Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

pot sa vand......

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Memmorex

Memmorex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
Am si eu o intrebare...
Eu am un blog(free)...si acum 1 an am primit 4 jocuri originale(le`am instalat m`am jukt 2 min si le`am bagat la loc)
acum intrebarea.Pot sa vand cele 4 jocuri originale pe blogul meu?

#2
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostMemmorex, on Mar 9 2008, 09:00, said:

Am si eu o intrebare...
Eu am un blog(free)...si acum 1 an am primit 4 jocuri originale(le`am instalat m`am jukt 2 min si le`am bagat la loc)
acum intrebarea.Pot sa vand cele 4 jocuri originale pe blogul meu?
Scrie pe spate din cate stiu ca nu ai voie.

#3
Memmorex

Memmorex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007

View Postmwlambo, on Mar 9 2008, 13:27, said:

Scrie pe spate din cate stiu ca nu ai voie.
nu am gasit nimic legat de asta pe spatele carcasei...mai astept raspuns

#4
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Cand instalezi programul, iti apare la un moment dat un "End User Licence Agreement" sau ceva similar. Nu poti continua decat daca accepti acei termeni.

Acel EULA este, de fapt, contractul tau cu producatorul. Citeste-l si vezi daca ai dreptul sa revinzi. Banuiala mea e ca nu poti face asta.

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Fiind creatie intelectuala, jocul este protejat de legea proprietatii intelectuale. Din cate stiu eu, un joc e ca si o carte. Una e autorul si alta e editura care a cumparat drepturile de editare si difuzare, in baza carora comercializeaza cartea Deci, trebuie mai intai sa achizitionezi drepturile de comercializare, abia apoi sa le vinzi. Deci, nu cred ca le poti vinde, legal, pe blogul tau.

#6
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Softurile informatice au un regim diferit de al cartilor. In cazul programelor se pune problema de drepturi de folosinta in timp ce la carti nu ti se transmite niciun drept. Tu cumperi doar suportul de hartie iar editura cumpara de la autor dreptul de reproducere si publicare.

Ideea, in cazul nostru, e ca acel drept de folosinta poate sau nu poate fi transmis mai departe de catre beneficiarul final, in functie de acordul existent intre el si titularul drepturilor de autor.

Legal vorbind, legislatia noastra permite, in principiu, retransmiterea dreptului de folosinta, cu titlu gratuit sau oneros dar totul cu conditia prevederii exprese in acest sens in conventia dintre parti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate