Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 

Probleme la captura cu Pinnacle

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#19
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Inteleg, dar eu am de carat un animal de video, cateva casete, unitatea de captura plus timp la persoana respectiva sa pot instala si trage o caseta (min. 3 ore). Se merita ?

#20
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 16.079
  • Înscris: 26.11.2005
Glumesti, nu?!
Repet intrebarea: video are peste 15 kile si 2 metri cubi? Unitatea de captura... adica shtickul USB, are peste 3 kilograme??
Instalarea dureaza peste 45 de minute?
Captura poate dura intre 15 minute, dupa care se blocheaza ;) , si 3 ore, daca merge perfect :) !! Intre timp bei o bere/cico, orice preferi tu!
Da, merita, daca vrei sa-i dai de cap.
Nu, nu merita, deci reinstalezi windows, o sa faca figuri, din nou, bineinteles, aplici metoda de la "DA"!!
Comprende?!

Editat de queensoft, 02 aprilie 2008 - 17:41.


#21
BMG

BMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 24.02.2007
Salutare, am o placa Pinnacle 700 pci si am probleme la transfer de pe vhs. Setat pe captura AVI am decalaj la audio si frames dropper la greu, la captura MPEG 1/2 nu am decalaj audio si frames dropper 0. Ma poate ajuta cineva cu o lamurire ? Merci.

#22
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 152
  • Înscris: 06.05.2006

 BMG, on Dec 5 2008, 14:50, said:

Salutare, am o placa Pinnacle 700 pci si am probleme la transfer de pe vhs. Setat pe captura AVI am decalaj la audio si frames dropper la greu, la captura MPEG 1/2 nu am decalaj audio si frames dropper 0. Ma poate ajuta cineva cu o lamurire ? Merci.

Cea mai rapida solutie: lucrati cu ulead movie maker daca vreti sa faceti captura in RT direct MPEG 2. Are un suport mult mai bun decat pinnacle pe acest tip de captura.
Daca insistati pe Studio, am cateva recomandari:
Ar fi bine sa aveti 2 HDD -uri in PC: unul unde este instalat OS si Studio Pinnacle si un hdd pt captura (min 45 gb liberi) daca vrei sa faci captura de 3 ore.
NU capturati direct MPEG 2 sau 1. Trebuie sa aveti defragmentat HDD periodic sau sa verificati sa nu aibe bad-uri; update-uri la zi pt placa video si pt studio.
1. Capturati AVI DV;
2. editati (taiati, lipiti)
3. Export MPEG 2 pt calitate mediocra, iar pt max de calitate, export DV AVI (pt asta ar fi bine sa aveti un al 3-lea hdd...sau mai mult spatiu) si apoi codat cu un software specializat: TMPG enc; CCE, Sorenson Sqeeze, Dr Div.X, etc
4. Authoring

Daca la captura apar drop frame-uri se verifica:
daca aveti defragmentat HDD, update-uri la zi pt placa video si pt studio;
daca nu merge nici asa, incercati sa reduceti din Hardware acceleration: clic dr pe desktop > properties > settings > advanced > tabul troublesoot > si reduceti progresiv sliderul de la full spre min. Bineinteles cu Studio inchis. Colegii de pe forum au spus bine ca tr sa aveti cand lucrati cu Studio cat mai putine programe ce lucreaza in background.  
o alta solutie de incercat ar fi sa stati o prioritate mai mare pt studio: CTR ALT Del, in fereastra task manager click dr pe studio > set priority si setati above normal.

Daca nu si nu...asta e, reinstalati.
De remarcat: orice program de tip megacodec poate interactiona prost cu pinnacle...
E bine sa lucrati proiecte de max 70 - 80 min;
Ar fi indicat ca Studio sa fie instalat pe un windows curat...
Cam atat. Sper sa va ajute.
A, sa nu uit: pe forumul de pe pinnacle gasiti f multe raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate