Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

program de defragmentat free

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008
caut si eu un program de defragmentat free. am incercat o&o defrager si merge bine  da nu este free.
si daca se poate unul care sa imi scada timpul de defragmentat de la 7-8 ore
hdd de 19,5 pe c din care 2 free
altele sunt doua unu de 190 altul de 90 dar alea au 60-70% free
si mai este o problema ca nu imi defragmenteaza toarte fisierle adica arata 100% free dar daca ma uit la tabela aia de defragmentare unde culoarea maro (numai stiu sigur care era culoarea) reprezenta fisiere nedefragmentate era prezenta chiar in cantitati mari la ultima defragmentare cand am folosit ( prima data cand am folosit o&O era atunci nu ultima defragmentare -facuta cu o&o- a fost atunci) si a trebuit sa dau iar defragment dar nici atunci nua terminat .am facut asa toata noaptea pana s aimi defragmenteze (a stat de la 5 dupa amiza pana a la 9 ca sa defragmenteze - atunci i-am dat defragment cum e obiceiul-si dupa ora 9 cand ma asteptam sa termine m-am uitat era terminat dare culoarea aia era prezenta apoi am dat toata nopatea defragment odata la vreo 5 ore ca sa dispara toata culoarea arata la felca prima data 100% terminat dar culoarea aia maro ca nu mai stiu sigur care e culoarea  in cantitati mari ). de asemenea am mai incercat defragerul din windows dar la ala imi lua mult si renuntam (am renuntat).
mutumesc

#2
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Incearca TuneUp2008

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Ai observat vreo imbunatatire VIZIBILA dupa defragmentare?!
Ala inclus in Windows ce are, nu e bun?! Click dreapta partitie  >tools > ....
O&O Defrag 2000 is a freeware Windows defragmentation tool. http://www.filehippo.com/download_oo_defrag/
http://www.google.co...amp;btnG=Search

#4
aswy_haubau

aswy_haubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.03.2007

View Postpruny26, on Mar 27 2008, 20:16, said:

Incearca TuneUp2008
tuneUp 2008   daca nu ai aflat   nu e free.

Edited by aswy_haubau, 28 March 2008 - 00:13.


#5
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Nu e free dar e trial. Il poate folosi 15 zile cum doreste.

Incearca programul acesta, mie mi se pare cel mai rapid program de gen, ocupa 2MB, si e FREEWARE.

http://www.auslogics...defrag/download

#6
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
powerdefragmenter, se gaseste si pe softpedia si e foarte bun

#7
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

View Postqueensoft, on Mar 27 2008, 22:17, said:

Ai observat vreo imbunatatire VIZIBILA dupa defragmentare?!
Ala inclus in Windows ce are, nu e bun?! Click dreapta partitie  >tools > ....
O&O Defrag 2000 is a freeware Windows defragmentation tool. http://www.filehippo.com/download_oo_defrag/
http://www.google.co...amp;btnG=Search
ba din potriva ...cand am dat restart  a mers mai greu insa a doua zi cand am incercat aplicatii si un joc mi sa parut ca merg mai bine
ala din windows mi-a efragmentat cum am spus foarte greu ...a stat sa defragmenteze si terminase cam 10% asta dupa 1-2 ore daca era sa stea sa defragmenteze tot statea 7-8 ore(cam asa m-am gandit ca sta) si am renuntat  
stiu unde e
stiu ca e freeware

View Postpruny26, on Mar 27 2008, 22:16, said:

Incearca TuneUp2008
o sa incerc

View Postrazzvann, on Mar 29 2008, 17:21, said:

powerdefragmenter, se gaseste si pe softpedia si e foarte bun
observ ca si tu si alexandruicu imi dati un software . ce aleg mai departe?

Edited by tavi----, 29 March 2008 - 22:10.


#8
_Ciprian_

_Ciprian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 06.09.2007
Defraggler, e facut de compania Piriform(care a facut si CCleaner), este free si spre deosebire de alte soft-uri poate defragmenta si fisiere sau foldere la alegere nu numai partitii intregi :)

Edited by _Ciprian_, 29 March 2008 - 22:33.


#9
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008
sper sa iau unul care a nu faca faza aia cu: arata ca e gata si pe tabelul ala sau ce  e  petele care reprezinta ce este nedefragmentat de nush ce culoare maro sau ce e  sunt prezente in mare masura

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Posttavi----, on Mar 31 2008, 00:54, said:

sper sa iau unul care a nu faca faza aia cu: arata ca e gata si pe tabelul ala sau ce  e  petele care reprezinta ce este nedefragmentat de nush ce culoare maro sau ce e  sunt prezente in mare masura

Pai ce rost ar avea sa defragmentezi un hdd nefragmentat?

#11
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004
Din cele free cel mai rapid în cazul meu e JkDefrag (commandline, multe opțiuni).
http://www.kessels.com/JkDefrag/
Are și o intarfață excelentă pentru cei ce preferă asta: JkDefragGUI (multe opțiuni la vedere, no install, limba română):
http://www.emro.nl/freeware/
Dacă se observă o reală creștere în performanță? Numai când îmi folosesc calculatorul la limită (aplicații 3D, editare video și audio etc) sau când îmi rămâne puțin spațiu pe hard (sub 10%) și atunci destul de mică, însă sesizabilă (ce-i drept nu am folosit teste tip ”benchmark” pentru confirmare).

#12
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008

View Postxeleron, on Mar 31 2008, 09:56, said:

Pai ce rost ar avea sa defragmentezi un hdd nefragmentat?
cred ca n=ai inteles culoare care marca ce culoare era ea MARCA FISIERE NEDEFRAGMENTATE

View PostJOBY PROTOSS, on Mar 31 2008, 15:26, said:

Din cele free cel mai rapid în cazul meu e JkDefrag (commandline, multe opțiuni).
http://www.kessels.com/JkDefrag/
Are și o intarfață excelentă pentru cei ce preferă asta: JkDefragGUI (multe opțiuni la vedere, no install, limba română):
http://www.emro.nl/freeware/
Dacă se observă o reală creștere în performanță? Numai când îmi folosesc calculatorul la limită (aplicații 3D, editare video și audio etc) sau când îmi rămâne puțin spațiu pe hard (sub 10%) și atunci destul de mică, însă sesizabilă (ce-i drept nu am folosit teste tip ”benchmark” pentru confirmare).
odata am lasa pe lat calculator care l-am avut nedefragmentat(nu stiam atunci la cat timp trebuie defragmentat) cu lunile si mergea like shit

Edited by tavi----, 31 March 2008 - 17:19.


#13
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Adevarul este ca nu am mai dat defragment la nici un drive de vreo 6 ani. Chestia asta e cam inutila. Ce sa defragmentez, partitia cu mp3-uri ? Unde vin si pleaca sute de fisiere la cateva zile ? Sau partitia cu filme, unde e si mai si ? In afara de C:\ nu vad rostul la defragmentare. Dar si la C:\ pana sa mi se fragmenteze mie indeajuns, pun imaginea cu Ghostul inapoi, deci e inutil.  :D

#14
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
defrag-ul e necesar....de exemplu la un hard mai vechi nu ii dadusem niciodata defrag, mergea ca naiba, cel putin folder-ul de software care era plin cu diverse chestii mari si multe fisiere se deschidea extrem de greu...dupa ce am schimbat sistemul si calculatorul respectiv l-am lasat mamei, am zis sa ii dau si un defrag. minune...mergea mult mai bine, folder-ul ala se deschidea la fel ca celelalte, imi afisa thumbnail-urile mai repede....si i-am dat defrag de windows, nu cu cine stie ce soft...

#15
tavi----

tavi----

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 31.01.2008
sincer cand am defragmentat la inceput nu misa parut ca e mai repde ba chiar mi sa parut ca  e mai greu ... dar a doua zi la jocuri se misca mai bine

#16
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006

View Postangel, on Apr 3 2008, 11:15, said:

defrag-ul e necesar....de exemplu la un hard mai vechi nu ii dadusem niciodata defrag, mergea ca naiba, cel putin folder-ul de software care era plin cu diverse chestii mari si multe fisiere se deschidea extrem de greu...dupa ce am schimbat sistemul si calculatorul respectiv l-am lasat mamei, am zis sa ii dau si un defrag. minune...mergea mult mai bine, folder-ul ala se deschidea la fel ca celelalte, imi afisa thumbnail-urile mai repede....si i-am dat defrag de windows, nu cu cine stie ce soft...

Defragmentare din Windows XP e super, cea din versiunile de 98, ME, era pacatoasa rau de tot, stateai de-ti venea rau. Oricum, eu zic ca programul de defragmentare din Windows e cel mai bun, ca stiu ei cel mai bine ce sa mute si cum sa mute, mai ales cand vine vorba de fisierele de sistem ale Microsoftului.

#17
mintal

mintal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.04.2008
O&O Defrag 2007 parca era bun eu ca asta lam defragmentat e si tune up 2008

#18
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
auslogics disk defragmenter am folosit si isi face treaba rapid

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate