Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

ochelari protectie pentru calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
ma daca si in fata laptopurilor si a monitoarelor LCD de ultima generatie aveti probleme, apoi mergeti la un medic.. clar ca aveti probleme cu ochii. ce sunteti asa sensibili?

#20
Mikix

Mikix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.11.2005
Hello,
Readuc si eu la viata topicul asta cu intrebarea: Au rost ochelarii de protectie PC in cazul LCD-urilor?
Imim obosesc ochii si am fost la oftalmolog, care pe langa medicamente mi-a dat si reteta de ochelari 8-) pe care a scris protectie PC (mi-a zis ca e ceva material cu seleniu... n-am retinut).
Dar totusi, in cazul CRT-urilor sunt intr-adevar radiatii din cauza tubului catodic, dar la LCD nu e nicio radiatie, e doar un bec de neon in spatele ecranului.
Asa ca vreau sa ii intreb pe cei care se pricep mai bine: au vreun rost ochelarii cu protectie PC in cazul LCD-urilor?

#21
danny-k

danny-k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2006
Salut,

Dintr-o data ma ia ameteala... nu stiu de ce, ce e interesant e ca era doar la lucru, adika asa credeam.

Am fost la medic de familie, si pe rand am ajuns la:
- Cardiolog - OK
- Internist (analize de sange) - OK
- Pneumolog - OK
- Neurolog - am trimitere sa fac un CT-scan in 25
- Oftalmolog - nu necesit ochelati pentru vedere.

Ce e interesant e ca ma ia ameteala doar cand sunt la calculator sau cand sunt la lucru sau in supermarketuri (Billa, Real etc)
singurul lucru comun ce e intre toate aste e lumina de neon ... sau asa cred eu .

Am fost in concediu ... totul OK, ce fain a fost in natura ... nu am avut absolut nimik.

Ma duc azi iara la medicul de familie sa intreb daca e posibil sa fiu "alergic" la lumina de neon.  Poate ma ajuta si pe mine ochelari de protectie.

#22
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Si eu patesc uneori asa am senzatia ca am baut ceva tarie .

Lumina flourescenta nu e foarte sanatoasa la ochi , mai ales ca are si un flicker care deranjeaza , cei mai multi nu il sesizeaza , dar este obositor pentru ochi .
Cum sa schimbi corpurile de iluminat de acolo nu poti iti recomand sa faci pauze , cum sunt cele de tigara in care sa stai undeva afara unde sa vezi lumina naturala .
Eu am un cunoscut care a plecat de la Orange din cauza luminii flourescente , a zis ca nu mai putea sa stea in mediul ala de aer conditionat si neon , a mai avut si alt motiv , dar acesta a "batut" cuiul in cosciug .

Uneori ai senzatia ca ai nisip in ochi ? , asa pateam cand stateam cate 12 ore "batut" de neon , lucrul rau e ca nici pe drum nu vezi corect , mai ales cand conduci masina , doar cu faruri cu Xenon vad mai bine , mai ales ca m-am acomodat sa vad usor noanta aceea de alb-albastrui si becurile clasica imi da senzatia ca sunt orb .

Acelasi lucru ai si la LCD , la acela ii dai mai mic contrastul si luminozitatea si nu te mai deranjeaza asa tare .

#23
danny-k

danny-k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2006
Mda, dupa CTscan am un diagnostic: sinuzita sfenoidala - cica e foarte rara.
Maine merg la ORL sa-mi faca o endoscopie. Sper sa nu doara prea tare.  :(

#24
softgroups

softgroups

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.01.2007
daca stati in fata calculatorului are sa dezvoltati miopie: are sa vedeti f. bine din apropriere si foarte rau la distanta.

Avand in vedere ca am citit 8 carti de oftalmologie dupa ce am aflat ca trebuie sa port ochelari si dorind sa  stiu tot ce se poate sa nu ii mai port, vreau sa va lamuresc in privinta "ochelari protectie pentru calculator".


Pupila ochiului uman este 3D,  la intuneric se dilata, la lumina se contracta, insa asta nu e totul. La fel ca un aparat foto cand aproprii obiecte de ea, pupila creste sau scade in dimensiuni. Daca luati un aparat foto , veti vedea ca are cel putin doua setari. Fotografie din apropriere si din departare.

Cam asa vede cineva cu miopie lumea din-prejur (un om sau un aparat foto):
http://chsv.nikon-im...ple/pic_003.jpg
http://www.letsgodig...test-sample.jpg
http://chsv.nikon-im...ple/pic_005.jpg
http://en.wikivisual...llen-myopia.png

Vede obiectele din apropriere foarte clare, si cele de la distanta in ceata (blurate).

Calculatorul,  televizorul nu "strica ochii", pentru ca poti vedea fara probleme din apropriere, cand te uiti la distanta apar problemele; deci ochii ca organ sunt perfecti. Tot ce se intampla este: muschii care focalizeaza ochiul "pe aproape" se intaresc, si asa ramai cu privirea "blocata" pe aproape. Dar cu timpul , daca stai afara iti revii. E ca si cum ai merge la sala, daca ai pus muschi grei pe tine, vii acasa, inca mai ai muschii ,va trebui sa nu mai mergi la sala cateva luni/ani de zile sa scapi de musculatura.

Deci singurul motiv, pentru care tinerii au nevoie de ochelari (cam 40% dintre ei) este ca isi intaresc zi de zi muschii pt. privirea din apropriere.
Tot din aceasta cauza batranii nostri isi intaresc privirea pt. vederea la distanta, si au probleme cand citesc ziarul. Unii dintre ei sunt chiar comici cand tin ziarul la 1 metru de ochi si il citesc asa...

Ce fac ochelarii?  Ochelarii aduc imaginea mai aproape sau mai in departare. Atata tot fac. Deci ochelarii nu ajuta ochii sa-si revina, pentru ca doar iti pun imaginea la 2 metri (exemplu) in fata ochelarilor. (folosesc niste primsme  ca sa reflecte imaginea).
http://79.170.43.15/...07/myopia-1.jpg


Tot din acest motiv daca aveti miopie de -2,  doctorul are sa va puna sa purtati un -1.5 maxim, pentru ca daca va da -2 miopia va creste din nou f. rapid...


Faptul ca monitorul este LCD sau de tip vechi tot aduce la miopie, poti sa citesti si carti...  

Mai este o problema, statul in casa si lumina f. slaba. In Australia unde este lumina puternica cam tot timpul anului foarte putini oameni au miopie.
Condusul pe timp de noaptea, plimbatul noaptea prin discoteci poate atrage si ea miopie.


Daca vrei sa nu aveti probleme cu miopia, incercat cu o pereche de ochelari de +1, +2 luate din piata. Ochelarii + (pe langa faptul ca maresc imaginea) o duc la distanta. Deci monitorul pe care il vedeti la 30 cm , va fi pus in fatza voastra la 60 cm. Ochii nu se vor obosi, si cand veti iesi afara nu veti fi complet chiori.
Si mda incercati sa va mai plimbati si pe afara.


Miopia mai poate aparea si din alte cauze: glicemia ridicata [zaharului ridicat din sange modifica forma cornei], stress.

Daca aveti probleme va sfatuiesc sa cititi o carte doua despre miopie, chiar nu are rost sa ascultati mota-mo ce va zic unii "doctori".
In majoritatea cazurilor ei doar vand ochelari, si stati calm , are sa va prescrie ochelari si unde nu e cazul, ca doar nu vor plati cateva mii de euro chirie/luna sa va zica voua ca nu trebuie sa purtati ochelari, ca mai rau va face...
In plus de asta aia sunt doctori ? sau sunt niste oameni care au terminat ceva liceu (chiar profesional?!) de asistent medical ...

Din aceasta cauza doctorii vorbesc mereu precaut "in unele cazuri nepurtatul ochelarilor duce la orbire" insa tot ce vor ei, e sa va cheme la ei in cabinet :) Insa foarte multi idioti inteleg altceva,modifica "unele cazuri" cu "intotdeauna" si vin si ii bat pe altii in cap aici pe forumuri.

Exista o singura boala de ochi, unde daca nu porti ochelari iti strici privirea. Atunci cand vezi imaginile taiate si aiurea, si asta se corecteaza cu ochelari destul de speciali, facuti din tot felul de "oglinzi piramidale". Acei ochelari se fac doar la comanda,etc. Cred ca sunt cei care se uita la tine si le fug ochii in alta parte cand te privesc!?! dar nu sunt singur...


Imi aduc si acuma aminte ca atunci cand m-am dus sa-mi fac ochelari, mi-a zis "inteligentul" ala care vindea ochelari ca "Va trebui sa porti ochelari mereu , altfel se agraveaza... "




View PostTalkabout, on 24th September 2008, 13:28, said:

ma daca si in fata laptopurilor si a monitoarelor LCD de ultima generatie aveti probleme, apoi mergeti la un medic.. clar ca aveti probleme cu ochii. ce sunteti asa sensibili?

multi oameni nu suporta lumina de un constrast foarte puternic pe care il genereaza monitoarele LCD. de ce? habar nu are nimeni inca, doar banuieli.
Ar trebui sa seteze luminiozitatea la calculator pe mai mic, sau sa incerce cu alt monitor.

View PostMikix, on 23rd January 2009, 11:39, said:

Hello,
Readuc si eu la viata topicul asta cu intrebarea: Au rost ochelarii de protectie PC in cazul LCD-urilor?
Imim obosesc ochii si am fost la oftalmolog, care pe langa medicamente mi-a dat si reteta de ochelari 8-) pe care a scris protectie PC (mi-a zis ca e ceva material cu seleniu... n-am retinut).
Dar totusi, in cazul CRT-urilor sunt intr-adevar radiatii din cauza tubului catodic, dar la LCD nu e nicio radiatie, e doar un bec de neon in spatele ecranului.
Asa ca vreau sa ii intreb pe cei care se pricep mai bine: au vreun rost ochelarii cu protectie PC in cazul LCD-urilor?


View Postdanny-k, on 17th August 2009, 12:08, said:

Salut,

Dintr-o data ma ia ameteala... nu stiu de ce, ce e interesant e ca era doar la lucru, adika asa credeam.

Am fost la medic de familie, si pe rand am ajuns la:
- Cardiolog - OK
- Internist (analize de sange) - OK
- Pneumolog - OK
- Neurolog - am trimitere sa fac un CT-scan in 25
- Oftalmolog - nu necesit ochelati pentru vedere.

Ce e interesant e ca ma ia ameteala doar cand sunt la calculator sau cand sunt la lucru sau in supermarketuri (Billa, Real etc)
singurul lucru comun ce e intre toate aste e lumina de neon ... sau asa cred eu .

Am fost in concediu ... totul OK, ce fain a fost in natura ... nu am avut absolut nimik.

Ma duc azi iara la medicul de familie sa intreb daca e posibil sa fiu "alergic" la lumina de neon.  Poate ma ajuta si pe mine ochelari de protectie.

La fel ca mai sus, incerca sa iei setezi lumina pe mai slab la calculator.
La fel se intampla si cu noi cu restul , cand suntem raciti. Cand sunteti raciti nu suportam lumina de calculator, sau neoanele puternice de la supermarketuri.

Inca ceva ... lumina de la supermaketuri e facuta special sa te oboseasca si sa cumperi mai mult....
Supermarketurile sunt niste chestii pshiologice foarte bine gandite.
Ex: Intotdeauna cand mergi la casa au produse mici pe care le poti cumpara. O sticla de suc, o ciocolata,etc.
Intotdeauna in fata ta sunt 3-5 persoane.
Daca ar fi mai putine n-ai mai cumpara fleacurile alea, daca ar fi mai multi te-ai enerva si nu ai mai intra la supermarketul lor.
Ai cumparat vreodata ceva de la casa? O sticla de pepsi sau o revista? Daca da...atunci tocmai ai muscat din "vrajeala" lor :)
Ce e cel mai tare, ca e toate supermaketurile sunt gandite asa :) Multi dintre patroni poate chiar nu stiu ca daca iti ofera o lumina foarte puternica, te oboseste,si incepi sa faci lucruri din reflex: cumperi 4 produse, si il cumperi si pe al cincelea (de care nu ai nevoie) din reflex.
Evident... un supermarket nu te face un zoombi , si nu iti baga mana in buzunar dupa bani ...dar daca castiga si ei +5% din cauza muzicii , +20% din cauza din cauza luminii , +10% randul de la casa....
Ahhh si pe la supermarketuri mai nou vanzatoarea saluta pe fiecare client, de parca nu ar avea nimic mai bun de facut decat sa salute cateva mii de oameni in fiecare zi :) Asta pentru ca s-a descoperit ca foarte multi oameni "cumpara de la prieteni,etc" sau cumpara "sa-si faca prieteni", chestie sociala...  ele sunt obligate sa ii salute pe toti :)

View Postconnectorxp, on 17th August 2009, 13:38, said:

Si eu patesc uneori asa am senzatia ca am baut ceva tarie .

Lumina flourescenta nu e foarte sanatoasa la ochi , mai ales ca are si un flicker care deranjeaza , cei mai multi nu il sesizeaza , dar este obositor pentru ochi .
Cum sa schimbi corpurile de iluminat de acolo nu poti iti recomand sa faci pauze , cum sunt cele de tigara in care sa stai undeva afara unde sa vezi lumina naturala .
Eu am un cunoscut care a plecat de la Orange din cauza luminii flourescente , a zis ca nu mai putea sa stea in mediul ala de aer conditionat si neon , a mai avut si alt motiv , dar acesta a "batut" cuiul in cosciug .

Uneori ai senzatia ca ai nisip in ochi ? , asa pateam cand stateam cate 12 ore "batut" de neon , lucrul rau e ca nici pe drum nu vezi corect , mai ales cand conduci masina , doar cu faruri cu Xenon vad mai bine , mai ales ca m-am acomodat sa vad usor noanta aceea de alb-albastrui si becurile clasica imi da senzatia ca sunt orb .

Acelasi lucru ai si la LCD , la acela ii dai mai mic contrastul si luminozitatea si nu te mai deranjeaza asa tare .

Uite pe cineva care stie ceva

Edited by softgroups, 06 January 2010 - 14:58.


#25
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Mie imi place ca ai citit 10 carti despre asta, dar probabil nu porti ochelari. Spre deosebire de tine eu pot scrie despre asta pe baza experientei mele. Btw, pozele alea sunt departe de a ilustra cum vede un om cu miopie. Cam totul e blurat la o distanta mai mare de 10-15 cm.

#26
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
dar pt laptop foloseste cineva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate