Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Probleme matematicã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#2737
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 takemeintoyourskin, on 29 martie 2014 - 11:04, said:

raspunde problemei, este clar ca nu exista a si b intregi, a.i x sa fie irational pentru a<>b, se cerceteaza cazul a=b si se obtin cele 2 solutii, sunt doua nu doar una.

Da, n-am fost atent, din B = 5/4 -> +/- sqrt(5)/2 .

 vidmaker, on 29 martie 2014 - 11:42, said:

O incercam si pe asta? Ca de weekend, sa ne mai destindem.
La un concurs sunt 3 usi. In spatele unei usi se afla premiul. Moderatorul te pune sa alegi o usa fara sa o deschizi. Apoi iti deschide el alta usa in spatele careia nu se afla nimic. Apoi iti da posibilitatea de a schimba usa aleasa initial cu cea de-a treia usa ramasa. Cum e mai convenabil, pastrezi usa aleasa initial sau o schimbi?
Parca am mai postat-o dar nu-mi amintesc sa fi vazut raspunsuri.

E prea devreme sa postam raspunsul. :)

#2738
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 vidmaker, on 29 martie 2014 - 11:42, said:

O incercam si pe asta? Ca de weekend, sa ne mai destindem.
La un concurs sunt 3 usi. In spatele unei usi se afla premiul. Moderatorul te pune sa alegi o usa fara sa o deschizi. Apoi iti deschide el alta usa in spatele careia nu se afla nimic. Apoi iti da posibilitatea de a schimba usa aleasa initial cu cea de-a treia usa ramasa. Cum e mai convenabil, pastrezi usa aleasa initial sau o schimbi?
Parca am mai postat-o dar nu-mi amintesc sa fi vazut raspunsuri.
http://www.filmegrat...line-subtitrat/
in filmul asta gasesti raspunsul  de la minutul 14:25 pana la 16:20

#2739
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
O tratam pe topicul probleme de matematica nu logica. Acolo se accepta doar raspunsul si acea explicatie, aici vreau rezolvarea matematica, cum schimba acea optiune data de moderator sansele la 66%.
Plus ca eu stiu raspunsul si rezolvarea, nu le ceream pentru mine, asa ca le-ai luat altora farmecul de a o face.

Edited by vidmaker, 29 March 2014 - 12:35.


#2740
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Stiu ca si Erdos a avut probleme in a intelege si accepta solutia acestei probleme dar personal nu inteleg care-i problema. Daca alegi A e clar, sansele sint 1/3. Daca alegi sa schimbi atunci cistigi si daca premiul e B si daca e C, deci 2/3. Care e problema?

#2741
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
Matematic f300. Trateaz-o ca pe o problema de probabilitati. Logic asa este si eu n-am postat-o pentru asta ci pentru demonstratia matematica.

#2742
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

 vidmaker, on 29 martie 2014 - 11:42, said:

O incercam si pe asta? Ca de weekend, sa ne mai destindem.
La un concurs sunt 3 usi. In spatele unei usi se afla premiul. Moderatorul te pune sa alegi o usa fara sa o deschizi. Apoi iti deschide el alta usa in spatele careia nu se afla nimic. Apoi iti da posibilitatea de a schimba usa aleasa initial cu cea de-a treia usa ramasa. Cum e mai convenabil, pastrezi usa aleasa initial sau o schimbi?
Parca am mai postat-o dar nu-mi amintesc sa fi vazut raspunsuri.

Pai si problema originala e pe masura. Tu ai formulat-o mai explicit aici, de aia poate si raspunsul e mai simplu de dat.
Problema asta are ceva comun cu testul inegalitatii lui Bell pentru verificarea entaglementului din fizica cuantica. Oricum e frumoasa problema.

#2743
UnOmSimpluSiUnic

UnOmSimpluSiUnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 01.06.2013
Cate variante de coliere se pot realiza din 7 margele de dimensiuni diferite, incat fiecare colier sa contina toate cele 7 margele?

EU m-am gandit totusi la niste aranjamente de 1 luate cate 7 si apoi sa le permutez sau?


Mai am o alta problema:

In plan sunt n puncte, oricare 3 necoliniare. Cate linii poligonale ( inchise si neinchise) cu k  segmente se pot duce cu varfurile in punctele date?

#2744
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Alta problema:
Ai doua plicuri cu bani. O suma intr-un plic si o suma de 2 ori mai mare in celalalt. Esti pus in situatia sa alegi la intamplare unul din plicuri. Faci alegerea. Esti cu plicul in mana. Ti se ofera posibilitatea de a schimba plicul. Acu apare problema.

Sa sicem ca in plicul ales ai suma X.
In plicul ramas ai 2 sume posibile 2X respectiv X/2.

Daca schimbi plicul, ai 50% probabilitatea de a-ti dubla suma si 50% sanse de a ramane cu jumatate din suma. Adica e ceva mai mult decat dublu sau nimic. Deci din punctul de vedere al gamblerului e mai avantajos sa schimbi plicul ales. Problema e ca dupa ce-ai schimbat plicul, dupa acelasi rationament e mai avantajos sa-l schimbi inca o data cu cel pe care l-ai avut initial in mana. Unde-i eroarea de rationament?

 UnOmSimpluSiUnic, on 29 martie 2014 - 21:44, said:

Cate variante de coliere se pot realiza din 7 margele de dimensiuni diferite, incat fiecare colier sa contina toate cele 7 margele?
Pai daca colierul are un nod mai mare decat gaurile margelelor, sunt 1! +2! +3! +...+7! posibile coliere.
Daca nodul e mai mic decat gaurile colierelor (sau nu avem nod) sunt 0! +1! +....+6! posibile coliere.
LE: am gresit. Fiecare termen trebuie inmultit cu Combinari(7, i)  la care mai trebuie adaugat 1, adica colierul fara margele (daca e acceptat cazul asta).

LLE n-a citit ca e vorba de toate margelele . Atunci raspunsul e 6! pentru colierul fara nod, respectiv 7 factorial pentru colierul in care avem si nodul mai mare decat gaura margelelor.

Edited by maccip, 29 March 2014 - 22:02.


#2745
UnOmSimpluSiUnic

UnOmSimpluSiUnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 01.06.2013

 vidmaker, on 29 martie 2014 - 11:42, said:

O incercam si pe asta? Ca de weekend, sa ne mai destindem.
La un concurs sunt 3 usi. In spatele unei usi se afla premiul. Moderatorul te pune sa alegi o usa fara sa o deschizi. Apoi iti deschide el alta usa in spatele careia nu se afla nimic. Apoi iti da posibilitatea de a schimba usa aleasa initial cu cea de-a treia usa ramasa. Cum e mai convenabil, pastrezi usa aleasa initial sau o schimbi?
Parca am mai postat-o dar nu-mi amintesc sa fi vazut raspunsuri.

Hm..
Hai sa notam cele 3 usi x,y,z.Sa presupunem ca intr-una din cele usi se afla premiul.El deschide usa x in care nu se afla nimic, si eu am de ales intre y si z cum ar veni. Hai sa vedem intai probabilitatea si anume ca am 3 cazuri posibile si un caz favorabil, deci este de 1/3. Nu este mai convenabil in niciun caz. As avea de ales  in aranjamente de 2 luate cate odata moduri ,adica 2 moduri.
Hm.

Este oarecum totusi vorba de metoda paharelor? De exemplu, am zis ca premiul se afla in y.
Deci a primeste y. Mai mult, el imi ofera posibilitatea de a alege usa z, deci inseamna ca usa  y primeste usa z, si deci usa z primeste premiul. ( scuze.. acestea este un rationament dintr-un limbaj de programare pe care l-am studiat la informatica si care mi-a venit in minte brusc).Ma mai gandesc :D

#2746
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 UnOmSimpluSiUnic, on 29 martie 2014 - 21:57, said:


Hm..
Hai sa notam cele 3 usi x,y,z.Sa presupunem ca intr-una din cele usi se afla premiul.El deschide usa x in care nu se afla nimic, si eu am de ales intre y si z cum ar veni. Hai sa vedem intai probabilitatea si anume ca am 3 cazuri posibile si un caz favorabil, deci este de 1/3. Nu este mai convenabil in niciun caz. As avea de ales  in aranjamente de 2 luate cate odata moduri ,adica 2 moduri.[...]

In realitate, avem de-a face cu probabilitati conditionate.
Fie usile x, y, z si X, Y, Z evenimentele corespunzatoare premiului aflat in spatele usii corespunzatoare. Probabilitatea apriorica initiala de realizare a evenimentelor X, Y si Z este 1/3 pentru fiecare.
Sa presupunem (fara a pierde din generalitate) ca am ales initial usa x.
In caz ca (proba 1/3) se realizeaza X, organizatorul deschide la intamplare usa y sau usa z si arata ca premiul nu e acolo. Strategia schimbarii optiunii cu cea de-a treia usa (z sau y respectiv) duce in acest caz la esec sigur.
In caz ca (proba 1/3) se realizeaza Y, organizatorul este obligat sa deschida z si sa arate ca premiul nu e acolo. Strategia schimbarii optiunii de la x la y duce la succes sigur.
In caz ca (proba 1/3) se realizeaza Z, in mod analog ca mai sus strategia schimbarii optiunii de la x la z duce la succes sigur.
Sumand, probabilitatea de succes a strategiei schimbarii optiunii este 1/3*0 + 1/3*1 + 1/3*1 = 2/3, in vreme ce strategia mentinerii optiunii are probabilitatea de succes complementara, 1/3 (si se poate verifica exact la fel).
  Nu e nevoie de alta matematica mai complicata.

#2747
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
Da, eu insa a trebuit sa fac pe un alt forum o demonstratie mai completa pentru ca erau foarte multi care nu stiau ce sunt alea probabilitati, cum se calculeaza si de ce se calculeaza asa.
Iata rezolvarea mea impreuna cu generalizarea.
________________________________________________
P(A|B ) = probabilitatea evenimentului A conditionat de B
Tratam cazul cand initial alegem usa 1. Evident asta nu conteaza, demonstratia este aceeasi si in cazul i care alegem oricare din celelalte usi.
a) Probabilitatea ca premiul sa se afle dupa usa 1,2 sau 3: P(X) = 1/3
b ) Probabilitatea ca moderatorul sa deschida usa 2 daca premiul se afla dupa usa 1: P(moderatorul deschide 2 | premiu dupa usa 1) = 1/2 - logic, daca premiul se afla dupa usa 1 atunci ii poate deschide oricare dintre usile 2 sau 3 ca oricare dintre ele este goala;
c) Probabilitatea ca moderatorul sa deschida usa 2 daca premiul se afla dupa usa 2: P(moderatorul deschide 2 | premiu dupa 2) = 0 - logic, daca premiul se afla dupa usa 2 nu-i va deschide tocmai usa cu premiul;
d) Probabilitatea ca moderatorul sa deschida usa 2 daca premiul se afla dupa usa 3: P(moderatorul deschide 2 | premiu dupa 3) = 1 - logic, daca premiul se afla dupa usa 3 nu-i va deschide usa 3 ca ar insemna sa-i arate premiul si nici usa 1 pentru ca aia e cea aleasa. Asadar aici e certitudine si are o singura varianta si anume de a-i deschide usa 2.
Intre cazurile b ), c), d) este SAU exclusiv.
P(A SAU B ) = P(A) + P(B ) - cand avem SAU exclusiv. Ce inseamna sau exclusiv? Stiti ca "sau" inseamna ca poate avea loc un aveniment sau altul sau ambele. "sau" exclusiv inseamna ca poate avea loc un eveniment sau altul dar niciodata ambele.
P(A SI B ) = P(A)*P(B )
Sa explicam probabilitatea evenimentului "moderatorul deschide usa 2".
Conform punctelor a, b, c, d avem:
("premiul se afla dupa 1" SI "moderatorul deschide 2 cand premiul e dupa 1") SAU ("premiul se afla dupa 2" SI "moderatorul deschide 2 cand premiul se afla dupa 2") SAU ("premiul se afla dupa 3" SI "moderatorul deschide 2 cand premiul se afla dupa 3").
Asadar:
P(moderatorul deschide usa 2) = P(1) * P(moderatorul deschide 2 | premiu dupa 1) + P(2) * P(moderatorul deschide 2 | premiu dupa 2) + P(3) * P(moderatorul deschide 2 | premiu dupa 3) = 1/3*1/2 + 1/3*0 + 1/3*1 = 1/6+0+1/3=1/2. Observati ca puteam exclude cazul de contradictie in care moderatorul nu poate arata usa dupa care este premiul, dar pentru corectitdinea rezolvarii matematice l-am inclus si pe ala, cu toate ca nu conteaza, calculul fiind facut cu 0.
P(1 | moderatorul deschide usa 2) = P(1) * P(moderatorul deschide usa 2 | premiu dupa 1) / P(moderatorul deschide usa 2)
= (1/6) / (1/2) = 1/3. Era si logic sa fie asa, intial probabilitatea ca premiul sa se fi aflat dupa usa 1 era de 1/3.
P(3 | moderatorul deschide usa 2) = P(3) * P(moderatorul deschide usa 2 | premiu dupa 3) / P(moderatorul deschide usa 2)
= (1/3) / (1/2) = 2/3
Deci, probabilitatea ca dupa usa 3 sa fie premiul este 2/3, mai mare decat probabilitatea de a fi dupa usa 1 care este de 1/3.
________________________________________________
Generalizare
"Avem n usi si dupa una din ele se afla un premiu. Moderatorul ne pune sa alegem o usa. Apoi ne deschide p usi dupa care nu se afla nimic si ne intreaba daca ne mentin alegerea initiala sau schimbam cu a una din celelalte p-2 usi. Cum e mai bine sa procedez ca sa castig?"
Evident, probabilitatea de a alege corect din prima incercare este 1/n. probabilitatea de a alege corect din a doua incercare schimband usa este (p+1)/n (acele p usi deschise intra la asa numitele "cazuri favorabile" conform demonstratiei de mai devreme).

Edited by vidmaker, 29 March 2014 - 23:23.


#2748
silviutp

silviutp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.09.2007
problema:
In centrul patratului EKDB, avand diagonala 72√2 cm, se ridica o perpendiculara, pe care sa ia punctul M. Stiind ca distanta de la punctul M la dreapta KD este 45 cm, calculati distanta de la punctul E la planul (DBM).

#2749
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Fie O centrul patratului si N mijlocul lui BD. Folosesti o reciproca de T3P si calculezi distanta de la O la planul cerut. Mai departe te las sa finalizezi pentru distanta de la E la planul DBM.

#2750
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 maccip, on 29 martie 2014 - 21:54, said:

Alta problema:
Ai doua plicuri cu bani. O suma intr-un plic si o suma de 2 ori mai mare in celalalt. Esti pus in situatia sa alegi la intamplare unul din plicuri. Faci alegerea. Esti cu plicul in mana. Ti se ofera posibilitatea de a schimba plicul. Acu apare problema.

Sa sicem ca in plicul ales ai suma X.
In plicul ramas ai 2 sume posibile 2X respectiv X/2.

Sper ca a trecut destul timp ca sa dau solutia.
Eroarea este ca odata ales plicul nu ai decit suma fixa pe care o ai in plicul celalalt, daca jocul ar spune ca iti schimba suma din plicul celalalt cu X/2 sau 2X fata de cit ai tu in plicul ales atunci da ar merita sa schimbi dar daca sumele sint fixe nu conteaza.
Altfel, presupunind ca ai 1 leu intr-un plic si ai 2 lei in altul. Daca ai ales plicul cu 2 lei nu exista niciodata posibilitatea sa obtii un plic cu 4 lei ci doar un plic cu 1 leu.

#2751
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
Enuntul e putin eronat, in problema corecta se specifica ca extragi plicul si vezi ce suma de bani contine.
Ok, asta nici nu prea conteaza, ramane de studiat de altii de ce.
Eroare nu este. Este doar o confuzie a unora cu urmatorul enunt:
Intri in carema unde ai 2 plicuri, unul continand de 2 ori suma din celalalt. Te asteapta un plic desfacut cu x lei si esti intrebat daca il iei sau il schimbi cu celalalt.
Asadar aceasta problema nu mai presupune alegerea initiala pe care, in problema noastra, o face tot jucatorul, alegere care este si ea aleatorie dintre cele doua plicuri.
De aici confuzia cu sansele mai mari de castig daca schimbi pentru ca in cazul problemei cu enuntul schimbat de mine media de castig la schimbare ar fi 5x/4, deci putin mai mare decat x-ul care te asteapta desfacut.
In problema initiala sansele sunt de 50-50.

#2752
silviutp

silviutp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.09.2007

 Cy_Cristian, on 30 martie 2014 - 00:44, said:

Fie O centrul patratului si N mijlocul lui BD. Folosesti o reciproca de T3P si calculezi distanta de la O la planul cerut. Mai departe te las sa finalizezi pentru distanta de la E la planul DBM.
mersi, dar unde pica distanta de la E la DBM ?

#2753
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Distanta nu pica. Eventual proiectia. Ai vazut reciproca T3P?
Distanta o calculezi din aria triunghiului EON, pe care o exprimi in 2 moduri.

#2754
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 mdionis, on 29 martie 2014 - 22:44, said:

In realitate, avem de-a face cu probabilitati conditionate.
Fie usile x, y, z si X, Y, Z evenimentele corespunzatoare premiului aflat in spatele usii corespunzatoare. Probabilitatea apriorica initiala de realizare a evenimentelor X, Y si Z este 1/3 pentru fiecare.
Sa presupunem (fara a pierde din generalitate) ca am ales initial usa x.
In caz ca (proba 1/3) se realizeaza X, organizatorul deschide la intamplare usa y sau usa z si arata ca premiul nu e acolo. Strategia schimbarii optiunii cu cea de-a treia usa (z sau y respectiv) duce in acest caz la esec sigur.
In caz ca (proba 1/3) se realizeaza Y, organizatorul este obligat sa deschida z si sa arate ca premiul nu e acolo. Strategia schimbarii optiunii de la x la y duce la succes sigur.
In caz ca (proba 1/3) se realizeaza Z, in mod analog ca mai sus strategia schimbarii optiunii de la x la z duce la succes sigur.
Sumand, probabilitatea de succes a strategiei schimbarii optiunii este 1/3*0 + 1/3*1 + 1/3*1 = 2/3, in vreme ce strategia mentinerii optiunii are probabilitatea de succes complementara, 1/3 (si se poate verifica exact la fel).
  Nu e nevoie de alta matematica mai complicata.
cel mai bine iti dai seama cand te gandesti la n>2, tu alegi o usa, care in momentul alegerii are 1/n sanse, apoi se elimina n-2 usi, astfel raman 2 usi, doar ca cealalalta are n-1/n prob sa fie cea buna, e si normal si logic sa o schimbi. Un caz n=1000, tu alegi o usa ai 1/1000 sanse sa fie cea castigatoare, apoi se elimina 998 usi si raman 2, cea aleasa de tine si alta, care sunt sansele ca tu sa fi ales din cele 1000 pe cea buna, si care sunt ca cea ramasa din cele 999 sa fie cea castigatoare, 1/1000 si 999/1000, e si normal ca esti aproape ca si castigator daca o schimbi.

Edited by takemeintoyourskin, 30 March 2014 - 11:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate