Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1478 răspunsuri în acest subiect

#1027
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 bani002, on 22nd July 2010, 20:41, said:

 Am niste intrebari legate de chituirea placilor de gips-carton:

1.trebuie curatat numai acolo unde realizezi sanfrenul....adica indepartezi acel praf si mizerie care ramane in rostul creat.Nu se curata cu nici un fel de solutie


2.banda fibra sticla autoadeziva sau ne.....

3.detalii in imagini

4.nu.se slefuieste dupa ce se termina toate operatiile de chituit... se vor trage 3 maini de glet peste imbinari.daca placa are defecte  se repara si defectele de pe placa.mare grija la chituit sa tragi numai in lungul rostului mai ales la primele 2 maini.la ultima mana te poti juca stanga dreapta cu gletul dar la primele 2 nu ....nu incerca sa scoti totul din prima sau a doua mana de chituire

5.teoretic ar trebui date cu amorsa sa se fixeze suprafata suport pentru vopsea...daca in cazul in care nu dai cu amorsa cu un burete umed stergi suprafata mai ales unde ai slefuit

imaginile....




Fișier atașat  sanfren.jpg   57,83K   239 download-urise realizeaza acel sanfren numai pe latura de 1200mm.dupa realizare se curata sanfrenul de impuritatile ramase de la taiere




Fișier atașat  armare_prima_plasa.jpg   64,15K   247 download-uripentru cel mai bun rezultat plasa se inglobeaza in masa de spaclu mai ales unde ai ranforsare dubla pentru ca este foarte greu sa patrunda chitul prin banda si sa realizeze o armare corespunzatoare.deci se umple sanfrenul cu chit si suprafata ce urmeaza a fi armata si se aplica prima banda ca in imagine.un sfert pe o placa si trei sferturi pe cealalta placa si se inglobeaza in masa de spaclu




Fișier atașat  armare_a_doua_plasa.jpg   79,22K   226 download-uricea de a doua banda plasa se inglobeaza exact ca si prima in masa de spaclu dar de data aceasta se schimba pozitia benzii de armare exact ca in imagine....vor urma 3 maini de chit de rosturi pentru o finisare corespunzatoare a rostului







:peacefingers:

#1028
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.334
  • Înscris: 24.06.2006

 matzu_2003, on 23rd July 2010, 02:06, said:

armare_prima_plasa.jpgpentru cel mai bun rezultat plasa se inglobeaza in masa de spaclu mai ales unde ai ranforsare dubla pentru ca este foarte greu sa patrunda chitul prin banda si sa realizeze o armare corespunzatoare.deci se umple sanfrenul cu chit si suprafata ce urmeaza a fi armata si se aplica prima banda ca in imagine.un sfert pe o placa si trei sferturi pe cealalta placa si se inglobeaza in masa de spaclu

armare_a...ua_plasa.jpgcea de a doua banda plasa se inglobeaza exact ca si prima in masa de spaclu dar de data aceasta se schimba pozitia benzii de armare exact ca in imagine....vor urma 3 maini de chit de rosturi pentru o finisare corespunzatoare a rostului
matzu_2003, in cazul asta suprafata armata si chituita nu o sa fie mai incarcata decat restul suprafetei placii de gipscarton? cum se aduce totul la acelasi nivel? se gletuieste toata placa pentru egalizare?

intreb asta pentru ca am trecut prin aceasta situatie si cum nu am experienta si nici nu aveam informatii in acest sens atunci, m-am chinuit si am facut un rost egal cu cel de pe lungimea placii facut din fabrica, cu precizarea ca nu am gletuit intreaga suprafata, doar imbinarea

#1029
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.830
  • Înscris: 22.01.2010
Buna ziua. as dori mai multe informatii despre realizarea unui perete pentru a mai face 1 camera. vreau sa inchid un colt al casei pentru o camera a bebelusului care urmeaza a se naste :).
peretele sa cuprinda si o usa si lungimea peretelui v-a fi de cca 4 metri.
ce variante de constructie ar fi mai bune? bca/caramida/gips carton sau blocuri de rigips?

orice raspuns este binevenit.

bineinteles daca este si cineva care face asa ceva din constanta, as fi recunoscator de un mesaj pe pm pentru o evetuala lucrare.

#1030
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 dan210, on 23rd July 2010, 10:23, said:

matzu_2003, in cazul asta suprafata armata si chituita nu o sa fie mai incarcata decat restul suprafetei placii de gipscarton? cum se aduce totul la acelasi nivel? se gletuieste toata placa pentru egalizare?

nu se gletuieste toata placa .numai daca sunt foarte mutlte defecte pe placa atunci se va gletui si placa.am spus mai sus ca primele 2 maini se vor trage in lungul rostului si ultima mana se trage stanga dreapta.aici la ultima mana vei finisa sa nu se vada....uricum peste plasa vei avea numai 1mm chit  iar reparatia stanga dreapta in zona rosturilor de 1200mm se lasa cca 25cm-30cm si nu se mai cunoaste nimic.totul trebuie sa fie ok la ochi pentru ca nu vine nimeni dupa ce ai finisat sa verifice cat de plana este suprafata,iar acea incarcatura de 1mm de chit se pierde in suprafata respectiva stanga dreapta.  




 flp014, on 23rd July 2010, 10:55, said:

peretele sa cuprinda si o usa si lungimea peretelui v-a fi de cca 4 metri.
ce variante de constructie ar fi mai bune? bca/caramida/gips carton sau blocuri de rigips?

cea mai rapida varianta de constructie este gips-cartonul in situatia ta.

#1031
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.334
  • Înscris: 24.06.2006

 matzu_2003, on 23rd July 2010, 12:18, said:

nu se gletuieste toata placa .numai daca sunt foarte mutlte defecte pe placa atunci se va gletui si placa.am spus mai sus ca primele 2 maini se vor trage in lungul rostului si ultima mana se trage stanga dreapta.aici la ultima mana vei finisa sa nu se vada....uricum peste plasa vei avea numai 1mm chit  iar reparatia stanga dreapta in zona rosturilor de 1200mm se lasa cca 25cm-30cm si nu se mai cunoaste nimic.totul trebuie sa fie ok la ochi pentru ca nu vine nimeni dupa ce ai finisat sa verifice cat de plana este suprafata,iar acea incarcatura de 1mm de chit se pierde in suprafata respectiva stanga dreapta.  
am inteles, multumesc pentru raspuns

#1032
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 137
  • Înscris: 27.08.2007

 raduk, on 22nd July 2010, 15:27, said:

Off-topic...



Ai doar 10 cm de vată minerală sau nu văd eu bine?  :confuzzled:


10 cm deasupra placii de rigips si inca 10 cm intre capriori pana in varful acoperisului. Alti 2o cm intre capriori pana la intalnirea cu tavanul.

#1033
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Raman dator pentru explicatii matzu! Multumesc frumos! :coolspeak:

#1034
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 23.07.2010
Buna seara!...  Daca aveti bunavointa sa imi raspundeti si mie la trei intrebari:  
  1-cum realizez sanfrenurile alea pe latimea placii?
  2- cum e mai corect sa curbez rigipsul pt scafe curbe?
  3-de ce nu se face imbinare in patru colturi, desi se armeaza cu plasa?
  Va intreb astea fiindca vreau sa imi fac singur tavanul la baie si bucatarie, si ceva scafe si vreau sa fac o lucrare cat mai corecta.  Mi-a pus un mester rigips intr-o camera si a crapat la imbinarea placilor pe latime.  Nu vreau sa repet greseala.

#1035
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.334
  • Înscris: 24.06.2006

 gygyscafes, on 23rd July 2010, 20:44, said:

Buna seara!...  Daca aveti bunavointa sa imi raspundeti si mie la trei intrebari:  
  1-cum realizez sanfrenurile alea pe latimea placii?
exista rindea proprie pentru asta, daca nu ai mult cu un cutit sau cutter, eu am folosit un cutter si merge bine

#1036
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 gygyscafes, on 23rd July 2010, 21:44, said:

...  Daca aveti bunavointa sa imi raspundeti si mie la trei intrebari:  
  1-cum realizez sanfrenurile alea pe latimea placii?
  2- cum e mai corect sa curbez rigipsul pt scafe curbe?
  3-de ce nu se face imbinare in patru colturi, desi se armeaza cu plasa?
  
1.exact cum a spus si dan mai sus exista rindele speciale pentru crearea sanfrenului dar se pot crea si cu cutterul....eu unu am facut numai cu cutterul si merge de minune

2.placa de 9mm o tai la dimensiunea care iti trebuie o rezemi de un perete si o uzi pe partea din spate cu o bidinea.operatia asta trebuie repetata de cateva ori pana se imoaie hartia si ipsosul.cand vezi ca poti realiza curbura placii o instalezi pe pozitie si o prinzi cu suruburi din aproape in aproape 


3.nu poti controla imbinarile in 4 colturi,ma refer la faptul ca crapaturile vor aparea cu timpul indiferent ce solutie s-ar aplica pentru chituirea celor 4 colturi.este interzisa de orice producator imbinarea in 4 colturi

#1037
3dwardx

3dwardx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 14.09.2006
Salut!

Acum a venit timpul sa pun si eu ceva intrebari pe aici ;)
Am inceput reamenajari la casa....
in una din camere au fost puse 2 tevi pentru a sustine tavanul (din teama de a nu cadea tavanul...ma rog, nu asta e important)...
tevile sunt de la un capat la celalalt si sunt mascate intr-un fel cu ciment....
dimensiunile lor sunt de 12cm x 12cm.
acum eu as vrea sa le maschez cu rigips. problema este ca nu stiu cum sa fac asta. as avea nevoie de o schita cum sa prind profilele de aluminiu de tavan si cum sa fac imbinarile intre ele, astfel incat sa reusesc sa fac o "caseta" pentru fiecare dintre tevi.
sper sa se inteleaga din schita ceea ce vreau :)

din cate am masurat eu, as vrea sa le fac cu urmatoarele dimensiuni: latime: 30cm ; inaltime: 15 cm.

Multumesc!

Fișiere atașate



#1038
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 3dwardx, on 24th July 2010, 22:35, said:

Salut!

in cursul zilei de astazi o sa ai o schema de executie detaliata asupra a ceea ce vrei sa faci....


:peacefingers:

#1039
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 23.07.2010
[quote name='matzu_2003' date='24th July 2010, 14:17' post='8542901']


Multumesc frumos pentru raspunsuri! Imi sunt de un real folos.  Imi  place metoda de curbare a rigipsului.  Eram sceptic in privinta metodei de curbare, deoarece un vecin ma sfatuise sa tai placa din aproape in aproape pentru a realiza curbura. :deadtongue:

#1040
3dwardx

3dwardx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 14.09.2006

 matzu_2003, on 25th July 2010, 05:28, said:

in cursul zilei de astazi o sa ai o schema de executie detaliata asupra a ceea ce vrei sa faci....


:peacefingers:

Multumesc frumos!
Sunt nerabdator sa incep lucrul ;) Am dat deja gauri din 60 in 60 de centimetrii :)
Sper sa nu fi facut vreo greseala... :) :P

#1041
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 110
  • Înscris: 23.07.2010
3dwardx, parerea mea e ca gaurile o sa te cam incurce. Nu era mai bine daca gaureai simultan si profilul si peretele?  In felul acesta nu mai pierzi timpul cu alinierea gaurilor din pereti cu cele pe care le faci in profile.   <_<

#1042
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 3dwardx, on 25th July 2010, 08:28, said:


avem si constructia 


materiale necesare:profil ud30,dibluri 6mm,suruburi autoperforante,suruburi tn25,placa gips carton,coltare aluminiu,banda fibra autoadeziva,chit rosturi




Fișier atașat  ghena_trasare1.jpg   59,7K   158 download-uri se efectueaza prima trasare unde vor veni montate profilele ud30 si se monteaza aceste profile pe perete,pardoseala,tavan.acei 13,8cm vei iesi si pe pardoseala si pe tavan la fel cu profilul ud 30.ceea ce ai in partea stanga identic ai si in partea dreapta.toata constructia ti-am trasat-o la cotele date de tine si anume 15cm adancime,30 fata constructiei si inaltimea care nu ai specificat-o







Fișier atașat  ghena_2.jpg   79,68K   138 download-uriasezarea profilelor se executa exact ca in imagine si se tine cont de masuratorile din imagine...ceea ce ti-am trasat aici pe pardoseala vei avea si pe tavan,aceiasi asezare




Fișier atașat  3_sebica.jpg   332,41K   109 download-uricum se instaleaza profilele in imagine asa trebuie facut si de tine.se prind unul de celalat cu suruburi rapide(autofiletante)




Fișier atașat  ghena3.jpg   70,96K   126 download-uritoata structura trebuie sa arate ca in imagine...NU este nevoie sa se instaleze profile cd60 pentru ca deschiderea intre profilele ud30 nu este mai mare de 400mm




Fișier atașat  ghena4.jpg   36,32K   109 download-uriplacarea constructiei se face cu placa de 12mm.se vor placa mai intai lateralele si apoi fata constructiei.se finiseaza muchiile exterioare si poate trece la chituirea constructiei.pentru un finisaj de calitate trebuiesc aplicate 3 maini de chit de rosturi




:peacefingers:

#1043
D_Claudiu

D_Claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 26.07.2010
Buna seara,vreau sa ma apuc sa fac o masca pentru niste tevi din rigips,defapt vreau sa fac o incapere cu rigips,m`am blocat la masca nu stiu cum si ce sa fac.
Rigipsul il montez pe niste lemne ramase de cand erau montate lambriuri,acuma nu stiu cum sa fac masca,am inteles ca sunt niste profile metalice pentru rigips da nu stiu ce si cum sa cumpar,ma puteti ajuta? + ca mai vreau sa fac niste rafturi si iara nu stiu ce sa cumpar (vedeti poza) .

Multumesc anticipat. :thumbup:

ps.nu merge search-u asa ca nu stiu daca sa m-ai deschis vreun subiect pe tema asta.

Fișiere atașate



#1044
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 D_Claudiu, on 26th July 2010, 02:47, said:

Buna seara,vreau sa ma apuc sa fac o masca pentru niste tevi din rigips,defapt vreau sa fac o incapere cu rigips,
 + ca mai vreau sa fac niste rafturi si iara nu stiu ce sa cumpar (vedeti poza) .
 

deci ce vrei sa faci mai concret ca din postare inteleg asa-- vrei sa faci o masca sa ascunzi o teava plus niste rafturi incluse in aceasta constructie sau legate de acesta constructie ???.


uite-te in poza unde am scris eu rafuri --daca acelea sunt rafturile si da-mi si dimensiunile si cotele unde vrei sa amplasezi acele rafturi sau o poza model cu rafturi

constructia pentru tevii o ai in postul #1042 putin mai sus...decat iti pun alte masuratori pe acea schema....dar lamureste-ma cu rafturile.....si in cel mai scurt timp vei avea schema de executie

Fișiere atașate



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate