Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

FILTRE: filtrare la aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Lukmar, on 16 mai 2013 - 23:41, said:

Asta e,... asteapta randul,... data viitoare sa nu mai astepte atat pana sa se hotareasca sa-l monteze/repare
sa stii ca singurul lucru care reiese e ca omul a luat teapa cu fujitsu: daca lua alt brand, putea macar sa-si schimbe filtrele

#38
Sherby_D

Sherby_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.03.2012
azi am fost sunat de la firma, au primit niste filtre d la Bucuresti dar erau de la un aparat Fujitsu de 24000. Problema, asa cum am intuit si eu, este ca nu exista stocuri pe filtre. Costa ceva, si atunci nu prea sunt aduse in tara. Am fost sa iau filtrele, ideea este ca pot sa le tai pe masura care imi trebuie si pot sa le montez. Cei de la firma chiar s-au straduit sa-mi rezolve problema insa se par ca nici importatorul din Bucuresti nu ii poate ajuta mai mult. Vor incerca sa-mi faca rost si de filtre pentru modelul meu, dar pana atunci ma descurc cu acestea. Oricum, asa cum am fost foarte multumit de aparatul, pretul si montajul d anul trecut, la fel de multumit ma declar si acum.
P.S.: le-am primit gratis.

#39
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Sherby_D, on 17 mai 2013 - 20:30, said:

..Cei de la firma chiar s-au straduit sa-mi rezolve problema insa se par ca nici importatorul din Bucuresti nu ii poate ajuta mai mult.
pey da, ne-am dat seama toti de astea..

Quote

P.S.: le-am primit gratis.
inteleg ca trebuie sa scriu mai des pe aici.

Felicitari oricum dealerului local, daca a depus eforturi. Asa si trebuie. Daca-ti spuneau si ei ca nu e sezonul, era mai nasol..

Un alt invatamant ar fi: interesati-va inca de la achizitia aparatului cum e ulterior cu consumabilele si cu piesele de schimb..

#40
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 scheleton, on 17 mai 2013 - 09:58, said:

sa stii ca singurul lucru care reiese e ca omul a luat teapa cu fujitsu: daca lua alt brand, putea macar sa-si schimbe filtrele

Pe bune ? Te rog sa-mi spui o firma de unde sa cumpar niste filtre pentru AC, si luni ai feed-back de la mine cu situatia ! Orice firma concurenta cu Fujitsu si neimportata de Aston, ca sa nu crezi ca am de a face cu situatia.

#41
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Lukmar, on 17 mai 2013 - 20:38, said:

..o firma de unde sa cumpar niste filtre pentru AC..
ok, ii rog pe gall sa ne spuna care e situatia cu filtrele de schimb la Mitsubishi (exista /nu exista ? sunt la dealer sau in depozitul central, etc.), la fel pe lg_voice -care e situatia la LG (..am eu vaga impresie ca la LG exista mai multe filtre de schimb decat pot eu numara.. gresesc ?).

Mai interesant ar fi la Daikin: aparatul costa o palarie de bani, producatorul are pretentii mari -beneficiarii ar trebui sa aiba aceleasi pretentii, exigente.. Deci, gasim un filtru de schimb la un aparat Daikin vechi de 4 ani ?

#42
Sherby_D

Sherby_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.03.2012
buna initiativa...

#43
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008

 scheleton, on 17 mai 2013 - 20:41, said:

ok, ii rog pe gall sa ne spuna care e situatia cu filtrele de schimb la Mitsubishi (exista /nu exista ? sunt la dealer sau in depozitul central, etc.), la fel pe lg_voice -care e situatia la LG (..am eu vaga impresie ca la LG exista mai multe filtre de schimb decat pot eu numara.. gresesc ?).

Mai interesant ar fi la Daikin: aparatul costa o palarie de bani, producatorul are pretentii mari -beneficiarii ar trebui sa aiba aceleasi pretentii, exigente.. Deci, gasim un filtru de schimb la un aparat Daikin vechi de 4 ani ?
Buna ziua,

Cred ca pot spune ca in materie de sisteme de filtrare, LG are destul de multe si in dotarea multor modele; bine de stiut ca desi putine dintre ele sunt consumabile, majoritatea sunt pe stoc in Europa in depozitul central si se livreaza in maxim 48 de ore in regim similar pieselor de schimb; cred ca putem verifica usor.
Toate bune.

#44
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 scheleton, on 17 mai 2013 - 20:41, said:

ok, ii rog pe gall sa ne spuna care e situatia cu filtrele de schimb la Mitsubishi (exista /nu exista ? sunt la dealer sau in depozitul central, etc.), la fel pe lg_voice -care e situatia la LG (..am eu vaga impresie ca la LG exista mai multe filtre de schimb decat pot eu numara.. gresesc ?).


La Mitsubishi Electric cateva modele de filtre sunt disponibile in stocul importatorului,restul sunt disponibile in depozitul regional din Italia,Mitsubishi electric are filtre,cum at fi cel de catechin,cu durata de vista 10 ani

#45
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 LG_voice, on 17 mai 2013 - 21:51, said:

LG are destul de multe si in dotarea multor modele
era de asteptat, atat timp cat vorbim de o reprezentanta directa, si inca una a unui concern puternic. La fel, la Mitsubishi nu avem o reprezentanta, dar avem un importator care doar cu asta se ocupa: cu brandul respectiv (ma rog, mai completeaza pe ici colo cu alte produse).
La Aston cred ca e muuult mai greu sa asigure consumabile pt. sarabanda de branduri pe care incearca sa le reprezinte: Fujitsu / Fuji, Sharp, Hitachi, Gree, Midea, Airwell + alte marci oem (yamato, osaka si care or mai fi).
E greu sa le faci pe toate -sau, e greu sa le faci bine .. parerea mea. Greu, dar nu imposibil. Poate, cu timpul, se vor decanta lucrurile, si vor avea si ei reprezentanta la 1, max. 2 branduri puternice + 1-2 semi-branduri.
-cum sa impaci pretentiile unui producator de volum mare (Gree) cu exigentele unor branduri premium ca fujitsu, sharp si hitachi ..?
Insa situatia asta e posibila si pentru ca e slaba concurenta, iar producatorii mari (..adica ceilalti producatori mari) nu prea sunt interesati de piata romana.

O sa vina vremea cand piata de accesorii si de piese de schimb va fi cel putin la fel de importanta ca si cea de aparate, precum si vremea cand se va pune problema schimbarii sistematice a aparatelor vechi cu unele noi. Atunci se va pune accent si pe fidelitatea fata de brand, etc.

Deocamdata piata romana nu e matura. Poti inventa peste noapte un brand si sa fi lider peste noapte cu acel brand -o denumire englezita (sau cu rezonante japoneze) + ceva reclama (TV sau nu) si, gata, esti mare brand in Ro. Populatia nu face distinctia intre fujitsu /inventor /gree / nordstar.. toate-s o-apa-si-un-pamant, zice omu'. Putin avantajate sunt doar brandurile cunoscute din alte domenii (electrocasnice, tel. mobile, etc.)

 gall71, on 17 mai 2013 - 22:19, said:

,cu durata de vista 10 ani
hasta la vista.
Dar Electrolux si Whirlpool cum or sta la capitolul asta: filtre accesorii, piese de schimb ?
Gasesc si eu un filtru de schimb pentru un electrolux vechi ? Ca tot am vorbit de mari concerne si firme cunoscute de prin alte domenii (electrocasnice)..

#46
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 scheleton, on 17 mai 2013 - 22:54, said:




Dar Electrolux si Whirlpool cum or sta la capitolul asta: filtre accesorii, piese de schimb ?
Gasesc si eu un filtru de schimb pentru un electrolux vechi ? Ca tot am vorbit de mari concerne si firme cunoscute de prin alte domenii (electrocasnice)..
Ma indoiesc

#47
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 LG_voice, on 17 mai 2013 - 21:51, said:

Buna ziua,

Cred ca pot spune ca in materie de sisteme de filtrare, LG are destul de multe si in dotarea multor modele; bine de stiut ca desi putine dintre ele sunt consumabile, majoritatea sunt pe stoc in Europa in depozitul central si se livreaza in maxim 48 de ore in regim similar pieselor de schimb; cred ca putem verifica usor.
Toate bune.

 gall71, on 17 mai 2013 - 22:19, said:

La Mitsubishi Electric cateva modele de filtre sunt disponibile in stocul importatorului,restul sunt disponibile in depozitul regional din Italia,Mitsubishi electric are filtre,cum at fi cel de catechin,cu durata de vista 10 ani

Luni fac comanda la ambele firme, pe un model ales de mine. Sa vedem. :)

#48
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 Lukmar, on 18 mai 2013 - 15:36, said:


Luni fac comanda la ambele firme, pe un model ales de mine. Sa vedem. Posted Image
Chiar te rog.Apropo,ca tot discutam de filtre duct-urile Fujitsu veneau fara filtre,care e situatia acum?

#49
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 gall71, on 18 mai 2013 - 20:29, said:

Chiar te rog.Apropo,ca tot discutam de filtre duct-urile Fujitsu veneau fara filtre,care e situatia acum?

Duct-urile de capacitati mari nu au filtre pentru ca se banuieste ca montatorul stie ca trebuie montate grile de aspiratie cu filtru, cu tubulatura de aspiratie neizolata si cutie de plenum pe aspiratie. Doar novicii monteaza un duct de capacitate mare cu aspiratia din tavan, in loc sa recircule aerul din incapere. Foarte rare sunt cazurile in care acestea sunt montate liber in incapere ( fara tubulatura de aspiratie si de refulare), si atunci filtrele vin ca accesorii odata cu echipamentul (daca se comanda). Duct-urile de capacitate mare nu au aceleasi conditii de montaj ca cele mici. Duct-urile de capacitati mici au filtre. Ducturile mici se pot monta si in pozitie verticala, intr-un perete de exemplu, cu aspiratia pe ALP.

Edited by Lukmar, 18 May 2013 - 21:56.


#50
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 Lukmar, on 18 mai 2013 - 21:54, said:



Duct-urile de capacitati mari nu au filtre pentru ca se banuieste ca montatorul stie ca trebuie montate grile de aspiratie cu filtru, cu tubulatura de aspiratie neizolata si cutie de plenum pe aspiratie. Doar novicii monteaza un duct de capacitate mare cu aspiratia din tavan, in loc sa recircule aerul din incapere. Foarte rare sunt cazurile in care acestea sunt montate liber in incapere ( fara tubulatura de aspiratie si de refulare), si atunci filtrele vin ca accesorii odata cu echipamentul (daca se comanda). Duct-urile de capacitate mare nu au aceleasi conditii de montaj ca cele mici. Duct-urile de capacitati mici au filtre. Ducturile mici se pot monta si in pozitie verticala, intr-un perete de exemplu, cu aspiratia pe ALP.
Sa inteleg ca Mitsubishi si Daikin gresesc ca isi pun filtre?Nu scade presiunea statica daca duci aspiratia la distanta in loc sa faci plenumul de aspiratie sub aparat


#51
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 gall71, on 19 mai 2013 - 17:43, said:

Sa inteleg ca Mitsubishi si Daikin gresesc ca isi pun filtre?Nu scade presiunea statica daca duci aspiratia la distanta in loc sa faci plenumul de aspiratie sub aparat

He, he,... sti tu ceva dar nu sti destul :)) Presiunea statica se regleaza din setarile aparatului, intri in meniul potrivit si setezi de acolo in functie de particularitatile montajului :D

#52
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 Lukmar, on 19 mai 2013 - 22:17, said:

He, he,... sti tu ceva dar nu sti destul Posted Image) Presiunea statica se regleaza din setarile aparatului, intri in meniul potrivit si setezi de acolo in functie de particularitatile montajului Posted Image
He,he cred ca la peste 100 de ducturi montate pe comercial peste 12 kw numai pun VRF-urile chiar stiu ce vorbesc-asa ca las-o mai usor cu atitudinea de superioritate,eu te-am intrebat daca aspiratia se face asa cum ai zis tu,cu tubulatura neizolata la 3-4 grile de aspiratie cu filtru,avem o pierdere de presiune mai mare pe refulare decat in varianta cu plenum  direct pe aspiratia ductului(sa zicem ca deja am marit presiunea la 150-200 PA)?Si de ce as mai pune o trapa pentru service-are cand as putea folosi plenumul pe aspiratie?Oare aspectul estetic nu este important?

Edited by gall71, 19 May 2013 - 22:56.


#53
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 gall71, on 19 mai 2013 - 22:44, said:

He,he cred ca la peste 100 de ducturi montate pe comercial peste 12 kw numai pun VRF-urile chiar stiu ce vorbesc-asa ca las-o mai usor cu atitudinea de superioritate,eu te-am intrebat daca aspiratia se face asa cum ai zis tu,cu tubulatura neizolata la 3-4 grile de aspiratie cu filtru,avem o pierdere de presiune mai mare pe refulare decat in varianta cu plenum  direct pe aspiratia ductului(sa zicem ca deja am marit presiunea la 150-200 PA)?Si de ce as mai pune o trapa pentru service-are cand as putea folosi plenumul pe aspiratie?Oare aspectul estetic nu este important?

In functie de particularitatile montajului se alege varianta cea mai potrivita. Ti-am spus ca duct-urile pot veni cu filtre ca accesorii in cazul in care se doresc. Iar atunci cand montezi plenum direct pe aspiratia duct-ului nu e bine sa mai maresti si presiunea statica, pentru ca duct-ul devine prea zgomotos.
Oare acest aspect nu e important ?

#54
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 Lukmar, on 20 mai 2013 - 05:50, said:

Iar atunci cand montezi plenum direct pe aspiratia duct-ului nu e bine sa mai maresti si presiunea statica, pentru ca duct-ul devine prea zgomotos.
Oare acest aspect nu e important ?
Eu stiu ca presiunea statica se regleaza in functie de particularitatile montajului si in functie de debitele date pe grile din proiect cu ajutorul clapetelor de reglaj debit si a masuratorilor efectuate cel putin cu un anemometru,esti sigur ca ai montat duct-uri?Repet ce ti-am zis mai sus;instalarea ducturilor se recomanda a fi facute cu plenum de aspiratie sub aparat pentru a evita scaderea presiunii statice si implicit a capacitatii aparatului,dealtfel multi instalatorii gresesc atunci cand configureaza ductul cu aspiratia din pod sau cu aspiratia pe grile la distanta fata de Ui,nu iau in considerare capacitatea aparatului data la un anumit debit de aer;de aceea la majoritatea producatorilor se configureaza presiunea statica,sper ca acum ai inteles despre ce vorbeam

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate