Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Vreau o lista completa a celulelor

- - - - -
  • Please log in to reply
3178 replies to this topic

#19
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

Andrei, on Sep 26 2004, 12:16, said:

ce ne retine sa punem cate o * (steluta) pe fiecare bloc, cu un numar alaturi si intr-un alt tabel lista numerelor cu ce reprezita? :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>


inca 256 ddr, probabil

#20
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

addicted, on Sep 26 2004, 12:25, said:

inca 256 ddr, probabil

<{POST_SNAPBACK}>


N-ai 512?... Ma ofer eu voluntar pentru asta si gata. Alta problema mai e?

Noua ne-ar trebuie harti de cadastru (1:500)... cu numerele blocurilor pe ele... dar daca zic de alea sariti ca mai vreti inca 512 ddr... :D

Edited by Andrei, 26 September 2004 - 11:45.


#21
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
am putea lua pe bucatele imaginea aia mare si sa adaugm pe imagine id-urile celulelor... cel putin pe aici prin drumul taberei mi se par usor de reperat. am nevoie de un nokia pe 900 ca sa fac asta cu bts test. pt celulele de 1800 pot scrie tot ce e in jur :)

#22
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

tudor, on Sep 26 2004, 12:51, said:

am putea lua pe bucatele imaginea aia mare si sa adaugm pe imagine id-urile celulelor... cel putin pe aici prin drumul taberei mi se par usor de reperat. am nevoie de un nokia pe 900 ca sa fac asta cu bts test. pt celulele de 1800 pot scrie tot ce e in jur :)

<{POST_SNAPBACK}>


1. N-am inteles prea bine de ce vrei nokia pe 900 ca sa faci bts test... si pt alea de 1800 nu. Aici chiar sunt sigur ca imi scapa ceva.

2. Pe unde stai in Dr. Taberei?

3. Fiecare retea de tel. mobila are antenele ei, nu? Cum facem diferenta intre cnx, orange si zapp? Puncte verzi pentru Connex, portocalii pentru Zapp si rosii pentru Zapp?

Edited by Andrei, 26 September 2004 - 11:59.


#23
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

Quote

Noua ne-ar trebuie harti de cadastru (1:500)... cu numerele blocurilor pe ele... dar daca zic de alea sariti ca mai vreti inca 512 ddr... :D

<{POST_SNAPBACK}>


ai tu asa ceva? cred ca ne-ar prinde bine ;)


Ce curiosi mai suntem... o sa scoata maine connexul o lista cu coordonatele gps si ni se duce tot fun-ul... :D

am un nokia 5146 care merge doar pe 1800. nu ca n-ar fi antene connex,orange,cosmo pe 1800 ;) dar pe 900 pot sa vad cu m55 datele doar de la celula cea mai puternica, pe cand cu nokia si cu bts test le pot vedea pe toate in parte.

Edited by tudor, 26 September 2004 - 12:10.


#24
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

tudor, on Sep 26 2004, 13:06, said:

ai tu asa ceva? cred ca ne-ar prinde bine ;)
Ce curiosi mai suntem... o sa scoata maine connexul o lista cu coordonatele gps si ni se duce tot fun-ul... :D

<{POST_SNAPBACK}>


Pai... intrebam degeaba? Nu am tot Bucurestiul. O sa ma interesez maine cat am.

Si cu ce ne-ar ajuta pe noi harta asta?
Ca iar m-apuc sa fac tot felu de "investitii" si pe urma nu imi mai raspundeti la mesaje (cum s-a intamplat la topicul cu ceasul retelei connex, dar m-ati amanat pana va dau rezultatele).  :)

Edited by Andrei, 26 September 2004 - 12:17.


#25
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
O singura problema cu poza respectiva: este mare. Daca o sa o descarcam si punem la loc de 2-3 ori pe zi o sa suparam pe cineva. Nu cred ca e o solutie reusita.
Apropos, poza respectiva o am, si se deschide cu 384 mega de ram.
Cea pe care o am e "pictata" cu retelele "de cartier", deci cineva a mai avut ideea asta.

#26
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

ipman, on Sep 26 2004, 14:21, said:

O singura problema cu poza respectiva: este mare. Daca o sa o descarcam si punem la loc de 2-3 ori pe zi o sa suparam pe cineva. Nu cred ca e o solutie reusita.
Apropos, poza respectiva o am, si se deschide cu 384 mega de ram.
Cea pe care o am e "pictata" cu retelele "de cartier", deci cineva a mai avut ideea asta.

<{POST_SNAPBACK}>


SI noi avem harta retelei facuta pe harta aia a bucurestiului. Cineva s-a gandit inainte la "harta retelei".
Eu am harta originala, fara "picturi" pe ea... si nici nu averam in minte hartile retelelor cand m-am gandit la asta. Cand am venit la pranz acasa, pe drum, mi-am adus aminte de topicul asta... vazusem antenele pe bloc... si de la antene+nevoie de organizare=>harta. Care harta? Harta Bucurestiului...

Eram sigur ca o sa apara un carcotas ca mai vrea ram. A zis unu mai sus ca o impartim pe felii... stiti harta aia pliata de la carfur/shell? Este si sub forma de atlas. Este la scara 1:2000 (dar calitatea imaginii este perfecta+nume de strazi+trasee ratb), deci nu se vad si blocurile, ca pe cele de cadastru (1:500), dar putem aproxima locatia fiecarei antene. Atlasul ala are fix 117 pagini. Vi le scanez eu. Fiecare ia cate o pagina... o completeaza... ne intalnim la careva, fiecare cu un rw... schimb de info... corecturi... si gata... apare connexul (sau care o fi fost) si mai monteaza o antena pe calea giulesti la ANOFM (miercuri sau joi) si ne strica toata distractia ca trebuie sa actualizam.

#27
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Hehe ... buna idee. Nu strica nimeni distractia, e doar parte a distractiei si treaba asta.

#28
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004

Cosconor, on Sep 25 2004, 19:17, said:

Ba e si ea destul de utila. Ca eu o am de anul trecut, &ugrave;înainte de a pune CONNEXu' Busola în functie, si mi-a permis sa fiu sigur ca exista BTS-uri acolo unde le localizasem eu. Normal, nu-ti da nici un CID/LAC, dar tot e o informatie buna. Pacat ca nu e si la Orange.

Asa, despre CID-uri, am remarca ca la Cosmorom, primele 3 cifre semnifica orasul sau drumul unde sunt amplasate BTS-urile : adica 304xx indica ca BTS-ul e amplasat la Slatina, 314xx (parca) ca e pe nationala Slatina-Pitesti... Apoi a patra cifra (xxx2x) indica al câtelea BTS din oras sau de pe sosea este, cam asa ceva (daca vezi ca 3045x, sunt minim 5 BTS în Slatina). Ultima cifra indica sectorul 1/2/3. Cred ca e cam asa ceva.

<{POST_SNAPBACK}>



3 e pentru toate site-urile din Oltenia, urmatoarele 3 reprezinta site ID-ul, iar ultima celula.
   BTS cu cell ID 304XX ai si la Ganeasa, si la Bals, si in Rm Valcea.
   ID-ul cu 314XX e sigur de pe drumul Craiova - Alexandria, in nici un caz pe Slatina - Pitesti. Acolo ai ID-uri 303X1.

#29
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

ipman, on Sep 26 2004, 14:43, said:

Hehe ... buna idee. Nu strica nimeni distractia, e doar parte a distractiei si treaba asta.

<{POST_SNAPBACK}>


Phiu... bine ca esti de acord. Mai sunt ceva comentarii contra? Sau pot sa ma apuc de scanat? [trebuie "shpaga" la vecinu' cu scanner... sa stiu daca ii zic sau nu... fix asa o sa fie discutia cand o sa auda de 117 poze-ca le vreau la rez mare: :console:  ]

#30
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Eu unul subscriu, chiar si cu ceva bere.
Facem o harta pe hirtie cu ce stim si apoi ... mai vedem noi. Macar sa se materializeze ceva si apoi vedem cum o punem undeva.

#31
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

ipman, on Sep 26 2004, 15:06, said:

Eu unul subscriu, chiar si cu ceva bere.
Facem o harta pe hirtie cu ce stim si apoi ... mai vedem noi. Macar sa se materializeze ceva si apoi vedem cum o punem undeva.

<{POST_SNAPBACK}>


Ne trebuie nr postal al strazii si nr. blocului unde se afla antena. de ex: bd. regina maria, nr 3.14, bl. z54+o eventuala indicatie gen la 100 m de coltyul strazii...

#32
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Mda. Pentru inceput marcheaza tu ce ai gasit si pune o poza pe aici. Ca sa vedem ce iese. Sau sa ne vedem sa punem pe hirtie ce stim.

Edited by ipman, 26 September 2004 - 14:20.


#33
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004

Cosconor, on Sep 25 2004, 18:17, said:

La Connex/Orange nu e nici o logica, nici la LAC-uri, nici la CID-uri.

<{POST_SNAPBACK}>


La orange CID are urmatoarea logica: CID: sxxxz
s- sectorul (sectorul 1 are azimutul cel mai aproape de 0 pozitiv)
xxx- site-ul
z-zona, 1-bucuresti interior (BU)
2-bucuresti exterior, pitesti ploiesti constanta (BU)
3-cluj, oradea baia mare (CL)
4-bacau iasi suceava (BA)
5-craiova valcea tr severin (CR)
6-brasov sibiu tgmures (BR)
7-galati tulcea buzau (GA)
8-timisoara arad deva (TI)
9-(inca nu exista, e de rezerva :) )
---
la connex sectorul este ultima cifra, site-ul are 4 cifre, nu par a fi zone.
---
Daca vreti sa identificati site-urile, una din metode este cea a identificarii antenelor.
Cosmoromul are antenele panou (antenele de semnal) mult mai subtiri si mai mici.
Connex si orange au antene panou similare, diferenta facandu-se la nivelul antenelor de microunde (antenele rotunde), orange avand alcatel si sagem, iar connex ericsson. Daca sunteti interesati pot aduce si niste poze.

#34
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
@sorente: pai pune niste exemple sa vedem exact... sa nu le incurcam :P

#35
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Andrei, poza pe care am pus-o eu este a unui site Cosmorom. Reciteste te rog.

#36
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
ipman: eu vorbeam de sorente... si daca tu ai pus poza de cosmorom, el sa puna de cnx si orange...

Am gasit o harta de 6 MB (1:15.000). Se vad strazile si cred ca ne-am descurca sa punem puncte pe ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate