Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1081
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Postadi_master, on 24th August 2010, 17:31, said:

Nu-l face,ca-l faci degeaba.Tot o sa te reazemi de el o data,si,gata peretele.Ori il faci pana-n tavan,ori te lasi.

Pai nu am de ce sa ma reazam de el. Va fi in stanga frigiderului aproape lipit de el, si in dreapta joly-ului la fel, lipit de el, adica ca si in poza de mai jos:

Attached Files



#1082
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009
buna ziua
am si eu o intrebare:
pentru placarea peretilor cu rigips este nevoie sa se prinda bride pe zidarie. daca aceasta este facuta cu caramida porotherm cu gauri cum se prind
aceste bride pe zid? ( in ce?)
va rog daca se poate sa primesc raspunsul impreuna cu o imagine a sistemului de prindere
multumesc

Edited by crystyan_76, 07 September 2010 - 14:21.


#1083
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
'crystyan_76' ,
pe pereti, daca sunt drepti, poti aplica rigipsul prin lipire, in mod asemanator cu placile din polistiren, numai ca se va folosi un adeziv special pentru rigips.  Spor!

#1084
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009

View Postgygyscafes, on 7th September 2010, 21:57, said:

'crystyan_76' ,
pe pereti, daca sunt drepti, poti aplica rigipsul prin lipire, in mod asemanator cu placile din polistiren, numai ca se va folosi un adeziv special pentru rigips.  Spor!


peretii sunt drepti dar vreau si vata minerala intre perete si rigips
multumesc de raspuns

#1085
lucian_dpc

lucian_dpc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2009
buna ziua! adi_master, as vrea sa ma ajuti la realizarea unor schite de executie corecte pentru tavanele din pozele atasate. daca este nevoie pot veni cu informatii suplimentare (dimensiuni camere sau altceva). multumesc anticipat!

Attached Files



#1086
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Ce greu este sa cauti,nu?
Daca citesti atent acest topic de la bun inceput o sa dai peste schite asemanatoare cu cea ce vrei tu.Cauta,gaseste,fa-ti o idee si revin-o daca ai nelamuriri.

#1087
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
'crystyan_76',
In cazul asta, bridele le prinzi in zidarie cu dibluri. Intradevar, se ancoreaza mai greu diblurile in caramida cu gauri, dar nu e imposibil. poti folosi dibluri de 8 mm, si, ca masura suplimentara, poti introduce in gaura facuta pentru diblu un tip de spuma creata special pentru a nu mai permite diblurilor sa iese din caramizile cu gauri.

#1088
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009

View Postgygyscafes, on 9th September 2010, 19:09, said:

'crystyan_76',
In cazul asta, bridele le prinzi in zidarie cu dibluri. Intradevar, se ancoreaza mai greu diblurile in caramida cu gauri, dar nu e imposibil. poti folosi dibluri de 8 mm, si, ca masura suplimentara, poti introduce in gaura facuta pentru diblu un tip de spuma creata special pentru a nu mai permite diblurilor sa iese din caramizile cu gauri.


multumesc de raspuns
ce fel de spuma special creata?

#1089
mare_hotz

mare_hotz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2010

View Postcrystyan_76, on 8th September 2010, 08:52, said:

peretii sunt drepti dar vreau si vata minerala intre perete si rigips
multumesc de raspuns
salutare tuturor....crystyan_76....aceasi problema am intalnit-o acum 1 an ...pe cca 300m2 de perete din porotherm....solutia gasita de mine...a fost sa prind bridele de caramida cu poc-nituri de aluminiu ...  6x40 ....prind in 2 din straturile caramizi....bineinteles ideal este sa dai gaura in ele...cu un burghiu SDS de 5...si sa ai un cleste de pocnituri mai zdravan( cu unul mic risti sa il strici din prima).....si ca intelegi despre ce vorbesc ...e vorba de aceste poc-nituri..bineinteles....tie iti trebuie de 6mm http://www.conceptli...-pentru-tabla#1

am uitat sa specific ca de vreo 7-8 ani lucrez cu placi e gips-carton...zilele astea o sa postez cateva poze cu metode de executie detaliate...lucrari terminate...lucrari in executie...si sper sa va pot ajuta cu cateva sfaturi.

View PostGERULA2006, on 8th July 2010, 11:04, said:

Observatiile sunt bine venite. Stiu ca nu se fac imbinari in 4 colturi .Nu sunt decit 2 sau 3 in toata casa.
Ideea e ca acolo nu s-a crapat (inca). S-a crapat de-a lungul placilor .Nici o intersectie nu este crapata.
Ei tot sustin ca este de la Rifin. Au zis ca dau jos plasa ,rostuiesc din nou si dau cu Super rigips in loc de Rifin. Cica acesta ar mentine umezeala.
acum sa iti pun eu o intrebare....pe lungimea de 2600 ( intre cd-urile 60 care calca perdendicular pe placa)..nu ti-au pus si niste cd-uri de 40-50cm? care sa ancoreze cele 2 placi intre ele .....? o sa fac un desen rapid sa intelegi despre ce vorbesc

View PostGERULA2006, on 23rd August 2010, 23:00, said:

Salut!
Revin iar cu tavanele crapate. Echipa noua pe care am tocmit-o au pus peste crapaturile din tavan o banda gen pasla marca Rigips si au dat o mana de CT 127 peste. Din pacate iar s-au crapat.
Care ar fi rezolvarea acestor crapaturi? Mi-au zis ca daca decojim totul pina la placa de rigips , riscam sa se ia si hartia.Este adevarat?
Multumesc!
:) sa iti explic mai pe larg ...CT127 este glet folosit exclusiv pt finisaje....incarcaturi de maxim 1mm...CT 126 este folosit pt incarcaturi de 3-7 mm...si numai si numai pt incarcaturi...deci prin urmare orice meserias ai prinde si iti pronunta aceste 2 marci...clar este paralel...problema ta este mult mai grava...si iti explicam in desenul de mai sus...daca nu exista acele profile acolo...daca distanta dintre placi sarea de 2-3 mm...daca placa este prinsa in TN-uri25 prea putine si ai imbinari in 4colturi...nu ai cum sa salvezi lucrarea...singura solutie vazuta de mine in clipa de fata este sa trasezi pe tavan locul de traversare al CD-urilor 60....si sa dublezi placarea cu gips-carton de 9,5 prinderea o faci cu TN 35( in cazul in care placile anterioare au grosimea de 9,5mm) sau TN 45 in cazul in care placile anterioare au 12mm...nu mai folosesti imbinarea in 4 colturi...folosesti sanfrenu in 45 grade pe latura de 1200 ....armarea dubla....eu recomand 2 maini de Super Rigips si o mana de CT127 pentru FINISARE (eu asa lucrez)....solutia asta ti-am dat-o in cazul in care nu ai chef sa redesfaci fostul rigips....oricum nu-l salvezi nici jumate:) SUCCES

Attached Files


Edited by mare_hotz, 10 September 2010 - 18:42.


#1090
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010

View Postcrystyan_76, on 10th September 2010, 14:23, said:

multumesc de raspuns
ce fel de spuma special creata?
Nu mai tin minte cum se numeste, dar o sa caut maine, am pe undeva un tub gol, o sa ma uit si iti spun exact ce este. Sa stii ca nu e rea nici metoda lui mare_hotz, dar sa ai un cleste mai zdravan...  pe cel mic nu ai fi primul care l-ar strica din start.

#1091
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmare_hotz, on 10th September 2010, 20:02, said:

acum sa iti pun eu o intrebare....pe lungimea de 2600 ( intre cd-urile 60 care calca perdendicular pe placa)..nu ti-au pus si niste cd-uri de 40-50cm? care sa ancoreze cele 2 placi intre ele .....? o sa fac un desen rapid sa intelegi despre ce vorbesc
Dacă tot ai adus în discuție această problemă revin cu întrebarea de la postul 1074. Am substituit totuși piesei respective o improvizație și anume am prins o bucată de 10 cm de UD30 de laterala CD(ului principal de)60 în care am introdus o bucată de 53 cm CD60 ca în imaginile de mai jos. Dacă găseam piesa de încrucișare CD la nivel scuteam ceva timp de execuție.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   92.47K   72 downloads
  • Attached File  2.jpg   383.57K   118 downloads
  • Attached File  3.jpg   65.45K   70 downloads


#1092
mare_hotz

mare_hotz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2010

View Postmariusneh, on 12th September 2010, 18:17, said:

Dacă tot ai adus în discuție această problemă revin cu întrebarea de la postul 1074. Am substituit totuși piesei respective o improvizație și anume am prins o bucată de 10 cm de UD30 de laterala CD(ului principal de)60 în care am introdus o bucată de 53 cm CD60 ca în imaginile de mai jos. Dacă găseam piesa de încrucișare CD la nivel scuteam ceva timp de execuție.
nu mi se pare o idee rea...dar nu ii vad rostul...oricum de ceva timp nu mai plasez placa pe lungimea cd-urilor principale si lucrez din 52 in 52 cu cd-urile (ca din 2600 sa am 5 distante egale fara a mai taia din placa de gips-carton)..parerea mea personala este ca ai o prindere mult mai buna in 5 profile decat in 3....
spuneam ceva de ceea ce lucrez acuma...de vreo luna de zile m-am apucat ....o sa postez cateva poze cu un tavan.....cateva arcade si o scafa suspendata...si sper ca saptamana asta ....sa termin si sa va arat ce a iesit:)

Attached Files



#1093
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
mare_hotz  de unde ai invatat acum 7-8 ani cum se monteaza gips cartonul ?  Este interesant aceasta metoda de montare,sunt sigur ca in acesti ani te-ai perfectionat in a monta gips cartonul perpendicular pe profile.Poti sa mai pui cateva foto cu lucrari in stadiul de executie ,toti avem cate ceva de invatat.

#1094
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Posthulutag, on 13th September 2010, 07:44, said:

mare_hotz  de unde ai invatat acum 7-8 ani cum se monteaza gips cartonul ?  Este interesant aceasta metoda de montare,sunt sigur ca in acesti ani te-ai perfectionat in a monta gips cartonul perpendicular pe profile.Poti sa mai pui cateva foto cu lucrari in stadiul de executie ,toti avem cate ceva de invatat.

sa ma pici cu ceara de-nnteleg intrebarea???????????????
adica cum-de unde? acu 7-8 ani montam rigips in veselie in tara iar acu 7 ani stiam de metoda asta dar din economie puneam la 60cm CD-urile.
in schimb are cateva greselute la gletuit-mult smirgel nene, si a pus imbinarea mica perpendicular pe directia de intrare a luminii si se pot vedea bine denivelarile din cauza ca lumina e deviata in jos pe curba imbinarii. Parerea mea de om nebun. in rest se vede ca stie ce face. chestia cu smirghelu in schimb tare urata.
primele trei poze de la un magazin de Adolfo Dominguez, celelalte de la un magazin de draperii, stofe si alte perne.

Attached Files


Edited by PUERTAS, 13 September 2010 - 19:15.


#1095
mare_hotz

mare_hotz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2010

View Posthulutag, on 13th September 2010, 08:44, said:

mare_hotz  de unde ai invatat acum 7-8 ani cum se monteaza gips cartonul ?  Este interesant aceasta metoda de montare,sunt sigur ca in acesti ani te-ai perfectionat in a monta gips cartonul perpendicular pe profile.Poti sa mai pui cateva foto cu lucrari in stadiul de executie ,toti avem cate ceva de invatat.
....scuza-ma ca iti stric ideea sau ce ai vrut sa spui......dar de prin 2000-2002 pun mana pe rigips...da intradevar tehnica se perfectioneaza in timp

View PostPUERTAS, on 13th September 2010, 20:09, said:

sa ma pici cu ceara de-nnteleg intrebarea???????????????
adica cum-de unde? acu 7-8 ani montam rigips in veselie in tara iar acu 7 ani stiam de metoda asta dar din economie puneam la 60cm CD-urile.
in schimb are cateva greselute la gletuit-mult smirgel nene, si a pus imbinarea mica perpendicular pe directia de intrare a luminii si se pot vedea bine denivelarile din cauza ca lumina e deviata in jos pe curba imbinarii. Parerea mea de om nebun. in rest se vede ca stie ce face. chestia cu smirghelu in schimb tare urata.
primele trei poze de la un magazin de Adolfo Dominguez, celelalte de la un magazin de draperii, stofe si alte perne.
:) ma scuzi ca te contazic....spuneai ceva de gletuit -smirghel...in poze te inseli..si iti si spun de ce se vede asa....sunt 2 maini de pasta super si una de CT127...si de asta apare diferenta de culoare (CT127 este alb)....iti garantez ca mi-am perfectionat metoda de gletuit-smirghel si chiar nu se cunoaste nimic....o sa pun nistre poze....cu rezolutie mare perpendicular pe tavan sa te convingi:) in fine...nu am intrat aici sa ma dau mare:) doar am expus ceva in proces de lucru...sper ca saptamana asta sa termin ce vedeti ....si sper sa pun niste poze cu ele finite

#1096
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postmare_hotz, on 13th September 2010, 21:11, said:


frumos lucrat colegu :peacefingers:

#1097
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009
buna ziua
multumesc tuturor pentru raspunsurile anterioare.
exista o metoda de smirgheruire a gletului mai putin murdara?
mesterul meu stie doar de cea clasica cu smirgher pus pe un lemn sau masina de smirgheruit.
daca exista care este aceasta?
multumesc mult

#1098
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postcrystyan_76, on 15th September 2010, 11:47, said:

buna ziua
multumesc tuturor pentru raspunsurile anterioare.
exista o metoda de smirgheruire a gletului mai putin murdara?
mesterul meu stie doar de cea clasica cu smirgher pus pe un lemn sau masina de smirgheruit.
daca exista care este aceasta?
multumesc mult
Ai metode de a gletui fara a mai fi nevoie de smirgheluit, exista niste spatule de deverse marimi( late)35-40cm care se numesc cutite care fac o finisare aproape perfecta( zic aproape) nimic sesizabil la zugravit.la pozele mele se vede clar ca nu sa trecut cu smirghelu pe placi. Se face o gletuire progresiva latita la fiecare mana si iese totul ordonat si frumos

Edited by PUERTAS, 15 September 2010 - 17:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate