Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Ofera cineva meditatii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006
caut meditator pentru php / mysql . ofera cineva ? ( pentru bucuresti )
- si online daca se poate , nici o problema...contracost bineinteles

#2
sphinks

sphinks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 31.05.2003
eu as putea sa te ajut in aceasta privinta. cauta-ma daca esti interesat.

#3
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006
inca valabil. sau macar imi puteti recomanda unde pot sa fac niste cursuri ? dar nu cursuri prin care treci ca prin branza si toata lumea ia 10 la examen.

Edited by bebeshm, 12 March 2008 - 21:44.


#4
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
eu am 15 ani sunt elev clasa a 8-a vreau si eu sa invat ... php in principal

#5
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Si singur nu se poate ? Ia o carte, citeste si experimenteaza, alta cale nu exista. Programarea se invata numai prin practica nu prin meditatii.

#6
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Nu ati auzit de TUTORIALE ?

#7
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
jizas. php are cea mai mica curba de invatare posibila din toate limbajele de programare. sunt mii sau zeci de mii de tutoriale, are una dintre cele mai bune comunitati de utilizatori, are un manual extrem de bine documentat, are numele functiilor extrem de utile unuia care stie bine limba engleza.

Toate astea sunt facute sa te ajute sa inveti singur, dar bazandu-te pe experienta altora. Is it that hard?

#8
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
da-ti exemple de carti situri cu tutoriale ...

#9
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

 OnShop, on Mar 13 2008, 14:11, said:

da-ti exemple de carti situri cu tutoriale ...
gasesti multe pe net

#10
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006
e si daca nu stiu engleza prea bine ? (da stiu, o sa spuneti sa nu se poate fara engleza, dar se poate ) pot sa iau zeci de mii de tutoriale . problema cu tutoriale este ca ai de caut mult pana gasesti ceva practic bun. ori sunt prea grele, ori sunt prea usoare (si imi explica in zeci de pagini cum sa instalez php si sa-l configurez )

 SE7EN, on Mar 12 2008, 23:03, said:

Si singur nu se poate ? Ia o carte, citeste si experimenteaza, alta cale nu exista. Programarea se invata numai prin practica nu prin meditatii.
e numai spune! si la meditatii ce se face ? teorie  ? :)) eu caut pentru practica normal , nu pentru teorie. Pe net nu te ajuta nimeni asa cum ar trebui.

Edited by bebeshm, 13 March 2008 - 18:00.


#11
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
poti incerca tutorialul lui oriceon - e in romana

#12
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@bebe ba nu se poate. Zi-mi si mie in romana ca inseamna functia mysql_query. Toata documentatia e in engleza, exemplele sunt in engleza, librariile sunt in engleza. Ce sa inveti in romana? pune mai bine mana si invata engleza inainte sa te apuci de programare. Si ti-as recomanda sa inveti bine html/css inainte de a te apuca de php/mysql.

Si care e problema cu alea zeci de pagini cu configurarea? maine poimain te vad pe aici cu "mi-a fost hackuit site-ul pt ca nu am avut chef sa fac o configurare". Sau: cum vad si eu erorile? sau mai stiu eu ce. Totusi, daca asta ti se pare boring, lasa-te mai bine. Ai pana acum 2 motive sa ne lasi.

Si la meditatii sa stii ca se face teorie. Ti se arata cazuri "clean". Niciun caz de real life, cu real trafic, real problems, etc etc etc. Deci ce inveti pana la urma e tot teorie. Nu vrei sa te invete la meditatii cum sa optimizzi un query sa nu ramai fara serverul de baza de date cand ai trafic mare? Mult succes in cautarea unui asemenea curs.

PS: esti nitel cam intepat, nu crezi?

Quote

e numai spune!
Pana la urma tu ai venit sa ceri ajutor, nu eu.

PS2: numai se foloseste asa:
           imi iau numai un covrig
           Nu mai zice ca ai dreptate.

Poate inveti un pic de romana inainte sa postezi.

Edited by xnoise, 13 March 2008 - 20:13.


#13
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006
ca de obicei...pe forumul asta am intalnit numai oameni la care le place sa se contrazica aiurea. uite, daca invat eu php fara sa stiu engleza cat imi dai ??? cat despre securitate nu ma intereseaza daca cineva imi face hack la site ( cu toate ca nu ar avea de ce ) , nu vreau sa fac cariera din asta, vreau sa stiu pentru mine si poate doar putin pentru altii, cateodata este util. html stiu , si am invatat fara sa stiu engleza, si am mai invatat cateva programe tot fara sa stiu engleza! am pus la nimereala, m-am chinuit ..pana a iesit.

cat despre php, am invatat sa fac un formular care sa-mi trimita datele pe mail in momentul in care este aplicat...e vezi ca se poate si fara engleza?? chestiile astea mititele ma intereseaza, nu ma gandesc la vreun youtube sau la vreun softpedia ca sa trebuiasca sa stiu atat de multe. nu mai face pe desteptul si nu te mai da "mare" ca nu stiu daca valorezi ceva pentru cineva de aici . bun ,eu caut meditator care sa-mi arate lucruri practice !!!! intelegi ???? Poate chiar sa-mi dea cate un script simplu la fiecare sedinta ( care se gasesc gratuite pe net ) si sa-mi explice putin cum sta treaba cu el si sa-mi ia banii ! ce e atat de greu ?

p.s. nu te mai chinuit sa-mi corectezi greselile...ma descurc cu romana asta pe care o vorbesc si o scriu, multumesc pentru sfaturi sfatosule

...si inca ceva. te rog frumos sa nu te faci profesor, sau coordonator...sau ceva de genul sta. ca tine gandesc toti profesorii din romania, d'aia e invatamantul la pamant.

si nu m-am putut abtine sa mai scriu si asta : deci am inteles. nu exista profesor in tara asta pentru php ! fiecare pentru el, nimeni nu stie sa explice nici macar pe bani sau nu vrea

Edited by bebeshm, 14 March 2008 - 21:21.


#14
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
mecanic poti invata si fizica cuantica, insa doar exemple batute in cuie

#15
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006
exact. asta vreau !

#16
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@bebe: atunci poti pleca. din pacate pt tine stiu mult mai multe ca tine si le-am invatat singur. ceea ce vrei tu nu se numeste invatat, si e plin netul de asemenea exemple. de ce trebuia sa vii pe aici sa deschizi inca un topic inutil si sa demonstrezi cat de "inteligent" esti?

In momentul in care vri doar exemple batute in cuie, nu ma pot abtine sa nu ma uit ciudat la tine. pana la urma ce vrei? sa trimiti datele dintr-un formular pe extrem de simplu: ai un formular html, o variabila superglobala, niste variabile intermediare si functia de mail. Chestia asta o poate face inclusiv unul care nu are nici cea mai mica treaba daca i se zice " fa aia, aia si cealalta si gata". Numai ca aia nu se numeste invatat si nu necesita meditatii.

Problema invatamantului nu sunt profesorii, sunt elevii "destepti" care cred ca invatat inseamna "cateva exemple". Invatatul presupune logica, sute, mii de ore pierdute pe parcurs, intrebari, cautari, experimente. Nu inseamna meditatii. Cat despre HTML, ma abtin sa iti pun intrebari ca sa vad cat html "ai invatat". De css nici nu se pune roblema probabil, ca sa nu mai vbesc de xml si xsl. Mysql iar ma abtin, cat despre php, acelasi lucru. Stii care e marea problema pe net? ca e plin de oameni care "au invatat" ca tine, si au ajuns sa dea sfaturi unor "profesori" ca mine. Ma bucur ca faptul ca am reactionat violent la cererea ta aroape inutila si stupida te-a facut sa reactionezi asa. Si asta pt a se vedea diferenta intre tine si un incepator care vine si spune asa: as avea si eu nevoie de un punct de start de unde sa invat php. Caruia i-as fi dat destule detalii despre cum si ce sa invete.

PS: o intrebare: ai windows in romana? sau linux in romana? ca am vazut si "cazuri" din astea.
PS2: invatamantul mai e la pamant si din cauza profesorilor care nu au destule cunostinte, in niciun caz din cauza celor care stiu binisor despre ce vorbesc.
PS3: cat despre valoarea mea, nu cred ca e problema ta. Daca o sa cauti, poate o sa gasesti posturile mele in care am raspuns diferitelor probleme si am ajutat diverse persoane. E usor sa ataci o persoana care te-a atacat pe drept cuvant, dar e si mai usor sa iei o teapa, nestudiind ce anume face persoana asta pe aici.
PS4: Esti ruda cu webc?
PS5: Si nu, nu prea exista. Cei buni in php nu se uita la banii tai, pentru ca si asa nu cred ca ai sa dai f multi. O sa ramai uimit ca castiga un programator bun, si cand o sa afli ce anume crede despre o persoana care nu vrea sa invete engleza, nu vrea sa studieze singura (mai ales cand are la dispozitie mii de resurse) nu vrea sa faca aia, nu vrea sa faca aia. De ce ai mai venit aici daca nu iti asumi si criticile si sfaturile de la cei care intamplator chiar lucreaza in industria asta?

O zi placuta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate