Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Combustibili alternativi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 TLGTLC, on Apr 10 2008, 15:40, said:

Foarte bun documentarul! Ar trebui sa il urmariti fie si ca fapt divers. Producatorii de petrol niste MAGARI!

Deloc, ei isi vand marfa ieftin, asa ca biodieselul (SI BIOETANOLUL) sunt scumpe deocamdata,, deci neinteresante. Cand producatorii de petrol intind coarda si scumpesc PREA MULT petrolul, adica produc petrol insuficient, devin rentabile si metodele alternative.

 geopsi, on May 18 2008, 10:02, said:

a-ti vazut ce au scumpit astia motorina? vad ca totusi nuprea se gaseste biodiesel asa usor....
ATI se scrie impreuna, nu cu cratima. Nu "astia" au scumpit motorina, ci piata a scumpit combustibilul, cererea creste si oferta nu, deci pretul creste de la sine, in mod natural...

Biodieselul nu e bun la motoarele moderne, si e utilizabil doar la peste 10 grade. La peste 20 grade C poti folosi 100% biodiesel, la 10 poti folosi max 40% si la sub 0 grade Celsius acel 2 % obligatoriu e deja mult...

Bioetanolul va fi la moda... dar e scumpa producerea lui deocamdata.

Apoi vezi cazul uleiului alimentar de floarea soarelui... si-a dublat pretul... la fel se poate intampla si la biodiesel...

#20
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 mircea-teodor, on May 25 2008, 09:52, said:

Salutare.
As vrea sa stiu si eu ce motoare pot folosi biodiselul+biocombustibil- motorina ecologica  metanol+ulei de rapita(din cate stiu eu).


apropape toate motoarele de conceptie mai veche merg cu biodiesel. astea noi nu toate.
in primul rand trebuie schimbat tot ce inseamna cauciuc sau plastic si intra in contact cu combustibilul.
cu injectoarele nu stiu care e treaba.

daca vrei sa-ti prepari singur combustibilul, sunt retete pe net. stiu ca uleiul se amesteca cu o substanta (posibil glicerina) care se foloseste la producerea sapunului si se coaguleaza si depune toata mizeriea pe fundul vasului. problema este sa nu aiba apa deloc ca se coaguleaza tot uleiul si iti iese sapun. :D
e o treaba buna daca ai fast food sau iti dau baietii uleiul vechi.

Edited by MAK, 25 May 2008 - 09:50.


#21
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 08.09.2006
dani, sunt unii de vand la 3 lei litrul de biodiesel, asta daca citeai topicul.... nue chiar asa cum zici tu, combustibilii nu se vand la ca piata in functie de cerere si oferta, e ceva mai complicat, eu ti-as explica dar nu stiu daca are rost.....

#22
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 02.12.2007
Baieti, ar trebui sa va bucurati de vremurile astea cand combustibilul costa 5 lei litrul, ca eu nu cred ca o sa mai prindem vremuri asa frumoase  :lol: . Daca se va trece pe combustibili bio (-etanol, -diesel, etc) si se va trece pentru ca asta e tendinta, preturile la combustibili si MANCARE vor exploda... Acum un litru de combustibil bio costa deja 3 lei in conditiile in care cererea nu e asa mare (e drept ca si aici intervine specula, dar in orice caz, combustibilul din petrol se "produce" mai simplu si mai ieftin decat cel din plante). Suprafata terenurilor agricole disponibile pentru agricultura (grau. porumb, etc) va scadea pentru a face loc cultivarii rapitei, etc., mancarea se va scumpi ENORM, combustibilii se vor scumpi ENORM. Asa ca...plimbati-va cu masinile acum cat inca mai e bine, ca dupa aia... o sa duceti dorul unui litru de motorina la 5 lei si unei paini la 1 leu.

#23
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Cutzu, on Apr 9 2008, 14:13, said:

...Uleiul uzat este cumparat cu 4 mii litrul plus tot procesul tehnologic ajunge undeva la 16 mii de lei litru, iar ei il vand cu 32 mii cu tva. Imi scapa acum diferenta de pret, dar probabil asta este profitul lui de aproximativ 13-15 mii de lei pe litru. Doar nu muncesti gratis...
cred ca ai vrut sa zici 3-5 mii pe litru net pe numele tau la cate porcarii trebuie sa platesti la stat.

#24
eugen_foxy

eugen_foxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.09.2006

 Tipiric, on Aug 14 2008, 19:32, said:

Baieti, ar trebui sa va bucurati de vremurile astea cand combustibilul costa 5 lei litrul, ca eu nu cred ca o sa mai prindem vremuri asa frumoase  :lol: . Daca se va trece pe combustibili bio (-etanol, -diesel, etc) si se va trece pentru ca asta e tendinta, preturile la combustibili si MANCARE vor exploda... Acum un litru de combustibil bio costa deja 3 lei in conditiile in care cererea nu e asa mare (e drept ca si aici intervine specula, dar in orice caz, combustibilul din petrol se "produce" mai simplu si mai ieftin decat cel din plante). Suprafata terenurilor agricole disponibile pentru agricultura (grau. porumb, etc) va scadea pentru a face loc cultivarii rapitei, etc., mancarea se va scumpi ENORM, combustibilii se vor scumpi ENORM. Asa ca...plimbati-va cu masinile acum cat inca mai e bine, ca dupa aia... o sa duceti dorul unui litru de motorina la 5 lei si unei paini la 1 leu.
Tata dar pesimist mai esti . Deci vine apocalipsa si noi nu mai avem "liquor" pt motorase ?
Eu nu ma bucur ca acum costa 5 lei litrul ... pt ca se poate mult mai bine , dar nu intereseaza pe nimeni . Cei care pot face ceva , nu fac  pentru ca nu-i intereseaza daca ei nu castiga din asta . Credeti ca nu aveam destui ingineri si destula tehnologie sa se produca ? Aiurea , pur si simplu totul tine de putere si de politica . Deja banii nu mai sunt o moneda de schimb , ci puterea si interesele .

Suprafata terenurilor agricole acum nu mai este exploatata nici in procent de 50% fata de vremea lui ceasca , apoi multi tarani ar vrea sa cultive sau sa dea terenurile spre folosire ca sa mai castige un ban , mai ales ca deja ei nu mia au din ce trai . Ei primesc niste preturi derizorii pt lapte si cereale , in timp ce noi scoatem din ce in ce mai mult din buzunar pt alimente . De ce ? Pentru ca noi le cumparam ungurilor si bulgarilor produsele brute , in timp ce ale noastre stau sub nasul nostru , dar nu mai prezinta resursa de spaga si castig pentru anumite persoane .
Nu va avea nici o legatura acele terenuri de rapita , cu agricultura si chiar cred ca asta este un motiv sa creasca nivelul de agricultura si nu sa scada . Daca se va face bio-combustibilul , va scade pretul transporturilor si implicit a tot ce cumparam . DAR nu trebuie sa se permita un monopol asupra preturilor , sa fie mai multi producatori , sa aiba o limita de adaos , nu ca acum ! Se vinde petrol la unguri ( Mol , OMV , ... ) , se cumpara petrol de la ei , se rafineaza , se dubleaza pretul , se adauga toate accizele si taxele si ne trezim cu astfel de preturi la combustibili si toate astea pentru ca Patriciu si alti politicieni sa se imbogateasca !

Deci daca stiti si ati vazut pe piata combustibili alternativi , dati de veste !

#25
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 eugen_foxy, on Aug 18 2008, 23:47, said:

Tata dar pesimist mai esti . Deci vine apocalipsa si noi nu mai avem "liquor" pt motorase ?
Eu nu ma bucur ca acum costa 5 lei litrul ... pt ca se poate mult mai bine , dar nu intereseaza pe nimeni . Cei care pot face ceva , nu fac  pentru ca nu-i intereseaza daca ei nu castiga din asta . Credeti ca nu aveam destui ingineri si destula tehnologie sa se produca ? Aiurea , pur si simplu totul tine de putere si de politica . Deja banii nu mai sunt o moneda de schimb , ci puterea si interesele .

Suprafata terenurilor agricole acum nu mai este exploatata nici in procent de 50% fata de vremea lui ceasca , apoi multi tarani ar vrea sa cultive sau sa dea terenurile spre folosire ca sa mai castige un ban , mai ales ca deja ei nu mia au din ce trai . Ei primesc niste preturi derizorii pt lapte si cereale , in timp ce noi scoatem din ce in ce mai mult din buzunar pt alimente . De ce ? Pentru ca noi le cumparam ungurilor si bulgarilor produsele brute , in timp ce ale noastre stau sub nasul nostru , dar nu mai prezinta resursa de spaga si castig pentru anumite persoane .
Nu va avea nici o legatura acele terenuri de rapita , cu agricultura si chiar cred ca asta este un motiv sa creasca nivelul de agricultura si nu sa scada . Daca se va face bio-combustibilul , va scade pretul transporturilor si implicit a tot ce cumparam . DAR nu trebuie sa se permita un monopol asupra preturilor , sa fie mai multi producatori , sa aiba o limita de adaos , nu ca acum ! Se vinde petrol la unguri ( Mol , OMV , ... ) , se cumpara petrol de la ei , se rafineaza , se dubleaza pretul , se adauga toate accizele si taxele si ne trezim cu astfel de preturi la combustibili si toate astea pentru ca Patriciu si alti politicieni sa se imbogateasca !

Deci daca stiti si ati vazut pe piata combustibili alternativi , dati de veste !




Daca tot ati pomenit de agricultura romaneasca de ce nu va ganditi si la folosirea etanolului home made?
Se poate face usor acasa.

Edited by gcom61, 31 August 2008 - 19:01.


#26
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 08.09.2006
cum se poate face?

#27
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 geopsi, on Sep 16 2008, 19:34, said:

cum se poate face?


http://journeytofore...manual_ToC.html

Spor la documentat!

#28
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
eu folosesc GPL pe o nova cu injectie, e la jumate de pret fata de benzina si motorina insa am ditamai rezervoru in portbagaj
am auzit ca s-ar face loganuri pe GPL

#29
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
se fac ..dar uite ca incet incet creste si pretul gpl-ului..

#30
bayetas

bayetas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.10.2008
a auzit cineva de HHO mi se pare o metoda bune dar cred ca mai trebuie studiata. Uni mai curajosi deja au montat asemena dispozitive pe masini si rezultatele se vad  :coolspeak:

#31
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Moaa, ce suptstanta e HHO bayetas? Ai vrun link ceva?

#32
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004

 fastcarjunkie, on Oct 15 2008, 20:01, said:

Moaa, ce suptstanta e HHO bayetas? Ai vrun link ceva?

HHO-ul nu este o "suptsanta" sau substanta ci este un gaz, denumit hidrogen, care se poate produce destul de usor si poate fi folosit in diverse scopuri, cum ar fi alimentarea masinilor (doar partial) scazand consumul de combustibil sau cum ma gandesc eu la alimentarea centralei pe peleti (tot partial, pentru a scadea consumul de peleti) si a unui generator de curent (total) si a aragazului (total) sa scap de butelie.
Iar aici este un link cu folosirea lui pe o masina

Edited by Alezandru, 31 March 2009 - 09:45.


#33
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cred ca e suficient un singur topic despre HHO, asa ca-l inchidem pe asta, ok? ;)
Pentru eventuale completari, folositi cu incredere PM-ul meu sau al lui colegu' Sebulbus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate