Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#4465
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Nu stiu, nu folosesc Agoda.

#4466
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
Salut. Ma poate ajuta cineva cu vreun hotel in apropriere de Marele Bazar, care acepta si animale de companie? Am un Bishon de 3,7 KG Max si numai am cu cine sa-l las acasa.
Multumesc anticipat

ps. nu este o problema daca trebuie sa platesc si pentru catel

#4467
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 raducanu969, on 31 ianuarie 2024 - 10:36, said:

Salut. Ma poate ajuta cineva cu vreun hotel in apropriere de Marele Bazar, care acepta si animale de companie?
Pe Booking ai la filtre, printre altele, "accepta animale de companie".

#4468
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023

 zuv, on 31 ianuarie 2024 - 11:23, said:

Pe Booking ai la filtre, printre altele, "accepta animale de companie".

Am intrat si pe DirectBooking si, desi este mentionat  ca accepta, dupa ce le-am trimis mail si primit raspuns ( nu sunt acceptate ), de aceea am si intrebat aici, daca cineva a fost in aceasi situatie.

ex. in bulgaria, acum 2 ani am rezervat pentru 7 nopti la un hotel caare, pe Direct Booking era mentionat ca ( nu accepta animale ) dar pe un sait ( und oamenii isi expun pareri despre Experientele avute in diferite Locatii din aproape toata lumea  )  spuneau ca ( accepta animale si chiar unii au postat poze in acest sens )

Edited by raducanu969, 31 January 2024 - 11:32.


#4469
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 raducanu969, on 31 ianuarie 2024 - 11:29, said:



Am intrat si pe DirectBooking si, desi este mentionat  ca accepta, dupa ce le-am trimis mail si primit raspuns ( nu sunt acceptate ), de aceea am si intrebat aici, daca cineva a fost in aceasi situatie.

ex. in bulgaria, acum 2 ani am rezervat pentru 7 nopti la un hotel caare, pe Direct Booking era mentionat ca ( nu accepta animale ) dar pe un sait ( und oamenii isi expun pareri despre Experientele avute in diferite Locatii din aproape toata lumea  )  spuneau ca ( accepta animale si chiar unii au postat poze in acest sens )

booking.com nu direct booking.ro

#4470
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023

 eumorocanosul, on 31 ianuarie 2024 - 13:42, said:

booking.com nu direct booking.ro

Am spus ( am intrat si pe Direct Booking ) ca si continuare la ce a zis colegul anterior, am zis ca poate un sait nu este bine updatat ca si informatii, si acelasi lucru l-am intalnit si anume, ca, desi pe sait este mentionat ( ca nu accepta, in realitate accepta DAR si invers ).

#4471
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Site-ul se numeste Booking.com
Fara "direct". Ala e alt site.
Dupa ce faci rezervarea poti coresponda prin mesaje cu hotelul, prin intermediul site-ului Booking. Mie nu mi s-a intamplat sa nu-mi raspunda la mesaje.

#4472
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023

 zuv, on 31 ianuarie 2024 - 14:07, said:

Site-ul se numeste Booking.com
Fara "direct". Ala e alt site.
Dupa ce faci rezervarea poti coresponda prin mesaje cu hotelul, prin intermediul site-ului Booking. Mie nu mi s-a intamplat sa nu-mi raspunda la mesaje.

stiu ambele saituri, stai linistit. booking este oeprat international ( daca nu ma insel de o companie din Anglia sau Olanda, numai stiu exact ) iar directbooking de o firma din Romania.
ambele sunt pentru Rezervari Online, ultima chiar sta mai bine.


ps. ca sa lamurim acest lucru ( nu stiu cum e in cazul tau ), eu, inainte de a face o rezervare, caut a lua legatura cu acel Hotel ( orice companie de promovare excursii, rezervari, vacante are un comision de la Beneficiar si in acest caz, pot spune vrute si nevrute, aia e, daca omu si-o ia, treaba lui ), pentru a ma informa despre lucrurile pe care le doresc.

chiar si aici, daca cineva zice ca stie, eu ma documenteze in acest sens, nu ca nu as avea incredere ce spune dar, intre timp poate politica acelei locatii s-a schimbat si, decat sa fiu raman ca prostu cand ajung acolo, mai bine ma informez, nu am nimic de pierdut, eventual niste minute din viata

Edited by raducanu969, 31 January 2024 - 14:33.


#4473
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Daca cauti sa iei legatura inainte,incearca agoda,acolo poti sa trimiti mesaj fara sa faci rezervare inainte.Agoda e din familia booking.com,kayak,etc.

#4474
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
pt dacrad2

Este o idee, doar ce m-am inregistrat, am vazut ca se trimite un mesaj catre Hotel, acum sper sa se raspunda si repede!
Intre timp, poate cineva imi poate spune exact, un hotel?
Multumesc anticipat,

#4475
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
In Istanbul sunt MII de unitati de cazare. Sa recomanzi cuiva una din ele, este o chestiune pur subiectivă. Evident ca fiecare va recomanda locatia unde a fost el pentru ca probabil a fost multumit de experienta avuta acolo.

Eu am fost cazat dar pe partea asiatica deci clar nu te ajuta. Foloseam marmarayul si alte mijloace de transport ca sa ajung pe partea europeana.

Daca mai restrangem cautarea si cu criteriul asta destul de eliminator, cu acceptarea animalelor de companie, deja.... slabe sanse. Apoi sa mai fie si aproape de bazar, nu zic ca vei cauta acul in carul cu fân dar cum zicea si colegul mai sus, foloseste platformele de booking si joaca-te cu filtrele acolo. Eu personal nu am animal de companie dar folosesc alte filtre gen parcare, minim nota 8, baie propie, etc... fiecare cu ale lui.

Cauta pe www.booking.com si PUNE FILTRU apoi vezi ce iti apare, apoi incearca sa iei legatura cu acea unitate de cazare sa iti confirme ca intr-adevar accepta PETS. Daca e totul ok rezervi eventual de unde iti este tie ok ca si pret. Eu pentru cazari dastea scurte de 2-3 nopti folosesc booking. Pentru sejururi gen ala din Kusadasi am folosit directbooking pentru ca pe booking era MULT mai scump.

Spor.

Edited by Maskatu, 01 February 2024 - 09:30.


#4476
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
Asta si zic ca, nu intotdeauna, ce este specificat pe difeirte sait-uri de rezervari / vacante online este si in realitate ( vorbesc strict in cazul acceptarii animalelor de companie ), de aceea si intreb, poate poate, e cineva care, a fost in locul meu. La recomandarea colegului dacrad2 m-am inregistrat pe acel sait si deja am contactat cateva hoteluri cu distante cuprinse intre 500 m  - 12, KM fata de Marele Bazar, acum astept raspunsul lor, ca sa fiu sigur ca, fac alegerea buna si, sa nu am vreo surpriza cand ajung acolo.

Unde mergeam de obicei, nu accepta desi, ma inteleg foarte bine cu directorul, avantajul unde mergeam e ca, daca ajungeam si la 02:00 ma primea la hotel ( nu ma taxa in plus ), pe cand la celelalte de la 06:00 te lasau.

Oricum, va multumesc tuturor pentru ajutorul oferit, ma bucura faptul ca sunt multi care ajuta si pe altii, nu doar sa fie Aroganti ( ca ei sunt cei mai cei )

#4477
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Cum spuneam, cel mai bine confirmi direct cu sursa. Treaba cu animalele de companie este ce-i drept o chestiune mai sensibilă dar vremurile s-au schimbat si multe unitati de cazare s-au folosit de nișa asta si accepta si animale de companie.

Concediu placut , sa gasesti ce ti-ai propus.

#4478
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
Pana acum, doar pisici accepta si alea in cusca sa fie :)

#4479
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,694
  • Înscris: 17.01.2008
Pai, pui bisonu' in cușcă și îl înveți sa miaune... 😂😂
😬

Edited by danutzu_1069, 02 February 2024 - 16:58.


#4480
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
pt danutzu_1069 - la asta nu m-am gandit :) totusi, poate au fost si altii in situatia mea si ma pot ajuta cu o cazare! daca nu, o sa merg tot la hotelul unde merg de obicei Nezih Hotel ( desi doamna a zis ca nu accepta ) daca ii platesc un 10 euro / zi si garantia ca ( totul v-a fi la plecare asa cum a fost la sosire ) poate v-a accepta, fiind un clinet vechi / fildel. chiar acum cand scriu acest mesaj, m-am gandit la niste Hoteluri la care, romanii sunt cazati cand vin in Istanbul cu Autocarele.

#4481
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Revin cu informatii despre Hoteluri care accepta si animale de companie, pana in 5 KG, unul din ele fiind Elasophia Hotel ( pe langa Sfanta Sofia ) si pentru care se plateste 20 euro / zi. Poate ajuta pe cineva pe viitor, eu inca caut sa gasesc cat mai multe Hoteluri, in cazul in care la unu este Full sa fie disponibila camera la un altul

Edited by raducanu969, 07 February 2024 - 12:55.


#4482
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,490
  • Înscris: 18.06.2007
Ce este b1 in instanbul? Tren?

Funcționează? Am găsit informații contradictorii.

Sau care sunt cele mai facile metode "de a trece apa"?



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate