Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

impozit vanzare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
corianai

corianai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.04.2008
Buna ziua
Am o nelamurire cu privire la impozitarea tranzactiilor imobiliare si anume:
Din cate am citit eu pe net conform Codului Fiscal – Calcularea impozitului pe venit din transferul proprietatilor imobiliare - Art. 771, pt imobilele dobandite la o data mai mare de 3 ani impozitul este:
- 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.
Parintii mei au fost insa la notar pt semnarea precontractului de vanzare si li s-a spus ca au de plata 2% din valoarea tranzactiei, desi suma depaseste 200.000 lei (mai precis suma este de 95.000 euro). Este vorba despre o diferenta de cateva sute de euro pe care nu vrem sa o platim degeaba, de aceea as vrea sa stiu cum se procedeaza in mod corect.
Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

#2
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.11.2006
se calculeaza dupa formula:
4000 lei + 1% ce depaseste 200.00 lei ..
calculat la un curs de 3.7 lei/euro => un impozit de 5515 lei
daca s-ar aplica doar 2% ar => 7030 lei, deci o diferenta de ~ 1500 lei
asadar dvs trebuie sa platiti un impozit de ~ 5500 lei


Succes.

#3
gabrielafern

gabrielafern

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.03.2008
Ce se intimpla din punct de vedere al impozitului in cazul vinzarii uni apartament achizitionat cu un an si jumatate in urma si scos la vinzare acum ? Am inteles ca impozitul de 1-3% pe tranzactie se aplica pentru orice imobil vindut , iar legea care prevedea 16% impozit pe diferenta de pret pentru tranzactii vinzare - cumparare efectuate in mai putin de trei ani nu mai e valabila . Multumesc.

#4
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.11.2006
Art. 771. - (1) La transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice intre vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:

a. pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel fara constructii, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv:

- 3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;

b. pentru imobilele descrise la lit. a), dobandite la o data mai mare de 3 ani:

- 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.



Succes

Edited by BuBuM5, 15 April 2008 - 18:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate