Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Alitalia

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Alitalia, salvată de la faliment  
  
Deși întreaga presă italiană anunțase că oferta va fi retrasă, din cauza opoziției unora din sindicatele personalului navigant, compania Aerea Italiana, un consorțiu de industriași italieni, a decis să-și mențină oferta de preluare a companiei.


"Totul este pregătit în ceea ce privește acțiunea de salvare demarată de compania CAI", a declarat Corrado Passera, președintele executiv al băncii Intesa Sanpaolo.

Menținerea pe linia de plutire a companiei Alitalia a fost una dintre platformele politice ale prim ministrului Silvio Berlusconi.
http://www.evz.ro/ar...de-la-faliment/

#38
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postduculeana, on Nov 1 2008, 21:36, said:

Alitalia, salvată de la faliment  
  
Deși întreaga presă italiană anunțase că oferta va fi retrasă, din cauza opoziției unora din sindicatele personalului navigant, compania Aerea Italiana, un consorțiu de industriași italieni, a decis să-și mențină oferta de preluare a companiei.


"Totul este pregătit în ceea ce privește acțiunea de salvare demarată de compania CAI", a declarat Corrado Passera, președintele executiv al băncii Intesa Sanpaolo.

Menținerea pe linia de plutire a companiei Alitalia a fost una dintre platformele politice ale prim ministrului Silvio Berlusconi.
http://www.evz.ro/ar...de-la-faliment/
Cat timp e Berlusconi la putere, Alitalia nu va inchide portile... E unul dintre cele mai sustinute puncte din programul lui electoral...

#39
adb9000

adb9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 29.07.2008

View PostImperator, on Nov 9 2008, 09:59, said:

Cat timp e Berlusconi la putere, Alitalia nu va inchide portile... E unul dintre cele mai sustinute puncte din programul lui electoral...
pana sa fie salvata au cam ramas toti prin aeroporturi!Si din experienta proprie va spun ca nu e prea placut!Eu am "prins" o greva in austria (prin 2001).Aveam bilet Venezia -Bucuresti prin Viena cu Austrian Airlines(inca nu era euro si nici companii low-cost)si am avut surpriza sa constat la aeroport ca Venezia -Vienna era "canceled" .Dupa ore de tratative am obtinut o varianta inlocuitoare la Lufthansa prin Munhen cu distanta intre avioane de 9 ore!Si pe vremea aia nu era intrarea libera in Germania!In loc de 6 ore am facut de la Venezia la Bucuresti cam 50 .Asa ca acum 6 -7 ore de intarziere ma cam fac sa rad!Multi se plang de 15 - 20 minute intarziere la companiile low cost la care au platit 100 euro!
Eu ce ar fi trebuit sa fac la peste 40 ore intarziere si la un bilet de 1300 marci (600 euro) ?

Edited by adb9000, 14 November 2008 - 00:49.


#40
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
cautam un bilet milano - bucuresti si retur pt 10-14 iunie....si am ramas surprins de diferenta de pret intre un bilet dus-intors si unul doar dus.
cel dus intors este 108 euro .... cel doar dus 228 euro.

este normal asa ceva? de e e diferenta asa de mare. stiam ca nu e jumatate din cel dus intors ci mai mult...dar nu ma asteptam sa fie dublu decat cel dus intors.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   57.57K   20 downloads
  • Attached File  2.JPG   66.89K   14 downloads


#41
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Biletul "one way" este de la București la Milano și costă 228 de euro este pentru 10 iunie, iar cel "dus-întors" este Milano-București-Milano este pentru 10 iunie din Milano și 14 iunie din București.

Ar fi mai multe variante aici:
- biletele mai ieftine pentru avioanele din 10 iunie către Milano s-au vândut deja, așa că au rămas cele mai scumpe, în timp ce pentru zborurile din 10 iunie de la Milano, respectiv 14 de la București au mai rămas destule bilete ieftine;
- Alitalia vrea să îi țină departe pe români de granițele Italiei, motiv pentru care cere 228 de euro pe biletul "doar dus" :D;
- bug al site-ului Alitalia (deși mi-e greu să cred)
ș.a.m.d.

#42
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postinside_spy, on May 12 2009, 17:05, said:

Biletul "one way" este de la București la Milano și costă 228 de euro este pentru 10 iunie, iar cel "dus-întors" este Milano-București-Milano este pentru 10 iunie din Milano și 14 iunie din București.

Ar fi mai multe variante aici:
- biletele mai ieftine pentru avioanele din 10 iunie către Milano s-au vândut deja, așa că au rămas cele mai scumpe, în timp ce pentru zborurile din 10 iunie de la Milano, respectiv 14 de la București au mai rămas destule bilete ieftine;
- Alitalia vrea să îi țină departe pe români de granițele Italiei, motiv pentru care cere 228 de euro pe biletul "doar dus" :D;
- bug al site-ului Alitalia (deși mi-e greu să cred)
ș.a.m.d.
- ambele bilete au plecare din Milano. si e vorba de ac. cursa...daca ale ieftine s-au terminat...e normal sa fie terminate si cand faci rezervare du-intors....e acelasi zbor.
- inc aodata plecarea e din milano....deci ar trebui sa se bucure ca pleaca romanii si sa lase pretul mai mic daca nu s eintorc... :)
am facut si o alta simulare Bucuresti - Milano in 14.06.09 ...pret 180 euro

deci daca iau dus-intors platesc 108 euro. daca iau intai dus apoi intors platesc 400 de euro. e f. ciudat

Edited by bubalus, 12 May 2009 - 17:16.


#43
luzdeluna

luzdeluna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.08.2010
a mai zburat cineva cu alitalia de la relansare? au fost cateva incidente anul asta

http://www.aircrasho...c...=news&adv=0

ce se intampla oare cu avionul care a fost lovit de pasare? mai circula?

#44
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postluzdeluna, on 25th August 2010, 20:09, said:

ce se intampla oare cu avionul care a fost lovit de pasare? mai circula?

pasarea ?

#45
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008

View Postbubalus, on 12th May 2009, 16:39, said:

cautam un bilet milano - bucuresti si retur pt 10-14 iunie....si am ramas surprins de diferenta de pret intre un bilet dus-intors si unul doar dus.
cel dus intors este 108 euro .... cel doar dus 228 euro.

este normal asa ceva? de e e diferenta asa de mare. stiam ca nu e jumatate din cel dus intors ci mai mult...dar nu ma asteptam sa fie dublu decat cel dus intors.

Nu numai Alitalia face chestia asta, ci multe companii aeriene de linie. N-as putea sa iti explic de ce...

#46
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

View Postradulesca, on 26th August 2010, 16:13, said:

Nu numai Alitalia face chestia asta, ci multe companii aeriene de linie. N-as putea sa iti explic de ce...

Fac asta pentru a te "obliga" să mergi cu ei dus-întors.
Asta este o practică întâlnită la toate companiile de linie de mult timp...

La o companie lowcost nu vei întâlni acest sistem.

View Postluzdeluna, on 25th August 2010, 20:09, said:

a mai zburat cineva cu alitalia de la relansare? au fost cateva incidente anul asta

http://www.aircrasho...c...=news&adv=0

ce se intampla oare cu avionul care a fost lovit de pasare? mai circula?

Zboară fără probleme.

#47
oliv15

oliv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.11.2008
Salutare!
Ma tot chinui de vreo 2 zile sa fac o plata pe internet pt a cumpara niste bilete la Alitalia, pt anul viitor, si nu reusesc. Am folosit 2 carduri diferite, Visa Electron, dar nu am putut finaliza tranzactia. Ati mai intampinat probleme de acest fel?
AM uitat sa mentionez ca am folosit cardul si la plata de bilete de avion la Iberia si nu am avut probleme...

Edited by oliv15, 28 August 2010 - 11:59.


#48
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

View Postoliv15, on 28th August 2010, 12:57, said:

Salutare!
Ma tot chinui de vreo 2 zile sa fac o plata pe internet pt a cumpara niste bilete la Alitalia, pt anul viitor, si nu reusesc. Am folosit 2 carduri diferite, Visa Electron, dar nu am putut finaliza tranzactia. Ati mai intampinat probleme de acest fel?
AM uitat sa mentionez ca am folosit cardul si la plata de bilete de avion la Iberia si nu am avut probleme...

Încearcă un card de la altă Bancă.
Ai folosit cumva carduri de la ING?

#49
oliv15

oliv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.11.2008

View PostMrJack, on 28th August 2010, 21:28, said:

Încearcă un card de la altă Bancă.
Ai folosit cumva carduri de la ING?

Nu am carduri decat de la BT. Voi transfera maine banii si pe un alt card, Mastercard, emis tot de BT, si voi face o noua incercare... Am insa o vaga impresie ca problema este a site-ului Alitalia si nu a cardurilor mele.

#50
ionut_p71

ionut_p71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2006
Sotia mea este la Milano si a mers pentru prima oara cu avionul. Eu nu am fost niciodata si pentru asta vreau sa pun o intrebare. Biletul este dus-intors, la compania Alitalia. La intoarcere, pe 29 Octombrie, face escala la Roma si nu stie cum se procedeaza. Schimba avionul ? Trebuie sa faca iar check in ? Sa-si recupereze bagajul de cala ? Cine stie si a fost pe ruta asta, va rog sa ne ajutati. Intamplator, face cineva aceasta calatorie pe 29.10.2011 ? Multumesc !

Attached Files


Edited by ionut_p71, 25 October 2011 - 23:35.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da , schimba avionul. Cand ajunge in Roma sa vada poarta de imbarcare pentru zborul AZ 494

#52
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostMembruAnonim, on 25th October 2011, 23:54, said:

Da , schimba avionul. Cand ajunge in Roma sa vada poarta de imbarcare pentru zborul AZ 494
si nu va avea treaba cu bagajul... il pune la Linate si-l ia la Bucuersti.

#53
ionut_p71

ionut_p71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2006
Va multumesc pentru ajutor !

#54
alinteanu

alinteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 02.06.2009
As vrea sa rezerv niste bilete la un zbor cu escala la Roma cu Alitalia. Pe site scrie ca pe primul segment zborul este in code share operat de Tarom, iar pe al doi-lea segment este operat de Air One. Din cate am inteles, asta inseamna ca voi zbura cu aceste companii. Nelamurirea mea este ce fac la Roma? Va trebui sa fac din nou check-in la Roma si sa imi inregintrez bagajele pentru segmentul 2 sau nu mai trebuie sa fac nimic si se ocupa tot ei de transferul bagajelor. A doua intrebare este, chiar daca nu e locul potrivit, la intoarcere intre cele doua zboruri e o diferenta de 2.30 ore. Credeti ca imi este suficient, sa ajung la poarta de imbarcare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate