Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Intrebare : Canon A60

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
danl

danl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.01.2004
Salutare ,

Ma puteti ajuta sa-mi spuneti la ce ar folosi acele filtre polarizatoare sau obiective(cred) care se pot atasa spre exemplu la Canon A60 ?

Ar imbunatati imaginea sau claritatea pozei !?



Tks
:peacefingers:

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
filtrele au un rol artistic, creativ mai degraba decat unul calitativ. sunt intr-adevar lentile care te ajuta la macro. Tot ce ti-ai dori sa sti despre filtre se gaseste aici.

Edited by mr.fred, 01 October 2004 - 09:55.


#3
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
mr. fred, daca tot veni vorba, nu stii unde as putea gasi niste filtre polarizante pt A75, sau aparatele Canon din clasa A?

#4
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
exista un adaptor pentru seria A la care se poate atasa orice filtru pe filet ca la obiectivele normale, inclusiv cel de polarizare si/sau sistemul cokin.
[ http://www.helixphoto.com/Digital/canondigital/powershot/PSaccess/LADC52C_250.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Am gasit la f64studio asta:

Canon conversion lens adapter LA-DC52C

Pentru aparate foto digitale Canon A70 si A60.Permite montarea de adaptoare wide si tele(optional)cat si a filtrelor cu filet M52(optional).

Stare produs: Nou
  
PRET 26 EUR
1.269.654,00 lei (include TVA)


Intrebare de amator:

Ce-i ala filet M52?

Mi se pare un pic cam piperat pretul. Oare s-o gasi asa ceva la mana a 2-a?

Attached Files



#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
reprezinta diametrul filtrelor ce se pot infileta in adaptor.

#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Fiti atenti ca nu sunt aceleasi adaptoare la toata seria A.

De ex. pt A80 nu e acelasi adaptor ca pt A70/75.

Uitati-va pe site-ul Canon si acolo scrie exact ce modele de adaptoare sunt pt Axx-ul pe care-l aveti. "Conversion lens adapter" e doar adaptorul pe care se pot pune lentila Macro, tele converter sau wide-converter. Singurul motiv pt. care as lua un adaptor e pt filtru polarizator si filtru degradee. Restul sunt prea scumpe. De ex. Teleconv. ala e vreo 100 Euro si e 1.75x (adica as obtine un 5x aprox in loc de 3x).

Edited by adipelcz, 01 October 2004 - 11:11.


#8
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Stiu, nici eu nu mi-as lua adaptorul pt mai mult decat filtre.

Totusi, repet intrebarea: se poate lua de undeva adaptorul asta (eventual conversion lenses) la SH?

#9
danl

danl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.01.2004
Multam frumos ... :coolspeak:

#10
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Am si eu o rugaminte.  Sa imi explice cineva(ca unui incepator) ce  rol are fiecare dintre chestiile astea. Am atasat ce am gasit in manualul de la Canon A60.

  
Care dintre ele imi mareste zoom-ul?  Am nevoie de adaptor doar daca vreau sa pun filtre, sau  si pentru " obiectivele celelalte?
  Cam ce preturi au?   Daca are cineva  de vanzare asa ceva, sau alte accesorii pt. Canon A 60, A 70, dati un pm.

Attached Files



#11
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
wide convertor - mareste cadrul, util cand esti intr-o camera mica si vrei sa prinzi cat mai mult din incapere
tele convertor - iti mareste obiectele (= ti le aduce mai aproape), util cand nu te poti apropia de subiect pentru a-l fotografia
close-up = pentru a putea fotografia de aproape lucruri mici, sau pentru a putea sa te apropii si sa fotografiezi detalii.
conversion lens - un adaptor pentru a putea pune pe aparat diferite filtre

Edited by mr.fred, 01 October 2004 - 16:05.


#12
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Multumesc f. mult  mr. fred pentru lamuriri!

  Deci,  pentru a avea un zoom mai mare am nevoie de tele convertor si atat.

Oricum, sunt interesat in continuare  de orice accesorii pt. A60, noi sau la mana a 2-a.

#13
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
"Oricum, sunt interesat in continuare de orice accesorii pt. A60, noi sau la mana a 2-a. "

Tu crezi ca merita aceste accesorii la un A60???? Adica , dac amerita din punct de vedere financiar! Un accesoriu, din cate vad eu, e mai scump ca si aparatul in sine!
Eu am un A80 si m-ar interesa o lentila de macro, dar... $$$$

#14
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

Necronomikon, on Oct 1 2004, 12:34, said:

Stiu, nici eu nu mi-as lua adaptorul pt mai mult decat filtre.

Totusi, repet intrebarea: se poate lua de undeva adaptorul asta (eventual conversion lenses) la SH?

<{POST_SNAPBACK}>



O varianta alternativa ar fi produsele Soligor, care sunt ceva mai ieftine, dar bune. Produsele sunt aduse de Dolex .
Gasiti si adaptoare si convertoare (wide si tele).
Si chiar daca nu e asa important, adaptorul pt. A60/A70 este argintiu si se potriveste mai bine. ;)

Attached Files



#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 12.06.2004
Mir_amd:
Zoom mai mare? Chiar daca aparatul va fi mai butucanos, obiectivul va avea aceleasi dimensiuni ca si inainte... adaptorul ala se prinde pe aparat, nu pe obiectiv. Nu ma crezi, ia o rigla si masoara :rolleyes:
Btw: ai priceput aproape corect: vrei un adaptor tele, dar asta nu mareste zoom-ul ci distantele focale.

Adipelcz: ba insuruband un adaptor tele pe aparat ics-ul ala nu se modifica.

Mr. Fred: Teleconvertor-ul o mari el, dar in nici un caz nu apropie. Apropierea presupune modificarea perspectivei... si stim cu totii ca distanta focala nu o influenteaza :P Dimpotriva, eu as spune ca un TC departeaza, la fel ca si folosirea unei distante focale mai lungi: adica impune un punct de statie mai indepartat de subiect :naughty:

#16
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Kunzite - si tu si eu stim ca ai dreptate, avem habar de cu ce se mananca. a cerut omul o explicatie "ca unui incepator". ma rog poate exprimarea mea nu a fost cea mai fericita. Asta cu aducerea mai aproape era o explicatie data in paranteza la modul barbar, profan.

#17
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

Kunzite, on Oct 4 2004, 11:48, said:

Adipelcz: ba insuruband un adaptor tele pe aparat ics-ul ala nu se modifica.

<{POST_SNAPBACK}>


Pai inseamna ca io n-am inteles nimic din toata povestea. Adica daca-mi iau un adaptor tele, cu ce ma ajuta? Ce e 1.75x -ul ala de la adaptorul tele ?

La modul concret, daca am un copac pe care-l fotografiez la zoom max. cu aparatul fara adaptor si in poza are inaltimea de 1000 pixeli, daca pun adaptorul ala tele, nu va avea 1750, adica va fi mai mare ?

Edited by adipelcz, 04 October 2004 - 11:11.


#18
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Atat Kunzite cat si tu aveti dreptate. Simultan.
ics-ul e calculat impartind focala maxima la cea minima.
sa facem un experiment. sa zicem (presupunand evident, valorile nu sunt cele de pe un A60 de ex) ca avem un obiectiv cu focala mica de 100mm si cea mare de 300mm. in cazul asta zoom-ul este de 3X (300/100=3). Daca am aduaga un adaptor tele de 1.75 focalele ar deveni 175mm. respectiv 525mm. Cat e ICS-ul in cazul asta? Pai e 525/175. Adica 3. Deci ICS-ul nu se modifica.

si da. va avea 1750 de px.

Edited by mr.fred, 04 October 2004 - 11:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate