Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Tv Diagonala Mare Sau Videoproiector?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
...vreau sa-mi amenajez mansarda asa cum vrea eu...am un perete imens pe care intra perfect un bigtv...dar si mai bine un videoproiector!(de fapt proiectia lui!) D.p.d.v. al pretului e clar...videoproiector (imi raman bani si pentru instalatia audio) ;d.p.d.v al calitatii imaginii e si mai clar:tv-ul...totusi am auzit ca videoproiectorele vin puternic din urma la acest capitol...ce-mi recomandati,ce s-ar merita pentru vizualizarea,de ex,a unui  meci cu prietenii???

#2
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Daca ai vreo 200 de prieteni cu care sa vezi meciul de-odata, se recomanda un videoproiector...

Daca esti mai retras si nu prea ai mai mult de 10 prieteni e bun un tv...

La videoproiector o sa te cam usture schimbarea lampii.

#3
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
...da-mi te rog detalii,ce-i cu schimabarea lampi???...la cat timp si cam la ce pret??...acum aud prima data de asta,mi-ar prinde bine niste cifre,chiar si estimative,ca sa-mi fac niste calcule din timp...oricum ma voi interesa in momentul cand voi cumpara produsul...200 prieteni nu am (decat poate cu tot cu dusmani) dar pe vreo 5,6 pot conta oricand la o bila (da,am comandat si o masa de biliard:)))  (sh dar nu se vede din avion!)... acum intelegeti de ce mi-ar surade un videopriector???...mai imi trebuie si un automat muzical ca in filmele americane si e gata ambianta pe care o am in minte!
Acum serios:timpul meu e limitat si de aceea mi-ar prinde bine niste sfaturi corecte astfel incat sa stiu ca sa comand de prima data...treba cu lampa e o necunoscuta pe care nu am luat-o in calcul...variabila asta sper sa nu-mi incurce prea tare calculele prea tare!
cu bine,C.

#4
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ba o sa ti le incurce.

Dar daca zici ca oricum o sa te interesezi, n-are rost sa mo obosesc sa-ti spun eu acum ceva ce oricum o sa uiti si nici multumesc n-o sa spui.

Am mai patit-o...

Dar daca vrei sa compari niste preturi :
http://www.nextag.co... 900000 1400000

Lampa se arde obligatoriu la un numar de ore de functionare, suficient de mic...

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
lampa aia, depinde de producator, se invarte in jurul a 1000-2000h de functionare si are o garantie in general de 1 an, dar nu uita unde traiesti.

Tinand cont ca pretul unuia incepe de pe la 1000 de euro in sus, daca iti permiti sa arunci 250-400 pe o lampa, e ok

#6
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
...se intelege ca multumesc pentru raspunsuri si apreciez efortul tuturor de a-mi fi de ajutor (mie si altora)..adevarul e ca nu am tangente cu acest subiect si habar nu am avut de schimbatul lampii,singurul proiector care l-am vazut de cateva ori in viata mea este folosit intr-o sala de sedinte  ptr. grafice & stuff ..(iar dupa terminarea sedintei ptr. alte subiecte mai ''colorate'' ) dar ce m-a atras cu adevarat la acest device-intrarea VGA -si pretul mai mic decat un bigscreen m-au facut sa-l iau in calcul...unde ramane in continuare dar cu niste retineri...


..later edit:totusi va rog sa-mi enumerati avantajele si dezavantajele celor doua deviceuri,astfel incat sa-mi cristalizez eu( si poate altii ) o hotarare..sa ziceam ptr. max 1500euro (60mil) care ar fi cea mai buna alegere,tinand cont ca o sa functioneza max 2 ore pe zi..hai ca incep eu

   videoproiector:
plusuri:
          pret mic
          gabarit scazut (la mine conteza tare mult aspectul asta)
minusuri
           calitate


    bigscreentv :inversul celui mai sus

...mai adugati si comentati va rog;deci ideea ar fi un videoproiector cu lampi ieftine?

''lampa aia, depinde de producator, se invarte in jurul a 1000-2000h de functionare si are o garantie in general de 1 an, dar nu uita unde traiesti.''..o ora este o ora indiferent unde in lume  functioneaza aparatu,nu?...iar lampi de alea nu prea am vazut la metalo-chimice  deci presupun ca ptr sute de euro firma de unde o sa le cumpar o sa-mi dea garantie...sau poate ai vrut sa zici altceva si nu am inteles eu??
...multumiri in avans,C.

Edited by cristian_sen, 16 October 2004 - 23:39.


#7
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
daca folosesti proiectorul doar pentru fime/meciuri, eu zic ca merita. nu se compara un film vazut pe proiector cu unul pe tv. proiectorul e "cinema la tine acasa" :) si in plus, daca il folosesti, sa zicem, in medie 2 ore pe zi, asta inseamna 700 de ore pe an, adica lampa ai schimba-o la 1,5-3 ani, ceea ce nu e chiar o tragedie.

ai putea sa mai iei un televizor ceva mai amarat pentru alte chestii (stiri, mtv, etc.).

succes :)

#8
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Eu am un tv Schneider cu diagonala de 1 m si il tin deschis 16 ore in fiecare zi, asta de 2 ani incoace.
In weekend merge aproape continuu de vineri pina duminica...

De departe alegerea tv-ului trebuie sa primeze.

#9
webu

webu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 21.06.2004
videoproiector:
plusuri:
          pret mic
          gabarit scazut (la mine conteza tare mult aspectul asta)
minusuri
           calitate
    bigscreentv :inversul celui mai sus


minusul la calitate l-ai observat probabil in sala de sedinte.
nu uita totushi ca sunt mai multe modele de proiector.
iar la un film dupa un dvd minusul de calitate il vei oserva la tv.
(probat cu plasma - 106 cm = calitate buna;
proiector diag 2m=cal. exceptionala)
itzi recomand un site care sigur te va convinge.
www.projectorcentral.com
(intra pe rewiew-urile de la aparatele benq(6200,7200)
(lampa e intradevar o problema, dar daca o data la 2-3 ani o schimbi,
nu-i baiu asha mare).

#10
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
La doi ani odata sa dai 400-500 euro, este echivalent cu cumpararea unui tv second hand la doi ani...

Cit despre calitate, la videoproiector trebuie sa stai la cel putin 10 m sa nu-ti dai seama de calitate proasta...

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
hai, man, nu-l ametiti pe om, ca nu-i 500 de euro un bec de proiector, alea-s pentru proiectoare de neam prost, nu-ti trebuie acasa ditamai proiectorul

#12
webu

webu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 21.06.2004

burvi2001, on Oct 18 2004, 22:09, said:

La doi ani odata sa dai 400-500 euro, este echivalent cu cumpararea unui tv second hand la doi ani...

Cit despre calitate, la videoproiector trebuie sa stai la cel putin 10 m sa nu-ti dai seama de calitate proasta...

<{POST_SNAPBACK}>


fiecare are dreptul la o parere, dar unii vorbesc sa se afle in treaba...
cate proiectoare ai incercat ?
eu ma uit la el de la trei metri shi se vede super.
in general daca il pui la aprox. 4m de ecran itzi scoate un patrat cu latura de 1,7m.
daca itzi iei unul cum aveam in liceu s-ar putea sa ai probleme de calitate.
dar unul din zilele noastre (aprox 1.500E) legat la un dvd player shi la un sistem audio bate orice tv.
probabil ca atunci cand vrei sa vezi progr. tv calitatea este mai scazuta, dara daca vrei shi aici se poate rezolva.
ar mai fi shi lagatura la calculator.
imaginea de la calc. se apropie mult de ceea ce vezi tu pe monitor.
gandeshte-te numai cum e sa joci NFS pe un perete intreg.
hotararea o potzi lua dupa ce vezi un proiector (aici ar putea fi o problema ca sunt scule 'exotice' shi se aduc doar la comanda).

#13
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Am fost duminică seara la cineva acasă și am văzut un film la videoproiector.

Pur și simplu e super  :coolspeak:  Calitatea e excelentă. Nu mai zic de dimensiuni... Ai imagine pe 1/2 din perete

Asta e soluția perfectă pentru filme.

Televizorul rămâne pentru știri, emisiuni, alea, alea.

E cu adevărat œCinema la tine acasăœ. Plus sunet 5.1  :coolspeak:   :coolspeak:   :coolspeak:

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu spun sa te mai gindesti cu alegerea , inceraca sa vezi ORICE test intre plasma,lcd si proiector(fie si retro).
Proiectorul e cel mai slab cotat, trebuie incaperi cu iluminare controlata produce zgomot si caldura multa,prezinta aberatii cromatice la diagonale mari, si se uzeaza rapid, durata de viata a lampii cu halogen in general limitata la 1-3000 ore nu este delimitata de ardere ci de faptul ca pe parcursul vietii acestei intensitatea luminoasa scade liniar adica dupa citeva sute de ore paleste evident.
Exista binenteles si modele foarte bune de exemplu Sony QUALIA care la 30 000 euro e o piesa de arta.
Nu uitati ce e mai important, sursa video dvd-player sau tvul au o rezolutie de aproximativ 500 linii care marita la diagonale mari de peste 1m si privita de aproape devine foarte urita, imaginea cu toate postprocesarile e jenat de proasta nu se poate compara deloc cu cinematograful.
Singura salvare pentru a vedea ceva decent la diagonale mari vine din HDTV si BLU-RAY formate ce se bazeaza pe rezolutii 720p sau 1080i.

#15
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
parca si plasmele se duc destul de repede, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate