Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Cita energie calorica e nevoie pentru a produce 1KW energie electrica?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cind eram mic, era un tziknit intr-un bloc vecin, care toata ziua aduna rahaturi de prin gunoaie. odata l-a intrebat taica-mio "ba, ce dracu faci cu toate rahaturile alea?" si ala a zis "construiesc un perpetum mobile"

#20
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View Postaeon, on Mar 25 2008, 09:41, said:

titanul e perseverent :)
randament 400%...ar muri de invidie marii fizicieni ai lumii ca nu au descoperit ei asta inaintea lui prometeu


Matematic, randamentul, de multe ori numit şi eficienţă energetică, în care prin util şi consumat se înţelege Lucrul mecanic util, respectiv Lucrul mecanic consumat.
Datorită principiului conservării tuturor formelor energetice, randamentul unui sistem închis este întotdeauna un număr subunitar, doar ideal putând lua valoarea 1.

Aceasta este fizica invatata de voi!Cel care a scris ceea ce am scris eu mai sus a mentionat ceva ca voi sa nu va dati seama!
Va las pe voi sa va prindeti!

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
http://en.wikipedia...._of_performance

de asemenea

http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump

de unde mai ales

When comparing the performance of heat pumps, it is best to avoid the word "efficiency" which has a very specific thermodynamic definition

Edited by Mosotti, 25 March 2008 - 13:59.


#22
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostMosotti, on Mar 25 2008, 13:56, said:

http://en.wikipedia...._of_performance

de asemenea

http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump

de unde mai ales

When comparing the performance of heat pumps, it is best to avoid the word "efficiency" which has a very specific thermodynamic definition


Te rog explicale pe romineste mai multe detalii despre linkurile tale!Eu sunt mai prost si nu stiu sa traduk desi cred ca am inteles!

#23
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postaeon, on Mar 25 2008, 09:41, said:

randament 400%...
E o confuzie; acel factor nu este randament, ci coeficient de performanta si este definit ca:
COP = |Qint| / W
unde:
Q = caldura transferata in aerul din incapere;
W = energia consumata de aparat.

Acum:
1. Daca aparatul este un simplu radiator electric, caldura transferata Qint este egala energia electrica consumata W, deci coeficientul de performanta este COP = 1 (100%).
2. Daca aparatul este o pompa de caldura, atunci Qint = W + caldura luata din afara incaperii (Qext). Deci coeficientul de performanta este supraunitar:
COP = (W + Qext) / W = 1 + Qext / W.

Nu-i nimic extraordinar aici; sistemul (incaperea) este unul deschis si primeste/aduce caldura si din exterior.

#24
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View Postbonobo, on Mar 25 2008, 14:42, said:

E o confuzie; acel factor nu este randament, ci coeficient de performanta si este definit ca:
COP = |Qint| / W
unde:
Q = caldura transferata in aerul din incapere;
W = energia consumata de aparat.

Acum:
1. Daca aparatul este un simplu radiator electric, caldura transferata Qint este egala energia electrica consumata W, deci coeficientul de performanta este COP = 1 (100%).
2. Daca aparatul este o pompa de caldura, atunci Qint = W + caldura luata din afara incaperii (Qext). Deci coeficientul de performanta este supraunitar:
COP = (W + Qext) / W = 1 + Qext / W.

Nu-i nimic extraordinar aici; sistemul (incaperea) este unul deschis si primeste/aduce caldura si din exterior.

Daca ai sa mai studiezi putin ai sa vezi ca  EER e Coeficient Randament Racire si  COP e Coeficient Randament Incalzire)
Si asta urmaresc eu sa le explic la romani!Ca ceea ce au invatat ei la fizica randamantul este in cazul ideal 1 dar la sistemele inchise! Ceea ce nu au invatat ei la fizica e despre randamantul la sistemele deschise!

#25
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postprometeu30, on Mar 25 2008, 15:11, said:

Daca ai sa mai studiezi putin ai sa vezi ca  EER e Coeficient Randament Racire si  COP e Coeficient Randament Incalzire)
Prostii. N-are importanta cum il numesti, ci important e cum il calculezi si ce reprezinta el. Pana acum n-ai dat dovada ca ai intelege. Mai bine ai lasa fudulia si ai pune mana pe carte. Poti sa incepi de la studiul notiunilor de caldura si proces reversibil.


Quote

Si asta urmaresc eu sa le explic la romani!Ca ceea ce au invatat ei la fizica randamantul este in cazul ideal 1 dar la sistemele inchise! Ceea ce nu au invatat ei la fizica e despre randamantul la sistemele deschise!
No shit ! Parca voiai sa faci un "perpetum mobile care produce 4kw energie electrica". :huh:


LE: Vezi ca ti-a zis si Mosotti, coeficientii aia de performanta nu sunt acelasi lucru cu randamentul (ala din termodinamica si care te intereseaza pe tine pentru un perpetuum mobile). Randamentul, chiar si in cazul pompelor de caldura, este mai mic sau egal cu 1.

Edited by bonobo, 25 March 2008 - 16:08.


#26
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

Quote

Randamentul, chiar si in cazul pompelor de caldura, este mai mic sau egal cu 1


Am zis  o data si vrei sa repet de 100 de ori?Asta e valabil in cazul unui sistem inchis!(randamentul unui sistem închis este întotdeauna un număr subunitar)CORECT!
Aratami tu unde scrie ca randamentul unui sistem deschis e subunitar si nu poate depesi 1!

#27
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

Quote

E o confuzie; acel factor nu este randament, ci coeficient de performanta si este definit ca:
COP = |Qint| / W
unde:
Q = caldura transferata in aerul din incapere;
W = energia consumata de aparat


Quote

Prostii. N-are importanta cum il numesti, ci important e cum il calculezi si ce reprezinta el. Pana acum n-ai dat dovada ca ai intelege. Mai bine ai lasa fudulia si ai pune mana pe carte. Poti sa incepi de la studiul notiunilor de caldura si proces reversibil.

Sunt deacord ca nu are importanta cum i-l numesti!Poate fi numita eficienta,performanta sau randament toate au cam acelasi inteles!
Putem defini aceasta formula valabila?: Qint/W = Putere utila /Putere consumata?
Daca aceasta formula e valabila inseamna ca e formula randamentului!
randament=util/consumat.

Spune-mi totusi ce nu am inteles?!

Edited by prometeu30, 25 March 2008 - 17:37.


#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postprometeu30, on Mar 21 2008, 12:15, said:

Stim ca 1 kw ora   este egal cu 859.8 de kcalorii!
De cite kcalorii este nevoie pentru a produce 1 Kw ora  energie electrica?
M-am gindit cu un aparat de aer conditionat daca cu 1 kw energie electrica poti produce 3436kcal iar daca aceasta energie ai transforma din nou in energie electrica ai putea sa faci un perpetum mobile care produce 4kw energie electrica!Ce ziceti?
Cum transformi tu kcaloriile alea diferenta, in curent electric?

Fizicianule.

Edited by don_dannielo, 25 March 2008 - 18:05.


#29
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postprometeu30, on Mar 25 2008, 17:36, said:

Spune-mi totusi ce nu am inteles?!
Hai sa lamurim odata problema asta.

Sa presupunem ca faci experimentul acasa si singurul rezervor mare de caldura este atmosfera, care sa zicem ca are temperatura absoluta Texterior.

1. Daca ai avea o pompa ideala de caldura, randamentul ei ar fi:

EHP = Tinterior / (Tinterior - Texterior) = Qout / Win

unde:
Tinterior = temperatura din incinta;
Qout = caldura transferata in incinta;
Win = energia consumata de pompa de caldura.

2. Acum vrei sa folosesti Qout pentru a produce energie (electrica). Pentru asta ai nevoie de un motor termic care, in cazul ideal are un randament de:

EHE = (Tinterior - Texterior) / Tinterior = Wout / Qin

unde:
Qin = caldura transferata in exterior;
Wout = energia generata de motorul termic.

Pentru a mentine temperatura din incinta constanta (Tinterior = constant), este necesar ca Qin = Qout si, din (1) si (2), iti rezulta ca in cazul ideal Wout = Win. Deci n-ai facut nimic.


Singura posibilitate ca Wout > Win ar fi sa ai la indemana un al doilea rezervor mare de caldura, ceva mai rece decat primul. In cazul asta ai avea:

Wout = Win * (Tinterior - Texterior2) / (Tinterior - Texterior1), unde Texterior2 < Texterior1

Dar, in cazul asta, cand ai la indemana doua rezervoare mari de caldura, de temperaturi diferite, este inutil sa mai folosesti pompa de caldura. Cel mai simplu este sa cuplezi direct motorul termic intre cele doua rezervoare. :)

#30
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postprometeu30, on Mar 24 2008, 20:42, said:

Va zik si repet acest lucru inainte de a da cu parerea mai intii studiati si apoi sa veniti cu aberatii!Lasati toata fizica care ati invatato la scoala deoperte si invatati mai multe despre aceste pompe de caldura!
Felicitari ! Esti unul dintre cei care cred ca pot realiza un perpetuum mobile ? Insanatosire grabnica ! :P

NU poti scoate 2 KW dintr-un sistem daca in el intra 1KW. PUNCT ! Si cand spui intra, apai iei in calcul TOT ce intra, si caldura de afara, si curent electric si tot ce mai e, nu numai ce vrei tu. In momentul in care o sa se poata asa ceva, vor exista si mijloace de transport in comun care circula cu viteza luminii, statii de teleportare si statiuni balneare pentru extraterestri.

#31
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

Quote

................Pentru a mentine temperatura din incinta constanta (Tinterior = constant), este necesar ca Qin = Qout si, din (1) si (2), iti rezulta ca in cazul ideal Wout = Win. Deci n-ai facut nimic.


Singura posibilitate ca Wout > Win ar fi sa ai la indemana un al doilea rezervor mare de caldura, ceva mai rece decat primul. In cazul asta ai avea:

Wout = Win * (Tinterior - Texterior2) / (Tinterior - Texterior1), unde Texterior2 < Texterior.............1


Intradevar de data asta nu am inteles nimik din Qout, Qin,Wout, samd! Daca a inteles careva poate-mi explica si mie!
Totusi ca sa fii mai explicit :De cita caldura am nevoie pentru a produce 1 KWh energie electrica?

#32
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Cel putin 1KWh. Dar lucrurile sunt mai complicate, randamentul unui motor termic depinde si de temperaturile mediului rece si mediului cald. Bonobo ti-a aratat ca in cazul ideal (care nu e posibil nici macar teoretic) vei obtine exact cantitatea de energie pe care ai consumat-o ca sa bagi caldura in casa. Deci n-ai facut nimic. Tu esti ala care nu le prea are cu termodinamica si cu fizica in general.

#33
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Chiar asa'i de greu de inteles ca randamentul e intotdeauna subunitar si ca nu poti sa scotimai mult decat bagi? Termodinamica in putine cuvinte.

Edited by mnezo, 27 March 2008 - 14:22.


#34
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postprometeu30, on Mar 27 2008, 13:27, said:

Intradevar de data asta nu am inteles nimik din Qout, Qin,Wout, samd! Daca a inteles careva poate-mi explica si mie!
Totusi ca sa fii mai explicit :De cita caldura am nevoie pentru a produce 1 KWh energie electrica?
Lasati-l pe asta .. ..
L-a cuprins mania manelelor
A ajuns in fizica  :notangel: :notangel:

#35
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Ce este insa posibil: ziua deschizi geamul, caldura intra singura in casa. Seara afara se face mai frig, in casa e mai cald, deci poti folosi un motor termic ca sa obtii energie.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postprometeu30, on Mar 24 2008, 20:42, said:

Eu nu am nevoie ca aparatul sa dea afara caldura!Gindestete la ideea ca aparatul incalzeste in camera!Eu vreau sa inmagazinez acea energie si sa o transform in energie termica!Energia termica produsa in casa e de 3 sau 4 ori mai mare decit cea consumata!Daca ai incalzi cu un calorifer obisnuit energia obtinuta va fi de 3-4ori mai mica decit cea de la aerul conditionat!Am zis destul de clar ca randamentul e de 400%! Ce nu intelegi? Intradevar v-am pus intr-o problema dificila!E mai greu de inteles!Daca ati sti ceva fizica ar fi mai usor! Practic acest aparat nu transforma direct energia electrica in energie termica!Energia electrica  la acest aparat este transformata in lucru mecanic pentru a comprima si transporta freonul prin tevi! Un gaz cind este comprimat se incalzeste apoi cind este decomprimat se raceste!Acest aparat ia de fapt caldura de afara si o baga inauntru!

Si cam cum te-ai gandit sa faci asta? Cum inmagazinezi energia termica? (care oricum n-are nici o legatura cu ce zici tu acolo.....aparatul de aer conditionat nu produce energie, o ia dintr-o parte (camera) si-o muta in alta parte (exterior).
In alta ordine de idei, fara a vrea sa te jignesc, cineva care vine si afirma ca un randament poate fi de 400% (cu toate explicatiile pe care le-ai dat dupa) nu va fi in stare sa construiasca ceva atat de revolutionar.

View Postprometeu30, on Mar 25 2008, 08:58, said:

Dupa cum vezi legat de transformarea energiei electrice in energie termica stiu cite ceva dar invers nu prea stiu !

Pai...e simplu. Cu energia termica obtinuta, antrenezi o turbina, cu care actionezi un generator electric. Dar NEVER nu vei putea obtine o energie termica mai mare decat cea electrica pe care o consumi.....Tu ai interpretat gresit functionarea instalatiei de AC.

View Postprometeu30, on Mar 25 2008, 15:11, said:

Daca ai sa mai studiezi putin ai sa vezi ca  EER e Coeficient Randament Racire si  COP e Coeficient Randament Incalzire)
Si asta urmaresc eu sa le explic la romani!Ca ceea ce au invatat ei la fizica randamantul este in cazul ideal 1 dar la sistemele inchise! Ceea ce nu au invatat ei la fizica e despre randamantul la sistemele deschise!

Booon...si un perpetuum mobile este un sistem inchis sau deschis in acceptiunea ta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate