Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Prima stagnare a preturilor la apartamente din Capitala din ultimii trei ani

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#19
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postpoi625, on Apr 3 2008, 13:36, said:

As vrea sa spun cateva lucruri care vor fi destul de suparatoare pentru oamenii din generatia mea(tinerii de 20-35) de ani:

iliescu(mai corect ar fi de fapt sa spunem ca guvernul roman, dar daca ne gandim bine iliescu era tata lor atunci) a dat apartamentele in 1990 pe gratis(ma rog, pretul nu a fost reactualizat cu rata inflatiei asa ca pana la urma s-a ajuns practic la vanzarea lor de la stat la viitorii proprietari pe nimic). Tinerii au mostenit aceste apartamente de la parintii lor si ele reprezinta principala lor avere, dar sunt mari revolutionari si anticomunisti si antiiliescieni. Imi explica si mie cineva asta? Ca daca aveam un guvern de dreapta in momentele acelea cu siguranta nu ar fi luat respectiva masura. Asa ma gandesc eu...
Sa nu generalizam. Ai mei si-au platit apartamentul pana la ultimul banut, in rate, pe vremea lui ceasca. Si o mare parte au procedat la fel

#20
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postpoi625, on Apr 3 2008, 13:36, said:

Tinerii au mostenit aceste apartamente de la parintii lor si ele reprezinta principala lor avere

In cazul meu de exemplu ,  parintii si-au cumparat apartamentul inainte de 89, si dupa 89 am reusit si eu si fratele meu sa cumparam terenuri si apartamente la care inainte nici macar nu aveai legal acces - fiind oras inchis samd . Asa ca generalizarile sunt daunatoare discutiei intelectuale  :rolleyes:

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postpoi625, on Apr 3 2008, 13:36, said:

As vrea sa spun cateva lucruri care vor fi destul de suparatoare pentru oamenii din generatia mea(tinerii de 20-35) de ani:

iliescu(mai corect ar fi de fapt sa spunem ca guvernul roman, dar daca ne gandim bine iliescu era tata lor atunci) a dat apartamentele in 1990 pe gratis(ma rog, pretul nu a fost reactualizat cu rata inflatiei asa ca pana la urma s-a ajuns practic la vanzarea lor de la stat la viitorii proprietari pe nimic). Tinerii au mostenit aceste apartamente de la parintii lor si ele reprezinta principala lor avere, dar sunt mari revolutionari si anticomunisti si antiiliescieni. Imi explica si mie cineva asta? Ca daca aveam un guvern de dreapta in momentele acelea cu siguranta nu ar fi luat respectiva masura. Asa ma gandesc eu...

Apartamentele de care vorbesti ca s-au dat in 90 pe gratis au fost cele date cu chirie prin anii 80. Acele apartamente (marea lor majoritate) nu se puteau cumpara in perioada de dinainte de 89. In 90 oamenii care stateau in ele si care au platit ani buni de zile chirie la stat au avut posibilitatea de a la cumpara la pretul la care a fost construit, lucru perfect legal si corect , din moment ce ei nu au avut voie sa le cumpere atunci cand s-au mutat in ele. Eu zic sa nu mai crezi toate prostiile pe care le auzi pe la diferiti "binevoitori". Era dreptul celor care locuieau in ele, si care nu au avut voie sa le cumpere inainte de 89, sa le cumpere la pretul la care valorau ele atunci cand au fost construite. Nu stiu daca am fost clar.

PS: Si inca ceva la care sa te gandesti ca vad ca asculti numai prostii. Gandeste-te la faptul ca printre cei care stateau cu chirie si au cumparat pe gratis in 90 cum spui tu au avut case si au fost demolati si bagati in niste blocuri mizere la gramada cu chirie si fara nici o despagubire pentru casa pe care au avut-o.

#22
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostClovis, on Apr 3 2008, 15:45, said:

Apartamentele de care vorbesti ca s-au dat in 90 pe gratis au fost cele date cu chirie prin anii 80. Acele apartamente (marea lor majoritate) nu se puteau cumpara in perioada de dinainte de 89. In 90 oamenii care stateau in ele si care au platit ani buni de zile chirie la stat au avut posibilitatea de a la cumpara la pretul la care a fost construit, lucru perfect legal si corect , din moment ce ei nu au avut voie sa le cumpere atunci cand s-au mutat in ele. Eu zic sa nu mai crezi toate prostiile pe care le auzi pe la diferiti "binevoitori". Era dreptul celor care locuieau in ele, si care nu au avut voie sa le cumpere inainte de 89, sa le cumpere la pretul la care valorau ele atunci cand au fost construite. Nu stiu daca am fost clar.

Nu aveau absolut nici un drept la asa ceva - in mod implicit ( ce e cu timpenia asta ca daca ai primit repartitie intr-un bloc si stai cu chirie subventionata la greu in el 10 ani dup-aia automat sa ai drept sa-l cumperi ???  :w00t: ) - a fost pur si simplu o pomana data de guvernul Roman pentru ca sa fie siguri ca o sa cistige alegerile la un scor zdrobitor.   :confuzzled:

Numai ca problema e urmatoarea de fapt :

Quote

tinerii au mostenit aceste apartamente de la parintii lor si ele reprezinta principala lor avere, dar sunt mari revolutionari si anticomunisti si antiiliescieni. Imi explica si mie cineva asta?

Partea nasoala e ca tinerii nu au prea mostenit aceste apartamente : media de virsta a celor care au luat apartamente atunci era - estimativ - pe la 35-40 de ani si astazi ei sunt in pragul pensionarii asa ca, in mare, as zice ca ei formeaza mai degraba o parte importanta a speculantilor marunti de imobile ( alta sursa sa cistige niste bani seriosi nu prea li se mai iveste la orizont asa ca ...  :naughty:

Plus ca - si asta a fost probabil cel mai dezatruos efect, pe care-l simtim din plin acuma - prin inundarea pietei cu acele milioane de apartamente la preturi insignifiante s-a dat practic in cap oricarei tendinte de a dezvolta o piata imobiliara cit de cit pentru vreo 10-15 ani ( lucru simtit in toata industria constructiilor si domeniile anexe - fireste ) pentru ca nimeni nu prea mai era nebun sa investeasca in imobile de locuit ( in afara segmentului "de lux" ) in conditiile astea.  :death:

#23
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostIoan76, on Apr 3 2008, 16:34, said:

Nu aveau absolut nici un drept la asa ceva - in mod implicit ( ce e cu timpenia asta ca daca ai primit repartitie intr-un bloc si stai cu chirie subventionata la greu in el 10 ani dup-aia automat sa ai drept sa-l cumperi ???  :w00t: ) - a fost pur si simplu o pomana data de guvernul Roman pentru ca sa fie siguri ca o sa cistige alegerile la un scor zdrobitor.   :confuzzled:

Numai ca problema e urmatoarea de fapt :



Partea nasoala e ca tinerii nu au prea mostenit aceste apartamente : media de virsta a celor care au luat apartamente atunci era - estimativ - pe la 35-40 de ani si astazi ei sunt in pragul pensionarii asa ca, in mare, as zice ca ei formeaza mai degraba o parte importanta a speculantilor marunti de imobile ( alta sursa sa cistige niste bani seriosi nu prea li se mai iveste la orizont asa ca ...  :naughty:

Plus ca - si asta a fost probabil cel mai dezatruos efect, pe care-l simtim din plin acuma - prin inundarea pietei cu acele milioane de apartamente la preturi insignifiante s-a dat practic in cap oricarei tendinte de a dezvolta o piata imobiliara cit de cit pentru vreo 10-15 ani ( lucru simtit in toata industria constructiilor si domeniile anexe - fireste ) pentru ca nimeni nu prea mai era nebun sa investeasca in imobile de locuit ( in afara segmentului "de lux" ) in conditiile astea.  :death:
La debandada din anii 90 numa' asta mai lipsea : sa nu ai casa

#24
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postrenderman, on Apr 3 2008, 16:44, said:

La debandada din anii 90 numa' asta mai lipsea : sa nu ai casa

Sincer sa fiu ... cred ca debandada din anii '90 a fost creata tocmai prin masuri de genul asta care au creat o ( mare ) satisfactie pe termen scurt si pe termen mediu/lung se dovedesc adevarate bombe sociale. :(

Dar nu dezvolt ideea - oricum suntem pe linga subiect.  :)

#25
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View PostIoan76, on Apr 3 2008, 17:53, said:

Sincer sa fiu ... cred ca debandada din anii '90 a fost creata tocmai prin masuri de genul asta care au creat o ( mare ) satisfactie pe termen scurt si pe termen mediu/lung se dovedesc adevarate bombe sociale. :(

Dar nu dezvolt ideea - oricum suntem pe linga subiect.  :)

In ultimele posturi ai facut cea mai buna analiza a "evolutiei" imobiliarelor din ultimi 20 de ani... Ar fi interesant un studiu de genul asta incepand cu perioada interbelica... :)

E incredibil cum in numai 3 generatii poti sa ai bunici carora li s-au nationalizat casele, parinti care au cumparat o casa nationalizata care acum este revendicata si copii care se gandesc sa faca credit pe zeci de ani pe o garsoniera. :(

#26
planoru

planoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.01.2007
In cel putin doua zone din cele enumerate ca ar avea cresteri eu am inregistrat scaderi. Tot apar niste anunturi din cand in cand(cred ca aproape in fiecare miercuri) care cer preturi mult mai mari decat restul. Cel mai misto mi s-a parut unul care cauta sa inchirieze care oferea mai mult decat cereau toti proprietarii din zona respectiva.
2009 vara cel mai tarziu.

#27
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Deci avem asa: o criza globala a creditelor, o tarisoara care sta foarte prost la capitolul deficit de cont curent, si asta in mare parte datorita cresterii foarte mari a creditului de consum...
Si avem niste pseudo analisti care sustineau pana acum ca romania este imuna la criza internationala.
Incet incet se adevereste ca romania este printre cele mai lovite de criza tari din europa centrala si de est

Quote

UniCredit: Piata financiara romaneasca, printre cele mai lovite de criza
Autor: Mihai Bobocea | Data: 04 Apr 2008

Bursele din Romania si Turcia au fost pietele de capital cele mai afectate de criza financiara internationala, potrivit unui raport publicat ieri de UniCredit.

Pietele financiare din regiune au fost lovite in mod diferit de stirile proaste privind economia americana din ultima vreme, insa Romania si Turcia au avut cel mai mult de pierdut, indicii acestor piete picand cu aproape 30% de la inceputul anului, concluzioneaza analistii bancii italiene UniCredit, in cadrul buletinului publicat ieri.

In situatii asemanatoare se afla bursele din Bulgaria si Croatia, fiecare cu pierderi mai mari de 25%.

"Pietele financiare din regiunea Europei Centrale si de Est au ramas foarte volatile in ultimele saptamani, pe fondul semnalelor de ingrijorare privind economia Statelor Unite si cea mondiala, precum si din cauza stirilor privind problemele unor institutii financiare", comenteaza analistii UniCredit. De altfel, Turcia, Ucraina si Kazahstan sunt considerate cele mai riscante piete financiare din zona de catre raportul publicat ieri
[ http://www.zf.ro/pictures/page3_mare_copy152.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].

Interesant si articolul asta : http://www.telegraph...niceland127.xml
sau asta : http://www.iht.com/a...rtrinvest04.php

Edited by renderman, 04 April 2008 - 10:13.


#28
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Te rog mult nu vorbi de bursa din Romania, aia e o gluma proasta si se intampla multe chestii care nu au legatura cu situatia economica reala! Daca ne-am lua dupa ce se intampla pe bursa, ar trebui toti sa scotocim prin gunoaie :puke: Si mare grija, vezi ca-si revin bursele din SUA si din Europa "normala"... :naughty:
LE: sa nu uit: mai sunt niste occidentali nebuni care tocmai au anuntat ca baga niste sute de milioane de EUR intr-o firma de asigurari de la noi... plus unii care cumpara o firma de curierat... e clar, se duce dracului economia si isi retrag toti banii din .ro :rolleyes:

Edited by coldplay, 04 April 2008 - 10:23.


#29
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Deci ... in cite luni estimati ca ne intoarcem la preturile din vara-toamna lui 2006 ? :P

#30
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
- 4 pana la -10... dar iar ajungem la discutii despre relativitate, directia unica sau nu a curgerii timpului, etc :wacko:

#31
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postcoldplay, on Apr 4 2008, 10:18, said:

Te rog mult nu vorbi de bursa din Romania, aia e o gluma proasta si se intampla multe chestii care nu au legatura cu situatia economica reala! Daca ne-am lua dupa ce se intampla pe bursa, ar trebui toti sa scotocim prin gunoaie :puke: Si mare grija, vezi ca-si revin bursele din SUA si din Europa "normala"... :naughty:
LE: sa nu uit: mai sunt niste occidentali nebuni care tocmai au anuntat ca baga niste sute de milioane de EUR intr-o firma de asigurari de la noi... plus unii care cumpara o firma de curierat... e clar, se duce dracului economia si isi retrag toti banii din .ro :rolleyes:

Si care ar fi situatia economica reala? Aia care a dus cursul asta-vara la 3.1 lei/euro?
Ia uite ce se intamla cu mirifica economie romaneasca : http://www.bloombiz....e-tun-imobiliar

Quote

Fabricile patriei, carne de tun imobiliar

Privatizate pe sume infime, fabricile comuniste au ajuns rand-pe-rand valorificate doar pentru terenul de sub ele. Importam mai mult decat exportam, consumam mai mult decat producem. Guvernul se plange de aceste decalaje, in timp ce fabricile din tara dispar una dupa alta.

Uite situati reala a economiei :

Quote

]Economia începe să miroasă a ars[/size]


Atunci când produsul intern brut se majorează mai repede decât i-ar da voie potențialul intern și se bazează pe resurse volatile, cum ar fi consumul, ne putem aștepta oricând la o stopare bruscă și nu tocmai plăcută a creșterii economice.

Economia României dă semne clare de supraîncălzire, prezentând un deficit extern ridicat și în creștere (estimat la aproape 13% din PIB în 2007) și o reducere a finanțărilor provenite din investiții străine directe, au constatat experții Consiliului de Miniștri al Uniunii Europene. Deficitul din ce în ce mai mare de forță de muncă, creșterea puternică a salariilor și a împrumuturilor contractate de populație reprezintă alte semne ale supraîncălzirii, se arată într-un document dat recent publicității la Bruxelles
http://www.capital.ro/articole/economia-in...sa-a-ars/107504

Edited by renderman, 04 April 2008 - 10:47.


#32
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
zi horror zi horror

http://www.cotidianu...tate-40417.html

#33
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Ok, Render, you win. Declar aici, acum, ca piata imobiliara se va prabusi. Happy? Topic closed? :naughty:

#34
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 15.10.2006

View Postturbo trabannt, on Apr 4 2008, 11:42, said:


Dar nu se spune nimic de cele cca. 6000 de vilute finalizate in 2007 in Buc-Ilfov.
De fapt asta e piata adevarata.

#35
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
IN SFIRSIT O FRAZA SCRISA CU CAP

Quote

Consultantul companiei REAS afirma ca nu se poate spune ca preturile practicate pe piata rezidentiala din Bucuresti depasesc nivelul celor din Berlin sau Praga, ci sint percepute astfel din cauza dezechilibrului intre pret si puterea de cumparare.


#36
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrenderman, on Apr 4 2008, 11:36, said:

Uite situati reala a economiei :

Lasa economia la o parte.

Explica mai bine de ce ar scadea masiv preturile la apartamentele din Bucuresti.
Sa te vedem acum  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate