Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

CUM INVESTIM 50.000 USD?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
LUCKY LUKE

LUCKY LUKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2004
SALUTARE!

CUM ATI INVESTI VOI BANUTII ASTIA?

EU EXCLUD DIN START VARIANTELE:
-MASINA DE FITE
-APARTAMENT PT LOCUIT

POATE VOI SUNTETI MAI INSPIRATI DECAT MINE.

#2
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Dar tu ce ai face cu banii astia ?

Eu exclud variantele : excursii in toata lumea, distractii in baruri de noapte.

#3
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Daca ai ceva idei de buzines, baga acolo. Altfel stai cuminte si trage chiar doua apartamente. Chirie, venit sigur.....

:)

#4
rudy

rudy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.10.2004
Esti intr-adevar un tip norocos. Rapunsul este: terenuri. Orienteaza-te catre o zona lipsita de interes la ora actuala dar cu potential mare in viitorul apropiat. Aici intervine flerul si inteligenta ta. Nimeni nu-ti va servi pe tava gratuit o investitie sigura. Succes!

#5
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ba da, eu i-as da pe tava chiar mai multe idei...

Contra unui mic comision, desigur...

#6
rudy

rudy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.10.2004
Deci nu gratis! Cam asta spuneam si eu.

#7
cez

cez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 11.09.2004

LUCKY LUKE, on Oct 20 2004, 03:39, said:

SALUTARE!

CUM ATI INVESTI VOI BANUTII ASTIA?

EU EXCLUD DIN START VARIANTELE:
-MASINA DE FITE
-APARTAMENT PT LOCUIT

POATE VOI SUNTETI MAI INSPIRATI DECAT MINE.

<{POST_SNAPBACK}>


CU CAP  :peacefingers:

#8
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Terenuri. Apoi as incerca sa devin patronul Stelei.

#9
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Corect, rudy...

Scuze, n-am observat... a zis bine rudy, nu-ti va da nimeni sfaturi gratuite... eventual naivii care nu stiu sa-si valorifice ideile bune, apoi tipa in piata ca e traiul prost in Romania, etc...

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Inginerul, on Oct 20 2004, 11:19, said:

Terenuri. Apoi as incerca sa devin patronul Stelei.

<{POST_SNAPBACK}>



teren, chiar si ptr agricultura.
chiar daca-l dai sa-l lucreze altcineva tot o sa scoti bani de impozit + ceva profit.
orienteazate ptr zone pe care vor trece viitoarele autostrazi. chiar daca nu o sa nimereasca chiar pe la tine terenul de langa poate fi util ptr facilitati&co.

#11
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

Tarzy, on Oct 20 2004, 11:46, said:

teren, chiar si ptr agricultura.
chiar daca-l dai sa-l lucreze altcineva tot o sa scoti bani de impozit + ceva profit.
orienteazate ptr zone pe care vor trece viitoarele autostrazi. chiar daca nu o sa nimereasca chiar pe la tine terenul de langa poate fi util ptr facilitati&co.

<{POST_SNAPBACK}>


Teren pt agricultura.... nu prea cred... are tata si n-are ce face cu el, nu valoreaza nimic.

Cat despre alte terenuri... mai bine te gandesti la teren. Cu banii astia abia daca poti cumpara vreo 3000 m patrati pe la marginile Bucurestiului.

#12
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Necronomikon, on Oct 20 2004, 12:33, said:

Teren pt agricultura.... nu prea cred... are tata si n-are ce face cu el, nu valoreaza nimic.

Cat despre alte terenuri... mai bine te gandesti la teren. Cu banii astia abia daca poti cumpara vreo 3000 m patrati pe la marginile Bucurestiului.

<{POST_SNAPBACK}>


in ce zona are tatal tau teren?
tocmai ptr ca acum nu valoreaza mare lucru este bine sa bagi bani in el. dupa cum am mai spus nu prea are ce sa strice, daca-l dai altuciva sa-l lucreze o sa se "intretina" singur.
ideea este ca in cel mult 2-3 ani preturile ptr terenuri (de orice fel) or creasca.

#13
Sub-Zero

Sub-Zero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 27.11.2003
io as cumpara un apartament de 3 camere si l-as inchiria si as trai din chirie :) .

#14
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
zero,
Omul vroia sfaturi ce sa faca el cu banii, nu tu...

#15
rudy

rudy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.10.2004
Ia o franciza - ex. Fornetti. Suma de care vorbesti iti prea ajunge, nu stiu daca vei obtine un profit foarte mare dar nici rau nu cred ca-ti va fi; basca experienta!

#16
mihaisto

mihaisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.01.2004
in functie si de asteptarile tale, eu iti sugerez doar o schema de investitii:

- o parte din bani intr-o investitie cu grad scazut de risc: de ex. depozit la o banca solida - profit mic dar constant si sigur sau un teren, etc.;
- o parte din bani intr-o investitie cu grad mediu de risc: de ex. discuti cu un broker si vezi de niste actiuni pe bursa - profit posibil mai ridicat;
- o parte din bani intr-o investitie cu grad mare de risc: de ex. o afacere cu profit posibil ridicat dar nesigur;

daca vrei la anul sa ai 150.000 de dolari, uita de primele 2 si pune-ti flerul si gindirea la contributie si concentreaza-te pe a treia varianta. neffind insa sigur pe tine, ti-as recomanda o astfel de schema.

good luck



:OK:

#17
LUCKY LUKE

LUCKY LUKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2004
Nu vreau sa cumpar terenuri (Nu vreau sa cumpar Steaua) sau apartamente.
de ce : chiria pe care as obtine-o de pe urma unui apartament nu-mi asigura decat carburantul masinii (5 mil lei/luna) si poate telefonul (alte 5mil lei/luna) asta daca le folosesc la minimumul necesar.
    Vreau sa construiesc o afacere bazata pe productie sau distributie. Pentru ca se apropie ziua cant totul va fi scump (inclusiv o afacere va fi "scumpa" (costurile de intrare pe piata cresc mai repede decat preturile terenurilor sau apartamentelor).
    Terenurile sunt pentru adevaratii norocosi. Nu este suficient sa ai un teren si sa astepti sa creasca. Trebuie sa ai multe (minimizezi riscurile si cresti marja bruta de profit). Plus ca trebuie sa mai ai si bani de cheltuit 500$/luna (cel putin)*24 luni=12.000usd.
    Este dreapt ca daca investesti 500K USD in terenuri poti avea in scurt (aprox 1,5-2 ani) timp 1 mil. Dar nu am banii astia.
    Plus ca sunt obligat in continuare sa stau cu chirie. Nu am casa (dar nu imi cumpar nici daca imi va garanta cineva ca pot ajunge boschetar).
    Vreau sa costruiesc o afacere care sa fie una solida care sa-mi asigure un salariu pentru o perioda de 2-3 ani si care mai apoi profitul sa-l reinvestesc in aceeasi afacere. .....................

#18
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Pentru productie banii sunt putini. La distributie iti trebuie ceva bani + marfa platita la vanzare sau cand vrea sefa sa iti dea banii, produse expirate, bani multi bagati in marfa, mijloace de transport.
Ce a spus rudy mi se pare cea mai buna optiune. Ar mai fi serviciile dar si acolo trebuie sa stii (intuiesti) sectorul tinta si ceea ce poti oferi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate