Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cita energie calorica e nevoie pentru a produce 1KW energie electrica?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
N-ai demonstrat nimic... Doar ceea ce ti-am spus deja. Tu nu OBTII joulii aia, dar ii MUTI dintr-o parte in cealalta. Iei caldura din pamant si o scoti afara.  Asta nu vrei tu sa intelegi. Da, intr-adevar, valorile tale sunt adevarate dar nu obtii nimic. Doar muti. Cand vei intelege asta....mai discutam. Si ...pe partea cealalta, tu ai ridicat problema obtinerii energiei electrice folosindu-te de energia termica "obtinuta" de tine. Ori asta e cu totul alta problema.....

Oricum...eu am incheiat orice dezbatere, pana cand nu vii si afirmi ca ai un prototip. Si daca-mi demonstrezi ca mai si functioneaza ce vrei tu sa faci...ma declar in public prostul anului.

Edited by richelieu, 01 April 2008 - 20:43.


#74
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View Postrichelieu, on Apr 1 2008, 21:42, said:

N-ai demonstrat nimic... Doar ceea ce ti-am spus deja. Tu nu OBTII joulii aia, dar ii MUTI dintr-o parte in cealalta. Iei caldura din pamant si o scoti afara.  Asta nu vrei tu sa intelegi. Da, intr-adevar, valorile tale sunt adevarate dar nu obtii nimic. Doar muti. Cand vei intelege asta....mai discutam. Si ...pe partea cealalta, tu ai ridicat problema obtinerii energiei electrice folosindu-te de energia termica "obtinuta" de tine. Ori asta e cu totul alta problema.....

Oricum...eu am incheiat orice dezbatere, pana cand nu vii si afirmi ca ai un prototip. Si daca-mi demonstrezi ca mai si functioneaza ce vrei tu sa faci...ma declar in public prostul anului.

Aceasta demonstratie nu a fost pentru tine a fost pentru altii care nu au putut sa inteleaga cum obtii mai multi jouli termici cu un singur joul electric!
Zici ca nu am inteles! Fac un citat de al meu din prima pagina: "Acest aparat ia de fapt caldura de afara si o baga inauntru!''  Cum crezi ca vin cu o idee fara sa o inteleg?Dupa cum vezi eu stiam asta inainte de a deschide acest topik!Deci... putem discuta in continuare!

Acum ca sa afle toti oamenii de stiinta si citesc acest topik am sa va zik eu de cita energie termica e nevoie pentru a produce 1 KWh energie electrica!
Daca randamentul unei centrale termice e de 35 % asta inseamna ca la 100KWh energie termica se va obtine 35KWh energie electrica!Asta ar insemna ca pentru     1 Kwh energie electrica am nevoie de 2,85KWh energie termica!
Multumesc tuturor oamenilor de stiinta si tuturor care se cred fizicieni ca m-au ajutat sa fac un calcul venind cu tot felul de contradictii in lok sa vina cu un raspuns la intrebarea data de mine!

Edited by prometeu30, 01 April 2008 - 21:26.


#75
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

View Postprometeu30, on Apr 1 2008, 21:26, said:

Daca randamentul unei centrale termice e de 35 % asta inseamna ca la 100KWh energie termica se va obtine 35KWh energie electrica!Asta ar insemna ca pentru     1 Kwh energie electrica am nevoie de 2,85KWh energie termica!
Asta dacă centralele termice ar produce energie electrică.  :P
Dar ele nu fac asta, prietenii știu de ce!  :D

#76
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postprometeu30, on Mar 30 2008, 18:29, said:

Aici sunt doua sisteme diferite!Una e o pompa de caldura care merge cu freon si transforma energia electrica in energie termica iar  cealalta e o centrala pe baza de abur care transforma energia termica in energie electrica!
1. Centrala aia bazata pe abur este tot un schimbator de caldura: Pe o parte ea trebuie sa primeasca caldura pentru a vaporiza apa, iar in partea cealalta trebuie sa cedeze acea caldura pentru a condensa aburul. Deci este tot un motor termic - e drept, mai ineficient decat ala ideal - al carui randament este limitat de aceeasi formula pe care ti-am dat-o mai sus.
2. Nu inteleg cum iti inchipui tu ca ai sa incalzesti apa din centrala aia, pentru a produce aburi (deci presiune) cu aerul din incapere. :lol:


Quote

Inca o chestiune!De ce nu vrei sa bagi tu in formulele alea ale tale care nu le pricepe nimeni date exacte cum am bagat eu! Ex:Kwh,BTU,Joul? ca sa inteleaga si prostu de mine?
Probabil ca daca asi veni cu o masina care cu 1kwh energie electrica ar produce 1MWh energie termica ai sa spui ca nu e deajuns sa produci 1KWh energie electrica cu 1 MWh energie termica!
Ca sa bagi in incinta 1MWh folosind 1kWh, ar trebui ca diferenta de temperatura intre exterior si incinta sa fie mai mica 0.999 grade. Cum iti inchipui tu ca o sa bagi in incapere 1 MWh pastrand aceasta diferenta de temperatura intre incinta si exterior pentru a pastra randamentul? E ca si cand ai vrea sa umfli o minge cu o pompa electrica; nu poti mentine constant randamentul pompei pe masura ce presiunea din minge creste; e o simpla analogie in speranta ca vei intelege asa daca formule nu pricepi.

Si, da, daca ai reusi totusi sa mentii acea diferenta de temperatura cedind inapoi (in exterior) caldura, vei produce maxim 1kWh energie electrica.


View Postprometeu30, on Apr 1 2008, 15:16, said:

In acest topik am explicat destul de clar ca cu un jul electric poti produce mai multi juli termici!Acesti juli termici sunt mai multi decit ar trebui ca sa-i transformi inapoi  intr-un jul electric!
Si eu ti-am explicat ca acei 'juli' au o valoare energetica (convertibila in energie electrica) numai in masura in care pot fi transferati catre un alt corp mai rece. Iar pentru un astfel de proces, singurul prin care pot fi convertiti, ti-am aratat care-i randamentul.

#77
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbonobo, on Apr 2 2008, 01:35, said:

1. Centrala aia bazata pe abur este tot un schimbator de caldura: Pe o parte ea trebuie sa primeasca caldura pentru a vaporiza apa, iar in partea cealalta trebuie sa cedeze acea caldura pentru a condensa aburul. Deci este tot un motor termic - e drept, mai ineficient decat ala ideal - al carui randament este limitat de aceeasi formula pe care ti-am dat-o mai sus.
2. Nu inteleg cum iti inchipui tu ca ai sa incalzesti apa din centrala aia, pentru a produce aburi (deci presiune) cu aerul din incapere. :lol:



Ca sa bagi in incinta 1MWh folosind 1kWh, ar trebui ca diferenta de temperatura intre exterior si incinta sa fie mai mica 0.999 grade. Cum iti inchipui tu ca o sa bagi in incapere 1 MWh pastrand aceasta diferenta de temperatura intre incinta si exterior pentru a pastra randamentul? E ca si cand ai vrea sa umfli o minge cu o pompa electrica; nu poti mentine constant randamentul pompei pe masura ce presiunea din minge creste; e o simpla analogie in speranta ca vei intelege asa daca formule nu pricepi.

Si, da, daca ai reusi totusi sa mentii acea diferenta de temperatura cedind inapoi (in exterior) caldura, vei produce maxim 1kWh energie electrica.



Si eu ti-am explicat ca acei 'juli' au o valoare energetica (convertibila in energie electrica) numai in masura in care pot fi transferati catre un alt corp mai rece. Iar pentru un astfel de proces, singurul prin care pot fi convertiti, ti-am aratat care-i randamentul.
care era intrebarea ?

#78
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postprometeu30, on Apr 1 2008, 19:08, said:

am facut un efort si am vb cu cineva sa va traduca despre eficienta pompelor de caldura!:
...
Iar de pe acest link v-am tradus asta!
Te hotarasti? Pana la urma macar intelegi engleza? :lol: Btw, spune-i acelui 'cineva' ca, in contextual asta, efficiency se traduce randament (ca-i termen consacrat in fizica) si nu eficienta.


View Postprometeu30, on Apr 1 2008, 22:26, said:

Acum ca sa afle toti oamenii de stiinta si citesc acest topik am sa va zik eu de cita energie termica e nevoie pentru a produce 1 KWh energie electrica!
Daca randamentul unei centrale termice e de 35 % asta inseamna ca la 100KWh energie termica se va obtine 35KWh energie electrica!Asta ar insemna ca pentru     1 Kwh energie electrica am nevoie de 2,85KWh energie termica!
Hai ca esti chiar caraghios. Tu ai impresia ca pompa ta de caldura iti baga in casa gaz metan sau petrol? :w00t: Ti-am dat formulele (le gaseai si tu foarte usor) dupa care variaza randamentul pompelor de caldura si ale motoarelor termice in functie de temperatura celor doua sisteme intre care schimba caldura. Ti-ai pus macar problema care ar fi randamentul unei pompe de caldura daca ar trebui sa produca in incinta macar 100oC pentru a fierbe apa pentru o turbina? Invers, ti-ai pus problema cum ai putea realiza si care ar fi randamentul unui generator electric (motor termic) care ar trebui sa lucreze transferand caldura intre, sa zicem, cele 30oC din incinta si cele 23oC din afara? Hai, pune-ti mintea la contributie, ca zici ca esti inventator. :naughty:

Crezi ca julii aia se muta asa usor de colo-colo? Dac-ar fi asa n-am mai avea probleme energetice, pentru ca, nu-i asa, E=mc2 si, cu un consum minim de energie, sa zicem un bobarnac, as putea sa mai arunc un muc in reactor si, gata, inca cateva zeci de mii, sau dracu' stie cati, de megawati. :roflmaofast:

Edited by bonobo, 02 April 2008 - 01:26.


#79
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
Si finalul!!??... Am sacrificat atat timp sa citesc posul asta si sa terminat ca un film frantuzesc....cam pe la jumatate...
...si continuareaaa!!!!!!
Pana la urma sa finalizat proiectul sau micul ,,ainstain'' a incurcat formulele si sa pierdut in spatiu-timp????!!!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate