Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Asterisk

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#73
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
@thekat
Daca vrei sa-ti rezolv o problema poti sa ma cointeresezi, gratis nu-mi bat capul, putem discuta mai multe P.M.


Vis-a-vis de porturi FXO
De curand am avut spre testare mai multe echipamente stand-alone (nu PCI) cu porturi FXO (sau care aveau si porturi FXO pe langa cele FXS) ale unei marci necunoscute. Am avut surpriza sa constat ca un producator chinez (nu facem reclama, nici macar negativa) comercializeaza printr-un importator local, echipamente care pretind ca au porturi FXO. De altfel asa scrie (Fxo) chiar si deasupra portului pe aparat. Din pacate la echipamentele respective sunt functionale numai porturile FXS, asa zisele porturi "Fxo" nu sunt functionale prin nici un protocol (SIP, H323) ci numai prin portul FXS de pe acelasi echipament, prin formarea unui cod :)
Producatorul chinez nici macar nu binevoieste sa raspunda la e-mail vis-a-vis de suport tehnic... de fapt nu raspunde la nici un e-mail :)
Partea buna este ca importatorul local este serios si a primit inapoi echipamentele (returnand contravaloarea).

In general pana acum pentru solutiile low cost am folosit porturi X100P (PCI) insa sunt si situatii in care nu poti avea in locatie un PC si unde sunt necesare echipamente stand alone.

#74
sunapemobil

sunapemobil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.07.2007

View Postthekat, on Sep 2 2008, 18:09, said:

adaptoare SH

Poti sa-mi zici unde anume ai gasit adaptoare SH?


View Postthekat, on Aug 10 2008, 12:25, said:

Putin offtopic: stie cineva vreun provider de VoIP din Romania care sa 1)poata fi apelat sub forma sip:numar@provider ; si 2) sa poata face redirectionarea apelurilor primite catre un numar de mobil/fix ?

sunapemobil

#75
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
A reusit cineva sa faca asterisk-ul sa functioneze cu server radius?

#76
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Am cateva probleme cu chan_mobile...

Mai exact Asterisk 1.6.0.3 + addon 1.6.0, pe canalul GSM->PBX se aude uneori cu mici intreruperi, chiar daca semnalul bluetooth este 100%, cu modele (Nokia) de mobil diferite, cu adaptoare bluetooth diferite.
Nu am identificat inca unde este problema... a mai patit cineva ?
Este un bug in chan_mobile sau in drv. de bluetooth ?

#77
alex_pro_k

alex_pro_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2009
Salutare e prima data cand scriu pe acest forum respectiv topic asa ca va rog daca mai fac greseli nu mi le taxatzi chiar  asa de tare!  :P Ma bucur ca exista si pe forumurile romanesti oameni care stiu sa discute civilizat fara sa se jigneasca si care sa se inteleaga! :thumbup:

Acum trecand la afaceri  :D am vazut ca Ignition foloseste conectarea la telefoane mobile prin bluetooth pentru a-l transforma in FXS/FXO si printre altele poate receptiona/trimite sms-uri.

View PostIgnition, on Sep 2 2008, 17:45, said:

***

Partea buna este ca poate fii folosit inclusiv la trimiterea/primirea de SMS-uri si implicit din alte aplicatii (MySQL, PHP, Bash, e.t.c) si scripturi in general.

Ceea ce nu inteleg este cum se trimit sms-urile din aplicatia chan_mobile ? Stie aceasta sa vada telefonul altfel decat ca un headset ? Daca da ce model de telefoane ? Daca nu ce soft mai trebuie ? Detaliaza putin te rog partea cu primitul/trimisul de sms-uri !

Edited by alex_pro_k, 03 February 2009 - 23:08.


#78
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Syntaxa si informatiile pe care le soliciti despre "chan_mobile" le gasesti in documentatia cu care vine.
Mai jos ai un exemplu despre cum poti vedea capabilitatile de trimitere/primire SMS per device:
-----------------
core*CLI> mobile show devices
ID                Address                  Group Adapter         Connected State SMS
ORANGE      XX:XX:XX:XX:XX:XX 1        adaptor1        Yes           Free  Yes
COSMOTE    XX:XX:XX:XX:XX:XX 1        adaptor2        No            Free  No
core*CLI>
------------------

#79
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
@alex_pro_k
Daca vrei numai SMS mai bine foloseste Kannel, este specializat pe SMS, in plus are si DLR (confirmare de primire) lucru pe care nu l-am gasit in chan_mobile pentru SMS.
Merge si cu telefoane GSM/3G.

Intre timp am instalat cu succes Kannel pentru a avea un sistem de trimitere SMS-uri pentru message waiting indication la mesageria de Asterisk.
Are cineva un  script MWI gata facut ca sa nu il rescriu de la 0 ?
Intentionez sa-l folosesc si pentru a trimite mesaje instant (IM) pe yahoo (sau alte retele) cu centerim.
ex.
echo "New voicemail from $numer" | centerim -s msg -p msn -t ID
Se poate extinde si pentru a trimite link catre mesageria vocala web-based, gata autentificat.

Edited by Ignition, 24 March 2009 - 15:46.


#80
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Intre timp am reusit sa scriu de la zero un script in bash care sa verifice online daca un numar este portat sau nu si daca este portat in ce retea se afla.... util pentru a directiona apelurile pe trunchiul dorit.
Din pacate am probleme cu AGI.
Mai exact pot sa export variabilele din Asterisk (ex. nr.) insa nu pot sa import inapoi in Asterisk variabilele returnate de script... :(
Nu am gasit pana acum un exeplu de script care sa ma lamureasca unde gresesc...
Pana acum le-am exportat cu echo insa fara succes... stie cineva care este buba ?

#81
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Am rezolvat problema cu AGI... era de la sintaxa :)
Acum Asterisk detecteaza in timp real inainte sa efectueze apelul daca un nr. este portat sau nu si daca este portat in ce retea se afla.... lucru util pentru directionarea apelurilor pe trunchiul corespunzator.

Intre timp am lucrat si la scripturile de MWI (Message Waiting Indication) pentru mesageria vocala cu trimitere de SMS (via Kannel) si/sau Instant Message (via Yahoo/MSN/ICQ/e.t.c.).
Din pacate scriptul este lansat la orice mesaj nou, sau accesare a mesageriei, ceea ce implica trimiterea de mai multe notificari per mesaj vocal.
Nu am gasit alte optiuni in voicemail asa ca probabil ca o sa recurg la contorizarea mesajelor din casuta vocala pentru a determina daca este un mesaj nou, sau doar o accesare... stocarea vreau sa o fac in MySQL, pentru a putea impartii incarcarea pe mai multe servere web, daca o sa fie cazul.

#82
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
unde verifici daca un numar este portat sau nu?

#83
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postdassaev, on Mar 28 2009, 14:52, said:

unde verifici daca un numar este portat sau nu?

Site-ul oficial al ANRCTI:
http://www.portabilitate.ro/

#84
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
In sfarsit Google s-a gandit ca ar fi bine "sa astupe gaura" de securitate privind apelurile SIP.
Mai exact conturile respective sunt protejate de un PIN code din 4 cifre adica 10.000 de combinatii care pot fi sparte cam in 1-2 ore per/cont, normal ca merge in paralel cu mai multe conturi (brute force).
Rezultatul fiind apeluri gratuite nelimitate catre orice destinatie internationala/nationala...
Din pacate modul in care s-a gandit este sa opreasca complet accesul SIP.... :(
Asta intr-o perioada in care pana si Skype s-a gandit ca daca vrea sa se dezvolte _trebuie_ sa accepte SIP :)

Edited by Ignition, 31 March 2009 - 09:48.


#85
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
salut
ma poate ajuta cineva cu configurarea providerului smartcall pe Asterisk ( mai exact FreePBX) am incercat toate combinatiile am facut tot ce zice pe site lor. pot sa sun fara nici o problema dar nu pot sa primesc apeuluri (cred ca nu se conecteaza pentru ca daca sunt de pe mobil spune: "number not in use".) am incercat sa configurez contul de la smartcall pe Xlite si merge. Dar pe Asterisk nu vrea nici cum. Am vorbit si cu cei de la smartcall si au spus ca o sa ma contacteze si inca nu am primit nici un raspuns.

va multumesc

#86
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
revin :P
am reusit  oarecum cu setarile... cand sun la Asterisc (de pe mobil) suna o data si dupa aia spune network busy, iar extensia nu suna deloc. in log scrie ceva de genul... exiting non-zero nu am inteles mare lucru...

cand sun de pe o extensie pe un numar extern si inchid inainte ca cineva sa raspunda (beep) telefonul destinatarului suna la nesfarsit, iar in log scrie ceva de genul Remote host can't match request CANCEL to call ...

#87
alexzxander

alexzxander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.08.2005
Salut!Doresc  sa leg un Nortel IP Phone 2004 la un router wireless Linksys WRT54GL folosindu-ma de dd-wrt.A mai incercat cineva ceva asemanator?

#88
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postalexzxander, on Apr 15 2009, 22:28, said:

Salut!Doresc  sa leg un Nortel IP Phone 2004 la un router wireless Linksys WRT54GL folosindu-ma de dd-wrt.A mai incercat cineva ceva asemanator?

Firmware-ul dd-wrt suporta instalarea unui Asterisk modificat, cu functionalitate restransa. Inainte de a il instala vezi daca versiunea respectiva suporta protocolul proprietar UNIStim suportat de Nortel IP Phone 2004.
Un Asterisk complet (x86) suporta protocolul respectiv.

#89
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
ma ajuta cineva sa configurez Asterisk-ul de windows pentru smartcall?

#90
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
citeste ce scrie pe site-ul celor de la smartcall in legatura cu configurarile pentru asterisk si o sa mearga... cel putin la mine asa s-a intamplat (pe linux)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate