Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

DivX Player Elite PV-4000 USB

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
445 răspunsuri în acest subiect

#1
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Cumparat un Elite PV-4000 USB din Carrefour.
Am ramas putin mirat de ce au putut face bulgarii fata de precedentul model, PV 333.
Pe aparat scrie ProSubtitle, dar cind l-am incercat, m-am convins ca nu e vrajeala.
Exista 3 marimi de fonturi la subtitrare, reglare de culoare la text, culoare pentru outline, reglare de pozitie. Plus ca afiseaza pina la 6 rinduri .
Subtitrarile se vad perfect pe orice film, si sint pozitionate la baza ecranului.
Singura problema ar fi tipul de font ( cred ca e un Courier). De aceea, daca cineva ar vrea sa-i extraga firmware-ul ( eu nu a-si vrea sa pierd garantia), si sa-l posteze aici, voi incerca eu sa-l modific. (pentru alte tipuri de fonturi)
Chipsetul cred ca este MTK, deoarece in instructiunile de update se pomeneste de fisierul MEDIATEK.
Problema este ca pe site-ul bulgaresc www.Elite.bg nu gasesc sectiunea de update-uri ( bulgareste nu stiu,si cred ca astia nu or auzit de limba engleza).
De citit, a citit orice fel de cd i-am dat. Chiar si pe cele zgariate.
Astept...

ATENTIE DACA FACETI UPDATE DE FIRMWARE.
SUNT 2 MODELE:

Modelul VECHI

Cu sertar deschis -> Menu -> 1379 afiseaza urmatoarele:
  • Versiune: 05.00.06.07
  • SUB - VER:05.00.06.07
  • 8032:05.00.06.07
  • Servo:05.00.06.07
  • Zona: 0
  • RISC: 05.00.06.07
  • DSP: 05.00.06.07
Modelul NOU

  • Versiune: 07.01.03.08
  • Subversiune:00.03.44.5C
  • 8032:07.01.03.08
  • Servo:07.23.00.00
  • RISC: 07.01.03.08
  • DSP: 10.09.00.51
  • Cod Regional: 0

Editat de Mtz, 29 septembrie 2008 - 14:35.


#2
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.266
  • Înscris: 11.10.2006
Am si eu modelul asta de player si cum ai scris, citeste cam orice, nu face mofturi la firma de DVD-uri etc. Nu am avut inca film care sa nu-l vada! Sunt foarte multumit de el. Nu prea vad rostul sa-i faci firmware cat timp merge foarte bine, poate pentru cateva optiuni in plus. Eu il las asa pentru ca nu am ce sa-i reprosez si isi face treaba foarte bine.

#3
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Ai dreptate.
Nici pe mine nu ma "maninca" foarte tare, dar cum eu sunt un perfectionist...
L-am studiat in ultimele 2 zile sa vad ce hibe are.
Ideea e ca ma enerveaza caracterele din subtitrare, nu neaparat ca sunt Courier, ci faptul ca e prea mult spatiul intre ele si sint obligat sa folosesc functia "Reformare", pentru ca nu incape un rind din subtitrare pe un rind de pe ecran.
Nu cred ca poate reda un rind de subtitrare din standardul lui Mtz, TVQS.
De aceea a-si vrea sa-i modific fontul.. sa fie macar 3 tipuri de fonturi ( mie imi place verdana).
Si daca tot modific fontul, sa modific si marimea caracterelor, undeva intre Marimea 2 si Marimea 3.... 3 e prea mare....repet, sint cusurgiu.
Mai e problema in file-browser ca nu vede decit 15 caractere si nu vede fisierul de subtitrare, decit cel implicit, la fel cu titlul filmului.(asta n-ar fi un lucru foarte grav - nu prea ai de ce sa ai 2 fisiere de subtitrare la un film).
Apropo, USB-ul merge perfect...la inceput m-am gandit ca nu-l vede ...am mai patit-o cu alte scule.
Deci, daca cineva are vreme si poate sa scoata cu un serial firmware-ul, eu voi incerca sa-l modific.
Oricum , pe ansamblu , scula nu e rea. E mai buna ca o droaie de modele cu pretentii.
Ar trebui sa o recomandam cu caldura.
Mai asteptam...

#4
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.236
  • Înscris: 09.01.2004
Cat costa?
Pe USB sacadeaza imaginea la bitrate mare, cum face E-Boda 777DVX???
Afiseaza diacritice?

#5
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Costa 109.9 lei.
Adica cu 50-60 lei mai ieftin ca Eboda.
Are chipset MTK ca si Eboda.
Acuma am vazut "No country..." pe USB si merge perfect.
Ce inseamna "bitrate mare"? Spune cit si voi verifica...un film cu bitrate mare, citit de pe USB.
Eboda sacadeaza la bitrate mare? Nu stiam.
A avut dreptate colegul "lopi", ca nu prea are cusururi aparatul.
In ceea ce priveste diacriticele, iti dai seama ca nu am pomenit de ele pentru ca nu era cazul.
Adica, bineinteles ca afiseaza corect si "SH" si "Tz" si toate diacriticele.
Aparatul are modul in meniu de "PRO Subtitle"
Adica are diacritice, are reglaj de 8 culori la :
text subtitrare, outline, culoare fond(sau transparent),
reglaj pozitionare subtitrare in 2 locuri: sus, pentru filme tip DVD, adica se vede scrisul pe film, nu banda neagra, sau..
"pozitia" noastra favorita, la baza ecranului, pe dunga neagra.
Poate fixa subtitrarea pe stinga, dreapta si centru. Are si functia de "reformare" adica daca nu incape textul original pe un rind , il pune mai in jos(pina la 6 rinduri de subtitrare)
Si , in sfirsit, are 3 marimi de fonturi: 1- mic, 2-normal, si 3-mare ( pentru aia cu probleme la ochi).
In fine...dupa cite scule am incercat la Carrefour si Metro, asta e aproape perfecta.
Plus ca e numai 1,1 mil. lei si in plus, ca design arata de 2 ori mai bine ca E-Boda( asta asa in paranteza).
Ca de obicei, bulgarii ne-au luat-o inainte si la scule de astea si au fost receptivi la semnalele romanilor.(poate au intrat si ei pe forumul asta)Ca si concluzie, poti merge linistit la Carrefour si sa iei o scula de asta, ca nu o sa-ti para rau.
By the way, e negru.

Am vorbit cu cei de la Elite si poate imi vor trimite Firmware-ul, ca eu vreau sa-i schimb tipul de font, sau chiar sa-i pun functie de alegere de font.
Acum imi reamintesc asamblarea ce o faceam la liceu.Sper sa reusesc.
PA!

Editat de leviathanus, 15 martie 2008 - 00:22.


#6
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.236
  • Înscris: 09.01.2004
Multumesc pt. raspunsul detaliat!
M-am uitat in catalogul in format PDF de pe site-ul lor si scrie ca are USB 1.0, 1.1.
Deci si aici seamana cu 777!!!  :thumbdown:
DAR pare sa compenseze asta cu multe alte atuuri in fata DVX 777 USB (care este dublu ca pret).  :coolspeak:
ELITE cam produce pocnitori de obicei, dar mai scapa si produse bune...
Mai am si acum un PV 272 (de vreo 3-4 ani), super DivX player!

Daca vrei sa vezi sacadari, pune un .vob pe stick USB si da-i play! Ca sa grabesti aparitia lor, da-i un pic de FF si FB.

A, era sa uit, cum merge telecomanda? Ca unghi de vizibilitate si distanta, zic.
In clasa asta de pret ar trebui sa mearga doar daca esti perpendicular pe aparat, la nivel cu senzorul, si nu mai departe de 3 m.  :angry2:

Editat de Serpent, 15 martie 2008 - 11:02.


#7
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Pe cutie scrie bitrate up to 2 MB/s (bytes, nu biti, dar e clar ca e gresit)
Nu ia atit. Am incercat pe stick un fisier la 600 kb/s si a mers, cu doar 1 sacadare cam la 2 min, nu era deranjant.
A sacadat la un fisier .vob (un starter de dvd pe care le foloseam mai de mult), dar tot asa, nu foarte deranjant.Uneori mai imi sacadeaza si pe calc., din cauza codecurilor. Eu ma uit la avi-uri cu max. 200 kb/s si acolo nu sint probleme.
USB-ul nu stiam ca e versiune 1. Diferenta fata de 2 e la viteza de acces, nu-i asa?
Telecomanda: Nici nu m-am gindit cind l-am cumparat la asa ceva: perpendicular pe aparat, 3m?
Nici vorba. Merge la unghi de aproape 90 de grade fata de perpendiculara si la mine in camera merge normal la 4, 8 m...trebuie sa mearga si la 5-6. Numai ca trebuie indreptat spre aparat. Eu eram obisnuit cu telecomenzi care mergeau prin reflexie, din aproape orice unghi (in camera).Dar e bine si asa.
Nu stiam ca sint senzori asa de slabi la unele aparate.
La asta nu sint probleme cu Elite-ul asta.
Pacat ca n-am camera web sa-i fac si o poza la aparat si ecran.
Poate are colegul "lopi".
Cum am mai spus, singurul lucru care a-si vrea sa-l fac e sa schimb fontul la subtitrare, cu toate ca nu e un lucru grav.
Ii lipseste numai iesirea VGA. Are audio 5.1, iesire optica.
Deci cred ca e OK.
Daca il cumperi, la Carefour il poti si incerca inainte de a-l plati.
In rest, e OK.
Succes daca vei achizitiona unul, si intra aici sa mai vorbim, sa vedem ce putem face cu fonturile.

PA !

#8
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.266
  • Înscris: 11.10.2006
- telecomanda - merge ok, nu trebuie sa fie neaparat perpendicular pe senzor, am incercat si din unghi si merge. Inca am bateriile cu care a venit, cu altele noi banuisc ca merge si mai bine  :coolspeak:  Distanta maxima, inca nu am incercat, dar merge destul de mult. Daca am timp revin.
- am incercat cum ai scris. Pe usb, am incercat un mpeg2 la 9.000 kbps si frameaza binisor ! Se poate sa fie USB 1.0 si asa se explica. Un film la bitrate mai mic merge fara probleme ! Nu am incercat sa vad cat duce maxim. In cartea tehnica scrie asa: "ELITE USEB player can support USB device, such as MP3 player, Handdrive, HDD up to 80 Gb at amazing reading speed." Cand am timp revin cu impresii cam cat este acest " ... amazing reading speed."
- daca vreau neaparat sa-i gasesc un defect: se cunosc degetele pe el, in rest nu am ce sa-i reprosez. Este foarte bun la pretul asta.
- 2-3 poze cu el si mai multe cu meniul:
http://picasaweb.goo.../ElitePV4000USB

- la meniu se vede ca are si subtitare "Romanian", se aude foarte bine are si BassBoost si SuperBass etc. Pe un sistem 5.1 se aude foarte bine.

Editat de lopi, 15 martie 2008 - 21:14.


#9
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.236
  • Înscris: 09.01.2004
Mda, m-a mancat in cur si mi-am luat si eu unul...  :disgust:
Ce sa zic, hardware e chiar OK, m-a impresionat foarte placut telecomanda, subsistemul optic este silentios si performant.
Dar restul e DURERE! Meniurile si manualul sunt traduse de un bulgar (sau chinez?!?) care a invatat romaneste pe plaja din Albena, vorbind doar cu manelisti sau copii oligofreni/retardati!!!  :fyou:
Iar File Browser asa prost ca asta n-am mai vazut demult... 6 caractere max. pe USB, intre 6 si 13 pe DVD - dar afiseaza doar cate vrea el, nu are o regula - fara sa afiseze si subtitrarile. Nu ia decat sub-urile cu nume identic, dar macar le stie pe toate (.sub, .srt, .txt), daca nu au extensia pusa gresit.
Pe NTSC trimite subtitrarile cu jumatate de rand sub margine, dar imaginea e mai buna in film si meniuri.
Reformat-ul mai uita sa rupa randuri, si se pare ca atunci cand il activezi sunt ignorate "|".
Mai testez si va mai spun.

CONCLUZIA: Cat dai, atata face, dar macar asta face cat dai!  :naughty:

PS: leviathanus si lopi, nu va suparati ca-l fac de ras pe asta "mic si negru", dar nu-l mai salveaza decat un update de firmware...  :peacefingers:

#10
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Asta si vreau eu sa-i fac.
Dar cum am mai spus, ce rost au mai multe fisiere de subtitrare? Unul si bun.Eu asa am pe toate dvd-urile.
Tu ai verificat , si deci, nu vede mai multe fisiere de subtitrare?
OK, pe mine nu ma deranjeaza.
Traducerile in romana in manual sint intr-adevar penibile, dar bulgarii astia niciodata n-or stiut alte limbi decit a lor.Asta stiam.
Dar nici asta nu e o problema.
Problema e in file-browser, cum ai zis si tu, dar se poate remedia.
Filme cu NTSC nu prea am deci n-am vazut eroarea asta la mine, cu subtitrarea mai jos de margine.
Cind activezi "reformat", uita de "|",intr-adevar, si problema aia cu caracterele, tipul de font, care iar vreau sa-l modific.
Dar in rest, cum ai zis si tu, face toti banii.
Daca ne vom ocupa de firmware va iesi ceva bun din el, cred eu.
Astept raspunsul de la bulgari (dac or intelege engleza).
Va pup !

PS.
Asa-i ca merge bine telecomanda?

#11
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.266
  • Înscris: 11.10.2006
@ Serpent - nici o suparare, fiecare cu parerea lui.

Am mai stat pe capul lui si ce am vazut:

- compresii DivX 5.0/XviD, sunet MPEG-1 Layer 3; compresii mpeg2, sunet MPEG Layer 2; compresii mpeg1, sunet MPEG Layer 1 - merg toate, nu este problema sa nu le recunoasca, sa nu le citeasca sau altceva. Nu stie wmv-uri !? La mine nu le-a vazut (nici in cartea tehnica nu am vazut sa pomeneasca de ele) ! Nu am incercat wma. La codecuri sta destul de bine !
- pe USB: compresii pana la 1.300 kbps orice format DivX/XviD, mpeg2, mpeg1 - merg fara probleme. La 1.500 kbps - nu am observat sa inceapa sa frameze sau ceva, 2.000 kbps - la zoom si la unele miscari mai rapide ale camerei incepe sa se vada o usoara sacadare, pe la 3.000 kbps - mi s-a parut cam ca pe la 2.000, tot asa pe la unele scene o usoara sacadare. De la 3.500 kbps - incepe sa sacadeze destul de mult, incepe sa devina deranjant, 4.000 kbps in sus - nu mai zic, din ce in ce mai rau. Cred ca are USB 1.0 si ar trebui sa suporte 1.5 Mbit/s. Banuiesc ca are un sistem gen Buffer care il ajuta sa duca un pic mai mult decat poate transferul (cam 2.000 kbps).
- pe DVD: cam acelasi lucru ca si pe USB (ma asteptam sa se comporte ceva mai bine). De la 3.500 kbps in sus incepe sa frameze. O filmare la 6.000 kbps frameaza bine.
- dupa cum se comporta, peste 3.500 kbps incepe sa frameze - asta ar putea fi o problema, poate se rezolva printr-un firmware ceva  :coolspeak:
- am mai incercat telecomanda si chiar nu are probleme, merge si in unghiuri si de la distanta mare.
- am vazut si eu acum, ca are instructiuni si in RO. Din obisnuinta m-am uitat pe cele in engleza si pare scris ok. Instructiunile in Ro sunt traduse cum ai scris, dupa ureche si nu mi-a placut ca nu ofera mai multe detalii tehnice.
- cu subtitrarile nu m-am jucat prea mult. Pana acum nu am avut probleme. Daca in NTSC este titrarea mai jos decat in PAL nu cred ca este neaparat ceva neobisnuit. Nu am incercat prea multe, incearca sa setezi de prin Afisaj TV/PS sau LB poate rezolvi ceva.
- pe USB vede 6 caractere, cum ai scris (mai mult, nu !), pe DVD am avut de 10 caractere si le vedea pe toate.
- pe NTSC este imaginea mai buna. Aici nu prea cred. In NTSC este 720x480, iar in PAL 720x576. De aici poate sa apara si coborarea subtitrarii in NTSC. Depinde si de televizor/LCD/plasma etc. cum se comporta. Diferente prea mari de calitate nu cred ca sunt. In fine, daca zici ca se vede mai bine asa, ok  :peacefingers:  
- pret/performanta eu zic ca este excelent in comparatie cu alte DVD-playere. Din ce am vazut cam orice dvd-player are cateva dezavantaje, daca nu chiar foarte multe.
- un firmware ar fi util ! poate va suporta mai multi kbps  :coolspeak:

#12
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Am gasit la bulgari FW modificat numai pentru PV-400USB http://elitefan.hit.bg/NEW/NEW.htm
Spre deosebire de modelul anterior, PV-4000USB dn fotografiile prezentate de lopi Modelul PV-4000USB nu are sigla DTS.
Puteti sa confirmati daca are sau nu, pe digital/analogic?
Este totusi cel mai tare competitor E-Boda 777USB pe piata, si in plus are si upscale pana la 1080i (720p).

#13
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Am vazut si eu firmware-ul ala, dar modelul 400 USB, din catalogul de la Elite e mai "smecher" si nu s-a comercializat la noi.
In ceea ce priveste DTS, pe cutie scrie DTS digital, deci are.Si la fel scrie si in instructiuni si in meniu.
Eu ma gandeam ca e competitor la 555, dar acum vad ca Eboda 555 nu are USB, deci mai degraba seamana cu 777, dar nu are VGA.
Oricum, repet, in afara de fontul subtitrarii(care mie nu imi place foarte mult), singurul defect al lui, cum zicea Lopi, e ca se vad urmele de degete pe el. :D
O sa sun la service Elite in Bucuresti sa vad daca au firmware-ul original si vor sa mi-l dea, ca aici la Cluj au spus ca nu-l au.

#14
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.266
  • Înscris: 11.10.2006
Cum a scris si @leviathanus - pe cutie scrie DTS, pe el nu. In meniu nu am vazut scris ceva de DTS. Am incercat cu niste filmulete de aici:
http://www.ee.surrey...lbydigital.html - si merge sunetul. Este comprimat ac3.
Daca aveti un link de unde sa iau o portiune de film dts, probez.

Am mai pus si niste poze alte ambalajului:
http://picasaweb.goo.../ElitePV4000USB

#15
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Nativ nici 777USB nu avea DTS, dar se poate rezolva. Ai mai jos un link catre un fisier. "Enjoy" by Mtz.

http://rapidshare.co...by_Mtz.rar.html

Totusi unde se gaseste? La Carrefour Brasov NU!

Editat de Utilizator, 21 martie 2008 - 22:11.


#16
leviathanus

leviathanus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 02.02.2006
Testul ce mi l-ai dat il face si sistemul THX a lui Lucas pe un DVD original cu STAR WARS.
Exact acelasi test. Baiul ii ca nu am legat sistemul meu 5.1 la dvd. Nu l-am mai scos de la PC. O sa-l montez si verific.
Dar testul de speakere il face si DVD-ul, din meniul audio.Poti regla fiecare canal in parte, si are si Prologic II.
Pe afisaj exista si iconita de DTS.Dar cind am pus STAR WARS s-a aprins doar semnul de Dolby , si un "D" linga el, adica "Digital".DTS-ul nu s-a aprins.
De gasit in magazine, la CAREFOUR in CLUJ NAPOCA este la oferta. Ar trebui sa fie si in Brasov. Intreaba-i pe angajati.
Altundeva nu l-am gasit. Ar trebui sa-l aduca si acolo.
SUCCES !

#17
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.266
  • Înscris: 11.10.2006
@ Utilizator - eu l-am luat de la Carrefour Iasi. Erau o gramada la promotie.

#18
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Iertati-ma dar si Clujul si Iasiul e la 1/2 sau 1 <<player>> distanta. La Carrefour Brasov NU-l au. Am fost personal si acest model nu este in baza de date a Carrefour-ului. Daca dai ELITE in baza lor de date acest model nu-l afiseaza. Deci ce model sa astept la urmatoarea aprovizionare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate