Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence

Taxa pe soare
 din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...

Reparatie tabla smulsa in jurul u...
 W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone

Cartela cu numar pentru activarea...
 Cablu ingropat

Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei

Adaptor pt casti

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

RR_SK

RR_SK

Member

• Grup: Members
Bine era daca aveai abonament Digi.

shadow_x3x

shadow_x3x

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salut. Voi merge pt prima oara in Turcia (Istanbul) pt 4-5 zile cu masina si am cateva intrebari:
1. Cum e mai ok pt roaming? Momentan am orange dar este extrem de scump roamingul pt Turcia. Merge sa imi iau abonament digi si apoi sa il inchid dupa 1 luna? Sau sa iau vreun esim ieftin?
2. Daca merg cu masina de firma este nevoie de procura legalizata? (sau e suficient stampila firmei)? Si trebuie tradusa in limba turca sau doar engleza? Ca vad tot felul de pareri...
Daca e prea mare bataia de cap pot merge cu masina personala pe numele meu (banuiesc ca nu mai cer nimic in cazul asta).
3. Cu ce este indicat sa ma deplasez prin Istanbul? Am citit ca e bataie de cap cu masina in trafic si locurile de parcare.

Mersi.

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

1. Nu poți lua abonament digi și sa îl inchizi după o luna.
Ai varianta de sim Local.
2. Tradusa in turca, legalizata și apostilata..
Daca ai masina personala, este de preferat asa..
3. Cu transportul in comun...

Citește si:
https://forum.softpe...__fromsearch__1
https://forum.softpe...__fromsearch__1

w140

w140

Senior Member

@shadow_x3x, nu uita ca pentru a intra in Turcia, paşapoartul trebuie să aibă o valabilitate de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia şi să dispună de cel puţin o filă goală. https://www.mae.ro/t...tions/3753#null

...RCA-ul auto sa fie valabil si pentru TR

Edited by w140, 16 October 2023 - 12:37.

dacrad2

dacrad2

Senior Member

View Postshadow_x3x, on 16 octombrie 2023 - 09:19, said:

3. Cu ce este indicat sa ma deplasez prin Istanbul? Am citit ca e bataie de cap cu masina in trafic si locurile de parcare.

Mersi.
Locuri de parcare prin zona istorica nu prea gasesti.Daca ai de mers si prin afara zonei istorice,mai gasesti locuri de parcare.
Traficul e destul de aglomerat,dar daca mergi cu autobuzul cam tot aia e si mai ai sansa sa stai si in picioare.Nu am mers cu metroul.

mccrya

mccrya

Senior Member

Recomand metroul , tramvaiul si busul metropolitan . Astea toate sunt destul de frecvente pe perioada zilei si se misca f bine pe traseu.

Cu autobuzul ai sanse sa stai mult in trafic....aici depinde si de zona de deplasare.

webSorin

webSorin

Member

Ieri ne-am întors după patru zile de hoinărit prin oraș.
Metroul și tramvaiul e baza!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mg-LNyvL5JE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

fab1an

fab1an

Active Member

Sambata merg si eu, abia astept Posted Image

dacrad2

dacrad2

Senior Member

Hai sa spun si eu ce am patit cu uberul in istanbul.Am vrut sa mergem cu familia in partea asiatica si am chemat un uber.Taxi sau uber e acelasi lucru in istanbul.Am ales unerul in urma celor scrise aici ca e mai ok. Am facut comanda,vine primul uber(taxi),ii arat pretul si incepe sa spuna ca are de platit taxe si pretul e dublu.Al doilea la fel,deabia al treilea a zis ca pretul e ok. Dar si al treilea a fost cu șmen ca a cerut plata la destinatie iar eu in prostia mea am facut-o,dar prin card bancar,astfel ca dupa cei-a incasat si banii din aplicatie,am putut sa-l reclam si sa primesc banii inapoi a doua zi. Din punctul meu de vedere in zona istorica nu ai ce cauta cu masina personala decat daca vrei sa faci un tur fara opriri,nu prea ai locuri de parcare,dar in afara zonei se poate folosi si autoturismul propriu.Mie nu mi-a placut experienta cu uber-tacsi de acolo.
Un lucru as mai adauga,daca nu aveti hgs nu folositi tunelul avrasia,de acasa nu se poate plati,iar la granita trebuie cateva zile sa se actualizeze datele de plata.

Edited by dacrad2, 14 November 2023 - 23:27.

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

Site-ul tunelului avrasia se poate accesa printr-un vpn de oriunde in afara de Romania...
Am scris eu pe topicul HGS....

webSorin

webSorin

Member

O scurtă vizită la Piața Taksim urmată de-o plimbare pe Strada Istiklal:

Attached File  1.jpg   1.26MB   40 downloads Attached File  2.jpg   1.4MB   40 downloads Attached File  3.jpg   1.76MB   38 downloads Attached File  4.jpg   1.24MB   36 downloads

Attached File  5.jpg   1.57MB   33 downloads

🎥: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JhNQ78JbSKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

webSorin

webSorin

Member

De aici am coborât spre Galata și apoi am mers spre hotel care e situat undeva pe lângă Marele Bazar.
Turnul era în renovare și nevăzând persoane sus la admirat panorama am dedus că imensa coadă la intrare în Turnul Galata era doar pentru a vizita muzeul din interior.
E a patra oară când ajung la turn și nu reușesc să văd panorama de sus. Poate data viitoare...

Iată câteva imagini făcute pe acolo, la pod:

Attached File  14.jpg   1.07MB   18 downloads Attached File  15.jpg   1.3MB   19 downloads Attached File  8.jpg   1.44MB   19 downloads Attached File  9.jpg   1.31MB   17 downloads

Attached File  10.jpg   983.64K   19 downloads Attached File  11.jpg   1.58MB   20 downloads Attached File  12.jpg   1.2MB   19 downloads Attached File  13.jpg   1.35MB   17 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_pH7Ofye1xc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.

fab1an

fab1an

Active Member

Astazi m-am intors si eu din vacanta de 5 zile de la Istanbul. M-am indragostit iremediabil de acest oras si va urma si o a 3-a oara. Poate pun si ceva poze zilele urmatoare, acu sunt prea obosit

fab1an

fab1an

Active Member

Am revenit si cu o selectie de poze din vacanta de saptamana trecuta
P.s. mai aveam multe alte poze faine dar sunt realizate in mod portret si vad ca Softpedia ''le culca'' motiv pt care nu le-am mai postat

Attached Files

Edited by fab1an, 01 December 2023 - 11:23.

webSorin

webSorin

Member

În ultima zi am vizitat cartierul Balat, mai specific casa unde a locuit Dimitrie Cantemir. Acum e o cafenea vestită pe acel loc.
Foartă multă lume și nu puteai să faci o poză "clară"...

Dimineața, o cafea chiar lângă Bazarul de Mirodenii:

Attached File  16.jpg   1.33MB   33 downloads

Cafeneaua cu pricina:

Attached File  17.jpg   2.16MB   37 downloads Attached File  93.jpg   1.59MB   34 downloads

N-am stat prea mult datorită aglomerației și ne-am întors la Podul Galata, apoi în parcul din fața Moscheei Albastre. Seara ne-a prins pe străduțe, mai un ceai, o înghețată ... Ne-am lăsat greu duși la hotel știind că a doua zi trebuia să plecăm spre București.

Și-un video cu totul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CdJSt1U1hHU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

raducanu969

raducanu969

Active Member

Acum ceva timp, cand am mers pentru prima data in Istanbul, soferul de pe autocar ( Dumnzeu sa-l Odihneasca in Pace ) mi-a spus ( Odata ce ai venit in Instabul, nu vei rezista sa nu revi ) si asa a fost, la un moment dat ma apucasem de Business si chiar a fost OK. Istanbul combina Vechiul cu Noul si unde toata lumea este super OK, toata lumea munceste si toti Turcii sunt mandri de rasa lor, de munca lor si de tot ceea ce fac. Ce mi-a mai placut a fost faptul ca stiu sa Evidentieze ceea ce turistii vor sa vada, sa afle si este un lucru cel mai bun. Am avut o experienta " placuta " cand ma parcat intr-o zona unde dupa ora 10:00 era interzis ( dar eu batman ) si mi-au ridicat masina, dar cu ajutorul unor turci ( care mai rupeau Romaneste ) si cu cardul unuia, am mers 7 statii pana la parcul unde era masina. Am ramas placut surprins de Ospitalitate, de Ajutorul pe care ti-l ofera.

Sterone

Sterone

Active Member

Eu n-am mai fost la turci din 2004, cine a fost recent m-ar interesa daca se poate pt:

4 zile hotel 4* Istanbul + transport dus-intors (achitate din tara),

ce alte cheltuieli ar mai fi pt 2 adulti:

_transport obiective taxi, altele, metrou
_2-3 mese restaurant pe zi sau alte variante
_apa potabila se gaseste acum, intr-o vreme era ft scumpa
_asigurare medicala (?)
_la ce mai trebuie avut grija pe acolo, tepe de prin magazine
_cum este cu vama la intoarcere, limitari, e necesara spaga la vamesi daca iti iei ceva aur
_daca merge mai bine cu USD fata de EUR (in 2004 era mai bine cu USD)
_daca mai accepta in bazar si pe la alte magazine direct plata USD sau tb schimbate in lire de-ale lor, unde e schimbul mai bun (intr-o vreme aveau inflatie zilnica la lira)

_alte info importante omise

ms

LE: Pe scurt, suma minima de persoana pt 4 zile masa + transport + vizite deoarece nu mai stiu ce preturi sunt

Edited by Sterone, 09 January 2024 - 13:47.

Sterone

Sterone

Active Member

In alta varianta, e mai avantajos cu masina, tot la fel intra in tine cum era acum 20 de ani ? Nu prea le pasa de condus odinioara. Parcari inteleg ca nu prea mai sunt la hotel acolo si nici pe la obiectivele turistice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate