Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau o lista completa a celulelor

- - - - -
  • Please log in to reply
3178 replies to this topic

#37
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

sorente, on Sep 27 2004, 06:52, said:

La orange CID are urmatoarea logica: CID: sxxxz

5-craiova valcea tr severin (CR)

<{POST_SNAPBACK}>


Da, asa e ! Vazusem eu ca multe dintre CID-urile Orange de la mine se termina cu 5. Deci la LAC-uri (5100, 4300 cam stiu pe unde sunt, dar mai prind tot acolo si alte LAC-uri : 110/150/4500/5200/7100).


gigi_duru said:

3 e pentru toate site-urile din Oltenia, urmatoarele 3 reprezinta site ID-ul, iar ultima celula.

BTS cu cell ID 304XX ai si la Ganeasa, si la Bals, si in Rm Valcea.
ID-ul cu 314XX e sigur de pe drumul Craiova - Alexandria, in nici un caz pe Slatina - Pitesti. Acolo ai ID-uri 303X1.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, asa este. 304 e în Slatina, 303 Slatina-Pitesti, 301 Pitesti, 313 Rosiori si Rosiori-Alexandria...


sorente, on Sep 24 2004, 12:43, said:

P.S. O mare dezamagire legata de net monitor este aceea ca nu pot afla capacitatea si gradul de incarcare al celulei respective. Sau nu stiu eu???

<{POST_SNAPBACK}>


La nokia netmonitor, poti afla capacitatea celulei, adica numarul maxim de convorbiri simultane care pot fi efectuate pe aceasta celula. Asta le afli în Test 1. Sunt 3 cazuri :

1. Celula are Hopping-ul activ, deci în comunictie, în loc de a vedea BCCH-ul (de exemplu 3), vezi ceva de genul H3, H15, H23, H40, 3 : asta înseamna ca celula are 4 TRX-uri (acela 4 valori precedate de Hx), adica permite :
4 (TRX) * 8 (Time-Slot) - 1 = 31 comunicatii simultane

2. Celula nu are Hopping-ul activ, deci în comunicatie, în loc sa vedeti BCCH 3 (exemplu), vedeti 19. Dar daca mai încercati de mai multe ori, poate ca mai vedeti si un 23... Deci trebuie încercat de mai multe ori, iar fiecare TCH gasit, reprezinta un TRX.
De exemplu, BCCH 3, iar TCH 3, 19 si 23 în comunicatie, reprezinta o celula cu 3 TRX-uri, adica cu 3 * 8 - 1 = 23 comunicatii simultane

3. Valabil doar la Orange (e ceva la fel si la Cosmo în orasele mari, dar nu este SFH, si TRX-urile trebuie numarate ca la punctul 1.), în orasela mari (Bucuresti, Sibiu, Arad...) : au implementat SFH, Syntetized (?..) Frequency Hopping. Adica voi o sa vedeti ceva de genul H93/H96/H99/H102/H105/H108/H111/H114/H117/H120, adica Hopping de la TCH 93 pâna la TCH 120 din 3 în 3. Aici, trebuie sa va duceti în Test 2 la Nokia Netmonitor, si sa va uitati, efectuând mai multe apeluri, ce valori MAIO aveti (ultima linie, lânga H=1).
De exemplu, daca dupa 10 apeluri ati vazut 2 valori deiferite MAIO, atunci celula are 3 + 1 = 4 TRX, deci 4*8-1=31 comunicatii simultane

Sper ca am fost clar... :notangel: recordul meu de TRX-uri numarate a fost pe CONNEX, la Neptun : 12 !!! Niciodata nu mai vazusem mai mult de 7 TRX-uri.


Andrei, on Sep 25 2004, 21:36, said:

Si cum in bucuresti sunt mai mult de 9 BTS-uri... cifra 4 devine xxxZZx, adica va ocupa 2 caractere... daca intelegeti ce vreau sa spun... si automat a 5-a devine 6 si nu vei sti daca 304124 este BTS 12 din sectorul 3, sau BTS 1 din sectorul 24...  :rolleyes: , nu?...

<{POST_SNAPBACK}>


Pai în Bucuresti, CID-urile Cosmo au doar 4 cifre, deci nu merge. Uitasem sa o spun.

#38
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
vezi ca atunci cand calculezi nr de canale de trafic, scazi din TRX*N cel putin 2 canale: BCCH si SDCCH.

spun cel putin pentru ca cu cat nr de TRX-uri e mai mare creste si numarul de canale de semnalizare (SDCCH).

#39
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Acu' va interb si eu ca omu'. Cu ce ma incalzeste pe mine ca utilizator simplu faptul ca stiu unde sunt antenele?

#40
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Cristist50, on Sep 27 2004, 11:34, said:

Acu' va interb si eu ca omu'. Cu ce ma incalzeste pe mine ca utilizator simplu faptul ca stiu unde sunt antenele?

<{POST_SNAPBACK}>


Aici nu discuta simpli utilizatori ci oameni pasionati de asa ceva. Este o diferenta.

Cand fac ceva si merge prost imi place uneori sa stiu de ce merge prost si eventual de ce merge bine.

#41
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

cmidp, on Sep 27 2004, 11:39, said:

Aici nu discuta simpli utilizatori ci oameni pasionati de asa ceva. Este o diferenta.

<{POST_SNAPBACK}>


Exact :clapping: Inteleg foarte bine ca pe utilizatorul normal nu îl intereseaza decât sa poate sa vorbeasca la telefon, dar nu sa stea sa uite dupa antene sau sa noteze câte TRX are fieccare celula. Dar printre acesti utilizatori de baza poate sunt si unii care vor sa stie mai multe despre retea, asa ca o sa fac ca un fel de apel : cei care au Nokia pâna la 3410 inclus (3310, 3210, si toate modelele mai vechi) si care sunt interesati de acest subiect, duceti-va la orice dealer GSM sa va activati meniul Netmonitor. Operatiunea e gratuita si nu dureaza mai mult de 1 minut. Apoi va explicam noi cele câteva valori care sunt importante din meniul asta. :notangel:


PS : estimez ca o sa public acea lista cu canale înainte de joia viitoare (07/10).

#42
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

Cosconor, on Sep 28 2004, 14:01, said:

Dar printre acesti utilizatori de baza poate sunt si unii care vor sa stie mai multe despre retea, asa ca o sa fac ca un fel de apel : cei care au Nokia pâna la 3410 inclus (3310, 3210, si toate modelele mai vechi) si care sunt interesati de acest subiect, duceti-va la orice dealer GSM sa va activati meniul Netmonitor. Operatiunea e gratuita si nu dureaza mai mult de 1 minut. Apoi va explicam noi cele câteva valori care sunt importante din meniul asta. :notangel:
PS : estimez ca o sa public acea lista cu canale înainte de joia viitoare (07/10).

<{POST_SNAPBACK}>


Si despre garantie ce se stie? Se pierde daca umbla aia in telefon? Cum avtiveaza meniul ala?

#43
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Se activeaza software, nu trebuie desfacut telefonul.
Despre cum se activeaza, gasesti mai multe la terminale mobile.
P.S. Cum stam cu scanatul hartii?

Edited by ipman, 29 September 2004 - 12:20.


#44
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

ipman, on Sep 29 2004, 13:19, said:

P.S. Cum stam cu scanatul hartii?

<{POST_SNAPBACK}>


Actualmente: prost... chiar ft. prost. N-am avut timp. O sa incerc azi.

#45
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Uitati si un link. O sa gasiti acolo o cantitate mare de informatie, cine e pasionat poate o citeste pe toata.
http://www.privateli...m/PCS/GSM0.html

#46
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

ipman, on Sep 29 2004, 13:19, said:

Se activeaza software, nu trebuie desfacut telefonul.
Despre cum se activeaza, gasesti mai multe la terminale mobile.
P.S. Cum stam cu scanatul hartii?

<{POST_SNAPBACK}>


Scanare completa. Cum stam cu nr. de telefoane/nikurile de yahu?

#47
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
De la ora 1 pâna acum am stat sa fac lista cu canalele (cu multe alte informatii, nu numai cu LAC/CID)... Pâna acum, am terminat de a introduce informatiile despre canalele de la Crâmpoia si Slatina pe Connex/Orange/Cosmorom (+M-Tel si Globul) :yawn:.

Mai am de trecut si Netmonitoring-ul de la Bucuresti (Panduri-Cotroceni, Aeroport Otopeni), Rosiori de Vede, autostrada Bucuresti-Pitesti-Scornicesti, drumul Rosioro-Alexandria-Bucuresti, drumul Slatina-Baile Herculane... vai de mine...

Pâna acum totalizez 150 de canale. :coolspeak: Cred ca la sfârsit o sa fie dublu.

#48
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Eu am descoperit spre surprinderea mea si fara prea mare efort doua BSC-uri si ma gindeam sa le fac niste poze care sa le pun undeva pe aici. Cineva interesat?
Intre timp de luni o sa plec putin din Bucuresti, si nu am idee cind se va face asta daca cineva este interesat totusi.
Cosconor: spor la treaba. Asteptam cu nerabdare.

#49
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Daca ai timp sa pui pozele, de ce nu. Si ce ar fi daca ai trage un mic Netmonitor si în afara Bucuresti-ului ? Ca e mult mai interesant decât în capitala !

Cât despre lista mea, o sa o postez pâna joia viitoare. Sigur. Sper sa fie completa pâna atunci.

#50
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Cum ziceam: sint doua chestii care ma impiedica (temporar): plec la Brasov pentru una sau doua saptamini si nu am o camera digitala cu un zoom respectabil de 10-12x ca sa pot fotografia confortabil pilonul.
Si ca sa ies din Bucuresti, imi trebuie timp datorita faptului ca nu am masina. Voi merge cu bicicleta, dar asta are si aspecte pozitive, pentru ca ma pot apropia mai mult fara sa imi fac griji de locul de parcare.

#51
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Sper ca maine sa am timp pentru a posta vreo cateva poze cu antene. Cineva cerea un exemplu de notatie (exemplu de cell ID): CID: 10662 (orange) inseamna BU_066 sectorul 1. La connex nu stiu, ce stiu este ca celula are 4 cifre, iar daca prima cifra este 1 nu se mai ia in considerare, ultima cifra este sectorul. Am vazut ca interesul cel mai mare privind lista de celule o reprezinta Bucurestiul, bineinteles ca vreau o lista completa, insa e mult mai interesanta lista BTS-urilor din zone "ne-civilizate". In Bucuresti sunt cateva sute de siteuri x 3 sectoare x dual band = aprox 2mii de celule!!!.
Oricum, ideea cu harta e buna, insa nu memoria ram e problema, cu 512 merge lejer, insa up/download-ul ei pentru actualizare ar putea sa-ti manance cateva ore pe o conexiune la net made in romania. Propun un fisier excel pe care fiecare sa-l poata modifica, insa nu vad cum am putea tria pasionatii de glumetii mircuitori. Tema ramane deschisa, ma bucur ca exista destui pasionati :)
Bafta!

#52
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

sorente, on Oct 3 2004, 18:59, said:

Sper ca maine sa am timp pentru a posta vreo cateva poze cu antene. Cineva cerea un exemplu de notatie (exemplu de cell ID): CID: 10662 (orange) inseamna BU_066 sectorul 1.

<{POST_SNAPBACK}>


Stai ca nu înteleg. care e rostul sa pui BU_066 ? :confuzzled:

Netmonitorig-ul în Bucuresti nu e prea interesant, ca sunt prea multe celule. ce e mult mai interesant e sa vedeti daca gasiti celule Orange care nu au SFH sau care nu au activ ter (adica zona fara 1800 Mhz), si sa gasiti celule Connex care au 2ter activ (deci zona unde exista 1800 Mhz), si sa monitorizati aceste celule 1800 Mhz Connex.

Oricum, sa monitorizezi în Bucuresti e înca destul de interesant. Veniti voi aici la paris, si o sa va piara tot cheful de Netmonitor. de ce ? Pentru ca aproape pe fiecare 4-5 "blocuri" e câte un BTS. E mult mult prea densa reteaua, si în plus, de 2 ori pe an, PDF-urile (planurile de frecvente) sunt refacute, deci taote canalele se schimba (ramân acelasi CID-uri, dar le schimba n° canalului). :angry:

#53
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004

ipman, on Oct 2 2004, 23:20, said:

Eu am descoperit spre surprinderea mea si fara prea mare efort doua BSC-uri si ma gindeam sa le fac niste poze care sa le pun undeva pe aici. Cineva interesat?
Intre timp de luni o sa plec putin din Bucuresti, si nu am idee cind se va face asta daca cineva este interesat totusi.
Cosconor: spor la treaba. Asteptam cu nerabdare.

<{POST_SNAPBACK}>



Vrem sa vedem si noi..........

#54
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
???????????

Edited by gigi_duru, 04 October 2004 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate