Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1099
mare_hotz

mare_hotz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2010
multumesc colegu.....astazi a mai aparut in proiect si un bar(exact pe sub acea scafa suspendata) deci se mai amana termenu de finalizare...zilele astea o sa mai adaug niste poze

 PUERTAS, on 15th September 2010, 18:47, said:

Ai metode de a gletui fara a mai fi nevoie de smirgheluit, exista niste spatule de deverse marimi( late)35-40cm care se numesc cutite care fac o finisare aproape perfecta( zic aproape) nimic sesizabil la zugravit.la pozele mele se vede clar ca nu sa trecut cu smirghelu pe placi. Se face o gletuire progresiva latita la fiecare mana si iese totul ordonat si frumos
ce vroiam sa te intreb....ce material folosesti pentru finisajul final...ca dupa parerea mea...Super Rigipsu...e oarecum greu de finisat numai din cutit(app aceasi metoda de finisare o folosesc si eu)...numai ca folosesc 2 maini de SR cu latirea finisajului progresiva....iar ultima CT127...niciuna nicialta nu se pot finisa direct din cutit fara a necesita smirghel(eu unu in atatia ani nu am reusit-o....in schimb...am pus ocazional odata mana pe un glet(gata preparat la sac)adus de prin italia...si se putea finisa din cutit.....dar repet a fost odata ....si de atunci nu am mai intalnit acel glet..ma gandeam ca poate imi dai un inlocuitor pt CT127

#1100
mare_hotz

mare_hotz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2010
asa...ca uitasem :D PUERTAS...spuneai ceva de felu in care am ales sa plasez placile de rigips pe tavan...adica perpendicular pe lumina....a fost cea mai ideala solutie gasita de mine ....si din ca cauza zic asta....ce vezi tu acolo este de fapt o fosta hala de 40 metri pe 8 metri...daca as fi plecat cu placile paralel cu peretele de intrare al luminii(acel perete e pe lungimea de 40m)...imagieaza-ti cat de greu ar fi fost sa plasez placile pe axu' de 40 metri fara sa pierd nici macar un milimetru...pentru ca esti constient ca daca deviam 2-3 mm....in randu 2....deja pe la randu 3-4-5 ajungeam sa tai din placi.....ca sa ma aliniez din nou...adica riscam sa imi dau batai de cap cu caru(ceea ce evit mereu...sunt de parere ca un lucru inceput bine se termina bine)...la finisajul final...sunt innebunit daca am cea mai mica imperfectiune....am o fixatie cu asta...si nu accept compromisuri...
Sa revin...la o asa suprafata...mi-am permis sa jonglez un pic profilatura in asa fel incat sa scot acele imbinari cum trebuie...si sa iti explic poate intelegi la ce ma refer....am plecat cu placa intreaga de la un colt (se observa) apoi acolo unde aparea imbinarea....puneam mana pe tije si incordam piesa de imbinare (numai pe colturile imbinarii ) ...incordam 2 mm astfel incat, atunci cand intru cu placa sa mi se aduca de colturi in sus si sa formeze o deviere de nivel cat sa se completeze cu glet si sa dispara acel damb de 1 mm...chestia asta mi-a trecut prin cap acum vreo 3 ani la o lucrare in C-ta ...am experimentat...si a mers...cum spunea cineva mai sus...chestiile astea le inveti in timp...daca cineva se gandeste sa incerce acest "artificiu" o spun cu mana pe inima ca are sanse 100% sa obtina o imbinare aproape perfecta....mai sunt cateva "artificii " pe care tot in timp le-am descoperit...si o sa incerc sa mai explic pe aici
Daca cineva nu intelege ce am scris aici...si despre ce e vorba...spuneti-mi si o sa incerc sa fac un desenas sa explic mai pe larg...din pacate acuma nu am timpu necesar sa il fac:) va salut...si sper sa fie de folos cuiva sfaturile mele

#1101
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
mare_hotz si eu am aceeasi metoda de finisare,2 maini de SR si o mana de CT127,nu am reusit in timp sa gasesc altceva.Este interesanta ideea cu ridicatul colturilor,cu prima ocazie voi aplica ideea ta.
       Referitor la asezarea placilor m-i se pare normal sa o faci in functie de cum iti pica bine.Eu in lucrarea de mai jos (scuze pt calitate foto) nu aveam cum sa curbez placile daca le-as fi asezat altfel.Si pentru a scapa cat de cat de finisarea imbinarilor am aplicat tapet pe toata suprafata,tapet de fibra de sticla la 1 metru latime.O fost un pic complicat cu asezarea lui pe tavan,o coala avea 22 metri lungime si la imbinari aveam model.

Attached Files


Edited by hulutag, 16 September 2010 - 07:06.


#1102
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

 mare_hotz, on 15th September 2010, 18:09, said:

ce vroiam sa te intreb....ce material folosesti pentru finisajul final...ca dupa parerea mea...
  :thumbup: MATZU stie de ce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thumbup:
Sheetrock 25KG gata pregatita 25€+tva18%=29,5€ super buna se consuma cam 1 Kg/m2 terminat

Attached Files


Edited by PUERTAS, 16 September 2010 - 10:33.


#1103
mare_hotz

mare_hotz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2010

 hulutag, on 16th September 2010, 08:02, said:

mare_hotz si eu am aceeasi metoda de finisare,2 maini de SR si o mana de CT127,nu am reusit in timp sa gasesc altceva.Este interesanta ideea cu ridicatul colturilor,cu prima ocazie voi aplica ideea ta.
       Referitor la asezarea placilor m-i se pare normal sa o faci in functie de cum iti pica bine.Eu in lucrarea de mai jos (scuze pt calitate foto) nu aveam cum sa curbez placile daca le-as fi asezat altfel.Si pentru a scapa cat de cat de finisarea imbinarilor am aplicat tapet pe toata suprafata,tapet de fibra de sticla la 1 metru latime.O fost un pic complicat cu asezarea lui pe tavan,o coala avea 22 metri lungime si la imbinari aveam model.
ma uit la lucrarea ta si imi amintesc anu' trecut ce batai de cap am avut cu o lucrare asemanatore....din cauza ca tavanu initial era la 7,20m iar in final cota inalta a curburii ajungea la 5m....si de cate ori incercam sa imping placa in sus..mai sarea cate un tirant(piesa agatare CD 60)din cauza tijelor prea lungi ...si lasam placa iar in jos....agatam tirantu din nou ....si tot asa...am patit-o de cateva ori...si mai eram si in 3 oameni...ii nenorocisem pe aia de maini cu placile pe sus =))...intr-un final am scapat cu bine...pacat ca nu mai am acele poze.oricum ma pasioneaza lucrurile complicate...si dupa cativa zeci  de d-zei cand le asezam...la o saptamana si ceva priveam si eram multumit sufleteste de ceea ce iesise in urma mea...nu o postez acuma poze...de la lucrarea in desfasurare ..le pastrez spre final si le uploadez in ordinea operatiunilor..numai bine mai invata si cei mai "putin cunoscatori" cate ceva...
oricum  :thumbup: superba lucrarea ta :thumbup:

 PUERTAS, on 16th September 2010, 11:19, said:

Sheetrock 25KG gata pregatita 25€+tva18%=29,5€ super buna se consuma cam 1 Kg/m2 terminat
multumesc frumos...o sa ma interesez si o sa caut o metoda sa pun mana pe asa ceva:) :thumbup:
o poza ...cu lungimea halei respective
inca cateva poze ...cu tavanul din casa scarii (aceasi lucrare) si hala de sus.....o alta hala....terminate luna trecuta
si ultima poza cum promiteam lui PUERTAS ...o poza cu rezolutie mare...a tavanul gata terminat

Attached Files


Edited by mare_hotz, 16 September 2010 - 18:58.


#1104
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Salut!
Inca nu am gasit pe forum cum se monteaza profilele pe o lucarna.

Am gasit aici o explicatie, dar nu mi-e foarte clara.

De exemplu, in acest caz Attached File  DSC02066.JPG   482.5K   171 downloads, cum sunt montate profilele? (poza apartine lui cornel_t)

Va multumesc!

#1105
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 mare_hotz, on 10th September 2010, 20:02, said:

...aceasi problema am intalnit-o acum 1 an ...pe cca 300m2 de perete din porotherm....solutia gasita de mine...a fost sa prind bridele de caramida cu poc-nituri de aluminiu ...  6x40 ....prind in 2 din straturile caramizi....bineinteles ideal este sa dai gaura in ele...cu un burghiu SDS de 5...si sa ai un cleste de pocnituri mai zdravan...

Daca nu cea mai, cel putin una dintre cele mai folositoare idei pe care le-am cules de pe acest forum. Toată stima pentru această solutie tehnica.

#1106
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
Crystyan_76, scuze ca iti raspund asa tarziu. Imi venise si mie randul sa mi se strice pc-ul si abia l-am reparat.  Nu stiu daca iti mai e util dar, iti voi spune oricum. poate vor dori si altii sa foloseasca aceasta metoda.  Spuma pentru fixarea diblurilor in perete este asta: http://www.lipesteor...ore_chimice.htm   Eu am folosit MOMENT CF 850, am izolat casa cu polistiren si cum zidaria era din boltari de ciment cu ditamai gaurile .....  Sunt curios ce metoda de prindere ai folosit, totusi.  Pentru slefuire, eu folosesc masina de slefuit cuplata la un aspirator, si ma scap de lucrat in praf   :rolleyes:

#1107
v_pupy

v_pupy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2008
Buna ziua,
imi cer scuze daca a mai fost discutat acest subiect insa as avea nevoie urgent de cateva sfaturi. Sunt un beneficiar al unei lucrari si am niste meseriasi ( nu stiu cat sunt de seriosi, nu pot sa-i verific tehnic asa ca incerc sa ma documentez. Va rog mult sa ma ajutati.
1. Intr-un perete existent de rigips se doreste a se face o usa. Cum se face acest lucru daca locul este stabilit? Se taie montantii pana la partea superioara a golului de usa....si apoi??? Cum se face cadrul usii astfel incat sa se poata monta o usa de lemn? Acelasi lucru si pentru un perete interior de gemuri termopan (structura destul de grea care include si o usa) care se incadreaza intr-un perete de rigips existent.
2. Intr-o incapere cu inaltimea de 4 metri sunt profile montate deja pentru tavan la 3m ( tavan fals) si de aceleasi profile se leaga si o parte din pereti , incaperea are o suprafata de aproximativ 200mp. Se doreste executia mai multor pereti despartitori noi. Cum se pot lega acesti pereti de profilele de sus ( cu profile UW?) avand in vedere ca acestea sunt pe o singura directie?
3. Poate nu e topicul bun pentru intrebarea asta dar poate stie cineva sa imi raspunda. Tavanul este un tavan fals casetat. In cazul in care intr-una din incaperi vine facut un perete despartitor nou, cum se va face cu tavanul......se taie structura existenta ( pe care stau placile de tavan fals) si se monteaza apoi alta noua?
4. Peretele nou despartitor poate fi construit direct peste parchetul laminat? sau trebuie scos si construit direct pe beton?

Va multumesc mult si astept un raspuns!

#1108
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Este un pic complexa lucrarea,am cautat pe net sa-ti dau cateva foto cu pereti despartitori cu usa insa nu am mai avut rabdare dar profilele intre care se monteaza usa se duc pana-n tavan asta este sigur.
La punctul 2 nu am inteles ce fel de structura se afla la 3 metri inaltime,profile cd sau de tavan casetat?
La punctul 3 cam asa se face cum ai scris ,poate fi mai mult sau mai putin complicat in functie de cum sunt directionate fata de peretele cel vei construi profile principale (cele suspendate).Dar in principiu se face cum ai scris,in cazul ca sunt paralele se dau afara profile care incurca peretele ,se construieste peretele despartitor dupa care se monteaza pe ambele parti perimetral si sa aseaza din nou profile ce-au fost date afara bineinteles taiate (scurtate).In varianta ca profile principale de la casetat sunt perpendiculare pe peretele cel vei construi atunci e ceva mai complicat si trebuie atentie mai mare sa nu cada structura jos cand tai profilele principale.
La punctul 4 este in regula ,se poate monta direct pe parchet dar holzsuruburile cu care se prinde uw-ul in podea sa ajunga la beton.De obicei la aceste lucrari montez mai intai profile UW in tavan si apoi in functie de ele vin cu firul cu plumb si montez profilele in podea.

Edited by hulutag, 07 October 2010 - 21:10.


#1109
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 v_pupy, on 7th October 2010, 15:44, said:

Buna ziua,
imi cer scuze daca a mai fost discutat acest subiect insa as avea nevoie urgent de cateva sfaturi. Sunt un beneficiar al unei lucrari si am niste meseriasi...... Va rog mult sa ma ajutati.

Va multumesc mult si astept un raspuns!

raspunsul la intrebarea 1 se afla in imaginii


2.da poti realiza legatura cu profile UW fara nici o problema(chiar daca suruburile nu cad pe profile....indicat ar trebui sa cada pe profile)

3.eu as recomanda sa megi cu peretele despartitor pana sus in felul acesta realizezi si un perete de foc si cu tavanul casetat sa te inchizi in peretele despartitor....asa ai stabilitate la structura

Attached Files


Edited by matzu_2003, 08 October 2010 - 03:58.


#1110
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
sal tuturor
doresc sa compartimentez o mansarda (2 camere si o baie) cam peste 1-2 luni.
cunoaste-ti pe cineva sa lucreze cu rigips (gen echipa, 1-2-3 persoane)?
parerea mea e ca treaba va fi de 3-4 zile.

daca stiti pe cineva, va rog PM cu datele de contact.

multumesc

#1111
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

 enemy2day, on 12th October 2010, 11:17, said:

parerea mea e ca treaba va fi de 3-4 zile.

Sensul sau rostul afirmatiei de mai sus ???

Edited by hulutag, 12 October 2010 - 19:22.


#1112
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

 hulutag, on 12th October 2010, 19:21, said:

Sensul sau rostul afirmatiei de mai sus ???

pt ca unii isi fac PLANURI, programeaza lucrari...

adica...sa stie ca are de stat la mine de luni pana joi de exemplu, ca vineri sa isi poata programa altceva.

nu m-a deranjat intrebarea...iti raspund si pe PM...merci

#1113
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009
buna ziua
ce latime are sanfrenul de pe latura de 1200mm la imbinarea a doua placi de rigips?
multumesc

#1114
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 crystyan_76, on 13th October 2010, 13:17, said:

buna ziua
ce latime are sanfrenul de pe latura de 1200mm la imbinarea a doua placi de rigips?
multumesc
8-10mm,chiar si 15mm.
Altii,frezeaza acele laturi inainte de montare(munca de chinez)
De ce?Intampini probleme?

#1115
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

 adi_master, on 13th October 2010, 23:27, said:

De ce?Intampini probleme?

Eu o fac inainte , chiar evit sa-mi cada praf in ochi cand am placa sus si fac sanfren. Treaba cu chinezu nu o inteleg.

Edited by PUERTAS, 14 October 2010 - 20:22.


#1116
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009

 adi_master, on 14th October 2010, 00:27, said:

8-10mm,chiar si 15mm.
Altii,frezeaza acele laturi inainte de montare(munca de chinez)
De ce?Intampini probleme?



multumesc pentru raspuns.
sunt mesteri care nu respecta regula cu imbinarea la patru colturi a placilor, treaba cu sanfrenul, treaba cu
smirgheruitul.
eu am lucrat in israel in constructii trei ani si am vazut fel si fel de tehnici.
aici am vazut mesteri care lucreaza ca la carte si mesteri care stiu sa lucreze
ca la carte dar nu vor.Lasa ma ca merge asa. ,, nu este la mine acasa''
ma irita bataia de joc a unora. se cred ei prea destepti si pe altii ii cred prea fraieri.
am avut niste discutii cu anumiti ,, gigei mesteri'' si le-am spus cate ceva din ce am citit si vazut pe forum. unuia chiar i-am aratat ce scrieti
dumneavoastra pe forum si mi-a dat o replica de-mi venea sa-i fac laptopul guler.
eu am avut norocul sa gasesc acum patru ani o echipa de mesteri adevarati care au facut treaba din prima. acum ii chem doar pentru lavabil
sau pentru cate o idee sau parere.
multumesc inca odata pentru raspunsurile date
numai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate