Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Aud lucruri foarte rele despre americani

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Gameru' Mircea

Gameru' Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 12.07.2005
Cu toate ca sunt cel mai putin interesat in aceste subiecte, am decis sa fac un topic aici sa discut despre ceva ce, pe zi ce trece, ma uimeste din ce in ce mai mult si as dori sincer in acest punct sa aud si ce au alte persoane de zis despre asta. Sar putea sa fiu probabil injurat pentru acest topic de catre unele persoane, insa curiozitatea mea este prea mare si am decis sa imi iau riscul;

Cel putin 75% din prietenii mei online sunt din America, iar cand sunt pe forum si chat e destula lume cu care apuc sa vorbesc, foarte mult pe forumuri sau pe IRC. Fiind de fata atunci cand lumea discuta, accesez linkuri catre multe buletine de stiri americane, unde discuta despre crime, politie si chestii ca aici pe situl Protv sau Antena 1. Chiar daca multi sunt obijnuiti sa aiba o impresie extrem de buna despre americani si guvernele lor, in special din situatia in care a fost Romania pe vermuri, eu am vazut lucruri care pur si simplu mau socat si care nu credeam ca sar putea intampla vreodata intro tara ca America, care sunt incetul cu incetul aproape de teapa lui Ceausescu.

Mai pe scurt, lumea in zone precum Statele Unite par sa fie arestate pentru niste lucruri incredibile, inclusiv si foarte des pentru exprimare libera. Am citit buletine americane de stiri in care am auzit de persoane care au fost arestate numai pentru ca au spus o vorba un pic mai agresiva (nu injuratura sau insulta) unui coleg de serviciu intro cearta sau cand erau stresati. Persoane care au fost arestate (si mai mult decat preventiv cred, pedepsite) doar pentru ca au tipat la cineva in strada poate chiar si un cunoscut. Dar asta nu este nimic! Persoane arestate pentru ca, imi amintesc ceva dintruno stire citita, despre cineva care la nervi a zis ceva legat de droguri unei colege (nu ca ar avea nimic de a face cu asta doar a zis niste chestii la nervi) si a fost ridicat de politie imediat pentru asta si chiar arestat. Si credetima, lista continua si cu multe alte lucruri.

Capac a pus insa o stire pe care am citito astazi, in care un copil de 18 ani a fost arestat si exmatriculat din scoala deoarece a pus un clip pe Youtube cu propozitii dintro serie de desene animate japoneze, in care caracterul zicea ceva desre o razbunare, pe care ar fi adresato vreunui coleg. La raportat mama nu stiu carei eleve care a vazut clipul la nimereala (aparent acolo cineva se uita la nimereala pe net si cum vede un cuvant "periculos de urat" sare si suna la politie care imediat se duce sa aresteze lume). Au trebuit sa il scoata pe cautiune numai pentru asta. Am ramas masca atunci cand am vazut asa ceva. Si oh da, americanii sunt vestiti pentru a face aresturi din cauza unui rau cuvant pe care lai postat pe internet.

Daca ar fi sa sumarizes situatii despre care am citit... in mod normal daca pe un forum ca acesta as spune cuiva o injuratura sau ias dedica o replica mai dura dintrun film, sau ias spune sa se duca sa se drogheze cand as fi la nervi, politia ar intra peste mine in casa dupa IP-ul meu si mar aresta. Adevarul este ca incep sa ma uit la americani ca la un fel al lui Ceausescu, si incetul ca incetul ca la un pericol. Iar dupa cum am zis, acesta ce il discut aici este doar un subiect din ce am auzit in total.

Sincer, ca popor americanii sunt super, si fac cele mai tari si extraordinare lucruri si au un stil de viata liber si frumos. Dar guvernul lor este ceva complet infiorator. Nu am prea multe exemple laindemana acum, nu notez linkurile, insa voiam mult sa intreb si pe alte persoane care cunosc... sunt persoanele din guvern de acolo pur si simplu nebune? Aresteaza lumea doar pentru discutiile pe care le au pe strada, pentru probleme lor iintre ei pe un forum, pentru ca isi sheruiesc o poza nu stiu cum, pentru ca au o "poveste ilegala" pe propriul lor hard disk, sau doar deoarece ii spun altcuiva o vorba ce "lar putea influenta sa faca ceva impotriva guvernului american"? Stiu ca porbabil multi ma vor considera nebun sa vorbesc eu impotriva sistemelor lor sau poate nu au auzit despre aceste lucruri, si sper ca nu se vor supara pe mine pentru ca intreb, insa vreau sa mai stiu opinii despre chestia asta deoarece incepe sa ma ingrijoreze foarte mult.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
guvernul cel mare si rau actioneaza in urma unei plangeri. ti se pare normal sa inghiti tot felul de porcarii de la diversi care au inteels democratia prin "fac ce vreau"?

#3
Gameru' Mircea

Gameru' Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 12.07.2005
"Fac ce vreau" are si el o limita intradevar. Nu miam facut ideile de la divertis sau TV insa, am comparat ce am auzit cu ce cred eu. Apreciez foarte mult faptul ca spre exemplu atunci cand este o crima sar imediat si fac ce trebuie, si cand e un pericol adevarat se ocupa imediat. Sunt lucruri insa, care sunt lucruri evidente de zi cu zi, care in America sunt pedepsite ca si crime.

Sa zicem din nou ca am fi intro asemenea tara si intro zi ne certam rau in strada. Unul dintre noi il injura pe celalalt, celalalt isi baga si scoate, etc. La nervi, mai trantim si ceva ca "dute si drogheazata sau sparge o banca". Daca ploitia in asemenea situatie near duce la sectie preventiv vreo ora doua si da o amenda, ar fi evident, logic si chiar anormal sa nu fie asa. Dar sa ajungi la tribunale, la stiri, sa risti sa faci ani de puscarie pentru asa ceva, asa cum citesc in unele locuri, e normal?

Sau exemplul acesta. Ne certam, iar ajuns acasa eu vreau sa fac ceva tare asa ca iau un episod din terminatorul in care spune ca "eu sunt un terminator si te voi distruge fara mila", si la caterinca scriu pe el "De la Mircea pentru Xulescu" si il pun pe youtube. Ar fi normal sa ma trezesc la 4 dimineata cu mascatii pe mine si cu catusele pentru o discutie si o gluma care am avuto pe internet, deoacece un vecin care nu putea dormi la 2 suna la politie ca am pus eu un clip pe net care ar putea parea "mental ofensiv poporului"?

Din ce am reusit sa aful, asemenea legi exista acolo pentru ca cei din guvern sa obtina bani din tribunale si judecati. In america, intradevar nimeni din politica nu fura (cel putin nu la vedere), insa cei cu care vorbesc de acolo miau explicat ca metoda unora de a face bani este de a face asemenea legi, incat oricine face un lucru cat de mic ajunge la un tribunal si se dau bani pentru avocati, etc. Nu se gandesc la stersul psyhic sau la cat de neinsemnate sunt unele motive sa faca asa ceva. Sper acum ca poate se mai calmeaza si isi baga mintile in cap acum ca a plecat Bush si vine altcineva, doar sa nu fie cineva si mai rau :S

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si dezbaterea legislativa care e pana la urma ?!...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate