Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Islamul denunta violenta si teroarea!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1256 replies to this topic

#325
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postben_gal, on 3rd April 2010, 02:58, said:

Somalia, afectata de o foamete cumplita, se preocupa cu biciuirea in public a femeilor care poarta sutien. In Sudan, unde se desfasoara fara impedimente un genocid de proportii, in Darfur, politia examineaza hainele femeilor si le aresteaza pe loc pe cele care poarta pantaloni. In Egipt, extremistii vor ca femeile sa poarte manusi tot timpul, nu cumva o fasiuta de piele sa tenteze barbatii.

Sursa:
http://www.ziare.com...mistilor-936708

Ca miine Lilith-ele astea vor face fro rivolutie.
Musulmi! Inarmati-va.
Al-Mahdi e femeie.
DAIA EXISTA asa multi musulmani homosexuali,vad pe strada numai piele de barbat. :o

#326
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View Postsoka norman, on 3rd April 2010, 10:29, said:

DAIA EXISTA asa multi musulmani homosexuali,vad pe strada numai piele de barbat. :o
Nu prea sunt musulmani homo in Orientul Mijlociu. Ii gasesti mai mult in Orientul Indepartat si, apropo, numarul lesbienelor e acelasi cu al homosexualilor - la nivel global. Chestie de genetica.

#327
leyla18

leyla18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2009

View Postben_gal, on 2nd April 2010, 19:30, said:

omorita incolo, omorita incoace... Prea multa vorbarie.
Eu cred ca sunt musulmance care ar vrea sa moara caci nu mai suporta biciuirea.
ORI ESTI BATUT IN CAP?   :ciocan: TI-AM DAT SURA DIN KURAN UNDE SCRIE PEDEAPSA FEMEI!!  IN ACEA SURA UNDE SCRIE CA TREBUIE SA OMORI ?SAU NU INTELEGI LIMBA ROMANA? :naughty: CIND VA DA OMUL CITATE DIN KURAN INCEPETI SA VA DATI COTITE INTREBAREA MEA ESTE DECE?TU SI CU ALTE PERSOANE VENITI AICI SI FACETI PROBANGADA CU TOT FELUL DE MINCIUNI.NU VA DOARE MANA LA CIT CAUTATI TOT FELUL DE MINCIUNI? :lol:

Attached Files



#328
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postben_gal, on 4th April 2010, 22:00, said:

Nu prea sunt musulmani homo in Orientul Mijlociu. Ii gasesti mai mult in Orientul Indepartat si, apropo, numarul lesbienelor e acelasi cu al homosexualilor - la nivel global. Chestie de genetica.
Nu l-ai citit pe Abu Nuwas...
Sau pe al Jahiz...


View Postleyla18, on 7th April 2010, 05:42, said:

ORI ESTI BATUT IN CAP?   :ciocan: TI-AM DAT SURA DIN KURAN UNDE SCRIE PEDEAPSA FEMEI!!  IN ACEA SURA UNDE SCRIE CA TREBUIE SA OMORI ?SAU NU INTELEGI LIMBA ROMANA? :naughty: CIND VA DA OMUL CITATE DIN KURAN INCEPETI SA VA DATI COTITE INTREBAREA MEA ESTE DECE?TU SI CU ALTE PERSOANE VENITI AICI SI FACETI PROBANGADA CU TOT FELUL DE MINCIUNI.NU VA DOARE MANA LA CIT CAUTATI TOT FELUL DE MINCIUNI? :lol:
Leila, nu-s acum in priza cu surele despre neveste, si de altfel nu e asta topicul, dar de Jihad nu scrie ca de razboi de cucerire si inrobire si terorizare, in enspe locuri?

#329
leyla18

leyla18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2009

View Postsearcher-star, on 7th April 2010, 08:30, said:

Nu l-ai citit pe Abu Nuwas...
Sau pe al Jahiz...



Leila, nu-s acum in priza cu surele despre neveste, si de altfel nu e asta topicul, dar de Jihad nu scrie ca de razboi de cucerire si inrobire si terorizare, in enspe locuri?
searcher-star stiu ca nu asta este topicul dar voi cind spuneti in acest topic ca in sfintul kuran scrie ca femeia trebuie omorita acum dece omiteti aceasta sura ,frate ce scrie acolo?trebuie omorita ? am postat acea sura care este din SFINTUL KURAN dar vad ca omiteti chiar si moderatorul care vine cu tot felul de prostii acum nu vrea sa imi dea un raspuns ,dar am observat doar pune paie pe foc.

Attached Files



#330
leyla18

leyla18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2009
searcher-star
Tu pareri proprii nu ai sau experiente pe care l-ai avut cu musulmani?sau e mai usor sa raspunzi cu parerilr altora de pe youtube ??Ai spus ca musulmani nu pot trai in pace cu crestini daca asta ar fii adevarat de ce nu sunt acum razboaie peste tot in Europa ?musulmani pot trai in pace cu oricine indiferent de relgie iar daca crestinii neaga acest lucru hai sa ne punem intrebarea cine este dusmanu cui de fapt????                              Va rog cine imi poate raspunde la aceste intrebari:Daca un musulman v-ar cere ajutorul cum ati proceda ?daca ati cunoaste o pers.ati deveni prieteni f buni iar dupa un timp ati afla ca este musulman ce ati face ?daca copilul dvs s-ar indragosti de un musulman cum ati proceda ?v-ati lasa copii sa mearga la aceiasi scoala cu musulmani inpreuna si sa isi faca chiar prieteni?

Edited by leyla18, 07 April 2010 - 13:05.


#331
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postleyla18, on 7th April 2010, 14:04, said:

Ai spus ca musulmani nu pot trai in pace cu crestini daca asta ar fii adevarat de ce nu sunt acum razboaie peste tot in Europa ?
musulmani pot trai in pace cu oricine indiferent de relgie iar daca crestinii neaga acest lucru hai sa ne punem intrebarea cine este dusmanu cui de fapt????
Musulmanii pot trai in pace cu oricine atata timp cat sunt minoritari. Odata ce isi asigura majoritatea se duce dracului pacea si armonia intre etnii si religii.  Si nu ma poti contrazice pentru ca iti dau peste nas cu toate tarile arabe majoritar musulmane, unde cei de alta religie sunt cetateni de mana a doua. Aici purtati un discurs despre toleranta pentru ca sunteti minoritari, unde sunteti majoritari uitati usor de toleranta. Cam asa a procedat si Mahomed, nu?


Quote

Va rog cine imi poate raspunde la aceste intrebari:
daca copilul dvs s-ar indragosti de un musulman cum ati proceda ?
v-ati lasa copii sa mearga la aceiasi scoala cu musulmani inpreuna si sa isi faca chiar prieteni?[/b]
Aproape ca-mi dau lacrimile. Ia zi-mi, daca FICA ta s-ar indragosti de un non-muslim ai aproba relatia lor?  Sa iti spun eu: NU ai voie sa iti lasi fica sa se casatoreasca cu un non-musulman. Nu-mi veni mie sa-mi povestesti despre toleranta, cand voi sunt intoleranta dusa la extrem.


Si sa-ti raspund la intrebari: putin imi pasa daca cel pe care fica mea il iubeste e musulman, crestin sau ateu, atata timp cat el e OM.

Edited by eu_unul, 07 April 2010 - 13:49.


#332
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posteu_unul, on 7th April 2010, 14:48, said:

Si sa-ti raspund la intrebari: putin imi pasa daca cel pe care fica mea il iubeste e musulman, crestin sau ateu, atata timp cat el e OM.
Problema e, ei au o definitie foarte particulara a notiunii de OM.

View Postleyla18, on 7th April 2010, 14:04, said:

searcher-star
1)Tu pareri proprii nu ai sau experiente pe care l-ai avut cu musulmani?sau e mai usor sa raspunzi cu parerilr altora de pe youtube ??
2)Ai spus ca musulmani nu pot trai in pace cu crestini daca asta ar fii adevarat de ce nu sunt acum razboaie peste tot in Europa ?
3)musulmani pot trai in pace cu oricine indiferent de relgie iar daca crestinii neaga acest lucru hai sa ne punem intrebarea cine este dusmanu cui de fapt????                              
4)Va rog cine imi poate raspunde la aceste intrebari:Daca un musulman v-ar cere ajutorul cum ati proceda ?daca ati cunoaste o pers.ati deveni prieteni f buni iar dupa un timp ati afla ca este musulman ce ati face ?
5)daca copilul dvs s-ar indragosti de un musulman cum ati proceda ?v-ati lasa copii sa mearga la aceiasi scoala cu musulmani inpreuna si sa isi faca chiar prieteni?
1) Si si.
2) INCA nu-s, fiindca nu sunteti destul de multi. Ideea e, intr-o tara unde nu-s musulmani nu prea sunt, inafara unor anume perioade istorice departate. Cand apar musulmani, nu sunt pana nu ajung ei multi. Din momentul in care ajung majoritari, e razboi pana ii distrug/alunga/asimileaza pe minoritari. Dup-aia nu mai sunt razboaie ca nu mai au cu cine fi, iar cei care vor razboi migreaza spre alte tari, ca sa repete figura din tara cucerita.
3) Dupa ce-i reduc numeric la resturi si psihologic la carpe, da, pot trai in pace cu ei.
4) Daca n-ar fi ceva legat de religia lui, si ar fi dintr-o minoritate istorica, l-as ajuta. Imigrat, nu cred ca l-as ajuta.
5) Scoala in care sunt si musulmani, ar merge, daca nu-s multi: unde-s multi isi terorizeaza colegii. Casatorie, doar daca e de acord ca odrasla mea si copiii lor sa-si pastreze religia respectiv sa aleaga liber la maturitate. Dar sincer, nu mi-ar conveni, asa cum voua va convine si mai putin daca nu e de acord sa se asimileze la voi.

#333
leyla18

leyla18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2009

View Postsearcher-star, on 7th April 2010, 13:02, said:

Problema e, ei au o definitie foarte particulara a notiunii de OM.


1) Si si.
2) INCA nu-s, fiindca nu sunteti destul de multi. Ideea e, intr-o tara unde nu-s musulmani nu prea sunt, inafara unor anume perioade istorice departate. Cand apar musulmani, nu sunt pana nu ajung ei multi. Din momentul in care ajung majoritari, e razboi pana ii distrug/alunga/asimileaza pe minoritari. Dup-aia nu mai sunt razboaie ca nu mai au cu cine fi, iar cei care vor razboi migreaza spre alte tari, ca sa repete figura din tara cucerita.
3) Dupa ce-i reduc numeric la resturi si psihologic la carpe, da, pot trai in pace cu ei.
4) Daca n-ar fi ceva legat de religia lui, si ar fi dintr-o minoritate istorica, l-as ajuta. Imigrat, nu cred ca l-as ajuta.
5) Scoala in care sunt si musulmani, ar merge, daca nu-s multi: unde-s multi isi terorizeaza colegii. Casatorie, doar daca e de acord ca odrasla mea si copiii lor sa-si pastreze religia respectiv sa aleaga liber la maturitate. Dar sincer, nu mi-ar conveni, asa cum voua va convine si mai putin daca nu e de acord sa se asimileze la voi.
SEARCHER-STAR uite inca un citat din sura 60-SURAT AL MUMTAHANA   ; Allah nu va opreste sa faceti bine acelora care nu au luptat impotriva voastra, din pricina religiei, si nu v-au alungat din caminele voastre, ba din contra, sa fiti foarte buni si drepti, caci Allah ii iubeste pe cei drepti.”(17)                   CE INSEAMNA 17 DE LA SFIRSITUL ACESTUI CITAT-ALLAH nu le interzice dreptcredinciosilor sa le faca bine necredinciosilor care nu au luptat impotriva musulmanilor si nu i-au alungat pe ei din caminele lor si sa-i trateze pe ei cu dreptate ,fiinca ALLAH ii iubeste pe cei drepti ,insa EL le interzice sa  si-i ia ca aliati pe necredinciosii care au luptat impotriva musulmanilor,din pricina religiei lor,i-au alungat pe ei din caminele lor si i-au ajutat pe altii sa-i alunge  din caminele lor.acei musulmani care si-i fac aliati sunt nelegiuiti.                                                                                                                                                            Profetul Muhammed obisnuia sa le aminteasca soldatilor sai sa nu ucida femei si copii si ii sfatuia “sa nu tradeze, sa nu faca excese si sa nu ucida noi-nascuti”. De asemenea, el mai spunea: “Oricine ucide un om care avea un pact cu musulmanii nu va mirosi parfumul Paradisului, cu toate ca parfumul lui se va simti de la o distantade patruzecide ani”.
La fel, Profetul a oprit pedeapsa cu focul. Crima este considerata al doilea pacat major si Profetul ne-a avertizat ca, in Ziua Judecatii, primele cazuri care vor fi judecate intre oameni vor fi acelea de varsare de sange (omor si ranire).
De asemenea, musulmanii sunt incurajati sa fie blanzi cu animalele si le este interzis sa le ucida. Odata, Profetul a spus: “O femeie a fost pedepsita pentru ca a inchis o pisica pana ce aceasta a murit de foame. Pentru aceasta fapta a ajuns in Iad. In timp ce tinea pisica inchisa, femeia nu i-a dat sa manance, nici sa bea si nici nu a lasat-o sa mearga sa-si caute
singura hrana”.
Tot Profetul a spus ca un om a fost rasplatit pentru ca i-a dat de baut unui caine caruia ii era foarte sete - asa ca Dumnezeu l-a iertat pentru pacatele sale. Profetul a fost intrebat: “O, Profet al lui Allah, vom fi rasplatiti daca suntem buni cu animalele”” Si el a spus: “Exista o rasplata pentru binefacerea aratata fiecarui animal sau fiintaumana”.
Pe de alta parte, cand un animal este sacrificat pentru mancare, Profetul ne sfatuieste sa facem aceasta intr-o maniera care sa sperie si sa chinuie cat mai putin animalul. El a spus: “Cand un animal este sacrificat, acest lucru trebuie sa fie facut in cel mai usor mod. Cel care taie trebuie sa-si ascuta cutitul pentru a reduce suferinta animalului”.  Luand in considerare cele de mai sus, precum si alte legi islamice, incitarea la acte de terorism, distrugerea cladirilor ti proprietatilor, bombardarea si mutilarea oamenilor nevinovati sunt acte detestabile si inacceptabile in Islam si pentru musulmani. Musulmanii urmeaza o religie a pacii, milosteniei, iertarii si marea majoritate a musulmanilor nu are de-a face cu evenimentele violente care le sunt asociate. Daca un musulman comite vreun act de terorism atunci se face vinovat de violarea legilor islamice.

Attached Files



#334
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Leyla, nu ne spune noua astea, spune-le clericilor musulmani care au aplaudat caderea Turnurilor Gemene, spune-le salafitilor ce au omorat 50 de musulmani acum cateva zile in atentate. Stii de ce? Pentru ca un salafit din asta nu va considera musulmani, traiti in jahiliyya, sunteti kafir, numai buni de macelarit.

Edited by eu_unul, 08 April 2010 - 04:09.


#335
leyla18

leyla18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2009

View Posteu_unul, on 8th April 2010, 03:09, said:

Leyla, nu ne spune noua astea, spune-le clericilor musulmani care au aplaudat caderea Turnurilor Gemene, spune-le salafitilor ce au omorat 50 de musulmani acum cateva zile in atentate. Stii de ce? Pentru ca un salafit din asta nu va considera musulmani, traiti in jahiliyya, sunteti kafir, numai buni de macelarit.
trebuie sa iti spun ca va aduce omul dovezi dar voi tot ce stiti faceti,oare nu sint si crestini care omoara?haideti sa fim seriosi ,cite femei sint maltratete de sotii lor,ma referi la crestine,oare in toate astea are vina BIBLIA?multi dintre voi asa spuneti ca daca un dobitoc omoara un om este de vina kuranul ,pai atunci haideti sa vedem lucrurile altfel ce se intimpla in crestinism este din cauza bibliei.adevarul ca multi dintre voi vedeti adevarul dar totusi va place sa negati in continuare.

Attached Files



#336
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postleyla18, on 8th April 2010, 06:19, said:

trebuie sa iti spun ca va aduce omul dovezi dar voi tot ce stiti faceti,oare nu sint si crestini care omoara?haideti sa fim seriosi ,cite femei sint maltratete de sotii lor,ma referi la crestine,oare in toate astea are vina BIBLIA?multi dintre voi asa spuneti ca daca un dobitoc omoara un om este de vina kuranul ,pai atunci haideti sa vedem lucrurile altfel ce se intimpla in crestinism este din cauza bibliei.adevarul ca multi dintre voi vedeti adevarul dar totusi va place sa negati in continuare.
Of, of-of, mai fato...
Tot in Coran scrie si de Jihad, cum ca e foarte explicit razboi de cucerire.
In plus, adevarul privitor la cat de bun e x si y e ala de-l simt pe pielea mea, nu ala de scrie undeva ca trebe sa fie facut.
Iar pielea mea n-ar valora mult intr-o tara de-a voastra, e un fapt.
Voi la noi, traiti foarte bine. Va bagam la alocatii, facilitati, ii cenzuram pe cei dintre ai nostri care va critica...
Aveti voie sa defilati pe strazile noastre amenintandu-ne cu cele mai rele lucruri.
Ascundem crimele voastre contra noastra, numai sa nu se enerveze nationalistii nostri pe voi.
Odata la cativa ani mai e unul din voi omorat, batut violat, pradat de noi.

Pe cand NOI LA VOI...
Vezi cate crime fac ai vostri contra crestinilor in Egipt, Sudan, Pakistan, Irak, cat ne discrimineaza Saudia, cum au inceput ai vostri sa se agite contra alor nostri in tari foste calme precum Indonezia, Malaezia...

Si nu ma lua cu ocupatia americana in Irak. Vorbim aici de convietuirea intre particulari. Iar particularii vostri sunt foarte rai cu ai nostri. Inclusiv la noi acasa.

#337
leyla18

leyla18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2009

View Postsearcher-star, on 8th April 2010, 08:05, said:

Of, of-of, mai fato...
Tot in Coran scrie si de Jihad, cum ca e foarte explicit razboi de cucerire.
In plus, adevarul privitor la cat de bun e x si y e ala de-l simt pe pielea mea, nu ala de scrie undeva ca trebe sa fie facut.
Iar pielea mea n-ar valora mult intr-o tara de-a voastra, e un fapt.
Voi la noi, traiti foarte bine. Va bagam la alocatii, facilitati, ii cenzuram pe cei dintre ai nostri care va critica...
Aveti voie sa defilati pe strazile noastre amenintandu-ne cu cele mai rele lucruri.
Ascundem crimele voastre contra noastra, numai sa nu se enerveze nationalistii nostri pe voi.
Odata la cativa ani mai e unul din voi omorat, batut violat, pradat de noi.

Pe cand NOI LA VOI...
Vezi cate crime fac ai vostri contra crestinilor in Egipt, Sudan, Pakistan, Irak, cat ne discrimineaza Saudia, cum au inceput ai vostri sa se agite contra alor nostri in tari foste calme precum Indonezia, Malaezia...

Si nu ma lua cu ocupatia americana in Irak. Vorbim aici de convietuirea intre particulari. Iar particularii vostri sunt foarte rai cu ai nostri. Inclusiv la noi acasa.
cite crime sau comis in romania sau violuri facute de musulmani?dar romani cite crime si violuri au facut in europa?sa saturat si italia de voi ,lasa-ma cu prostiile astea cu crime si altele.

Attached Files



#338
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postleyla18, on 9th April 2010, 02:21, said:

cite crime sau comis in romania sau violuri facute de musulmani?dar romani cite crime si violuri au facut in europa?sa saturat si italia de voi ,lasa-ma cu prostiile astea cu crime si altele.
Vorbim de lume nu doar Romania.
Si nu te las. Si burghezii i-au lasat pe comunisti sa se antreneze cu lovitura de stat sub ochii lor, ca erau "idealisti simpatici". Si unde s-a ajuns? Eu nu inchid ochii la relele lumii ca sa putem visa frumos mai departe pana dam de pamant.
Ca romanii fac porcarii, e drept. Dar noi suntem 20 milioane, si suntem motivati doar de rautatea noastra. Voi sunteti peste 1 miliard, si sunteti motivati religios. Mare diferenta. Noi oricat de rai am fi n-am face niciodata razboi sa cucerim si sa romanizam alta tara si sa-i macelarim si ducem in robie pe altii. Voi, da. Si inca va laudati.

#339
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postleyla18, on 9th April 2010, 02:21, said:

cite crime sau comis in romania sau violuri facute de musulmani?dar romani cite crime si violuri au facut in europa?sa saturat si italia de voi ,lasa-ma cu prostiile astea cu crime si altele.
Ai trecut pana la urma la islam?

#340
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Australia: Muslim strangles wife to death for being "too Australian"
Syria recently scrapped a law limiting the length of sentences for honor killings, but "the new law says a man can still benefit from extenuating circumstances in crimes of passion or honour 'provided he serves a prison term of no less than two years in the case of killing.'"

That's right: two years for murder!

In 2003 the Jordanian Parliament voted down on Islamic grounds a provision designed to stiffen penalties for honor killings. Al-Jazeera reported that "Islamists and conservatives said the laws violated religious traditions and would destroy families and values."

And a manual of Islamic law certified as a reliable guide to Sunni orthodoxy by Al-Azhar University, the most respected authority in Sunni Islam, says that "retaliation is obligatory against anyone who kills a human being purely intentionally and without right." However, "not subject to retaliation" is "a father or mother (or their fathers or mothers) for killing their offspring, or offspring's offspring." ('Umdat al-Salik o1.1-2).

In other words, someone who kills his child incurs no legal penalty under Islamic law.

That's why these honor killings keep happening -- because they are broadly tolerated, even encouraged, by Islamic teachings and attitudes. Yet no authorities are calling Islamic leaders to account for this.


CAIRO: The United States Commission On International Religious Freedom criticized the Egyptian judiciary over the ruling of an Egyptian court that acquitted an accused person of murdering an Egyptian Copt in a sectarian incident in Upper Egypt.

It comes as Coptic groups abroad continue to call on Washington to step up its campaign to protect the Christian minority in the country.

The US committee, a semi-governmental body submitted its recommendations to Congress and the State Department this month and said in statement on Friday that the acquittal of four Muslim men who killed a Coptic Christian in a Southern Egyptian town “is the latest example of the growing pattern of incidents that has not seen bringing the perpetrators to justice after committing acts of violence against Christians and their property.”

The statement by the committee came as a response to the ruling in an Egyptian court on February 22. In the court’s decision, four people who had been charged with the murder of a Coptic citizen over the distribution of “indecent” images of Muslim girls in the area, were acquitted. The committee says this is part of the ongoing difficulties facing Christians in Egypt.

Leonard Liu, Chairman of the Committee and associated with religious right-wing movements in the United States, said in a statement that “this is one of more than a dozen incidents monitored by the Committee during the last year, where Copts were targets and violence was committed against them.”

Liu, who led a delegation to survey the situation of in Egypt in January, continued to say “this upsurge in violence and failure to prosecute those responsible feeds a growing climate of impunity.”

He called on the Egyptian government to quickly appeal the verdict of the acquittal and bring the perpetrators to justice.

The commission said it placed Egypt, since 2002, on the “watch list” as a nation that “has a serious violations of religious rights.”

The commission has faced numerous accusations of targeting Arab and Muslim countries in their reports, and focus on the situation of minorities in Arab countries, and repeating the allegations of persecution against minorities, because many members are members of right-wing religious organizations in the United States.

Coptic Christians in Egypt account for some 10 percent of the country’s 80 million inhabitants and often face difficulties in their daily lives, including the construction of houses of worship.



By Nader Shukry

A delegation from the Evangelical Church in Egypt will be in Luxor next Wednesday to meet Luxor governor Samir Farag to express their grave concern at the incident which occurred on Thursday 18th March and involved Reverend Mahrous Zakariya, his wife, and three-year-old son.

The pastor, who lives in a flat on the second floor of the social services building of the Evangelical Church in Luxor, was stunned to find a demolition squad accompanied by security forces surround the building. The purpose was to demolish the building which, among other buildings, stood in the way of unearthing the ancient 3000-year-old sphinx alley.

Rev Zakariya said there had been negotiations between the Evangelical Church and the town council last year to demolish the two-storey services building which includes a child care centre that serves thirty children daily, a meeting hall, a student hostel, a guest house, and the pastor’s home. A 650sq.m playground attached to the building was used as a sports club. The Church was willing to give up the building and club in exchange for being allocated an alternative piece of land on which to erect a new building. This is the standard practice followed by Luxor town council when buildings are demolished to make way for the excavations. In the case of the Evangelical Church’s services building, however, the town council never offered any reply and the negotiations stalled.
On that fateful Thursday the demolition was set to be executed without any prior notice to the pastor. When the pastor opposed the surprise demolition, he was assaulted, dragged around, and his eye glasses broken. His wife was hit, and one of the members of the squad took hold of his little boy and threatened his mother he would place him under the raging bulldozer if they did not immediately leave the house. Their furniture was thrown out and the building demolished. The children in the day care centre were driven out; needless to say the terror they were subjected to.
When Governor Farag was asked about the incident he said the house was being demolished for public benefit. To which the Evangelical Church retorted that they were not opposed to the public benefit demolition, but they demanded proper compensation and strongly protested against the inhuman treatment accorded to Rev Zakariya and his family.



In the wake of the 12 March attack against the Copts of the district of Reefiya in the coastal town of Marsa Matrouh some 320km west of Alexandria, a reconciliation session was held on Wednesday 17 March to resolve the matter out of court. Participating in the session, which was held in a tent erected especially for the occasion in front of Matrouh’s legendary beach, was Matrouh governor Ahmed Hussein; archbishop of Beheira, Matrouh, and Pentapolis Anba Pakomeus; secretary general of the National Democratic Party (NDP) in Matrouh General Khairallah Fadl; the elders of the Bedouin tribes of Matrouh; as well as a number of priests and sheikhs.
All the attendants strongly denounced the eight-hour-long attack which had left 28 injured-24 Copts and four Muslims-and some 17 houses, 12 cars and two motorcycles owned by Copts looted and set aflame.

Only if
Governor Hussein announced that the NDP MPs donated between them a sum of EGP100,000 as a contribution towards compensating the [Coptic] victims for their losses. He said a committee has been formed, headed by secretary-general of Matrouh governorate General Attiya al-Sayed, to determine the volume of the losses incurred by the Reefiya Copts in order for the governorate to indemnify them. A Church committee had already estimated these losses at some EGP1,112,000. The victims received urgent monetary and in kind donations from Beheira bishopric, in addition to contributions in kind sent by a number of churches in Cairo and Alexandria.
Out-of-court reconciliation preconditions that all complaints reported to the police should be officially relinquished. The Copts thus withdrew the reports they had submitted to the public prosecutor detailing the attacks against them, and citing their losses. These amounted to some 54 reports.
The reconciliation pact was signed by all, and was presented to the public prosecutor by the local politicians, coupled with an appeal for the release of all the detainees. Following the 12 March attack, the security forces had arrested and detained 19 Muslims and 15 Copts. This had infuriated the Copts since the young Coptic men detained had been caught as they left the Angel’s Charity house in which they had been besieged all through the attack, meaning they could have had no hand whatsoever in it. When Anba Pakomeus called for their immediate release, he was told by the local politicians and security officials that, legally, this could come by only if a reconciliation pact was signed between the disputing parties. Otherwise, the detainees would have to wait their day in court. The detainees were all released last Thursday and the file closed. But since the Muslim detainees were also released, there are no culprits to be taken to task for all the crimes committed.

Arrested
Sheikh Ahmed Khamees, the mosque imam who instigated the violence by calling through the mosque microphone upon Muslims to rise in jihad “against the enemies of Islam” and who egged them on by calls of Allahu Akbar (God is Greatest) whenever they inflicted damage upon Copts and their property, has been arrested. But he has also been released.


Google-> Jihad Watch -> Assyrian international news agency, link pe coloana din dreapta.

#341
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postleyla18, on 8th April 2010, 07:19, said:

trebuie sa iti spun ca va aduce omul dovezi dar voi tot ce stiti faceti,oare nu sint si crestini care omoara?haideti sa fim seriosi ,cite femei sint maltratete de sotii lor,ma referi la crestine,oare in toate astea are vina BIBLIA?multi dintre voi asa spuneti ca daca un dobitoc omoara un om este de vina kuranul ,pai atunci haideti sa vedem lucrurile altfel ce se intimpla in crestinism este din cauza bibliei.adevarul ca multi dintre voi vedeti adevarul dar totusi va place sa negati in continuare.

Multa lume are probleme cu îndoctrinarea voastra (la care ati fost supusi un mileniu si ceva) si mai ales cu "capacitatea" de a accepta parerea altora..macar a întelege..chiar când nu e vorba de religie - aveti toleranta 0..si mai sunt o gramada de musulmani care nu vorbesc, ei striga! E normal asa ceva??

#342
leyla18

leyla18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2009

View PostCMVD, on 9th April 2010, 18:45, said:

Multa lume are probleme cu îndoctrinarea voastra (la care ati fost supusi un mileniu si ceva) si mai ales cu "capacitatea" de a accepta parerea altora..macar a întelege..chiar când nu e vorba de religie - aveti toleranta 0..si mai sunt o gramada de musulmani care nu vorbesc, ei striga! E normal asa ceva??
ce indoctrinare?ma faci sa rid!! :D :D  ce sa inteleg?ca Iisus este fiul lui dumnezeu?niciodata!!!!unde sint musulmani care striga ca eu nu am vazut ?dar preoti vostri si calugarii iai vazut?citeva citate din biblie le-am citit unde scrie ca este pacat sa te inchini si sa pupi icoanele deoarece sint facute de mana omului(pictate sau scluptate) voi dece va rugati si le pupati ,am vecine care le-am vazut cu ochii mei,voi dece nu aceptati ca Iisus nu este fiul lui dumnezeu?stie cineva cum dumnezeu arata,oare dumnezeu maninca,bea apa c?Iisus a fost un profel dar a fost un om ca si noi in carne zi oase,sint multe intrebari fara raspuns care voi nu le aceptati.asa ca hai sa terminam cu prostiile cu indoctrinarea ca nu este loc am spus si repet fiecare tara musulmana isi fac legile asa cum vor ei dar asta nu are de-a face cu KURANUL.Euniciodata nu am propus vreunui crestin sa treaca la islam ,cel ce doreste sa sa converteaca la islam trebuie sa aiba islamul in inima ,degeaba eu vreau sa convertesc o persoana iar acea persoana este deacord dar in inima simte altceva ,.....nu merge asa!!!ca sa fii musulman trebuie sa arati cu fapte ca esti nu cu gura.si crestini ce toleranta au?zero este mult!!!de curiozitate am mers cu o crestina la o biserica unde am mers cu ia sa ia o apa  sper sa nu gresesc-aghiasma si acolo am ramas cu gura cacata toti crestini se impingea sa ea mai repede uni injurau ,alti blestemau,ce inseamna toate astea ?acolo este casa lui dumnezeu,chiar daca nu sint crestina si intr-u din curiozitate intr-o biserica nu pot vorbi urit deoarece acolo este casa lui dumnezeu .dar citi dintre voi pricep asemenea probleme?sau citi dintre voi ati citit bilblia?multi sau mai desteptat si au vazut adevarul dar multi dintre voi refuzati  aceste adevaruri.

View Postteo15, on 9th April 2010, 08:32, said:

Ai trecut pana la urma la islam?
de mine vorbesti ? eu de cind m-am nascut sint MUSULMANCA!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate