Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Asterisk

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#55
snfc21

snfc21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.01.2006
Problema e ca poti face doar un call pentru fiecare canal, right? Respectiv daca vrei sa ai 50 de call-uri simultane prin skype trebuie sa ai 50 de licente. Daca vrei sa folosesti si Skype Out  (adevarul e ca au preturi extrem de mici la outbound), trebuie sa ai 50 de licente + 50 de conturi pentru care sa platesti Skype Out.

View PostIgnition, on Sep 27 2008, 12:54, said:

Canal Skype in Asterisk !

Digium (producatorii Asterisk) si Skype au lansat impreuna un canal (closed source si proprietar) Skype in Asterisk.
Deocamdata canalul (functional) se afla in stadiu beta si este testat intr-un cerc restrans insa in viitorul apropiat urmeaza a fii lansat si pentru restul publicului.
Licenta va fii per canal, va putea fii cumparata de la Digium, o parte din venituri revenindu-i lui Skype.
Deocamdata nu au fost facute publice preturi vis-a-vis de licente.

Fata de celelalte implementari de gateway Skype<->Asterisk care se bazau pe creearea unui server virtual pentru fiecare client skype (canal) in parte, aceasta implementare ar trebuii (logic) sa aiba nevoie de mai putine resurse hardware (RAM, CPU, HDD) si sa aiba o calitate superioara.


#56
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postsnfc21, on Sep 27 2008, 18:02, said:

Problema e ca poti face doar un call pentru fiecare canal, right? Respectiv daca vrei sa ai 50 de call-uri simultane prin skype trebuie sa ai 50 de licente. Daca vrei sa folosesti si Skype Out  (adevarul e ca au preturi extrem de mici la outbound), trebuie sa ai 50 de licente + 50 de conturi pentru care sa platesti Skype Out.

Corect: 50 canale = 50 convorbiri simultane

La produsele similare de pe piata (virtual servere cu clienti skype) este in general cam acelasi sistem de licentiere, insa ocupa mult mai multe resurse. Asta este situatia la sistemele closed source :(
Cealalta varianta este sa cumperi echipamente hardware dedicate care fac acelasi lucru, insa au preturi si mai mari.
Vis-a-vis de preturi mici Skype OUT, depinde cu cine le compari :)
Uite aici un link cu zeci de destinatii/preturi inclusiv flat rate, la care destinatii ofera Skype OUT preturi mai mici ?
http://www.voip-info...TAs and Service

In general cei care au cumparat astfel de gateway-uri le folosesc pentru servicii de call-center, in scopul de a isi marii baza de clienti. Poate o sa apara si servicii de terminare apeluri pentru utilizatorii Skype, adica concurenta la Skype out, insa cred mi/initia apeluri (dintr-un PBX) cu o retea de marimea Skype, reprezinta un vis pentru multi de ambele parti ale "zidului" cca este putin probabil ca o companie care isi cumpara astfel de licente pentru Asterisk sa foloseasca Skype out.
Lucrul asta era plauzibil cand se oferea terminare de apeluri GRATUIT si NELIMITAT catre USA si Canada.... insa perioada promotionala a trecut.

#57
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Stie cineva unde pot gasii (daca exista) seria de prompturi standard gratuite pentru Asterisk 1.6 in limba Romana ?

Aici puteti gasii o lista cu peste 30 de limbi/accente:
http://www.voip-info...s international

#58
snfc21

snfc21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.01.2006
n-am auzit de sunete in limba romana, insa poti folosi un TTS.

http://www.ivosoftware.com au in limba romana, insa le lipseste tz-ul ( nici eu nu am litera t [tz] pe tastatura :P )
E destul de nasol cand auzi citit exact cum se scrie "Bun venit la serviciul de conferinTe. Introdu numarul conferintei si pinul pentru a putea accesa conferinTa ta". Pentru chestii marunte merge.

Faza misto e ca de la ivosoftware poti downloada wav cu tts-ul pe care tocmai ce l-ai facut.

#59
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Daca enginurile TTS ar fii complet functionale probabil ca nu ar mai exista prompturi :)

Oricum software-ul mentionat este unul closed source cu licenta proprietara, lucru care nu mi pare prea intelept deoarece poate duce in timp la o anumita dependenta de de producatorul respectiv (vezi exemplu cu windo$e).
Se poate folosii Festival care este open source, gratuit si legal.
http://en.wikipedia....ynthesis_System

#60
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Intre timp am incheiat cu succes migrarea la Asterisk 1.6.0.1 si addons 1.6.0 (am scapat de beta) precum si zaptel la DAHDI.

Am descoperit de ce nu mergea instructiunea Gosub in dialplan AEL2.
Acum cateva luni cand incercam sa o folosesc nu fusese INCA implementata nici macar in Asterisk 1.6 beta9... de fapt nu este nici acum implementata in 1.6.0.1, urmeaza a fii implementata in 1.6.1 :(

#61
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Incepand de azi intra in vigoare noua lege privind portabilitatea numerelor de telefon.
Daca in trecut se putea face rutarea apelurilor spre un operator sau altul numai pe baza prefixului, acum nu mai este o certitudine lucrul asta.
Avand in vedere ca Asterisk (sau alt PBX) nu recunoaste tonul distinctiv (nu este DTMF !) emis la un nr. portat si nici mesajul vocal, trebuie gasita o alta solutie de a idetifica un astfel de nr. si mai ales din ce retea face parte.
Din ce observ la adresa www.portabilitate.ro s-a infinta o interfata web pentru a consulta baza de date, cu nr. portate.
Nu stiu daca este singura adresa... daca mai sunt si altele poate postati aici... ma refer la site-uri oficiale (ANRCTI) nu la indivizi care vor sa-si faca reclama :)

Pentru a realiza lucrul asta trebuie scris un script, care sa interogheze baza de date prin pagina respectiva de web, dupa parerea mea preferabil sa fie in PHP pentru a avea portabilitate cat mai mare.

La adresa de mai jos se poate face interogarea, inlocuind variabila "07XXXXXXXX" cu nr. de telefon.
http://www.portabili...mber=07XXXXXXXX
Datele curente returnate sunt:
Operator curent:   S.C. OPERATOR ROMANIA S.A.
Data curenta: 21.10.2008 14:04:12
Tip numar: Mobil
Cele 3 date trebuie returnate inapoi ca variabile.
In functie de cele 3 variabile se poate face rutarea.

L.E. Daca stau mai bine sa ma gandesc ar trebuii postat in aria de programare la PHP...

Edited by Ignition, 21 October 2008 - 13:12.


#62
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View PostIgnition, on Oct 21 2008, 14:11, said:

Incepand de azi intra in vigoare noua lege privind portabilitatea numerelor de telefon.
Daca in trecut se putea face rutarea apelurilor spre un operator sau altul numai pe baza prefixului, acum nu mai este o certitudine lucrul asta.
Avand in vedere ca Asterisk (sau alt PBX) nu recunoaste tonul distinctiv (nu este DTMF !) emis la un nr. portat si nici mesajul vocal, trebuie gasita o alta solutie de a idetifica un astfel de nr. si mai ales din ce retea face parte.
Din ce observ la adresa www.portabilitate.ro s-a infinta o interfata web pentru a consulta baza de date, cu nr. portate.
Nu stiu daca este singura adresa... daca mai sunt si altele poate postati aici... ma refer la site-uri oficiale (ANRCTI) nu la indivizi care vor sa-si faca reclama :)

Pentru a realiza lucrul asta trebuie scris un script, care sa interogheze baza de date prin pagina respectiva de web, dupa parerea mea preferabil sa fie in PHP pentru a avea portabilitate cat mai mare.

La adresa de mai jos se poate face interogarea, inlocuind variabila "07XXXXXXXX" cu nr. de telefon.
http://www.portabili...mber=07XXXXXXXX
Datele curente returnate sunt:
Operator curent:   S.C. OPERATOR ROMANIA S.A.
Data curenta: 21.10.2008 14:04:12
Tip numar: Mobil
Cele 3 date trebuie returnate inapoi ca variabile.
In functie de cele 3 variabile se poate face rutarea.

L.E. Daca stau mai bine sa ma gandesc ar trebuii postat in aria de programare la PHP...

intrebare ... ca parca m-as apuca si eu de treaba.

dar daca baga o imagine pe care sunt scrise ceva litere / cifre ... asa, de securitate ... nu e asa ca am cam muncit degeaba?

#63
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postcrustaceu, on Oct 22 2008, 13:52, said:

intrebare ... ca parca m-as apuca si eu de treaba.

dar daca baga o imagine pe care sunt scrise ceva litere / cifre ... asa, de securitate ... nu e asa ca am cam muncit degeaba?

Daca te referi la captcha ( http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha ) este corect.
Insa deocamdata in afara de site-ul respectiv nu exista alte alternative oficiale...

#64
borsec

borsec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2007
g729

Eu folosesc G729 cam de un an. Versiunea comerciala ( era un open-source pe piata, dar din ce stiu io nici ala nu era free  ) . Pot sa iti spun ca ...pur si simplu merge.




Putin offtopic: stie cineva vreun provider de VoIP din Romania care sa 1)poata fi apelat sub forma sip:numar@provider ; si 2) sa poata face redirectionarea apelurilor primite catre un numar de mobil/fix ?


Incearca sunapemobil la sunapemobil.ca . Nu e din Romania, dar face ceea ce ai tu nevoie.

#65
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
De curand am testat un PDA cu Windows Mobile pentru solutia de VoIP mobil criptat.
Am activat Orange WAP Unlimited (3,5E/luna, trafic nelimitat) pe o cartela pre-pay pentru acces mobil la Internet. Dupa ce am instalat/configurat/conectat VPN-ul, m-am conectat cu clientul SIP "nativ" cu care este dotat WM6 la Asterisk.
In prealabil am instalat pe aceiasi masina cu Asterisk si server-ul VPN.

Solutia este functionala numai in aria de acoperire 3G (sau WiFi), in zonele unde am avut numai EDGE nu a functionat sunetul decat pe canalul downlink, latimea de banda la uplink fiind mult prea mica.
Pe o conexiune HSDPA/HSUPA (adica 3G+) se pot folosii inclusiv codec-uri cu calitate mai buna decat GSM, implicit un sunet mai bun decat la o convorbire clasica GSM. Din pacate WAP Unlimited nu are acces decat la 3G simplu...

Per total poti avea tarifele/serviciile din propriul PBX, (inclusiv flat rate), insa banuiesc ca partea cea mai interesanta este posibilitatea de a avea convorbiri criptate mobile, intre doua sau mai multe puncte.

Solutia poate fii folosita si cu servicii de internet full (nu numai WAP) insa neavand la dispozitie un astfel de abonament nu am avut cum sa fac probe.
Partea cea mai neplacuta/nepractica, este ca pentru a functiona pentru primire apeluri, trebuie lasata conexiunea 3G deschisa, ceea ce termina bateria in cursul a 7-8 ore, fata de regimul obisnuit de max. 2 zile. Bineinteles la unele modele se poate alege o baterie mai puternica.

#66
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 13.03.2005
@Ignition sau cine se mai pricepe; as vrea sa stiu daca se poate urmatorul lucru: telefon mobil -> bluetooth -> asterisk , sa formez o extensie de pe telefonul mobil si sa sun la acea extensie din Asterisk, convorbirile desfasurindu-se prin telefonul mobil. Daca ati reusit, cum ati facut?

#67
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
@thekat
S-ar putea sa nu fii inteles prea bine ce vrei...
Varianta cu chan_mobile este folosirea unui mobil pe post de FXO.
Singurele dispozitive bluetooth pe care le poti folosii (cu chan_mobile) ca FXS sunt castile (ex. hand free).
In schimb daca mobilul are client SIP (nativ sau instalat ulterior) il poti folosii ca FXS prin orice metoda de conectare la nivel layer 3 (adica IP).
Cateva exemple: Nokia seria E are client nativ si se poate conecta prin WiFi, in postul meu anterior fac referire la un alt dispozitiv cu WM, sunt convins ca mai sunt si alte modele.

#68
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 13.03.2005
Mersi de lamurire. Problema este cum formez numarul de pe casca?  :rolleyes: Varianta cu client SIP pe WM6 am incercat-o, merge perfect, insa eu as fi vrut sa nu folosesc un client ci orice telefon mobil cu bluetooth.
O alta idee: sa apelez o extensie folosind telefonul fix, alaturi de un adaptor cu porturi FXO si FXS, insa dispare mobilitatea. Pe net am gasit ceva:
http://www.ivtcorpor...s/ctp/index.php legat la http://www.ivtcorpor...P_DataSheet.pdf

#69
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Cu casca poti numai primi apeluri... :)
Ca sa poti folosii prin chan_mobile telefonul ca FXS ar trebuii sa faci propunerea respectiva dezvoltatorilor care se ocupa de chan_mobile.
Oricum aria de acoperire prin bluetooth este mult mai mica decat la Wifi...

#70
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 13.03.2005
Ignition, ajuta-ma te rog putin. Vreau sa configurez un VoIp gateway - Linksys - cu port FXO si FXS a.i atunci cind sunt sunat pe telefon sa imi apara caller-id-ul. Totul functioneaza ok (apeluri de pe tel pe Asterisk si viceversa), insa pe telefon nu vad extensia. Ce setari trebuie sa fac? Am incercat la 'Caller ID method' cu toate, iar la FXS port impedance cu 600 si nu imi afiseaza nimic  :confuzzled:
Later edit: in status vad corect 'Last called number' si 'last caller number', insa pe telefon nu mi le afiseaza.

Attached File  regional1.jpg   202.54K   58 downloads  Attached File  regional2.jpg   175.12K   29 downloads

Attached File  regional3.jpg   179.5K   18 downloads  Attached File  regional4.jpg   27.4K   17 downloads

Attached File  regional5.jpg   33.39K   15 downloads  Attached File  regional6.jpg   10.71K   12 downloads

Edited by thekat, 13 December 2008 - 19:31.


#71
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
@thekat
Raspunsul la intrebarile tale se afla in documentatia de la Asterisk, Linksys, terminalul folosit (presupun ca-i hardware) dar trebuie sa tii cont si de protocolul folosit (pt. CallerID) intre Linksys si terminal pentru FXS precum si separat protocolul folosit de furnizorul liniei tenefonice la care cuplezi FXO.

#72
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 13.03.2005

View PostIgnition, on Dec 14 2008, 11:56, said:

@thekat
Raspunsul la intrebarile tale se afla in documentatia de la Asterisk, Linksys, terminalul folosit (presupun ca-i hardware) dar trebuie sa tii cont si de protocolul folosit (pt. CallerID) intre Linksys si terminal pentru FXS precum si separat protocolul folosit de furnizorul liniei tenefonice la care cuplezi FXO.

Pai nu am gasit explicat decit pentru US si Australia. La celelalte tari zice sa verific la compania locala de telefonie. Sa zicem ca nu ar fi o problema faptul ca nu-mi afiseaza Caller-ID, insa nu pot suna folosind linia PSTN. Am setari legate de voltaj, modul in care suna, detectia unui apel care nu a putut fi format (in milisecunde) si tot felul de alte detalii. M-am jucat eu, insa fie imi spune ca nu a putut suna, fie imi ramine linia conectata  :mellow:
Ceea ce am facut pina acum: pot suna de pe fix catre o extensie VoIP, sau daca numarul incepe cu 07 sa sune folosindu-se de telefonul mobil.
Daca stii astfel de setari te rog sa mi le spui si mie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate