Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

sfat achizitionare masina noua !?//

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ulisica

ulisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.02.2007
De vreo  2 luni  caut pe net sa fac comparatie intre ce masina sa-mi iau Kia Ceed ( sw) , Susuki SX4 ,Toyota Corolla, Ford Focus Sedan, Mazda 3
M-am saturat  sa tot citesc de atatea probleme pe care le-au intampinat  posesori acestori  tipuri  de masini
Neavand banii  necesari  cash o  sa fac un imprumut si  nu  stiu  la ce sa ma decid
Pt. ca locuiesc in Buzau  as vrea ceva sa aiba service in localitate dar din pacae aici in oras numai nici una din marcile de mai  sus nu  are service
Nu stiu  dar  sunt dezamagit de ce citesc despre ce se intampla prin servisurile de firma si asta se intampla pt. ca am avut ocazia sa stau  de vorba cu  oameni  ce locuiesc in vestul  civilizat si  unde nu  exista ideea de spaga cand ai  probleme la o  masina !
Poate cineva sa imi  dea un sfat  spre ce sa ma decid
(  as vrea Mazda 3 da e cam scumpa totusi !!!! din acest  motiv a si  ramas ultima in lista de preferinte, cu  toate a  am gasit pe  la 10500 euro  sh in Germania cu  vreo( 31000 km !)

#2
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
Pina la urma vrei benzina sau diesel?

#3
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
Hmm probleme specifice modelului/comune pt posesori din ce am citit pe cluburile dedicate sunt doar la Ceed. La Focus, Mazda, Corolla acolo unde mai apar probleme, sunt probleme individuale. Si e si normal, nu exista masina perfecta. Sa spunem ca 99% din masini nu ar avea probleme. Te-ai putea incadra in cei 1% oricand. Tine si de noroc in primul rand. De Suzuki nu am idee, dar la exterior nu mi se pare cine stie ce, am vazut pana acum doar 2 in Bucuresti, iar reteaua lor e slab dezvoltata.
Acum depinde si cati bani ai: pt ca Ceed e sensibil mai ieftina decat restul, mai alex LX Best-ul, sau Start + optionale. Apoi nu se mai merita sa iei, devine deja scumpa incepand cu niv 2 de echipare. Deci daca te invarti undeva pe la 13 mii, ia Ceed. Daca dispui de 14 mii si ceva, Mazda 3 1.6 e 14300DDP iar Focus 1.6 e 14500E DDP, la dotari aproximativ identice (am impresia ca lipsa comp de bord la mazda e singura diferenta). Ambele masini sunt pe platforma comuna, imprumuta multe piese, motorul e acelasi, poate usor mai vioi la mazda 3, tinuta de drum apropiata cu un mic avantaj la focus, deci in speta sunt cam aceleasi masini. Corolla e mai scumpa ca ele, si varianta Terra da impresia de ieftin. Dar e o varianta. Mergi sa le vezi, faci drive-test si te decizi. Eu personal as merge pe focus sau pe mazda 3, daca ai peste 14 mii euro lejer. Daca nu, ia un Ceed lx Best, e 11800E si raport pret/calitate foarte bun.

#4
ulisica

ulisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.02.2007

 Genesis, on Apr 13 2008, 16:42, said:

Hmm probleme specifice modelului/comune pt posesori din ce am citit pe cluburile dedicate sunt doar la Ceed. La Focus, Mazda, Corolla acolo unde mai apar probleme, sunt probleme individuale. Si e si normal, nu exista masina perfecta. Sa spunem ca 99% din masini nu ar avea probleme. Te-ai putea incadra in cei 1% oricand. Tine si de noroc in primul rand. De Suzuki nu am idee, dar la exterior nu mi se pare cine stie ce, am vazut pana acum doar 2 in Bucuresti, iar reteaua lor e slab dezvoltata.
Acum depinde si cati bani ai: pt ca Ceed e sensibil mai ieftina decat restul, mai alex LX Best-ul, sau Start + optionale. Apoi nu se mai merita sa iei, devine deja scumpa incepand cu niv 2 de echipare. Deci daca te invarti undeva pe la 13 mii, ia Ceed. Daca dispui de 14 mii si ceva, Mazda 3 1.6 e 14300DDP iar Focus 1.6 e 14500E DDP, la dotari aproximativ identice (am impresia ca lipsa comp de bord la mazda e singura diferenta). Ambele masini sunt pe platforma comuna, imprumuta multe piese, motorul e acelasi, poate usor mai vioi la mazda 3, tinuta de drum apropiata cu un mic avantaj la focus, deci in speta sunt cam aceleasi masini. Corolla e mai scumpa ca ele, si varianta Terra da impresia de ieftin. Dar e o varianta. Mergi sa le vezi, faci drive-test si te decizi. Eu personal as merge pe focus sau pe mazda 3, daca ai peste 14 mii euro lejer. Daca nu, ia un Ceed lx Best, e 11800E si raport pret/calitate foarte bun.


Multumesc pt. detalii...

Un coleg mi-a recomandat  o  ToyotaCorolla pe benzina din 2006 , masina unei  directoare ce a primit  masina de serviciu
Din informaiile preliminare stiu  ca masina nu  are mai  mult de  25 000 Km si  service la reprezentanta evidentiat  in carte..
M-am uitat la acelasi  tip de masini  sa vad un pret dar difera  mult  si  nu  am idee pana la cat  sa ma "intind" daca masina este buna adica cum am precizat  mai  sus

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate