Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

vreau sa refac o masca in baie

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
[quote name='adi_master' date='Jul 28 2008, 17:37' post='4969694']
O varianta sa nu mai strici ce ai construit!!
1)un tub silicon alb.
2)o placa de 12,5mm de gipscarton verde.
3)mare atentie si rabdare!!
In speranta ca nu ai finisat placa de gipscarton(care tin sa cred ca e verde(12.5mm)......insirui cordoane de silicon (orizontal)pe suprafata placii frontale,asezi a 2 a placa(pct ''2'') peste si o prinzi cu autofiletante de 35 in aceleasi profile.Decupezi iesirile de tevi,usa de vizitare.Asezi piciorul pe pozitie,pe picior in partea de sus pui un cordon gros de silicon si asezi ghiuveta peste(verificand planeitatea).
Acum ghiuveta e pe pozitie!.Prin gaurile de prindere(sub ghiuveta,2 buc) dai 2 gauri(in fiecare cata una) de fi8,apoi introduci in gauri cate o ancora molie pt spatii goale(vezi atasament),garnitura de cauciuc,saiba(mai mare decat gaura din ghiuveta),piulita.
E cat se poate de stabila!!dar asta nu inseamna ca o sa te speli pe picioare in ea!!(nu glumesc....am vazut destui)

Asa-i cum zice susnumitul Adi doar o completare-lipeste placile cu PERLFIX de KNAUF pus cu gletiera( mala) cu dinti de 1cm pe toata placa- o sa fie mai rezistenta uniunea placilor( ca si cum ar fi o placa de 3cm) B)

#110
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Super de acord

#111
adamo

adamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2008
Vreau sa fac o masca pe profile CD si UD pentru cada din baie si nu stiu cum. Cada este pe partea cu geamul si are o distanta fata de zid de 10 cm datorita coloanei verticale de alimentare cu apa intre etaje iar capetele cazii (in lungime) sunt incastrate in peretii laterali. As dori sa mut tevile(3 buc) de sub cada deasupra cazii (ca in caz de vre-un eveniment sa nu mai stric tot) iar acestea sa le imbrac intr-o masca ce sa servesca si ca polita iar partea de jos a scafei sa se termine pe jumatatea marginii de cada. In partea cu teava de alimentare, scafa sa se continue in sus pana la tavan. In fata cazii cum ar trebui de asemenea facuta masca din gips carton care sa iasa de sub marginea cazii cu o distanta cam de 10 cm, pe care eventual sa incerc sa vad cum voi prinde un paravan glisant.

#112
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Poti renunta la gips carton in cazul tau.Gips-cartonul rezista la umezeala,dar nici asa,la cada.Gaseste un inlocuitor,gips-cartonul nu o sa reziste.

#113
adamo

adamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru partea din fata cazii ma gindesc ca sa renunt la varianta din gips carton si sa folosesc caramizi dar partea de imbracat tevile de deasupra cazii si continuat cu scafa pe verticala pentru imbracat teava de alimentare apa nu vad alta varianta decit cea cu gips -carton. Nu stiu daca cadrul ar trebui facut pana pe podea sau este suficint de facut doar local deasupra cazii? Problema este ca nu am facut vre-odata ceva din gips carton si nu stiu cum ar trebui.

#114
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
caramizi sau bca mai bine

#115
teo67

teo67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2007
Am citit tot ce este scris pe aici. si am observat ca "adi master" chiar cunoaste despre constructia mastilor din rigips. De aceea as vrea sa-i cer un sfat, o parere, o solutie tehnica daca aceasta exista.
Ma gandesc sa maschez tevile de termoficare (coloanele). Mentionez ca stau intr-un apartament de bloc. Evident solutia mascarii acestor tevi verticale este estetica, dar are dezavantajul ca nu mai ai acces la aceste tevi fara sa strici ce ai facut. Iar stand la bloc....cine stie cat de curand voi fi nevoit sa fac ceva reparatii la coloanele de caldura?
Intrebarea este: exista o posibilitate de a face o masca demontabila? Stiu ca in general nu se practica, dar tehnic este oare posibil de a realiza ceva demontabil? Din rigips daca se poate, pentru a putea fi varuita, placata, etc ca si restul peretilor.

Orice idee, venita din partea oricui, este bine venita.
Cred ca si-au mai pus si altii aceasta problema, iar daca exista si o solutie tehnica cred ca multa lume ar vrea s-o stie. Cei care nu o stiu deja...

#116
adamo

adamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2008
Am revenit din nou cu rugamintea pentru scafa pe carer nu stiu cum ar trebui facuta. (Cea ptr tevile de deasupra cazii de baie). Partea de etansare hidroizolare si imbracare cu faianta sper sa ma descurc. Ce nu stiu este cum ar trebui sa fie schita pentru cadrul din profile CD si UD. Daca ma puteti ajuta.Va multumesc.

#117
masterstere

masterstere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2008
pt domnu Adi ...respect... nu multi isi dau asa interesu ... ma intereseaza schitza 3 am vazut ca nu e postat modelu ... daca se poate as dori sa ma apuc ca ma incantat si as vrea sa fac acel model ...multumesc anticipat

#118
enisal

enisal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.05.2003
Salut
Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.
Vreau sa inlocuiesc masca asta din gipscarton cu ceva din plastic. Ideea este sa formeze ceva etans prin care apa sa nu treaca. In caz de inundatie de la vecin sa stranga apa. Vreau sa ii fac si o scurgere care sa in intre in teava sau eventual in scurgerea din podea.
Ce materiale pot folosi? Se poate turna ceva?
Nu conteaza cum arata. Se acopera pe urma cu ceva.  
Multumesc

Attached Files



#119
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Atasez si eu niste poze cu ce am bricolat prin apartament
Momentan sunt inca in constructie cu balconul. O sa mai postez poze cu executia....daca nu uit




Exista pe arie un topic PINUIT despre bricolaj!!!Foloseste-l.

Edited by adi_master, 17 June 2009 - 20:00.


#120
nosick

nosick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.05.2009

View Postmasterstere, on 2nd June 2009, 13:54, said:

pt domnu Adi ...respect... nu multi isi dau asa interesu ... ma intereseaza schitza 3 am vazut ca nu e postat modelu ... daca se poate as dori sa ma apuc ca ma incantat si as vrea sa fac acel model ...multumesc anticipat

   Complimenti maestrului,astept si eu nerabdator schita cu nr 3 ..ar fi modelul cu frunza..

#121
cdaniel290973

cdaniel290973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.10.2010
[Va multumesc ff mult si eu.

Daniel

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate