Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Fatza hada a Kauflandului

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
Acum vreo saptamana am cumparat din Kaufland o rulada 7 days cu capsuni. cand am ajuns acasa ce vad: era expirata de vreo 2 luni.
Azi m-am dus din nou dar am uitat sa o iau la mine. Am trecut pe la gondola unde erau astea sa vad daca sunt si altele expirate dar nu le-am mai vazut am zis ca le-or fi scos. cand sa plec de acolo, le vad pe alt raft. m-am uitat printre ele si am gasit  15 !!! expirate. am zis na, imi dau astia 15 ron, oricum mi se parea putin dar in fine. ajung la casa, ii zic aleia, ma ia cu vrajeala la care ma asteptam ca nu ca probabil atunci sunt produse. le-am demonstrat ca nu e asa, face casiera ca cica imi da 1 ron, ca se da 1 leu indiferent de cate produse expirate aduc. sa innebunesc adica dupa ce ca imi vand marfa expirata si fac treaba angajatilor lor, ma mai si umilesc cu rahatul lor de leu? or fi vrut sa ma duc pe la casa de 15 ori.
si in fine mi-a zis sa ma duc la informatii. am zis na poate nu stie aia cum sta treaba, ma duc la informatii, imi cer nume prenume, serie nr buletin, n-am inteles de ce dar in fine semnez, cand colo imi da 1 ron "Ce vreti, asta e politica".
Atentie mare la marfa lor. Erau o gramada expirate din oct 2007 si din ian 2008 si desi erau expirate, ce, le-au scos de la vanzare? Nu nu nu, le-au mutat pe alt raft in ultima saptamana. Mi-e sila de penibilii astia, Germania inseamna altceva.
eu inca mai am ala expirat pe care l-am cumparat si bonul, ce pot sa fac, rezolv ceva cu OPC-ul? si daca mai conteaza am si bonul de azi, pe care a semnat cea de la informatii. vreau sa ii ard pe marlanii astia de la Kakfland cu "politica" lor si o sa tin minte ce au facut. cu prima ocazie o sa ii fac sa plateasca pentru felul in care isi bat joc de clienti.
astept sugestii cu ce sa fac mai departe sa le-o platesc pt. magaria asta.

Edited by drifter, 11 March 2008 - 21:13.


#2
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
kaufland de unde? ce oras? ca io aprovizionarea mi-o fac de la kaufland si nu am avut niciodata nimic de comentat. si nu am gasit produse expirate.

#3
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
Kaufland Podu de Piatra (Pavlov) din Iasi, sorry am uitat sa mentionez
O sa postez povestea si pe spam.spam, trebuie facut ceva ca in tara asta firmele sa renunte la strategiile de tzepuire a clientilor.

Edited by drifter, 11 March 2008 - 21:18.


#4
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007

 solitudes, on Mar 11 2008, 21:12, said:

kaufland de unde? ce oras? ca io aprovizionarea mi-o fac de la kaufland si nu am avut niciodata nimic de comentat. si nu am gasit produse expirate.

Nici eu la Kauflandul din orasul meu( Targu Jiu).

#5
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
nici eu n-am avut pb pana acum o saptamana (sau n-am stiut, am mai cumparat rulade din astea care pareau nu tocmai proaspat facute) dar asa vorba aia "si bunica a fost fata mare". cand am avut pb... s-a vazut ce se ascunde in spatele aparentelor... iar acum n-am gasit un produs expirat ratacit ci 15 din vreo 50 cate or fi fost acolo.
din ce in ce vad ca o dau mai mult dupa modelul romanesc. am luat ketchup de-al lor dar ultima data era mai putin vascos decat de obicei si se prelinsese de sub capac, painea de cele mai multe ori numai proaspata nu e, am vazut ardei "la reducere" dar erau deja moi si zbarciti, numai porcii din cocina sa fi fost consumatori finali. azi am luat salata de peste dar staniolul s-a desprins mult mai usor decat de obicei. poate oamenii s-au apucat de pus in cutiile de salata ce nu se vinde de la vitrina (e acelasi tip); nu parea in neregula dar faptul ca staniolul se desprinde mai usor ma pune pe ganduri... am avut o parere buna despre Kaufland cand a aparut, dar s-a deteriorat in timp si incepand de azi mi-e cam sila de ei si de "politica" lor.
am mai citit despre ei pe net parca aici pe SP ca prin VS au cumparat unii carne congelata si cand au dezghetat-o mirosea a stricat (poate ce nu se vinde refrigerat se congeleaza). am zis ca poate numai in VS sunt pb si in IS nu dar vad ca m-am inselat.
cat despre faza cu "daca nu sunt deschise toate casele primiti 1 ron" poate nu o inteleg eu, ar da faliment ca niciodata nu sunt deschise peste jumate din ele.
iar pe micii intreprinzatori care se ofera sa-ti duca cosul la loc nu-i intreaba nimeni de sanatate iar unii nu par chiar asa de loviti de soarta.
a si la scurt timp dupa deschidere cazuse de la usa de la intrare un suport din metal de deasupra care cred ca avea neoane in el si atarna oblic de fire, asa de buna era facuta treaba acolo. daca iti cadea in cap erai om facut la ce greutate trebuie sa fi avut.
in prima zi am fost fanul lor, chiar pareau nemti, acum imi dau seama ca nu-s si mi-e sila de ei.

Edited by drifter, 12 March 2008 - 00:14.


#6
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Eu am gasit lipii de shaorma expirate, daca va vine sa credeti... :blink:

#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 kappa_man84, on Mar 12 2008, 08:10, said:

Eu am gasit lipii de shaorma expirate, daca va vine sa credeti... :blink:
hmmm
de acu am sa arunc un ochi mai atent la ceea ce cumpar din Kaufland ca sincer pana acuma la ei ma aprovizionam pe termen lung..

#8
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Din moment ce te intampina cu mesajul "In caz ca gasiti un produs expirat firma va da 1 leu" la ce vrei sa te astepti? E un fel de  a recunoaste mascat ca printre produse pot fii si produse expirate. Daca vrei sa le faci paguba, scoti telefonul mobil, filmezi produsele in raft (ca sa nu zice ca ai inlocuit produsul cu unul de la tine), cumperi unul si te duci direct la OPC. Daca nu ai timp de tambalau casti ochii de 2 ori la fiecare termen de garantie.

#9
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
buna idee, de acum ma duc acolo cu aparatul foto dupa mine si daca gasesc ceva expirat filmez si direct la OPC ma duc.
tocmai pt ca am crezut ca astia au marfa buna n-am stat sa ma uit chiar la fiecare produs, dar asta si arata rau asa ca atunci m-am uitat la termen. si uite asa te apuci sa consumi alimente expirate de la ei.
ar trebui sa pot si eu sa cumpar n produse la pretul de 1 dupa logica lor.

#10
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Si ce te incanta?

Umbli sa depui reclamatii, te cheama la sediu , te legitimeaza, te trimite la casierie.

Ei vor primi amenda 5 milioane iar tu banii pe produsul expirat. :cursing:

#11
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 drifter, on Mar 11 2008, 21:09, said:

am zis na, imi dau astia 15 ron, oricum mi se parea putin dar in fine. ajung la casa, ii zic aleia, ma ia cu vrajeala la care ma asteptam ca nu ca probabil atunci sunt produse. le-am demonstrat ca nu e asa, face casiera ca cica imi da 1 ron, ca se da 1 leu indiferent de cate produse expirate aduc. sa innebunesc adica dupa ce ca imi vand marfa expirata si fac treaba angajatilor lor, ma mai si umilesc cu rahatul lor de leu?
Sincer, mi se pare o ineptie: Cum sa dai bani clientilor pentru gasirea produselor expirate? Stii lotul in care iti vine un produs, implicit stii si cand expira si poti tria produsul ca sa scoti de la vanzare chestiile nevandute. Mai faci si o triere saptamanala/lunara,  si gata.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In primul rand nu ai voie sa filmezi. Te pot acuza de asa ceva. Apoi:
-faza cu 1 leu e insulta. sint convins ca in tari civilizate amenda e usturatoare. nu cred ca in germania iei o mancare expirata, te imbolnavesti grav si ei iti dau 25 centi.
-faza cu 1 leu la case e umilitoare pentru tine, ca si client. te simti umilit tu, ca si om, facand-o. desi ei au venit cu propunerea. 1 leu e nimic. prefera sa piarda 1 leu pe ici pe colo. la cate cosuri pline ochi ies de acolo si la castigurile lor, nu e nimic.
-nu trebuie sa iti dai datele reale. in timisoara, poti sa spui orice.
-poti si returna produse daca vrei in 24h. acolo iar te intreaba de ce si cum te cheama, dar inventezi ceva. nu trebuie sa fie ceva real.
-produse expirate am gasit si eu. nu le-am dus inapoi insa. am gasit in schimb produse fabricate in viitor, la billa. era un pui cu data fabricatiei a doua zi. am fost la opc, ei s-au vaitat ca ploua afara (exact asa au spus), opc e la doi pasi de magazin, au spus ca merg a doua zi, normal ca a doua zi puiul ar fi fost corect ca data. sint corupti si incompetenti. am fost si la protv sa denunt cazul, dar protv au spus ca ei nu pot filma in magazin, pentru ca nu au autorizatie.
-paguba poti sa le faci, daca vrei. poti sa darami un stand cu borcane de ex. si sa spui ca nu au fost bine cladite.
-mai e si diferenta de pret de pe raft si pe bon uneori.
-cel mai mult ma deranjeaza lumea dinauntru. toti te imping, fug, te calca, lovesc, e o lipsa crunta de civilizatie.
-nu iti mai dau restul marunt, cum era la inceput.
pe scurt, la inceput a fost ok, dar s-a imputit (cum e si normal in romania) pe parcurs. traim intr-o tara inapoiata si corupta.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 JJOne, on Mar 13 2008, 17:10, said:

Sincer, mi se pare o ineptie: Cum sa dai bani clientilor pentru gasirea produselor expirate? Stii lotul in care iti vine un produs, implicit stii si cand expira si poti tria produsul ca sa scoti de la vanzare chestiile nevandute. Mai faci si o triere saptamanala/lunara,  si gata.

Mai urmeaza sa anunte si "daca ne ajutati sa ordonam marfa pe rafturi, va dam 1 ron".

#14
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004

Quote

faza cu 1 leu la case e umilitoare pentru tine, ca si client. te simti umilit tu, ca si om, facand-o. desi ei au venit cu propunerea

da ei au propus. dar te incurajeaza sa le scoti toata marfa expirata din raft si dupa ce ai ales 15 bucati te trezesti ca teapa: iti dau 1 leu.
n-am nevoie nici de leul lor si nici de 15 lei ai lor; dupa o faza din asta ramai cu impresia ca pe angajatul responsabil cu asta il plateau mai bine si Kauflandul te ia de fraier si te incurajeaza sa ii faci servicii pt. care iti da mai nimic in schimb.
si ce daca am dat datele reale? putin imi pasa... eu n-am de ce sa ma ascund de ei.
e nevoie de mai multa concurenta aici in cartierul respectiv ca de aia isi permite Kauflandul magariile astea, daca nu mergi la ei mergi la Selgros care e destul de departe sau la Billa unde sunt cozi, sau daca nu la magazinul din colt unde cumperi mai putin si e mai scump. e nevoie si de alte supermarketuri de retail ca sa ai unde sa mergi daca nu iti place de altul.
macar atat a mai ramas, sa ii vindecam de magarii, internetul. "garantia prospetimii" a ajuns doar vrajeala.

#15
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

 drifter, on Mar 11 2008, 23:14, said:

Kaufland Podu de Piatra (Pavlov) din Iasi, sorry am uitat sa mentionez
O sa postez povestea si pe spam.spam, trebuie facut ceva ca in tara asta firmele sa renunte la strategiile de tzepuire a clientilor.
Tot de acolo cumpar si eu.
Nu e nevoie sa te deplasezi la OPC. E suficient sa-i suni. Iar de sunat, poti sa-i suni si din incinta magazinului. Si stai linistit acolo pana vin.
Naspa faza. :deadtongue:

#16
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
astazi la kaufland colentina ,cred ca aprox 10,30-11 ,erau 2 casiere si cozile lungi pana la raionul de ziare ,nu era nici-un carucior prin curte ,toate erau in magazin multe abandonate cu diverse in ele ,produse printre care si o punga cu carne asezate langa cosurile de prin mijlocul magazinului ,pe jos ,lumea nervoasa  sa-l ia la palme pe unul de la informatii - sa aduca / angajeze casiere .motivul pentru care merg este ca locuiesc foarte aproape ,insa ....si in legatura cu carucioarele ,multa lume de pe strazile invecinate are la poarta cate un carucior de-al lor ,cine vine cu masina personala pe stradute stie .

#17
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
Asa e cu Fuckland-ul asta; eu de ex. in februarie am gasit pe raft sos Uncle Ben's expirat in 10 ianuarie.Nu toate borcanele erau din acelasi lot (unele expirau in 2009!) dar cel de care-mi trebuia mie, Garden Herbs era expirat.Daca era vreun nene/tanti angajati pe-acolo le ziceam, asa nu m-am deranjat sa duc eu borcanu' nu stiu unde, am zis ca-i o scapare si se va remedia pana data viitoare cand vin.In aceeasi luna am mai fost de vreo 2-3 ori, uncle ben's-urile expirate tot acolo...
Ieri am auzit anunt ca, fiind Ziua Consumatorului, OPC-ul va avea reprezentanti in toate supermarketurile, inclusiv Kaufland, care vor prelua direct acolo reclamatiile.Nooo, ma gandesc eu, clar se va remedia situatia! Daca mergeam ieri (lucru pe care nu l-am putut face) le trageam o "lăcrămație".
Dar am mers abia azi. Cand colo, pe raft, nu mai erau cele expirate in ianuarie dar era un grup de borcane cu sos expirat in februarie!! Nu stiu ce sa cred, astia chiar nu stiu ce au in rafturi?! Ca doar daca stiau, constienti ca vine OPC-ul acolo, le-ar fi luat, nu? Oribila treaba.

#18
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Eu nu inteleg de ce daca ai fost de atatea ori nu ai facut o reclamatie la oPC.Se poate face si de pe net.Normal ca supermarketurile se comporta asa daca noi vedem un produs expirat in raft,ne uitam la el,il punem inapoi cu gandul ca o sa vina alti fraieri sa-l cumpere.Tipic romanesc...Eu in locul tau scapam vreo 2 borcane sa se sparga pe jos sa atrag atentia si altor clienti sa vezi cum venea immediat cineva si le lua de acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate