Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cele mai profitabile retele de reclame

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

Poll: Cele mai profitabile retele de reclame pentru site-uri romaniesti (81 member(s) have cast votes)

Cele mai profitabile retele de reclame pentru site-uri romaniesti

  1. Google AdSense (53 votes [65.43%])

    Percentage of vote: 65.43%

  2. Neogen CPC (7 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

  3. NetWindows (3 votes [3.70%])

    Percentage of vote: 3.70%

  4. eTarget (2 votes [2.47%])

    Percentage of vote: 2.47%

  5. AdTrade (2 votes [2.47%])

    Percentage of vote: 2.47%

  6. Arbomedia (7 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

  7. Altele (va rog sa specificati intr-un post ce retea..) (7 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#19
Spider

Spider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 25.07.2002
dupa cate am observat, la google reclamele pe site-uri romanesti sunt platite sub 0.5centi(USD, nu euro)...vad ca netwindows promite cel putin 7 eurocenti...suna promitator..

#20
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
De la a promite pana la realitate, mai sunt MULTI pasi! ;)

#21
Spider

Spider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 25.07.2002
sunt de acord cu tine dar sa stii ca in general romanii sunt capabili :P

#22
bizilian

bizilian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2008
Salut,

Am sa va povestesc cat pot de concis (si de sincer) despre experienta mea cu Google Adsense.
Firma in care sunt asociat are mai multe website-uri pe .ro si .com. Unul dintre cele pe .ro este un website destul de mare (este in primele 70 de site-uri in clasamentul general pe trafic.ro). Pe .com foloseam adsense cam de un an. Anul trecut AdSense adauga suport pentru site-urile in limba romana asa ca punem ca backup ads adsense pe site-ul nostru .ro. In prima luna 12000$. Luna a doua 4000$ pana pe la jumatate. Primim un mail cum ca am facut "click fraud" si contul a fost suspendat, toate cecurile anulate (punct). Am incercat sa aflam unde, cum, ce inseamna acest "click fraud". Un alt raspuns automat care ne zice ca e "confidential". OK. Renuntam. Doar pentru doua luni. Ne-am gandit ca poate un concurent sau un copil tampit a dat 100 de clickuri pe un banner si de-asta ne-au suspendat. Asa ca facem alt cont la adesense, pe alt nume si punem limitare la clickuri. Adica orice user care dadea un click pe un link, nu mai vedea adsense in ziua respectiva. Prima luna, 6000$. Luna a doua contul este suspendat. Pentru "click fraud". Aceleasi raspunsuri. Aceleasi mailuri automate. Aceeasi bataie de joc.
Un sfat: ganditi-va de doua ori inainte sa puneti adsense pe site. Alt sfat: nu va bazati niciodata pe veniturile din adsense. Regele Google va poate arde pe rug oricand fara sa dea nicio explicatie.
Concluzie: ne-am apucat de un site in care cei "furati" de google adsense sa isi poata spune povestea. Credeti-ma sunt foarte foarte multi. Si pe site-ul asta vom pune reclama de la google adsense.

Nu am niciun interes sa va mint. Nu lucrez pentru nicio companie care concureaza cu adsense (nici nu cred ca poate cineva sa concureze pentru moment pe ro - pe pub contextuala). Mi-a trecut si supararea pentru ca asta se intampla acum 6 luni. Am vrut doar sa impartasesc cu voi experienta noastra.

#23
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
eu m-am inregistrat pe Arbomedia, nu am primit nici un raspuns. am trimis n mailuri iarasi fara nici un raspuns. nu prea inteleg de ce. nici de acceptare nici de refuzare...

#24
bizilian

bizilian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2008
E destul de greu sa mai intri in retelele mari de pub din Romania fara sa fii invitat de ei. Majoritatea nici nu se vor mai obosi sa iti raspunda. Asta din cauza ca in Romania in momentul asta sunt foarte multi publisheri si destul de putini advertiseri. Pentru independenti nu prea exista solutii pe ro.

#25
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005

View Postbizilian, on May 2 2008, 15:42, said:

E destul de greu sa mai intri in retelele mari de pub din Romania fara sa fii invitat de ei. Majoritatea nici nu se vor mai obosi sa iti raspunda. Asta din cauza ca in Romania in momentul asta sunt foarte multi publisheri si destul de putini advertiseri. Pentru independenti nu prea exista solutii pe ro.
si mai au la inscriere categorii de siteuri incepand de la "sub 300 vizitatori/zi" in conditiile in care nu se obosesc sa raspunda la 5000/zi :(

#26
bizilian

bizilian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.05.2008
Asta cu 300 pe zi e clar poveste. La 5000 pe zi eu zic ca ai sanse sa gasesti o agentie interesata. Din cate stiu eu Arbomedia cauta site-uri targetate pe segmente restranse de public. Adica vor sa stie exact ce se poate vinde pe site-ul tau.

Edited by bizilian, 02 May 2008 - 20:23.


#27
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005

View Postbizilian, on May 2 2008, 21:22, said:

Asta cu 300 pe zi e clar poveste. La 5000 pe zi eu zic ca ai sanse sa gasesti o agentie interesata. Din cate stiu eu Arbomedia cauta site-uri targetate pe segmente restranse de public. Adica vor sa stie exact ce se poate vinde pe site-ul tau.
pai eu cam aici ma incadrez si se pare ca nu prea sunt interesati de domeniul asta :(

#28
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Postbizilian, on May 2 2008, 13:40, said:

Salut,

Am sa va povestesc cat pot de concis (si de sincer) despre experienta mea cu Google Adsense.
Firma in care sunt asociat are mai multe website-uri pe .ro si .com. Unul dintre cele pe .ro este un website destul de mare (este in primele 70 de site-uri in clasamentul general pe trafic.ro). Pe .com foloseam adsense cam de un an. Anul trecut AdSense adauga suport pentru site-urile in limba romana asa ca punem ca backup ads adsense pe site-ul nostru .ro. In prima luna 12000$. Luna a doua 4000$ pana pe la jumatate. Primim un mail cum ca am facut "click fraud" si contul a fost suspendat, toate cecurile anulate (punct). Am incercat sa aflam unde, cum, ce inseamna acest "click fraud". Un alt raspuns automat care ne zice ca e "confidential". OK. Renuntam. Doar pentru doua luni. Ne-am gandit ca poate un concurent sau un copil tampit a dat 100 de clickuri pe un banner si de-asta ne-au suspendat. Asa ca facem alt cont la adesense, pe alt nume si punem limitare la clickuri. Adica orice user care dadea un click pe un link, nu mai vedea adsense in ziua respectiva. Prima luna, 6000$. Luna a doua contul este suspendat. Pentru "click fraud". Aceleasi raspunsuri. Aceleasi mailuri automate. Aceeasi bataie de joc.
Un sfat: ganditi-va de doua ori inainte sa puneti adsense pe site. Alt sfat: nu va bazati niciodata pe veniturile din adsense. Regele Google va poate arde pe rug oricand fara sa dea nicio explicatie.
Concluzie: ne-am apucat de un site in care cei "furati" de google adsense sa isi poata spune povestea. Credeti-ma sunt foarte foarte multi. Si pe site-ul asta vom pune reclama de la google adsense.

Nu am niciun interes sa va mint. Nu lucrez pentru nicio companie care concureaza cu adsense (nici nu cred ca poate cineva sa concureze pentru moment pe ro - pe pub contextuala). Mi-a trecut si supararea pentru ca asta se intampla acum 6 luni. Am vrut doar sa impartasesc cu voi experienta noastra.

Sincer imi pare rau de munca voastra ... si cum ai zis si tu, nu cred ca sunteti singurii care ati patit asta, din pacate! Nu ai ce sa faci, decat sa "tragi aer in piept" si sa mergi mai departe ... dar parca nu prea iti mai convine cand pierzi 80-120 de milioane ... poate si mai bine ...

Apropo, sper sa ma anunti si pe mine de site-ul ala ... cine stie, poate candva, "vocea poporului" va fi ascultata de cineva! Mult succes! ;)

#29
AfterNight

AfterNight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2008

View Postbogdan.tody, on May 2 2008, 13:51, said:

eu m-am inregistrat pe Arbomedia, nu am primit nici un raspuns. am trimis n mailuri iarasi fara nici un raspuns. nu prea inteleg de ce. nici de acceptare nici de refuzare...

:) daca nu ai traffic de cel putin 5000 unici pe zi si un site Premium sa-ti iei gandul mai bine pune AdSense

#30
SeaWeaver

SeaWeaver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2008
Intamplator se pare ca stiu ceva mai multe despre NET Windows RO ... Plata la ei se face cu 0,07 euro/click CPC, fiind la inceput mi se pare normal sa caute publisheri dupa care si advertiseri. Iar dintr-o sursa sigur plata se si face conform contractului. La NetWindows un publisher a avut undeva la 3000 de euro. Deci chiar nu se compara cu "restul" - vorbe ... vorbe ... si iar vorbe :)

#31
kalinin123

kalinin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.07.2008
Poate a avut 3000 euro, dar nu te-ai intrebat daca a si fost platit de catre NetWindows?? Respectivul, pe care intamplator am vorbit chiar ieri despre acest lucru a primit doar 500 RON (RONi, nu Euro), urmand sa primeasca restul banilor pe parcurs cand isi vor mai adauga advertiseri in timp. :))

#32
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007
NetWindows = varza

Acum ceva timp am primit mail de la ei sa ma inscriu ca platesc cu 7 centi/click, bla, bla, bla

Am zis sa incerc si eu sa vad cum e ca la adsense imi scazuse ingrozitor cpc-ul.
Am completat formularul, am primit contractul (dupa ceva timp), l-am trimis prin posta.......
Dupa un timp am primit datele contului, am introdus codurile in pagini si ce sa vezi?

A trecut mai bine de o luna si eu nu am vazut nici o reclama pe siteul meu.

#33
micacurioasa

micacurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 29.08.2005

View Postvlad_gidea, on Apr 1 2008, 20:39, said:

Nush de ce am impresia ca am mai vazut un astfel de topic pe forum...Nu mai tin exact minte.

Eu folosesc/foloseam doar Adsense.

Pe de o parte e foarte profitabil deoarece sunt cunoscute cazurile de imbogatire..dar la fel cum aduni aurul il poti pierde din senin..de ce? Nu stii, te intrebi etc..asa am pierdut eu 40$ si le'am umplut frigiderul de carne...si buzunarele de bani,pt ca sincer nu cred ca banii au ajuns inapoi la Adwords ;)

Daca aveti sugestii sau sfaturi...spuneti'le aici ;)
Am incercat pe aceleasi siteuri reclame de aceeasi marime, amplasate in aceleasi locuri - AdSense si Neogen -
Rezultate: in general AdSense pare mai profitabil cu toate ca media castigurilor pe clic este superioara la Neogen.
La neogen se intampla ceva bizar: sunt foarte putine clicuri in comparatie cu Adsense - raport 1:6 pana la 1:10 - marimea diferentei nu poate fi pusa numai pe seama lipsei de "targhetare" sau a reclamelor mai putin interesante de la neogen. Gurile rele spun ca "se pierd" clicuri pe drumul pana la buzunarul beneficiarului.

Cateodata ceva se "defecteaza" (a se citi functioneaza ok) la neogen si atunci devine mai profitabil decat AdSense.
"Minunea" nu dureaza, baietii remediaza "defectiunea".

Edited by micacurioasa, 23 July 2008 - 15:01.


#34
REYKO

REYKO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.08.2008
Si google are contactele lui si nu vreau sa va mirati de ce va suspenda din program.
In primul rand google pierde multi bani daca firma careia ii face reclama face un raport despre click-uri automate etc.!Deci este de inteles atitudinea dera pe care o are,cu toate ca,personal cred ca si ei au o conceptie gresita dar care o aproba gen:Deci trebuie sa platim 5000 de dolari,foarte probabil ca au fost click-uri automate,deci il suspendam!!! Cu toate ca nici ei nu sunt siguri de asta,dar o buna parte din suspendarile lor se bazeaza doar pe banuieli,daca ai peste 5000,6000 de click-uri deja este problema.

Ca argument de partea celor de la google,personal am un coleg care are un software care schimba ip-ul automat si are cateva mii de dolari si nu a fost suspendat !Deci sunt si parteneri care fraudeaza click-urile.

Acuma intrebarea mea este:Care din aceste retele(exceptand adsense) te introduc fara sa ai un numar minim de vizitatori unici?Nu ma intereseaza tarifele practicate,sunt doar curios!Am intrat si eu acum ceva timp intr-o retea de poblicitate si in 2 saptamani am facut suma modica de 12 dolari.dupa cateva zile suspendareI-am trimis o sesizare sa vad motivul neavand pretentia sa imi dea banii inapoi.E-mail-ul primit ma anunta ca am intrat in sistemul lor datorita unui greseli a serverului.Daca am intrat printr-o eroare de ce totusi isi mai faceau reclama pe paginile mele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate