Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Pc nou pt non-gaming 30-35 mil. Configuratie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
66 răspunsuri în acest subiect

#37
costifive

costifive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.03.2008

View Postkretzu77, on Mar 4 2008, 13:56, said:

placa de baza are raid din nascare (SB ICH9R); se configureaza din bios si se fol o discheta pt driver-ul raid la instalarea win (F6)
eu ti-am facut configuratia aia pt silent computing (din cauza asta ti-am pus si radiator+vent pt CPU separat)
daca te hotarasti la carcasa aia vezi la fata locului daca ai sau nu 3pin conector pt mobo: vent controller-ul este http://www.pc-cooler...odus.php?id=150

daca nu esti chitit pe silent computing spune, ca poti iesi mult mai ieftin de 30 mil
hdd-ul de 320Gb ti l-am pus pt back-up si storage documente/filme/muzica si ce mai vrei tu indelungat (sa pui imaginea la sistem dupa ce instalezi SO+programe; in caz ca-ti pica matricea sa nu pierzi tot)
nu uita ca au aparut filmele HD; asta inseamna spatiu mare; o sa vezi ca o sa ti se para putin 320Gb :lol:


da, dar la ala care nu clancane la schimbarea de voltaj :D

ok faza cu fan cooler e foarte marta :)
cu raidu am lasato balta ... am uitat sa zic ... dupa ce o sa vad carcasa vreau sa iau un rack pt ca o sa mut hardul des.  so... cred ca se exclude faza cu raid.

la capitolu vent cpu nare rost sa dau bani in plus(daca merg bine stau la temperaturi normale) pana la urma nu ma deranjeaza si umpic zgomot :D:D:D dar oricum ms de idee.

#38
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 18.04.2007
Deci, care e configuratia finala?

#39
costifive

costifive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.03.2008

View Postcristyyo, on Mar 4 2008, 14:12, said:

Deci, care e configuratia finala?
acum caut placa video, iau una mai ieftina :D

#40
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 18.04.2007
Ce buget i-ai alocat?

#41
costifive

costifive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.03.2008

View Postcristyyo, on Mar 4 2008, 14:16, said:

Ce buget i-ai alocat?
1. ABIT IP35 PRO, socket 775;
2. Antec NINE HUNDRED, Negru;
3. Corsair CMPSU-550VX, 550W;
4. Western Digital Raptor, 74GB, 16MB;
5. Intel Core 2 Quad Q6600, socket 775, box;
6. Corsair XMS2 DHX, DDR2-800, 4GB, kit;
7. Edimax EN-9230TX-32 PCI adapter 10/100/1000 Mbps;
8. Gainward Bliss GeForce 8800GS, 384MB, 192 biti
9. Edimax EW-7728In Wireless Lan PCI Card, 300Mb;
10 (fan cooler optional)
11 (rack optional)



5 mil la placa video :(
am uitat sa intreb rami vi se par ok da ?
si placa wirless ?
Multumesc :P

sper sa fiu incantat de carcasa  :D  si bineinteles de tot sistemu :D

#42
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 18.04.2007
Dupa 50 de posturi in care ti s-a spus ce sa schimbi, n-ai facut nicio schimbare.
Bravo! ;)

#43
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.467
  • Înscris: 06.06.2006

View Postcostifive, on Mar 4 2008, 14:11, said:

ok faza cu fan cooler e foarte marta :)
cu raidu am lasato balta ... am uitat sa zic ... dupa ce o sa vad carcasa vreau sa iau un rack pt ca o sa mut hardul des.  so... cred ca se exclude faza cu raid.

la capitolu vent cpu nare rost sa dau bani in plus(daca merg bine stau la temperaturi normale) pana la urma nu ma deranjeaza si umpic zgomot :D:D:D dar oricum ms de idee.
atunci uite varianta cu video on board: http://www.shopit.ro/plm/0988a4/ (ti-am pus storage portabil pe care il conectezi la ce vrea muschiul tau: firewire-ul mobo, usb 2.0; nu e bine sa te plimbi cu hdd-ul pe care ai sistemul de operare parerea mea)

si varianta cu placa video dedicata buna: http://www.shopit.ro/plm/18609d/ (ti-am pus placa aia de baza ca are racire buna si are firewire pe panelul din spate)

mai mult de atat, nu stiu ce sa-ti mai recomand (mai ales ca nu esti atent la recomandari: nu are rost sa dai bani pe IP35 pro daca nu faci OC; nu are rost sa iei DHX CL4 daca nu faci OC, nu are rost sa iei sursa de 550w si silentioasa daca iei raptor; nu are rost sa iei raptor cand e mai rapid raido de sata, etc) :(

era bine daca imi raspundeai ce monitor ai  :) (e posibil sa-ti ajunga video on board de la prima varianta a postului)

Editat de kretzu77, 04 martie 2008 - 14:28.


#44
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postcristyyo, on Mar 4 2008, 14:24, said:

Dupa 50 de posturi in care ti s-a spus ce sa schimbi, n-ai facut nicio schimbare.
Bravo! ;)
:lol:
Are dreptate cristyyo io zic sa iei in considerare sfaturile lor pentru ca ei chiar se pricep si nu strica un sfat bun. ;)

#45
costifive

costifive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.03.2008

View Postkretzu77, on Mar 4 2008, 14:25, said:

atunci uite varianta cu video on board: http://www.shopit.ro/plm/0988a4/ (ti-am pus storage portabil pe care il conectezi la ce vrea muschiul tau: firewire-ul mobo, usb 2.0; nu e bine sa te plimbi cu hdd-ul pe care ai sistemul de operare parerea mea)

si varianta cu placa video dedicata buna: http://www.shopit.ro/plm/18609d/ (ti-am pus placa aia de baza ca are racire buna si are firewire pe panelul din spate)

mai mult de atat, nu stiu ce sa-ti mai recomand

era bine daca imi raspundeai ce monitor ai  :) (e posibil sa-ti ajunga video on board de la prima varianta a postului)
Samsung de 17 inc model nu stiu exact :D

#46
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 18.04.2007
Perfect, atunci mergi pe prima varianta din postul #43 (kretzu).

#47
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.467
  • Înscris: 06.06.2006

View Postcostifive, on Mar 4 2008, 14:29, said:

Samsung de 17 inc model nu stiu exact :D
:lol:
pai atunci de ce naiba iei 8800?

mai bine vinzi monitorul actual, iei unul de 19 si ramai pe video on board din configuratia mea
s-ar putea sa mai ramai si cu bani de distractie (in conditiile in care o sa ai putere de calcul, hdd-uri rapide, spatiu de stocare - si portabil separat de hdd-urile cu sistemul)

:)

sau iei monitorul asta: http://www.shopit.ro...horizon/2206sw/
placa onboard suporta rezolutia lui nativa pe DVI chiar la frecventa de 75Hz :D

Editat de kretzu77, 04 martie 2008 - 14:37.


#48
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.335
  • Înscris: 15.07.2007
si ma rog daca sistemul nu-i pt jocuri de ce dai 35 milioane pe el? poti sa-ti faci un sistem excelent si sub 20 mil...

#49
costifive

costifive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.03.2008

View Postcristyyo, on Mar 4 2008, 14:30, said:

Perfect, atunci mergi pe prima varianta din postul #43 (kretzu).
OK aveti dreptate.
o sa merg pe varianta cu placa de baza din postul 43.

oricum cristyyo & kretzu va multumesc mult pt toate sfaturile. si am schimbat multe de la prima configuratie (inafara de hard raman tot cu acela) sa vedem acum cand il primesc, toate piesele sunt pe stoc la multe magazine. dar sa vedem :D

#50
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.467
  • Înscris: 06.06.2006

View Postraul07, on Mar 4 2008, 14:37, said:

si ma rog daca sistemul nu-i pt jocuri de ce dai 35 milioane pe el? poti sa-ti faci un sistem excelent si sub 20 mil...
eu i-am spus, dar vad ca vrea musai sa dea 30-35 mil :)

View Postcostifive, on Mar 4 2008, 14:37, said:

inafara de hard raman tot cu acela
:huh:
poti sa-mi spui si mie motivul pt care ramai pe raptor de 74Gb????? (pe care zici ca-l mai si plimbi de colo pana colo - degeaba ai tu rack, daca nu are si persoana la care te duci cu el; mai ales ca trebuie rack cu sata)

asta ti-o spune unul care a avut SCSI si are 4 raptor in pc la momentul asta (numai ca eu fac altceva cu pc-ul si le am in raid 0)

Editat de kretzu77, 04 martie 2008 - 14:53.


#51
costifive

costifive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.03.2008

View Postcostifive, on Mar 4 2008, 14:37, said:

OK aveti dreptate.
o sa merg pe varianta cu placa de baza din postul 43.

oricum cristyyo & kretzu va multumesc mult pt toate sfaturile. si am schimbat multe de la prima configuratie (inafara de hard raman tot cu acela) sa vedem acum cand il primesc, toate piesele sunt pe stoc la multe magazine. dar sa vedem :D

sincer nush de ce loam placa video ... si asa daca imi vin idei sa ma joc la jocurile mele .... imi ajunge orice placa ! :P

#52
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.467
  • Înscris: 06.06.2006
sincer, ma crezi ca tie ti-ar ajunge si configuratia asta sau asta(cam la ce am vazut eu ca faci cu pc-ul)? :D

ambele sunt pana in 20 mil
si iti iei si un monitor mai de doamne ajuta (19inch 4:3 /22 inch 16:9)

Editat de kretzu77, 04 martie 2008 - 15:07.


#53
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.335
  • Înscris: 15.07.2007
daa... ia ceva sub 20 mil ca nu se merita sa dai mai mult pt asa ceva....

#54
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.434
  • Înscris: 13.01.2007

View Postcostifive, on Mar 4 2008, 14:40, said:

sincer nush de ce loam placa video ... si asa daca imi vin idei sa ma joc la jocurile mele .... imi ajunge orice placa ! :P
Pana la urma tot nu ai zis de ce alegi acel hdd. Totusi nu este recomandat asa ceva dat fiind faptul ca persoana la care vrei sa te duci trebuie sa aiba si el rack pe sata. De ce te plimbi cu hdd-ul pe care ai sistemul de operare? Ti-a zis si kretzu ca nu este recomandat.
Zici tu ca nu ai nevoie de atat, dar uite, eu am avut de 40 GB si cand mi-am luat de 80 in locul lui am zis ca sunt super fericit si este mai mult decat am nevoie. Iar acuma, nu stiu cum sa fac sa mai eliberez din spatiu. Am si eu un prieten care acum o luna si-a luat calculator cu hard de 250 de GB si il are aproape plin.
Eu unul am senzatia de parca ai vrea sa cumperi un logan si sa dai pe el atat cat ai da si pe un Volkswagen nou.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate