Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

IMSI Code

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Sunt extrem de curios daca pot afla nr de telefon al unei persoane daca am codul IMSI (International Mobile Subscriber Identity) al persoanei respective.  Pls help
PS daca aveti cunostinte despre un topic asemanator va rog postati un link (eu nu am gasit)

#2
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Nu. Sau daca vrei, nu atata vreme cat nu ai acces la HLR-ul relevant.

#3
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

View Postmtest, on Mar 5 2008, 22:39, said:

Nu. Sau daca vrei, nu atata vreme cat nu ai acces la HLR-ul relevant.

habar n-am ce-i ala HLR-ul. Faza e urmatoarea:
An un nokia n73 si am instalat pe el PhoneBAK (http://www.bak2u.com/phonebak.php) si i-am facut proba cu o noua cartela insa in loc sa primesc nr de telefon prin mesaj am primit IMISI asta. ce pot sa fac? Primesc inapoi : IMSI , imei-ul telefonului, area code (zice ca e 1010) si cell id (din 6 cifre). Pe mine ma intereseaza nr telefonului

#4
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004
nici nu o sa primesti vreodata numarul pentru ca nu e pe sim. De ex, daca iti schimbi nr de telefon , sch e la operator nu pe simul tau.
Serviciul oricum e bun, pentru ca daca iti fura cineva telefonul apelezi la polite, care apeleaza la operator, care stie toate datele abonatului respectiv...

#5
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

View PostKonte, on Mar 6 2008, 01:09, said:

nici nu o sa primesti vreodata numarul pentru ca nu e pe sim. De ex, daca iti schimbi nr de telefon , sch e la operator nu pe simul tau.
Serviciul oricum e bun, pentru ca daca iti fura cineva telefonul apelezi la polite, care apeleaza la operator, care stie toate datele abonatului respectiv...

Deci daca sun vreodata la operator si le dau IMSI, nu-mi vor da mie niciodata datele utilizatorului ?

#6
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postcosmineus, on Mar 5 2008, 21:48, said:

insa in loc sa primesc nr de telefon prin mesaj am primit IMISI asta
Dar cum primesti tu acea informatie ? Nu prin SMS presupun. :huh:

#7
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
IMSI e o combinatie de Country Code, Network code si Nr de telefon.
Asa ca poti sa vezi numarul.

Pentru Romania ar fi 2260107abcdefgh, unde 22601 este Vodafone, 22610 e Orange, 22603 e Cosmote, 22604 e ZAPP. Ramane numarul de telefon de forma 07abcdefgh. Simplu,nu ?

Imsi e chiar mai tare ca numarul de telefon, pentru ca e identificator international al numarului. Asa ca daca telefonu pleaca din tara.........

Edited by gigi_duru, 06 March 2008 - 12:00.


#8
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003

View Postgigi_duru, on Mar 6 2008, 11:58, said:

IMSI e o combinatie de Country Code, Network code si Nr de telefon.
Asa ca poti sa vezi numarul.

Pentru Romania ar fi 2260107abcdefgh, unde 22601 este Vodafone, 22610 e Orange, 22603 e Cosmote, 22604 e ZAPP. Ramane numarul de telefon de forma 07abcdefgh. Simplu,nu ?

Imsi e chiar mai tare ca numarul de telefon, pentru ca e identificator international al numarului. Asa ca daca telefonu pleaca din tara.........


Aberezi si induci in eroare. Nr de telefon se numeste MSISDNsi nu se poate deduce din IMSI

#9
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

View PostCosconor, on Mar 6 2008, 11:13, said:

Dar cum primesti tu acea informatie ? Nu prin SMS presupun. :huh:

Da. prin sms. In momentul in care nu stii codul sau bagi o cartela noua in telefon, trimite 4 sms-uri de pe nr cartelei noi. (poti introduce un nr din reteaua locala si unul din strainatate si trimite cate 2 sms-uri la fiecare nr ). Sa speram ca hotul are credit :)
Deci cum aflam cine e HOTUL ?

Edited by cosmineus, 06 March 2008 - 20:10.


#10
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postcosmineus, on Mar 6 2008, 19:07, said:

In momentul in care nu stii codul sau bagi o cartela noua in telefon, trimite 4 sms-uri de pe nr cartelei noi
OK, pai si atunci unde este problema ? Daca primesti SMS de pe acel SIM ti se va afisa si numarul de telefon !
Sau am înteles eu prost întrebarea ? Tu vroiai sa afli numarul de telefon al SIM-ului introdus în telefonul furat, nu ? :huh:

#11
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

View PostCosconor, on Mar 6 2008, 23:38, said:

OK, pai si atunci unde este problema ? Daca primesti SMS de pe acel SIM ti se va afisa si numarul de telefon !
Sau am înteles eu prost întrebarea ? Tu vroiai sa afli numarul de telefon al SIM-ului introdus în telefonul furat, nu ? :huh:

LoL! daca era asa simplu nu deschideam topicul. Am facut proba si am primit mesaj fara numar(ca si cum ai trimite cu *ri!#)

#12
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003

View Postcosmineus, on Mar 7 2008, 13:37, said:

LoL! daca era asa simplu nu deschideam topicul. Am facut proba si am primit mesaj fara numar(ca si cum ai trimite cu *ri!#)


Faptul ca iti trimite IMSI-ul e de ajuns pentru a reclama fapta la Politie. Politia contacteaza operatorul care detine imsi-ul respectiv si asa se poate afla identitatea individului.

Daca primeai numarul de tel, nu te ajuta in plus cu nimic (poate doar sa nu-l lasi sa doarma noaptea). Daca tinem cont si de number portability, avand numarul de tel nu stii exact nici macar in ce retea e (din IMSI poti).

#13
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004

View PostmX, on Mar 6 2008, 16:58, said:

Aberezi si induci in eroare. Nr de telefon se numeste MSISDNsi nu se poate deduce din IMSI

Nu aberez si nu induc in eroare. Acel MIN (http://en.wikipedia....fication_Number) din IMSI este chiar numarul de telefon.

Amicul nostru cosmineus nu ne-a scris si noua acel IMSI pe care-l primeste (putea macar sa puna x pe ultimele 3 cifre). Ar fi fost elegant.

Sincer vorbind eu nu cred ca telefonul poate trimite SMS cu IMSI, pentru ca nu prea il stie. Stie in schimb TMSI. Si TMSI se schimba destul de des. Si e si greu de aflat algoritmul de generare pentru ca nici operatorul de telefonie in sine nu il prea stie.

#14
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View Postgigi_duru, on Mar 10 2008, 16:36, said:

Nu aberez si nu induc in eroare. Acel MIN (http://en.wikipedia....fication_Number) din IMSI este chiar numarul de telefon.

Amicul nostru cosmineus nu ne-a scris si noua acel IMSI pe care-l primeste (putea macar sa puna x pe ultimele 3 cifre). Ar fi fost elegant.

Sincer vorbind eu nu cred ca telefonul poate trimite SMS cu IMSI, pentru ca nu prea il stie. Stie in schimb TMSI. Si TMSI se schimba destul de des. Si e si greu de aflat algoritmul de generare pentru ca nici operatorul de telefonie in sine nu il prea stie.

Ba nu e .... uite, exemplu concret:

IMSI: 226101100478868
Numar de telefon: 0741170476

Zi-mi tu unde apare numarul de telefon in IMSI.

Razvan

#15
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View Postcosmineus, on Mar 7 2008, 13:37, said:

LoL! daca era asa simplu nu deschideam topicul. Am facut proba si am primit mesaj fara numar(ca si cum ai trimite cu *ri!#)

Trebuia sa primesti SMS-ul, evident de la numarul de telefon al SIM-ului. Nu-mi dau seama unde e problema, mai umbla la setarile PhoneBAK-ului. E vorba de un SIM din Romania, cel de pe cate ai testat tu ? Dezinstaleaza aplicatia, restarteaza mobilul si reinstaleaza aplicatia, vezi sa fie exact pentru versiunea ta de Symbian !

Programelul asta are si o parte proasta: daca ai cumva activat raportul de expediere (asta se activeaza in telefon), "hotul" va primi mesaj de raport si poate intra la banuieli !

#16
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003

View Postgigi_duru, on Mar 10 2008, 16:36, said:

Sincer vorbind eu nu cred ca telefonul poate trimite SMS cu IMSI, pentru ca nu prea il stie. Stie in schimb TMSI. Si TMSI se schimba destul de des. Si e si greu de aflat algoritmul de generare pentru ca nici operatorul de telefonie in sine nu il prea stie.


IMSI-ul este stocat pe SIM deci este stiut de telefon. TMSI este alocat de retea (optional) dar asta nu inseamna ca IMSI-ul nu exista.

#17
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
Cred ca aveti dreptate......

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate