Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Preaviz nerespectat

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Iosinumaiio

Iosinumaiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2007
:huh: Pai daca omu ma da afara de ce sa ma mai duc? Sa le tin de urat?

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
datul afara nu inseamna ca te trimite la plimbare !
datul afara se face pe baza unor acte nu ?
asteapta-ti decizia de concediere si daca nu vine in 30  de zile du-te peste el

#21
Iosinumaiio

Iosinumaiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2007
Ok. Si lipsa actelor si lipsa preavizului ma facea sa cred ca e destul de ilegal ce a facut angajatorul deci cu atat mai mult puteam sa caut o varianta sa fac dreptate.

Pentru asta ceream sfaturile voastre. Nu am cunostinte juridice.

Edited by Iosinumaiio, 17 March 2008 - 17:06.


#22
yuppy

yuppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.04.2007
[quote name='Iosinumaiio' date='Mar 17 2008, 15:34' post='4258250']
Pai in contract atat eu cat si angajatorul are obligatia de a acorda un preaviz de 30 de zile.
[/quote]




    [u]Daca nu ai contract de munca[/u], nu ai absolut nicio treaba la ITM!!! DECI: daca nu ai avut contract individual de munca incheiat cu firma respectiva, NU EXISTA in discutie notiunea de angajat, angajator, concediere si nu ai de ce sa astepti acasa vreo decizie de concediere, pentru ca nu ai sa primesti in veci! Nici nu ai avea de ce!
    [u]Daca ai avut orice alt contract, (in afara de contract de munca)[/u] iar acesta a fost reziliat abuziv (adica nu au fost respectate clauzele cu privire la rezilierea lui, dar uita-te ATENT ce scrie in contract, in TOT contractul, nu doar la un articol), atunci nu ai decat sa-l dai in judecata. NU are nicio treaba politia sau alte institutii!!!
De ce ti-am spus sa te uiti atent la tot contractul??? In unele contracte sunt inserate clauze care prevad posibilitatea rezilierii unilaterale de catre una din parti, in cazul in care cealalta parte nu isi indeplineste, sau isi indeplineste in mod defectuos anumite obligatii....Nestiind exact care anume este cazul tau, ce fel de contract ai si ce scrie in el, ma voi opri aici cu explicatiile, ca sa nu aberez degeaba!!! Oricum, primul pas este sa citesti atent contractul (bineinteles ca era indicat sa-l citesti inainte de a-l semna :lol: )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate