Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Habarnam

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
71 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: cartea preferata (54 membri au votat)

care dintre aceste titluri iti este cel mai drag?

  1. Un mister cu stafide (Alina Nour) (1 voturi [0.94%])

    Procentaj al voturilor: 0.94%

  2. In tara legendelor (Alexandru Mitru) (10 voturi [9.43%])

    Procentaj al voturilor: 9.43%

  3. Basme (Vladimir Colin) (10 voturi [9.43%])

    Procentaj al voturilor: 9.43%

  4. Habarnam (Nikolai Nosov) (27 voturi [25.47%])

    Procentaj al voturilor: 25.47%

  5. Luna-Betiluna si Dora-Minodora (Anamaria Smigelski) (3 voturi [2.83%])

    Procentaj al voturilor: 2.83%

  6. Talismanul de safir (Elvira Bogdan) (1 voturi [0.94%])

    Procentaj al voturilor: 0.94%

  7. Domnita Azaleea (Elena Zafira Zanfir) (1 voturi [0.94%])

    Procentaj al voturilor: 0.94%

  8. Cei trei veseli naparstoci (Vlad Musatescu) (2 voturi [1.89%])

    Procentaj al voturilor: 1.89%

  9. Pinocchio (Carlo Collodi) (7 voturi [6.60%])

    Procentaj al voturilor: 6.60%

  10. Morcoveata (Jules Renard) (4 voturi [3.77%])

    Procentaj al voturilor: 3.77%

  11. O corabie printre nori (Alina Nour) (0 voturi [0.00%])

    Procentaj al voturilor: 0.00%

  12. Pana de gaita (Passionaria Stoicescu) (1 voturi [0.94%])

    Procentaj al voturilor: 0.94%

  13. Lacrimi de curcubeu (Marieta Nicolau) (1 voturi [0.94%])

    Procentaj al voturilor: 0.94%

  14. Mirela cu glasul de aur (Elvira Bogdan) (0 voturi [0.00%])

    Procentaj al voturilor: 0.00%

  15. Basmele japoneze (6 voturi [5.66%])

    Procentaj al voturilor: 5.66%

  16. Basmele chinezesti (3 voturi [2.83%])

    Procentaj al voturilor: 2.83%

  17. Basmele turcesti (5 voturi [4.72%])

    Procentaj al voturilor: 4.72%

  18. Basmele lui Andersen (9 voturi [8.49%])

    Procentaj al voturilor: 8.49%

  19. Basmele fratilor Grimm (13 voturi [12.26%])

    Procentaj al voturilor: 12.26%

  20. Basmele lui Perrault (2 voturi [1.89%])

    Procentaj al voturilor: 1.89%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#55
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5.226
  • Înscris: 07.08.2006
Nu, dar ai dreptate.  Ar fi meritat băgat în top :)

#56
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 27.03.2008

View PostMoaca, on Apr 10 2008, 10:13, said:

Povestile lui Rudyard Kipling, cu desenele autorului - cu coperta rosie cu un elefant negru, o tineti minte ?


Parca am avut Cartile Junglei, in editie format A4 (sau mai mare?!), colectia aceea cu chenar, foarte frumoase carti... dar cred ca nu e aceeasi carte pe care o ai tu! O scanare?  :angel:

#57
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPathanina, on Apr 10 2008, 10:41, said:

Parca am avut Cartile Junglei, in editie format A4 (sau mai mare?!), colectia aceea cu chenar, foarte frumoase carti... dar cred ca nu e aceeasi carte pe care o ai tu! O scanare?  :angel:
Poate diseara cand ajung acasa :)
Intre timp, am gasit niste poze, cu o editie originala "Just so Stories" si o editie mai noua in romana :

Fișiere atașate



#58
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostPathanina, on Apr 9 2008, 17:04, said:

Solitudes: Cum e Vitea Maleev, sa o cumpar daca o gasesc? Se compara cu Habarnam?
sincer sa fiu nu stiu ce sa zic pentru ca imi aduc aminte ca prin ceata de cartea  aia si nu bag mana in foc ca nu o confund cu alta. asa ca nu vreau sa zic nika :)

si o intrebare , poate am lumineaza cineva: incerc sa identific prima carte pe care am citit-o , de care imi aduc aminte foarte vag ( deh , peste 20 de ani de la eveniment) si din nefericire nu mai exista in casa mea de mult , fiind data altcuiva cred..
so , ce imi aduc aminte e ca era o poveste destul de ciudata , nu prea semana a poveste clasica pentru copii si stiu ca avea in interiror o  ilustratie cu sarpele Glykoon sau cum se scrie , ala de reprezinta intelepciunea si parca mai era cu un cavaler urcand sper o cetate. Cartea e aparuta prin 1984 - 1985 si ma chinui de multa vreme sa o regasesc.
Daca ii vine cuiva o idee , multumesc anticipat.

uitasem de ilustratii din carti: doctorul aumadoare era foarte frumos ilustrata . si Habarnam la fel. Dar mie intotdeauna cel mai mult mi-au placut desenele in colectia Jules Verne.

Editat de solitudes, 10 aprilie 2008 - 10:53.


#59
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 27.03.2008

View PostMoaca, on Apr 10 2008, 10:51, said:

Poate diseara cand ajung acasa :)
Intre timp, am gasit niste poze, cu o editie originala "Just so Stories" si o editie mai noua in romana :

Frumos! Nu stiam ca R. Kipling avea si talent la desen. Doar ca tipul mi se pare putin cam prea serios si sec, chiar cand pare relaxat. Trebuie sa fie din cauza zodiei, era un capricorn  :D

View Postsolitudes, on Apr 10 2008, 10:52, said:

so , ce imi aduc aminte e ca era o poveste destul de ciudata , nu prea semana a poveste clasica pentru copii si stiu ca avea in interiror o  ilustratie cu sarpele Glykoon sau cum se scrie , ala de reprezinta intelepciunea si parca mai era cu un cavaler urcand sper o cetate. Cartea e aparuta prin 1984 - 1985 si ma chinui de multa vreme sa o regasesc.
Daca ii vine cuiva o idee , multumesc anticipat.

Mai da niste indicii, eu precis n-am citit-o, dar poate o recunoaste cineva. La ce nume raspunde?  :rolleyes:

#60
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPathanina, on Apr 10 2008, 12:32, said:

Frumos! Nu stiam ca R. Kipling avea si talent la desen. Doar ca tipul mi se pare putin cam prea serios si sec, chiar cand pare relaxat. Trebuie sa fie din cauza zodiei, era un capricorn  :D
Povestile astea sunt absolut delicioase, si poti cauta pe google images sa vezi cateva ilustratii din carte - desenele sunt niste mici bijuterii. Nu stiu de ce spui ca e sec, ai citit "Domnia-sa, preacinstitul elefant" ?
OFF : Si te rog sa nu te iei de capricorni :P

#61
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostPathanina, on Apr 10 2008, 12:35, said:

Frumos! Nu stiam ca R. Kipling avea si talent la desen. Doar ca tipul mi se pare putin cam prea serios si sec, chiar cand pare relaxat. Trebuie sa fie din cauza zodiei, era un capricorn  :D



Mai da niste indicii, eu precis n-am citit-o, dar poate o recunoaste cineva. La ce nume raspunde? :rolleyes:
cum adica la ce nume raspunde? pai nu imi mai aduc aminte nimic altceva , sunt 22 de ani de atunci  :P
asta e sarpele de care vorbesc

Editat de solitudes, 10 aprilie 2008 - 11:45.


#62
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 27.03.2008

View PostMoaca, on Apr 10 2008, 11:39, said:

Povestile astea sunt absolut delicioase, si poti cauta pe google images sa vezi cateva ilustratii din carte - desenele sunt niste mici bijuterii. Nu stiu de ce spui ca e sec, ai citit "Domnia-sa, preacinstitul elefant" ?
OFF : Si te rog sa nu te iei de capricorni :P

Recunosc, n-am citit povestile, doar un volum care se numeste 'Stalky si compania', si in afara de cateva povestiri, cu actiunea in India, care transmit emotie (Muhammad Din, de exemplu), n-am mai apreciat altele, mai ales ca in Stalky are o fraza neplacuta la citit (n-o reproduc, dar imi trece pofta de mancare daca-mi amintesc)  :wacko:
Si am tot dreptul sa ma iau de capricorni, ca sunt capricorn si am si ascendentul in capricorn  :lol:

View Postsolitudes, on Apr 10 2008, 11:41, said:

cum adica la ce nume raspunde? pai nu imi mai aduc aminte nimic altceva , sunt 22 de ani de atunci  :P
asta e sarpele de care vorbesc

Poza aia imi aminteste de o imagine din Legendele Olimpului, unde Laocoon era sugrumat de serpi (uite, sunt culta in cap!!!) ... dar de cavaler mai stii ceva, alte detalii?

#63
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostPathanina, on Apr 10 2008, 11:53, said:

Recunosc, n-am citit povestile, doar un volum care se numeste 'Stalky si compania', si in afara de cateva povestiri, cu actiunea in India, care transmit emotie (Muhammad Din, de exemplu), n-am mai apreciat altele, mai ales ca in Stalky are o fraza neplacuta la citit (n-o reproduc, dar imi trece pofta de mancare daca-mi amintesc)  :wacko:
Si am tot dreptul sa ma iau de capricorni, ca sunt capricorn si am si ascendentul in capricorn  :lol:



Poza aia imi aminteste de o imagine din Legendele Olimpului, unde Laocoon era sugrumat de serpi (uite, sunt culta in cap!!!) ... dar de cavaler mai stii ceva, alte detalii?
nu e legendele olimpului , asta e clar . era exact imaginea aia de mai sus , nu cea in care Lacoon se lupta cu serpii.
mi=aduc aminte ca era o poveste ciudata , total atipica , in nici un caz nu era una de asta clasica cu ileana cosanzeana si fat frumos. imaginea cu cavalerul mi-o aduc aminte ca fiind cu un cavaler , calare , ucand o coasta de deal spre un castel( ruinile acestuia?). si sentimentul pe care mi-l trezeste povestea aia e unul sumbru , nu unul happy ...asta mi-aduc aminte , o atmosfera ciudata.

#64
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 27.03.2008

View Postsolitudes, on Apr 10 2008, 12:58, said:

mi=aduc aminte ca era o poveste ciudata , total atipica , in nici un caz nu era una de asta clasica cu ileana cosanzeana si fat frumos. imaginea cu cavalerul mi-o aduc aminte ca fiind cu un cavaler , calare , ucand o coasta de deal spre un castel( ruinile acestuia?). si sentimentul pe care mi-l trezeste povestea aia e unul sumbru , nu unul happy ...asta mi-aduc aminte , o atmosfera ciudata.

N-o fi cartea cu Dodoaca si Biciusca  :lol:
Ca pe coperta, imi amintesc ca apareau un cavaler, un deal si MAI ALES un castel. Dar cand ai aflat cum se numeste sarpele respectiv?

#65
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postsolitudes, on Apr 10 2008, 11:41, said:

cum adica la ce nume raspunde? pai nu imi mai aduc aminte nimic altceva , sunt 22 de ani de atunci  :P
asta e sarpele de care vorbesc


Mie imi aduce aminte de o poveste cu sarpele Irineu. Dar nu mai stiu nici cum se numea povestea, nici de cine a fost scrisa.

#66
Pathanina

Pathanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 27.03.2008

View PostLaberta, on Apr 10 2008, 12:54, said:

Mie imi aduce aminte de o poveste cu sarpele Irineu. Dar nu mai stiu nici cum se numea povestea, nici de cine a fost scrisa.


Vad ca 'se poarta' cartile cu titlul uitat!

Era o carte cu povestiri (Pisica alba?!), dar mai toate erau triste, n-as vrea sa am din nou cartea aceea. Pisica alba (si oarba) murea in final, aducand pisoii, cu ultimele puteri, la usa protectorului ei.
In alta povestire, un orb isi rasplatea binefacatorul cantand la vioara 'Serenada de...Tosca?!

N-am idee!

#67
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.985
  • Înscris: 04.03.2007
what about dr. seuss?
nimeni nu a auzit de cartile lui geniale, celebre,, potrivite fiecarei varste?

aceasta e preferata mea, unul din cadourile cele mai dragi mie :

http://en.wikipedia....aces_You'll_Go!   :rolleyes:

sau acesta  :http://en.wikipedia.org/wiki/Horton_Hears_a_Who%21

doua dintre cele peste 40 de carti ajunse iubite, peste tot in lume.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t3_R2eCiazk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   :rolleyes:

Editat de irinuca8082, 07 mai 2008 - 02:50.


#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.762
  • Înscris: 13.06.2004
Habarnam. Am citit de multe ori cartea asta când eram mic. Am recitit-o acuma și tot mi-a plăcut!   B)

#69
allkatraz

allkatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 745
  • Înscris: 05.06.2006
Habarnam forever!

Stiu ca topicul e mort de cativa ani, dar pentru cei care vor sa mai rasfoiasca o data (fie si virtual) cartile din copilarie, mergeti la http://cartilecopila...e.wordpress.com

E bine ca cineva a ramas copil si s-a gandit sa-i stranga sub acelasi acoperis pe Habarnam, Aumadoare, Cipi, Apolodor, Amedeu, Pinocchio, Mac si Cocofifi si ceilalti.

Editat de allkatraz, 13 septembrie 2011 - 20:43.


#70
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.085
  • Înscris: 28.11.2001
Văd că Luna-Betiluna și Dora-Minodora nu a votat nimeni. Mi-e greu să spun că ar fi printre preferatele mele din moment ce îmi amintesc puține despre carte, dar știu că era cu poze și pe la 4-5 ani stăteam toată ziua cu ea în brațe. A, și din ea am învățat nume de flori. :)

#71
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Am gasit al 3-lea volum din Habarnam: "Habarnam pe Luna"!

Aventurile lui Habarnam are 3 volume, primele 2 au fost traduse in romana si reeditate destul de recent:
Vol 1. Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai
Vol 2. Habarnam in orasul Soarelui
Vol 3. Habarnam pe Luna

Pagina (cartea) e in limba rusa, cu "traducere" in engleza: http://www.microsoft...znaika_995.html

Coperta: http://bookz.ru/auth...znaika_995.html

Editat de decanu, 25 mai 2012 - 11:15.


#72
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 29.01.2008
Am Habarnam in format mobi.. Pentru cine doreste....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate