Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Tiparie Foto Digitale In Format 10x15

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
zilele trecute am fost al un laborator foto care tiparea si poze in format digital, am cerut poze format 'normal', ei zicand ca sunt cele 10x15, dupa 6 zile cand le-am luat am constatat ca TOATE sunt taiate si de sus si de jos aprox 1 cm. !! Explicatiile au fost ca asa e normal, poza digitala e mai mult patrata decat dreptunghiulara (asta stiam si eu) si au fot nevoiti sa taie din ea ca sa incapa pe fromatul respectiv! Eu preferam sa ramana cu dungi albe pe margini...
      oricum nu am rezolvat nimic, m-au expediat ca vin sa vb cu cel caruia le lasasem initial..m-am ales cu 31 de poze cu capetele taie la majoritatea, fara talpi :)

cum se scot cat mai bine pozele digitale ?

#2
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Ca sa nu ai probleme, le cropuiesti inainte de a le duce la lab. Folosesti in photoshop, "constraint ratio select" cu ratio 3:2 sau 2:3 (depinde daca e landscape sau portrait) si apoi crop.
La cele mai multe laboratoare, iti lasa margine alba, dar nu e obligatoriu. Apropos, chiar si pozele de pe negative sunt de cele mai multe ori "cropuite" la developare, dar e mult mai greu sa-ti dai seama.
Toate cele bune!

#3
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Fa-le 13x18 - e mult mai aproape de formatul digital decat 10x15. Cel mai bine e sa le faci la dimensiunile printului ca am patit si eu faza asta (noroc ca erau doar 7 poze).

La unele lab (de ex. Fuji) ti le scot cu banda alba daca nu sunt in formatul exact al hartiei, la altele iti taie cat sa intre. Sa fii tu sigur, pune-le de acasa in format (si incearca atunci cand fotografiezi sa lasi mai mult spatiu sus si jos pt poze landscape sau in stang si dreapta pt poze portrait, sa ai de unde sa tai acasa, ca de adaugat mai greu.

#4
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

adipelcz, on Oct 13 2004, 13:30, said:

Fa-le 13x18 - e mult mai aproape de formatul digital decat 10x15. Cel mai bine e sa le faci la dimensiunile printului ca am patit si eu faza asta (noroc ca erau doar 7 poze).

La unele lab (de ex. Fuji) ti le scot cu banda alba daca nu sunt in formatul exact al hartiei, la altele iti taie cat sa intre. Sa fii tu sigur, pune-le de acasa in format (si incearca atunci cand fotografiezi sa lasi mai mult spatiu sus si jos pt poze landscape sau in stang si dreapta pt poze portrait, sa ai de unde sa tai acasa, ca de adaugat mai greu.

<{POST_SNAPBACK}>

eu am scos al fuji in BV, de care cred ca vb si tu, dar niciodata nu mi-au lasat banezile albe (si am scos p emai multe formate), sincer pana acum nu am observat ca ei taie, oricum pozele nu erau pentru mine, si nu le-am prea studiat !

#5
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Poate erau puse deja in format, sau poate au taiat benzile albe inainte sa-ti dea pozele. La fuji am fost cu o poza cu aspect ratio de 4:3 si am scos-o pe format 9:13 si mi-a ramas o banda alba de fix 1 cm (poza avea 9:12 dimensiune) si nu au taiat din poza. La Agfa, am patit invers. Poza au scos-o astfel incat sa umple hartia si au taiat de sus si de jos (adica :puke:) si m-am ofticat ca io ma chinuisem cica sa fac compozitia buna si in poze arata ca dracu.

#6
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
totally offtopic !

adipelcz, on Oct 13 2004, 19:12, said:

La Agfa, am patit invers.

<{POST_SNAPBACK}>


unde e lab-ul asta?

eu in BV stiu de
- FUJI (republicii)
- kodak (langa disco no problem)

#7
DocX86

DocX86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.09.2005
lucrez la un lab foto AGFA in BUC... asa se intampla... chestia cu dunga alba e problematica... unii clienti se oftica, ca de ce le-ai pus marginea aia... de obicei intreb inainte omu: vrei dunga alba sau nu? daca zice ca nu atunci mi se rupe de cat ii taie din poze... oricum incerc sa le dau crop asa incat sa nu taie din personaje... ma gandesc ca nu deranjeaza pe nimeni daca taie putin din covoru care se vedea jos... de asemenea multe camere foto au si format 3:2 special pt atunci cand vrei sa le scoti pe hartie

Edited by DocX86, 28 March 2006 - 07:50.


#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
De parca 3:2 o fi neaparat necesar... greu de taiat dungile albe, huh? :D

P.S. Acuma se deschide un al doilea cotKodak in Deva, chiar in buricu' targului... ieri il montau. Cica stiu sa printeze de pe digital pana la A4. :scratchchin: Atata timp cat nu o sa fie ca la celalalt cotKodak pe care nu il mai frecventez tocmai pentru ca "nu se pricepeau" sa lase banda alba si faceau fie crop fie stretch daca nu erau persoane in imagine, I'm happy. :lol:

Desi un Agfa sau un Fuji Frontier ar fi fost mai interesant :scratchchin:

Edited by AlexIP, 28 March 2006 - 15:46.


#9
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004

 AlexIP, on Mar 28 2006, 14:42, said:

De parca 3:2 o fi neaparat necesar... greu de taiat dungile albe, huh? :D...

AlexIP daca sunt 10-20 de poze nu e bai dar daca sunt 80 asa cum am facut pt un prieten ce mai zici?
oricum le-am dat crop 3:2 la toate  :drac: (binenteles cu persoana de fata)  :)

#10
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004
Eu am ales o solutie mai simpla si din punctul meu de vedere mai estetica.
Le pun rame in PS astfel incat rama sa completeze pana la formatul la care scoate lab-ul.

#11
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
dar daca faceau toate digitalele 3:2 ce se intampla?
pana cand si dslr-ul meu e 4:3

#12
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
am descoperit ca, inclusiv la 3:2 (ma rog, in cazul meu, fisierul e din start 3:2), la lab tot se mai taie putin din imagine (apreciez la 2-3% din suprafata totala), dar nu m-a deranjat niciodata (oricum prin vizor vad doar 92% din cadru).

formatul 4:3 este cel al televizorului/monitorului. probabil, la inceput, producatorii s-au gandit ca oamenii nu vor printa pozele si vor dori sa le vada doar pe ecran. desi il consider mai adecvat portretului, mi se pare putin ackward, mai ales la print.

#13
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004

 sibelius, on Mar 28 2006, 17:06, said:

Le pun rame in PS astfel incat rama sa completeze pana la formatul la care scoate lab-ul.

Nu aveam la serviciu exemple, asa ca le postez acum.
Cam asa arata ajustarea dimensiunilor la 10x15 (20x30):

Attached Files



#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Asta ca sa fii sigur ca le papi cerneala neagra. :drac:

Eu zic ca o ghilotina rapida face minuni...

#15
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004

 AlexIP, on Mar 29 2006, 00:23, said:

Asta ca sa fii sigur ca le papi cerneala neagra. :drac:
Daca tot le scot mate si costa mai mult.... :D

#16
screwy

screwy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.01.2005
ok, eu am fost la fuji, la cel din unirii. aveam ceva format exact A4 si i-am spus in mod clar, vreau sa apara TOATA poza pe pagina, si am scos pe 20x30, si normal ca m-am trezit acasa cu poza taiata. de acum inainte. le verific si nu le mai platesc...

#17
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
eu fac printuri in Timisoara la Profi Foto-ul de pe Alba Iulia. Au cea mai performanta/noua masina din oras.
Pe langa asta, personalul este istruit sa te intrebe frumos daca:
- vrei ajustari la poza de culoare/contrast etc
- vrei sa cropui sau sa lasi banda alba (eu nu prea am problema asta pt ca pozele-mi ies 2/3 anyway). cateodata, la printuri mari daca le-am facut rama poate se mai duc proportiile, le precizez frumos sa NU TAIE nimic din poza, sa lase alb.

apoi, din ce am vazut cum lucreaza cu pozele utilizatorilor de compacte care scot poze in 4/3 le reinadreaza pe fiecare ca sa arate cat-de-cat, adica decat sa-ti taie fruntea, mai bine iti taie putin din piept (ati prins voi ideea).
daca intrebi daca vrei sa cropuie sau sa lase alb, 90% din clienti nu ar intelege intrebarea, asa ca pur si simplu le aranjeaza ei putin

Edited by grig_jr, 29 March 2006 - 08:35.


#18
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
oops....ai dat-o in bara. Cel mai performant lab din oras e Modex sau Violeta, sunt Fuji si lucreaza pe Frontier de ultima generatie. Agfa e cel mai slab, mai slab si decat Kodak. Personalul de la Profi(Agfa) e pe langa problema, habar nu au ce tebuie sa faca, masinile sunt departe de a fi calibrate, calitatea printurile se compara cu un SFA analogic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate