-am bagat in pamant cu  ciment si apoi am facut rama de lemn fara sa ma mai leg de casa ci doar de trotuar (rama vine peste si am prins-o de trotuar)... Dupa 2ani e inca ok...  Am luat niste lemn  scandura de lemd ptr deck de la Hornbach cica tratata  dar e foarte prosta... nu e uscata bine...

#78
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Pierdusem acest topic.
Poate ar trebui reanimat.  E tare util.
Lunile urmatoare vreau sa fac si eu o terasa in fata casei, lipita de casa si ideile sunt binevenite.

#79
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Eu am pregatit suportul viitoarei terase tip deck, din corniere. In partea de jos a fiarelor se vad mustatile sudate de PC, iar in jurul fiecarei mustati am turnat beton. Restul spatiului ramas pana la cota zero va fi umplut cu pamant murdar ramas din alte parti.Attached File  20161127_124457.jpg   543.84K   200 downloads
Cand vine caldura, continuam....

Edited by talica, 25 February 2017 - 15:57.


#80
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Am ochit Douglasie si Larice in Hornbach. Sunt la juma' de pret fata de wpc, insa necesita intretinere. Tre' sa ma gandesc si la sipcile suport. Poate niste sipci uscate tratate cu un grund de lemn, ulei de in. Sugestii?

#81
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Sipcile de sub  deck ce distanta au intre ele?

#82
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Un indrumar  ar fi bun ...

Edited by Vox13, 02 March 2017 - 10:58.


#83
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

View PostVox13, on 02 martie 2017 - 10:10, said:

Sipcile de sub  deck ce distanta au intre ele?
producatorii de WPC recomanda maxim 40cm

#84
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
La cat ajunge in final grosimea podelei cu WPC? ma refer la profile+suporti.
Nu stiu cat de jos/sus sa las nivelul superior al placii de beton al terasei fata de cota zero.
Inca o intrebare:
Se pot instala profilele direct pe sapa, adica fara suporti aceia verticali?

Edited by mmmgigi, 23 July 2018 - 07:55.


#85
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Aduni grosimea suportilor wpc (3-5) cm cu grosimea profilului de terasa wpc (2-3)cm . (Vezi exact dimensiunea celor care vrei sa le cumperi). Nu uita sa dai panta la sapa daca e afara , sa se scurga apa.
Nu cred ca e bine sa le montezi direct pe sapa , fara profile.
Eu caut wpc pentru balustrada la balcon. Voi folosi profile wpc speciale pt. gard (sipca si stalpi).
Sunt profile wpc la Dede...., Hornb.., si pe OLX.

Edited by florin-vm, 25 July 2018 - 21:05.


#86
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Totusi cum se impaca montarea suportilor pentru deck cu hidroizolatia placii de beton a terasei?
Daca ai o terasa din beton (continuare a placii de beton a casei), ar trebui hidroizolata, nu? Apoi se monteaza suportii pentru deck, presupun ca se dau gauri de prindere. Deci se perforeaza hidroizolatia? Cat de ok este acest lucru?

#87
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postwizake, on 26 iulie 2018 - 09:44, said:

Totusi cum se impaca montarea suportilor pentru deck cu hidroizolatia placii de beton a terasei?
Daca ai o terasa din beton (continuare a placii de beton a casei), ar trebui hidroizolata, nu? Apoi se monteaza suportii pentru deck, presupun ca se dau gauri de prindere. Deci se perforeaza hidroizolatia? Cat de ok este acest lucru?
Depinde !
Daca este facut hidroizolatie deoarece dedesubt se fla un spatiu , este un caz , daca este facuta , sa fie , si placa este pe pamint , alt caz .

#88
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Iar daca terasa este continuarea placii de beton a casei, at cam trebui si izolatie termica cu polistiren extrudat, si hidroizolatie...

#89
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Se mai uita cineva pe aici? Am si eu o placa de beton pe pamant in spatele casei pe care vreau sa fac o terasa. Deocamdata vreau sa o acopar, dar ma uit si la pardoseala ca sa stiu mai bine ce cote de inaltime las. Solutia cu lemn de la Hornbach a incercat-o cineva? E ok? Cum e cu intretinerea? Cum arata dupa un an/doi/trei etc?

Acum indiferent de solutie (lemn sau wpc) tot sunt nedumerit cu scurgerea apei. Placa mea are panta, deci nu sta apa pe ea, insa e pe colt si atunci oricum as aranja parsodeala voi avea la un moment dat sipci de suport transversale pe panta placii. Cum se face in cazurile astea? Se monteaza sipcile de suport pe ceva suporti/cale la cativa cm deasupra betonului sa se scurga apa pe dedesubt?

#90
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View PostM_ierdnA, on 31 iulie 2019 - 10:55, said:

Se mai uita cineva pe aici? Am si eu o placa de beton pe pamant in spatele casei pe care vreau sa fac o terasa. Deocamdata vreau sa o acopar, dar ma uit si la pardoseala ca sa stiu mai bine ce cote de inaltime las. Solutia cu lemn de la Hornbach a incercat-o cineva? E ok? Cum e cu intretinerea? Cum arata dupa un an/doi/trei etc?

Acum indiferent de solutie (lemn sau wpc) tot sunt nedumerit cu scurgerea apei. Placa mea are panta, deci nu sta apa pe ea, insa e pe colt si atunci oricum as aranja parsodeala voi avea la un moment dat sipci de suport transversale pe panta placii. Cum se face in cazurile astea? Se monteaza sipcile de suport pe ceva suporti/cale la cativa cm deasupra betonului sa se scurga apa pe dedesubt?

Poate te ajuta. De pe la minutul 8.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate