Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Bicicleta pliabila

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003
Salut! Vreau sa cumpar o bicicleta pliabila. Ester cineva care are si poate sa aduca pro si contra ?
De unde se poate cumpara ?
Am vazut in Europa cu 3.2 mil marca dhs si o chinezarie asemanatoare cu 1.8 aceleasi caracteristici si dimensiune a rotii

#2
banescu

banescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2005

View Postpripici, on Mar 8 2008, 16:05, said:

Salut! Vreau sa cumpar o bicicleta pliabila. Ester cineva care are si poate sa aduca pro si contra ?
De unde se poate cumpara ?
Am vazut in Europa cu 3.2 mil marca dhs si o chinezarie asemanatoare cu 1.8 aceleasi caracteristici si dimensiune a rotii


salut,am gasit aici :http://metropolisbikes.phpnet.us/contact.htm

#3
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
:no: dhs  :no: nu iti recomand dhs nici firstbike nici rickbike sau cine stie ce chinezarie sau românism
acuma intrebarea e daca e neaparat sa iti cumperi o bicicleta pliabile, caci dupa parerea mea e mai buna una normala !

#4
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
DHS? FirstBike? Yuck. Cauta macar o Dahon. Sunt facute pe-undeva prin Taiwan dar nu se compara. De Brompton, Birdy, Airnimal sau alte SF-uri d-astea nu stiu daca ai fonduri.

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Astea is gen Pegas-ul mediu vechi, nu?

#6
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Din pacate arata complet aiurea bicicletele astea. Nu tin foarte mult la looks, dar parca totusi nu ma vad pe asa ceva. Avand ~1.80m, cred ca nici nu as sta bine in sa, iar rotile par prea mici pentru a avea un randament de pedalare foarte bun.

Ati vazut pe undeva la vanzare biciclete de genul acesta? Ma refer la forma cadrului si dimensiunile rotilor (nu la motorul electric :D).

EDIT:

Am gasit ceva, dar sunt extrem de scumpe (~25 mil). De banii astia imi cumpar un trabant si benzina pentru un an. Mai sap, poate gasesc la pret rezonabil.

Edited by crz, 11 April 2008 - 16:31.


#7
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Mai cauta cineva bicicleta pliabila si pina la urma se pare ca si-a gasit.  http://forum.softped...howtopic=374009

#8
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003
Eu am luat pina la urma rich bike - de la magazin obor. Nu sint pregatite de drum...dar sint ok. Ii pui singur ulei si restul ...o mai stringi o mai reglezi

#9
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Cum arata? Are roti mici sau mari?

#10
ginger9

ginger9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2008
Stie cineva daca si unde se pot face asigurari ptr biciclete?
Poate suna funny... dar mi-am luat un Trek nou destul de mishto - am dat pe el 1.000 ron si sunt cam speriata de povestile cu furturi de bicle
bineinteles ca o leg cu antifurtul, dar multe bicle au fost furate chiar dc erau legate

so, stie cineva de o firma care sa faca asigurari ptr bicle?

thx!

#11
kalutzu2006

kalutzu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.10.2006

View Postginger9, on May 5 2008, 12:08, said:

Stie cineva daca si unde se pot face asigurari ptr biciclete?
Poate suna funny... dar mi-am luat un Trek nou destul de mishto - am dat pe el 1.000 ron si sunt cam speriata de povestile cu furturi de bicle
bineinteles ca o leg cu antifurtul, dar multe bicle au fost furate chiar dc erau legate

so, stie cineva de o firma care sa faca asigurari ptr bicle?

thx!


Daca te increzi in antifurt legat =))) am vazut cand au taiat cadrul de suport sau au lasat roata acolo ..si mai ales la bicicleta de 10 mil =))

zic bodaproste tiganii =))

#12
smitelian

smitelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.04.2006
La www.veloteca.ro gasiti preturi bune la biciclete pliabile Dahon si Brompton de cea mai buna calitate. Atentie mare la ce alegeti in acest domeniu, bicicletele chinezesti se strica rapid si nu isi merita banii!

#13
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Multumim pentru informatii. Va reamintesc ca traim in Romania si, oricat de bune ar fi, trebuie sa ai o problema la cap sa dai 35 de milioane pe o bicicleta.

#14
milea_sorin

milea_sorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.09.2005
Salut,

Cate ceva despre bike4u F16D609V-2 . Mi-am luat modelul acum vreo 2 saptamani si pentru ceea ce am eu nevoie face toti banii. Merg seara afara cu copilul si impreuna facem cativa km frumosi.

NU va recomand sa o luati de vis-a-vis de Targ Vitan - una de o viteza era 530 RON !!! ..... Luati direct de pe site.

Cateva date:
- fabricata in Malaysia, lucrata destul de bine pentru 430 RON
- garantie 18 luni la service-ul arhicunoscut din Bucuresti - zona Baba Novac -> Dudesti
- amortizorul e OK (e prima pe care o am cu amortizor, in copilarie am avut un Pegas Robusta si un Practic)
- regalajul vitezelor se face cam greu pentru un incepator in ale "mai multor foi" ca mine. Nu am reusit sa reglez decat sa folosesc 5/6 foi, fara cea mai mare.
- pentru portbagajul de Logan se incadreaza perfect pe verticala (daca nu vreti sa zgariati partea superioara interioara a portabajului masinii demontati portbagajul bicicletei)
- se asambleaza / dezasambleaza in ~ 30 -50 sec, depinde de abilitati. poate se poate si mai bine
- franele se comporta excelent
- saua nu este model din cel mai subtire si alungit insa mi-am luat o husa de sa de la Decathlon (50 RON) cu gel in interior si se simte mai ok
- pozitia in mers e cam cu "genunchii la ghidon" dar astea sunt "avantajele" unei biciclete mici wink.gif
- la curbe trebuie mers incet avand in vedere rotile de 16" - ca idee, rotile de 16" sunt ceva mai mari decat rotile bicicletelor de copii pana in 4 - 6 ani
- nu stiu daca suporta 105 Kg, insa eu unul nu as recomanda-o pentru cineva peste 90 Kg
- dupa primele folosiri mi-am dat seama ca trebuie stranse (asigurate) cu responsabilitate saua si ghidonul dupa reglajul inaltimii; nu am avut probleme chiar daca "jucau" un pic.

Am zis sa pun si poze insa este identica cu imaginea prezentata pe site-ul bike4U.

Sa auzim de bine si sa putem merge si prin parcuri.
Sorin

#15
9porti

9porti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.10.2008

View PostAlexIP, on Mar 13 2008, 00:01, said:

Astea is gen Pegas-ul mediu vechi, nu?
Pegas Modern se numea!  :lol:

#16
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Pegasul ala de se plia se numea Camping, am avut eu..

#17
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

View Postgrecul68, on May 5 2009, 21:46, said:

Pegasul ala de se plia se numea Camping, am avut eu..
Corect, asa se numea, cate suduri nu i-am dat la imbinarea aia care o facea pliabila... :P Dar aia cu sa lunga avea caucicul mai gros si cramponat la roata din spate, era precursorul mtb :)

#18
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postadybmw, on May 5 2009, 21:56, said:

Corect, asa se numea, cate suduri nu i-am dat la imbinarea aia care o facea pliabila... :P Dar aia cu sa lunga avea caucicul mai gros si cramponat la roata din spate, era precursorul mtb :)
Si mai avea si cuiul ala curbat care se scotea ca sa poata plia...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate