Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1117
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

Quote

unuia chiar i-am aratat ce scrieti
dumneavoastra pe forum si mi-a dat o replica de-mi venea sa-i fac laptopul guler.
sunt curios ce a spus respectivul....

#1118
prazvan76

prazvan76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.06.2008
Si eu m-am documentat pe forum, am citit manualele producatorilor, si le-am spus gigeilor (care se dadeau rotunzi cate lucrari au avut ei cu gipscarton). Raspunsul: a, pai noi nu faceam asa, ce sanfren, ce imbinari in 4 colturi de evitat.

La mine insa - i-am luat doar sa ma ajute, gandirea e la mine - au facut cum scrie la carte si cum scriu priceputii de pe forum.

#1119
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009

 matzu_2003, on 15th October 2010, 03:11, said:

sunt curios ce a spus respectivul....

cauta sa se scoata. ca el asa lucreaza de cand se stie si ca ceea ce ii arat eu este o tehnica noua.
ca a lucrat in germania cinci ani si nemtii erau muntumiti de lucrarile lui, si altele.
ca acum tinerii cauta sa-si usureze munca si ca dau buleala la lucrari. mai mare buleala a dat el.
numai bine

#1120
shopshop

shopshop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2009
Salutare,

Am gasit forumul asta (respectiv threadul) in urma cu cateva zile. Caut de vreo 2 saptamani documentatie si modele pentru scafe. Nici nu stiam termenul .. deci cautarea a fost grea. N-am lucrat in constructii deci imi lipsesc notiunile si experienta.

Motivul pentru care scriu aici e simplu. Sant in renovare la noul apartament si fiindca doream de multa vreme sa-mi fac o iluminare indirecta+ niste spoturi, m-as apuca acum.

Threadul l-am citit aproape in intregime dar tot imi cer scuze daca pun intrebari stupide sau la care s-a raspuns deja partial.

Am vazut ca prin primele posturi Adi_master oferea ajutor cu schite/ cote/ lista materiale. Deci in special pentru Adi_master (daca oferta mai e valabila si acum dupa 2 ani), dar si pentru ceilalti mesteri (fara a fi ironic).

1. Cum se fac scafele curbate de tavan ? Ce am reusit sa inteleg pana acum e ca placa de jos se taie dupa profilul dorit, iar placa perpediculara pe tava (cea curbata) se face pe o matrita din lemn folosind Riflex sau Formplatte de la knauff.

Pot sa elimin forma respectiva (matrita) din procesul asta ? Pot prinde cu suruburi  si curba in acelasi timp in regim uscat (fara umezire) ?

2. M-ar ajuta o vedere "explodata" a scafelor de mai jos. Cum curbez profilul metalic care tine placile ?

3. Lasand la o parte chinul, banii, timpul investit (am sa muncesc de unul singur) m-ar interesa riscurile existente. Citeam de ex. tot aici ca scafele se pot crapa in timp. Unde (ce etape) trebuie lucrat cu atentie sporita pentru a evita neplaceri ulterioare ?

Ma opresc aici cu intrebarile si atasez pozele cu pricina cu precizarile necesare.

Attached File  3.jpg   45.2K   148 downloads
Attached File  16.jpg   50.56K   135 downloads
primele 2 poze contin scafe suprapuse. Pentru inceput ma intereseaza cum se face prima (cea lipita de tavan).

Attached File  43.jpg   67.77K   135 downloads
A 3-a poza - scafa de pe tavan

Attached File  35.jpg   48.67K   99 downloads
Attached File  44.jpg   54.01K   66 downloads
Ultimele 2 contin scafe aplicate pe tavan fara legatura cu alti pereti.

Un mic indrumar pe pasi, cu terminologia de rigoare (pentru a ma descurca mai tarziu in jungla magazinelor de constructii), ar fi exact ceea ce mi-ar folosi.

Multumesc anticipat celor ce isi vor face timp si rabdare cu un incepator.

Edited by shopshop, 22 October 2010 - 14:16.


#1121
ciupsshar

ciupsshar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 21.01.2005
salutare,
As dori sa va intreb urmatoarea chestiune. Ar fi vreo problema daca as realiza tavanul din rigips pana la faza de suruburi (montat placile si atat) in aceasta toamna, iar in primavara sa ma apuc de umplut rosturile si de tras glet pe el? Are vreo importanta perioada mai mare de timp intre etape? Poate afecta ceva?

Va multumesc foarte mult...

#1122
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 shopshop, on 22nd October 2010, 14:11, said:

Salutare,

Am gasit forumul asta (respectiv threadul) in urma cu cateva zile. Caut de vreo 2 saptamani documentatie si modele pentru scafe. Nici nu stiam termenul .. deci cautarea a fost grea. N-am lucrat in constructii deci imi lipsesc notiunile si experienta.

Motivul pentru care scriu aici e simplu. Sant in renovare la noul apartament si fiindca doream de multa vreme sa-mi fac o iluminare indirecta+ niste spoturi, m-as apuca acum.

Threadul l-am citit aproape in intregime dar tot imi cer scuze daca pun intrebari stupide sau la care s-a raspuns deja partial.

Am vazut ca prin primele posturi Adi_master oferea ajutor cu schite/ cote/ lista materiale. Deci in special pentru Adi_master (daca oferta mai e valabila si acum dupa 2 ani), dar si pentru ceilalti mesteri (fara a fi ironic).

1. Cum se fac scafele curbate de tavan ? Ce am reusit sa inteleg pana acum e ca placa de jos se taie dupa profilul dorit, iar placa perpediculara pe tava (cea curbata) se face pe o matrita din lemn folosind Riflex sau Formplatte de la knauff.

Pot sa elimin forma respectiva (matrita) din procesul asta ? Pot prinde cu suruburi  si curba in acelasi timp in regim uscat (fara umezire) ?

2. M-ar ajuta o vedere "explodata" a scafelor de mai jos. Cum curbez profilul metalic care tine placile ?

3. Lasand la o parte chinul, banii, timpul investit (am sa muncesc de unul singur) m-ar interesa riscurile existente. Citeam de ex. tot aici ca scafele se pot crapa in timp. Unde (ce etape) trebuie lucrat cu atentie sporita pentru a evita neplaceri ulterioare ?

Ma opresc aici cu intrebarile si atasez pozele cu pricina cu precizarile necesare.

3.jpg
16.jpg
primele 2 poze contin scafe suprapuse. Pentru inceput ma intereseaza cum se face prima (cea lipita de tavan).

43.jpg
A 3-a poza - scafa de pe tavan

35.jpg
44.jpg
Ultimele 2 contin scafe aplicate pe tavan fara legatura cu alti pereti.

Un mic indrumar pe pasi, cu terminologia de rigoare (pentru a ma descurca mai tarziu in jungla magazinelor de constructii), ar fi exact ceea ce mi-ar folosi.

Multumesc anticipat celor ce isi vor face timp si rabdare cu un incepator.
Se pare ca ai citit pe sarite,multe din pozele postate au deja o schita facuta.Cauta cu atentie.
matzu_2003 o sa se ocupe de tine daca are vreme.


 ciupsshar, on 24th October 2010, 19:44, said:

salutare,
As dori sa va intreb urmatoarea chestiune. Ar fi vreo problema daca as realiza tavanul din rigips pana la faza de suruburi (montat placile si atat) in aceasta toamna, iar in primavara sa ma apuc de umplut rosturile si de tras glet pe el? Are vreo importanta perioada mai mare de timp intre etape? Poate afecta ceva?

Va multumesc foarte mult...
In mod normal,nu.Daca poti ferii incaperea de umezeala,nu afécteaza cu nimic.

#1123
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

 ciupsshar, on 24th October 2010, 20:44, said:

Ar fi vreo problema daca as realiza tavanul din rigips pana la faza de suruburi (montat placile si atat) in aceasta toamna, iar in primavara sa ma apuc de umplut rosturile si de tras glet pe el?
    Eu iti recomand sa nu le lasi negletuite si amorsate.este posibil ca placile sa fie gata umezite daca le cumperi de la un depozit care tin placile in exterior sau umiditatea din incapere le afecteaza.
    De obicei toamna si iarna eu am o grija deosebita la acest fenomen,se intampla chiar sa merg cu profile la 40 cm ca sa nu am tavanul in valuri si oricum nu las mult timp placile ne gletuite si date cu amorsa.Fara lavabila le poti lasa pana in primavara,nu v-a fi nici o problema insa sa fie amorsate.

#1124
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Nu aveti vreun model frumos pentru o incapere cu tavanul in panta ?. Livingul (si bucataria) au intr-o parte   3, 50 m iar in cealalta 2,30.

#1125
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

 horean, on 25th October 2010, 08:28, said:

Nu aveti vreun model frumos pentru o incapere cu tavanul in panta ?. Livingul (si bucataria) au intr-o parte   3, 50 m iar in cealalta 2,30.
Da-ne toate dimensiunile incaperii,daca stii si pe unde ce vine (frigider,chiuveta,tv etc ),poate si o foto si apoie vin vin si  ideile.Asa noi sa-ti spunem fa asa si asa si apoi sa ne spui "pai nu merge ca acolo ne-am gandit sa punem...".

#1126
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 shopshop, on 22nd October 2010, 15:11, said:

1. Cum se fac scafele curbate de tavan ? Ce am reusit sa inteleg pana acum e ca placa de jos se taie dupa profilul dorit, iar placa perpediculara pe tava (cea curbata) se face pe o matrita din lemn folosind Riflex sau Formplatte de la knauff.

....eu unu prefer sa imi fac trasarile pe tavan la elementul decorativ si apoi sa construiesc structura metalica si sa plachez cu gips carton......


 shopshop, on 22nd October 2010, 15:11, said:

Pot sa elimin forma respectiva (matrita) din procesul asta ? Pot prinde cu suruburi  si curba in acelasi timp in regim uscat (fara umezire) ?

nu ai cum sa curbezi gips-cartonul fara sa il umezesti in prealabil....numai daca lucrezi cu riflex se poate(placa de riflex este una destul de scumpa)poti lucra cu gips carton de 9.5mm pe care o tai si o umezesti in prealabil.O poti rezema de un perete si umezirea se face succesiv in cateva etape cu o bidinea,burete,etc iar cand o vei prinde o sa dai suruburi din aproape in aproape


 shopshop, on 22nd October 2010, 15:11, said:

2. M-ar ajuta o vedere "explodata" a scafelor de mai jos. Cum curbez profilul metalic care tine placile ?

Decide-te la un element decorativ si o sa te ajut cu trasarea si tot ce este nevoie....din acele imagini fiecare element decorativ are cate o schema de executie care difera de la unu la altul

La profilul metalic se taie marginile din 3 in 3 cm si se va curba foarte usor.....vezi imaginea atasata


 shopshop, on 22nd October 2010, 15:11, said:

3. Lasand la o parte chinul, banii, timpul investit (am sa muncesc de unul singur) m-ar interesa riscurile existente. Citeam de ex. tot aici ca scafele se pot crapa in timp. Unde (ce etape) trebuie lucrat cu atentie sporita pentru a evita neplaceri ulterioare ?

trebuiesc construite bine si aici ma refer la structura metalica sa fie una stabila si placate corect si atunci nu vei avea nici un fel de problema.Orice etapa in constructie este importanta....chiar si suruburile de prindere cu care se prinde placa de gips carton de structura metalica au o importanta destul de mare.



te astept sa te decizi la un element decorativ si discutam pe  marginea lui :peacefingers:

Attached Files



#1127
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
O schema si poza.


Attached File  Casa_oct_10_019.jpg   821.56K   129 downloads (din living in bucatarie).

Attached File  parter.JPG   45.26K   116 downloads

#1128
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Salut.
Intr-un dormitor vreau sa fac un dresing prin simpla delimitarea a spatiului cu un perete din rigips. Acest perete va avea in unul dintre capete un gol de usa.
Peretele va trebui fixat in partea de sus, de tavanul fals deja finalizat (finisat).
Podeaua este din parchet laminat.
Cum trebuie procedat in acest caz?
Multumesc

#1129
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
 

 charlly, on 26th October 2010, 15:07, said:

Intr-un dormitor vreau sa fac un dresing prin simpla delimitarea a spatiului cu un perete din rigips. Acest perete va avea in unul dintre capete un gol de usa.
Peretele va trebui fixat in partea de sus, de tavanul fals deja finalizat (finisat).
Podeaua este din parchet laminat.

va trebui decupat parchetul in zona unde va veni peretele din gips-carton.vei construi peretele pe structura de 75 sau 100.


nu conteaza ce solutie adopti din cele 2 tipuri de profile trebuie sa calculezi la ele si grosimea placilor din gips carton si sa mai lasi o distanta de 1\2 cm spatiu de o parte si de alta a peretelui.

exemplu:la profil de compartimentare de 100 decupatura in parchet va fi de 160mm.100mm profilul,50mm placile din gips carton,10mm spatiul acela de o parte si de alta a peretelui care se imparte in 2.

#1130
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006

 matzu_2003, on 27th October 2010, 06:13, said:

 

va trebui decupat parchetul in zona unde va veni peretele din gips-carton.vei construi peretele pe structura de 75 sau 100.


nu conteaza ce solutie adopti din cele 2 tipuri de profile trebuie sa calculezi la ele si grosimea placilor din gips carton si sa mai lasi o distanta de 1\2 cm spatiu de o parte si de alta a peretelui.

exemplu:la profil de compartimentare de 100 decupatura in parchet va fi de 160mm.100mm profilul,50mm placile din gips carton,10mm spatiul acela de o parte si de alta a peretelui care se imparte in 2.
Si sus cum se va prinde acest perete de tavanul fals, tinand cont ca este finisat si nu pot sa-l prind de profilele tavanului?
Multumesc

#1131
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

 matzu_2003, on 27th October 2010, 05:13, said:

 

va trebui decupat parchetul in zona unde va veni peretele din gips-carton.

De ce anume ? Nu te supara ca te intreb? Peretele ala nu are atata greutate cat sa fixeze parchetu si sa fie periculos la dilatere-solutie-marchezi urma profilului pe parchet si unde vin gaurile de tacuri de 6-8MM faci in parchet gauri de 12-15mm si atat -parchetul are loc destul sa se miste fara sa afecteze in absolut peretele. iar la tavan bagi autofiletante din belsug prin profil in placa de sus da le bagi strambe in toate directiile nu drepte si nu se mai misca. garantat

#1132
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
E bine si asa,si asa.Daca mai tarziu vrea sa schimbe parchetul,trebuie sa taie pe langa perete,frumos sa nu taie si din perete.
iar la tavan,bine zici ZZ sau merg chiar si cateva suruburi molie M5-M6 si fixat profilul cu piulite.Merg multe,creativ sa fi.

#1133
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
Eu am dat solutia constructiva cea mai buna,iar cu prinderea exact cum spun si colegii zig zag

Prinderea peretelui se face direct in pardoseala(placa).

Vezi imaginile atasate-pentru acel spatiu  unde am lasat loc sa se vina cu peretele din gips-carton a trebuit trecuta o inspectie pentru constructia si prinderea acelui perete direct in pardoseala.

Attached Files


Edited by matzu_2003, 28 October 2010 - 04:13.


#1134
shopshop

shopshop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2009

 matzu_2003, on 26th October 2010, 03:54, said:

Decide-te la un element decorativ si o sa te ajut cu trasarea si tot ce este nevoie....din acele imagini fiecare element decorativ are cate o schema de executie care difera de la unu la altul





te astept sa te decizi la un element decorativ si discutam pe  marginea lui :peacefingers:


am inceput sa inteleg procesul si pasii. As opta pentru prima scafa din postul meu, adica asta:
Attached File  3.jpg   45.2K   47 downloads

nu o s-o fac neaparat in forma din poza dar daca vad schita pentru asa ceva am sa-mi lamuresc si neclaritatile ramase.

Pe langa schita, daca se poate as prefera o lista aproximativa de materiale. Fara cantitati.. dar completa. De ex tipul diblurilor pentru prinderea profilelor pe pereti, tipul suruburilor pentru placat, bride, profile, etc ce mai e nevoie.

Adi poate esti p-aici si vezi intrebarea. Unde gasesc materiale ieftin si la un loc in Germania ? In Baumärkte nu stau stralucit la capitolul Trockenbau. Cel putin la profile am vazut doar CD si CW parca.. Stii vreun distribuitor specializat?

cam asta ar fi. Si scuze pentru postul trecut. Adi avea dreptate, am citit prost si pe sarite. Acum m-am mai luminat .. :)

Marfa ce faceti voi aici si m-a cam prins microbul  :rolleyes:

Edited by shopshop, 28 October 2010 - 17:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate